Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 08.03.2007 18:20 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 12.4.2006
Příspěvky: 30
Bydliště: Kralupy nad Vltavou
Právě jsem dostavěl své první letadlo (elektrolet Reichard Quatro, viz http://www.reichard.cz/cz/_quatro.htm , rozpětí 1.5 m, motor 480, vrtule sklopka 6x3 napřímo, LiPol dvoučlánek 1320 mAh, asi 585 g, s řízenými křidélkami). Měl bych dva dotazy a prosbu:

1. Nikde jsem se nedočetl, jaké asi mají být největší výchylky kormidel a křidélek u tohoto letadla a nevím tedy, jak seřídit páky a rádio. Můžete mi někdo poradit, kolik by to asi mělo být?

2. Když jsou křidélka a výškovka ve středové poloze, nelícují úplně dobře s křídlem - jsou trošku "nad" (tak 0.5 až 1 mm). Je to v pořádku? (Tak to tam je už od výrobce). Pokud bych je chtěl znovu přilepit (místo pantů jsou přilepeny jakousi průhlednou páskou, "izolepou"), jakou pásku mám použít?

3. Pomohl by mi někdo se zalétáním? Nejlépe na modelářském letišti u Roztok u Prahy, kam to mám asi nejblíže (bydlím Praha - Suchdol).

Děkuji, hezké večer

_________________
--------------
Quatro (elektrovětroň 480, 1.5 m) - ve stavbě


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 08.03.2007 22:36 
Mazák
Mazák

Registrován: 9.8.2006
Příspěvky: 3658
Obrázky: 0
no text entered...


Naposledy upravil s3030150 dne stř 23.04.2014 16:16, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 09.03.2007 8:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.2.2006
Příspěvky: 792
Bydliště: Praha 8
Ohledne tech roztok. ni nevim, ze tam je nejake modelarske letiste. Ja jen vim ze se tam lita u jakehosi vysilace ci co. Kdybys potreboval, muzu se tam nekdy dojet mrknout :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 09.03.2007 9:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.4.2006
Příspěvky: 3536
Bydliště: Velke Prilepy - Praha Zapad
V Roztokach se opravdu leta. Take se tam chystam podivat, ale jeste jsem tam nebyl.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 09.03.2007 13:24 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 12.4.2006
Příspěvky: 30
Bydliště: Kralupy nad Vltavou
Létá se tam - tedy nevím, jestli to je letiště, ale je tam posekaná tráva a přistává se mírně do kopce. Tam jsem se i inspiroval, že bych mohl postavit letadlo :-) Podle Google-Earth je souřadnice 50° 9'19.30"N, 14°22'25.08"E. V Google Earth to je na půl cesty mezi značkou Roztoky a Únětice.

Kubik777: Můžeme se někdy domluvit? Tento má podle předpovědi hodně foukat, čili to asi není vhodný čas. Až bude lepš, můžu tě nějak kontaktovat?

Mail na mne je jiri#@#vejrazka.net (bez těch mříží, ty jsou tam kvůli spamům).

_________________
--------------
Quatro (elektrovětroň 480, 1.5 m) - ve stavbě


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 09.03.2007 15:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.2.2006
Příspěvky: 792
Bydliště: Praha 8
urcite se domluvit muzem. Vitr je na litani to nejlepsi ale na zacatky to neni asi nic extra. 2. duvod proc ne je, ze budu povetsinou na kopci brouzdat se svahackem. Kontakt na me jakub.simik@seznam.cz mob: 775083390 a at si spameri uzijou. Me celkem bavi mazat :-D

Mohl bys mi poslat nejaky obrazek toho co vlastnis a jakou mas vysilajdu? Jen aby to i na me nebyl velky orisek :-D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: malý dosah vysílače
PříspěvekNapsal: čtv 15.03.2007 21:25 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 12.4.2006
Příspěvky: 30
Bydliště: Kralupy nad Vltavou
Tak ještě před záletem objevuji jeden problém: Dělal jsem "zkoušku dosahu" a zdá se mi, že je nějaký malý - se zasunutou anténou to začne všechno škubat tak při vzdálenosti 10 m, když jsem vysunul jeden díl antény, tak pak to škubalo tak v 15 m. To je asi docela málo, že? :(

Přijímač je relativně blízko motoru i regulátoru (vzhledem k velikosti jsem to jinak nevymyslel), anténa je ćo nejdále od všech jiných kabelů (5 cm). Ovšem rušení je stejné se zapnutým i vypnutým motorem.

Vysílač je Optic 6, serva jsou 2x HS-81 a 2x HS-55, regulátor je MGM-1210s. Silové kabely baterie - regulátor - motor jsou zkroucené.

Co s tím? S takovou to asi nezalétám... :cry:

_________________
--------------
Quatro (elektrovětroň 480, 1.5 m) - ve stavbě


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: malý dosah vysílače
PříspěvekNapsal: čtv 15.03.2007 21:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
Georges píše:
Tak ještě před záletem objevuji jeden problém: Dělal jsem "zkoušku dosahu" a zdá se mi, že je nějaký malý - se zasunutou anténou to začne všechno škubat tak při vzdálenosti 10 m, když jsem vysunul jeden díl antény, tak pak to škubalo tak v 15 m. To je asi docela málo, že? :(

Přijímač je relativně blízko motoru i regulátoru (vzhledem k velikosti jsem to jinak nevymyslel), anténa je ćo nejdále od všech jiných kabelů (5 cm). Ovšem rušení je stejné se zapnutým i vypnutým motorem.

Vysílač je Optic 6, serva jsou 2x HS-81 a 2x HS-55, regulátor je MGM-1210s. Silové kabely baterie - regulátor - motor jsou zkroucené.

Co s tím? S takovou to asi nezalétám... :cry:

prijímač čo najďalej od regulátora!!!


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 15.03.2007 22:05 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 12.4.2006
Příspěvky: 30
Bydliště: Kralupy nad Vltavou
No ale jak, když tam je tak 5x5 cm místa? Je regulátor zdrojem rušení i při vypnutém motoru?

Zkusím šoupnout baterii a přijímač dát až za ní.

Potom asi budu muset převážit težiště. Tady se chci zeptat: Těžiště jsem měl moc vzadu a abych to dohnal, musel dát 12 g zátěže na čumák. Dělal jsem to tak, že jsem motor omotal zvenčí ocelovým drátem. Pravděpodobně se to normálně dělá jinak. Jak?

_________________
--------------
Quatro (elektrovětroň 480, 1.5 m) - ve stavbě


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 15.03.2007 23:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.2.2006
Příspěvky: 792
Bydliště: Praha 8
Nevim jak to ma byt s dosahem pri zatazene antene (kdyz pominu ze to te vysilacce nesvetci) zkusil bych dosah pri plne vytazene antene. Ohledne dovazovani. Ja davam olovo tam kam je potreba. V tehle vecech se uplne nevyznam ale myslim ze pro zacatecnika a zalet je lepsi mit teziste vic v perdu nez vzadu. Jinak co vyrabis zitra odpoledne? Mam cas tak by jsme to mohli zalitnout.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 16.03.2007 7:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
Georges píše:
No ale jak, když tam je tak 5x5 cm místa? Je regulátor zdrojem rušení i při vypnutém motoru?

Zkusím šoupnout baterii a přijímač dát až za ní.

Potom asi budu muset převážit težiště. Tady se chci zeptat: Těžiště jsem měl moc vzadu a abych to dohnal, musel dát 12 g zátěže na čumák. Dělal jsem to tak, že jsem motor omotal zvenčí ocelovým drátem. Pravděpodobně se to normálně dělá jinak. Jak?

baterky k motoru a závažie z motora preč :!: Ja na Futabách mám dosah zo stiahnutou anténou okolo 70-80m a potom prídu malé kopance do serv. Inštalácia by mala vypadať takto: Motor, regulátor, baterky, servá, prijímač a odporúčam anténu viesť vodorovne až k SOP a potom kolmo hore na SOP. Zlepší to píjem nízko nad zemou pri zatáčke na pristávanie pri lete k sebe, keď je najhorší uhol príjmu.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 16.03.2007 8:40 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 12.4.2006
Příspěvky: 30
Bydliště: Kralupy nad Vltavou
Kubik777: Bohuzel dnes (v pátek) ani zítra (v sobotu) nemohu - rodinné povinnosti. S tou zataženou anténou to zkouším jen krátce - je mi jasné, že se trochu zahřejí součástky ve vysílači. Někde jsem se dočetl, že dosah se dobře zkouší se zataženou anténou.

Vidím to tak, že nejřív ještě přemístím ten přijímač a baterie dle LV - myslím, že takto bych to hned rozbil kvůli ztrátě kontroly. Teď si netroufám říci, jak dlouho mi to potrvá - příští týden tu mám tchyni, a tak nebudu mít prostor na dělání letadla :(

LV: V čem vadí drát kolem stejnosměrného mtoru - chlazení nebo magnetické pole? On ten motor má jakýsi "zesílený magnetický plášť" (je to MIG 480 7.2V), který dle mne dělají tak, že koupí tu "plechovku" v Čině a pak na ní navléknou napružený plech. Tak jsem myslel, že když tam přidám něco navíc, nebude to vadit. Myslel jsem, že ten motor se chladí "zevnitř" vzduchem skrze ty chladicí otvory. Asi nemám úplně pravdu, že?

Jinak obecně: Reichard inzeroval, že model je vhodný pro úplné začátečníky. Ale zdá se mi, že model možná ano, ale návod již ne - je poněkud stručný a navíc dle něj má být přijímač u motoru a regulátoru, což se mi také nezdálo. Je fakt, že když dám baterku a přijímač dle rady LV místo dle návodu, možná ani nebudu ptřebovat to závaží na dovážení.

_________________
--------------
Quatro (elektrovětroň 480, 1.5 m) - ve stavbě


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 16.03.2007 8:43 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 12.4.2006
Příspěvky: 30
Bydliště: Kralupy nad Vltavou
Ještě jeden dotaz k anténě: Je vedena trupem a kouká ven z ocasu (tak 30 cm). Když přemístím přijímač, bude to tak o 10 cm více. Vytáhnout nahoru na SOP, jak radí LV, bohužel už teď není možné.

Nehrozí, že při přistání zachytí třeba o nějakou větvičku na zemi a utrne se?

_________________
--------------
Quatro (elektrovětroň 480, 1.5 m) - ve stavbě


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 16.03.2007 9:29 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2005
Příspěvky: 10798
Bydliště: ČR, P6 Dědina, Letiště: Trněný Újezd
Obrázky: 11
Drat omotany kolem motoru nicemu nevadi, ale je to zbytecna vaha navic, pokud to jde vyvazit posunutim baterek, bude to lepsi. Jinak prijimac co nejvic dozadu = daleko od motoru a reglu, to je v elektrovetronich nepsane pravidlo.
Antena vlajici za modelem je ok, a pokud ji bude vlat o 10cm vic, tim lip (lepsi prijem nez kdyz je cela schovana v trupu). Ja ji mam taky na dvou vetronich povlavajici a nikdy se ji pri pristani nic nestalo (zato pozor pri manipulaci s modelem, nekolikrat jsem si ji prislapnul. A taky jsem jednou pretrhl antenu u svahaka, pri mohutnem hodu se mi zamotala kolem ruky).

Ted o vikendu ma stejne tak foukat, ze kazdy rozumny clovek necha modely typu Quatro pekne doma.

_________________
Abu (Tomáš S.) - MC19 - kanál č.90 na 40MHz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 16.03.2007 11:13 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 12.4.2006
Příspěvky: 30
Bydliště: Kralupy nad Vltavou
Mám ale pořád tento dotaz, který zůstává nezodpovězen: Ruší regulátor i tehdy, že je motor vypnut (= plyn úplně dole)? Totiž špatný dosah mám i s vypnutým motorem, a tak jestli to není způsobeno ještě něčím jiným, než rušením od regulátoru.

_________________
--------------
Quatro (elektrovětroň 480, 1.5 m) - ve stavbě


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz