Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 59 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Corsair XL LM Model
PříspěvekNapsal: úte 15.07.2014 14:54 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 11.6.2013
Příspěvky: 25
Bydliště: Praha
Zdar.

zakládám zde toto vlákno, protože jsem začátečník na poli funkční modelařiny a rád bych si vyslechl rady zkušenějších kolegů. Zatím jsem postavil jen několik házedel, gumáků a EasyGlider od Multiplexu. Jsem celkem zkušený kitař, takže povrchovka snad nebude na závěr tak velký problém..

V první vlně bych si rád nakoupil vybavení, které budu do modelu potřeboval. S letadlem si chci naučit základy akrobacie a také aby mi vydrželo chvíli ve vzduchu, nechci šetřit na baterce. Do Glideru jsem nic nekupoval, motor, vrtule, serva tam byly, baterku MiMH jsem vzal z AS pušky. Takže jsem nezkušený.

Ochotný pan Mašík mi jako motor doporučil tento Turnigy. Chtěl jsem čínský, protože očekávám, že jej zničím při nějaké neplánované konfrontaci s gravitací. A také mít trochu rezervu výkonu.

Jako baterku jsem si vybral 3S 3300mAh, která se mi zdá rozumná poměrem kapacity/hmotnosti.

Regulátor 40A.

Nevím jakou vrtuly. Rád bych třílistou, protože mi k tomu víc sedí. Můžete mi prosím nějakou doporučit?

Pokud jsem něco zapoměl, tak mě prosím doplňte.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Corsair XL LM Model
PříspěvekNapsal: úte 15.07.2014 16:12 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.6.2012
Příspěvky: 778
Bydliště: Plzeň
Obrázky: 0
Pro začátek určitě nekupuj třílist. Ty vrtule nejsou ani nejlevnější. Kup spíš gumičkový unašeč pokud to zvládne a dvoulistou vrtuli.

_________________
Flop II, C182, EasyStar, BladeDancer, Tracy-E, Extra EPP, Guppy (ve stavbě), Copter


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Corsair XL LM Model
PříspěvekNapsal: úte 15.07.2014 16:15 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.6.2012
Příspěvky: 778
Bydliště: Plzeň
Obrázky: 0
Baterii bych asi volil taky nějakou menší. S touto to s tím motorem poletí, ale bude to pěkně svižný.

_________________
Flop II, C182, EasyStar, BladeDancer, Tracy-E, Extra EPP, Guppy (ve stavbě), Copter


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Corsair XL LM Model
PříspěvekNapsal: úte 15.07.2014 19:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.4.2011
Příspěvky: 2574
Bydliště: Jižní morava (Drnholec,S.T.Břeclav) ČR
Obrázky: 6
Souhlasím, dal bych také dvoulistou

_________________
Minulost: T9X,Graupner MZ 24 Hoot, Futaba T10J
Součastnost : Návrat k Graupner MZ 24 Hoot


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Corsair XL LM Model
PříspěvekNapsal: úte 15.07.2014 20:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2012
Příspěvky: 763
Bydliště: Most
kromě letadla Ti pan Mašík prodá i doporučený motor a ostatní potřebné...má to ve svém eshopu
většinou mívá také uvedeno, čím je osazen prototyp modelu, takže výběr je snadný :)

_________________
Multiplex, DJI, FrSky, RCM Lužice, SLČS, YI 4K+


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Corsair XL LM Model
PříspěvekNapsal: stř 16.07.2014 10:10 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 11.6.2013
Příspěvky: 25
Bydliště: Praha
Díky za tip, to jsem v jeho obchodě úplně přehlídnul, vezmu většinu věcí od něj.

Ještě dotaz k letadlu. Má smysl model přestříkat nějakým tmelem a přebrousit pro zjemnění povrchu? Nebo to je zbytečné?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Corsair XL LM Model
PříspěvekNapsal: stř 16.07.2014 16:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.4.2011
Příspěvky: 2574
Bydliště: Jižní morava (Drnholec,S.T.Břeclav) ČR
Obrázky: 6
Na tvou otázku ti neodpovím ale dám ti jen radu že každý gram navíc bude poznat na letovích vlastnostech, čili čim lehčí tím lepší

_________________
Minulost: T9X,Graupner MZ 24 Hoot, Futaba T10J
Součastnost : Návrat k Graupner MZ 24 Hoot


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Corsair XL LM Model
PříspěvekNapsal: stř 16.07.2014 17:01 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.6.2012
Příspěvky: 778
Bydliště: Plzeň
Obrázky: 0
Já bych pro začátek moc neexperimentoval.
Kup doporučenou výbavu a osaď.

Jak jsem psal, kup gumičkový unašeč a dvoulist vrtuli, ušetří Ti to nervy a finance. Tento model nemá podvozek, takže pokud bys dal třílist, ze začátku bys ji dost lámal.

Povrchovka se na EPP dá dělat i celkem dobrá, ale taky bych pro začátek s tím nepočítal. Naroste na váze, zrychlí se a tmel je dost křehký, takže by stejně bez dalších úprav tmel popraskal.

Mám od Libora M. FW-190A v menší velikosti. Létá krásně, v pohybu už nepoznáš, jestli je to EPP. Naopak chlupatý povrch bych řekl, že je pro začátek lepší. Není tak rychlý a některé vlastnosti má lepší než hladký povrch.

_________________
Flop II, C182, EasyStar, BladeDancer, Tracy-E, Extra EPP, Guppy (ve stavbě), Copter


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Corsair XL LM Model
PříspěvekNapsal: stř 16.07.2014 17:09 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2005
Příspěvky: 10798
Bydliště: ČR, P6 Dědina, Letiště: Trněný Újezd
Obrázky: 11
Nevim jestli je rozumne davat na 650g model s pohonem 300W gumickovy unasec, ja bych se bal, ze budu prilis casto ztracet vrtule ve vzduchu nebo to chytne vibrace a rozebere cumak.

Povrch urcite nechat chlupaty, zadny tmel, jen nabarvit (treba balakrylem) a udelat barevne doplnky popr. nalepky. A setrit hmotnosti.
I tak to bude po EasyGliderovi zezacatku docela velka zmena v pilotazi.

_________________
Abu (Tomáš S.) - MC19 - kanál č.90 na 40MHz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Corsair XL LM Model
PříspěvekNapsal: stř 16.07.2014 18:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.4.2011
Příspěvky: 2574
Bydliště: Jižní morava (Drnholec,S.T.Břeclav) ČR
Obrázky: 6
Jen doplním co sem přehlednul, určitě pevný unašec, jak psal kolega nademnou budeš jen hledat vrtuli pač gumičky budou praskat jak na bežicím pásu. Kolega z prace (který se teď také poblaznil do RC) si koupil cesnu z EPP
Vaha přes 700g a gumičky z vrtulou jen lítali , pak dal konečně na mou radu a koupil pevný unašeč, jenže on je takový "blázen" a milou cesnu tuni karbonem, osvětlení, kamerou atd
Samodřejmě set už nestačí a motorek vydaval kouřové efekty stím že ted je na skoro 1Kg

Ero dodrbané, mockrát rozbité protože co přistaní to čumákovka.
Koupil i plováky a jako neskužený a nevyletaní šel na vodu a jak to asi celé dopadlo? Baterka nafoukla, reg zhořel , serva odešli...
Dej si říct a použij pevný unašeč a šetři každý gram

_________________
Minulost: T9X,Graupner MZ 24 Hoot, Futaba T10J
Součastnost : Návrat k Graupner MZ 24 Hoot


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Corsair XL LM Model
PříspěvekNapsal: stř 16.07.2014 19:35 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.6.2012
Příspěvky: 778
Bydliště: Plzeň
Obrázky: 0
No s tím gumičkovým unašečem, jsem psal v prvním příspěvku, že u toho motoru velikosti 38 co poslal nevím, ale u té 28čky by měl stačit. V nejhoším ten unašeč stojí asi 25kč. Ale hádat se nebudu.

Já tam jinak mám pevný unašeč, zatím jsem vrtuli nezlomil, ale snažím se přistávat na minimálce.

Jinak nevím jak u této větší verze, ale u těchto modelů si dej bacha na diferenciaci křidélek. Ten můj FW-190A je na to celkem háklivej. Rád v ostré zatáčce padal.

_________________
Flop II, C182, EasyStar, BladeDancer, Tracy-E, Extra EPP, Guppy (ve stavbě), Copter


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Corsair XL LM Model
PříspěvekNapsal: čtv 17.07.2014 7:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2012
Příspěvky: 763
Bydliště: Most
Ještě jestli mohu doporučit, tak raději jsem použil vždy vrtule APC, vydrží "horší zacházení" než GWS-ky, protože jsou tvrdší. To ale s sebou nese fakt, že je potřeba velmi pevně přilepit motorovou přepážku. Počítej s tím, že nějaká čenichovka, nebo hrubší přistání Tě ze začátku čeká (stejně jako mne) a krom ulomené vrtule (standart) jsem pak zbytečně řešil vyrvanou přepážku, protože jsem lepil jen vtěřiňákem.
U Zlína od pana Mašíka jsem to dokonce dovedl tak daleko, že jsem do čumáku vlepil bukový kolík, a na něj pak přilepil a přišrouboval motorovou přepážku.
Unašeče vezmi klidně dva, protože po ráně se rád ohne, tak ať máš rezervu :-)
Určitě si zapni při prvním letu expa na výškovku a křidélka, protože jsem pravidelně válčil s tím, že model je živý a opravdu reagoval na cvrnknutí do páčky.
A určitě povrch netmel. Jak již zmiňovali kolegové, tak model jednak ztěžkne a druhak se tím zrychlí...hladký povrch bude rychlejší. Rychlejší ale i na přistání! Experimentovat doporučuji až poté, co to dostaneš do ruky :-)
Když bude nejhůř, tak pan Mašík bez problémů vyřeže i náhradní díly (křídlo, kus trupu, atd...)

_________________
Multiplex, DJI, FrSky, RCM Lužice, SLČS, YI 4K+


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Corsair XL LM Model
PříspěvekNapsal: čtv 17.07.2014 8:48 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2005
Příspěvky: 10798
Bydliště: ČR, P6 Dědina, Letiště: Trněný Újezd
Obrázky: 11
Marena píše:
Jinak nevím jak u této větší verze, ale u těchto modelů si dej bacha na diferenciaci křidélek. Ten můj FW-190A je na to celkem háklivej. Rád v ostré zatáčce padal.

Mam od LM EPP Mustanga (jednoho z prvnich, toho 85cm) a je taky hodne citlivy na diferenciaci kridylek, vychylka dolu musi byt opravdu mala, polovicni nez nahoru, mozna i tretinova. A taky je dobre nastavit malou vychylku na vyskovku, zmensi se nebezpeci padu do vyvrtku.
Na tenhle typ letadla ani nejsou velke vychylky potreba, s warbirdem se lita jinak nez s 3D akro.

_________________
Abu (Tomáš S.) - MC19 - kanál č.90 na 40MHz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Corsair XL LM Model
PříspěvekNapsal: čtv 17.07.2014 9:23 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 11.6.2013
Příspěvky: 25
Bydliště: Praha
Díky za rady. Nemám potřebu experimentovat, když tomu moc nerozumím. Proto se ptám radši předem. Užitečných rad si cením, postupné upřesnění myšlenek patří k dobré diskuzi.

Povrchovku udělám Humbroly, mám jich opravdu VELKOU zásobu, takže je rád aspoň trochu zpracuji. :lol:
Pevný unašeč určitě. S udržením optimální hmotnosti budu počítat. Neplánuji to nijak doosazovat zbytečnostmi. Chci se na tom dál učit lítat. Takže očekávám, že to podle toho bude časem vypadat.
Drastická přistání určitě budou. Proto si chci i rovnou koupit dvě vrtule. Přepážku přilepím epoxidem. Mám udělat vyosení motoru?

Na letové nastavení se optám, až to bude na pořadu dne. Nejdřív musím dokoupit potřebné vybavení a následně postavit, na což se moc těším.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Corsair XL LM Model
PříspěvekNapsal: čtv 17.07.2014 21:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2012
Příspěvky: 763
Bydliště: Most
jojo, vyosení to bude chtít...dávám vždycky podle citu dolů a doprava...ladím to podložkama pod montážní kříž motoru...

_________________
Multiplex, DJI, FrSky, RCM Lužice, SLČS, YI 4K+


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 59 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz