Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 76 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 17.07.2012 20:42 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.2.2012
Příspěvky: 1248
Musím se přidat Pane modeláři!kroxigore,máš můj velký obdiv,a určitě i ostatních modelářů.Sleduji často tvá videa i příspěvky,jak se nám začátečníkům snažíš pomáhat.A i přes svůj zdravotní handicap dokážeš věci,před kterými smekám.takže moc dík a ať ti to lítá!


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 17.07.2012 20:46 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.6.2007
Příspěvky: 3115
Bydliště: Středočesko, ČR
Obrázky: 0
Pánové díky! Ale jsem spíš takovej rekreační bastlíř, žádnej pořádnej modelář. :wink:

_________________
Fyziku respektuji, ale nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1139 NE = už nelítám


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 18.07.2012 7:25 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2011
Příspěvky: 381
Bydliště: Zlín
Obrázky: 14
Takově lidi jako je Pan kroxigor obdivuji. Je vidět že se popral z nepřízní osudu a nehodil život za hlavu. Jen tak dál.kroxigore,jen tak dál.J.

_________________
Vzlétnout můžeš,ale přistát musíš.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 21.07.2012 10:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.2.2011
Příspěvky: 1037
Obrázky: 0
no nějak to tu uvázlo
já taky vozím letadlo v báglu (2m. Tracy :) )
myslím že ani nevadí velké letadlo pro začátek já začal tak že jsem dostal na vánoce stavebnici tohoto parádního větroně, který jsem nějak ubastlil a pak mě to donutilo dokoupit ostatní věci aby to létalo.
Pak mám ještě Funtanu která nemá rozdělávací křídla tak ji nosim pod paží asi 45min. pěšky.

PS:VTjr: já mám taky po taťkovi 2 kanál vysílačku domácí výroby. Vypadá padobně jak tvoje :) jen na podzim letošního roku přestala fungovat


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 29.07.2012 19:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.4.2012
Příspěvky: 1156
Bydliště: Hradec Králové
Obrázky: 0
Pokusím se odpovědět na otázku mikro letadla pro začátečníka. Nebyl jsem úplný začátečník, ale navrátilec po 21 letech. Moje volba padla na RTF set ROBIN či jeho dvojče A 80. Výhodou je, že pod dva tisíce máš vše co potřebuješ k létání. Sice mizerný, ale vysílač, sice mizernou, ale nabíječku a rovnou na 220V. Pokud začneš trpělivě, nemáš co zkazit. Nejprve bych odpojil křidélka, ale tak, aby nezůstala hnutá. Proč je odpojovat? Při počátcích budou přistání tvrdá a křídlo odskakuje, čímž pohlcuje energii. Já si tak vytrhl dráty ze serva a Pelikán za nové chce majlant. Teď létám bez křidélek a nechybí mi.
Začni jen zákluzy do vysoké trávy za bezvětří. Hraj si jen se směrovkou, když ti éro někam uhne. Můj Robin byl trochu těžký na čumák, tak pro začátek dotrimuj výškovku. Až ti házení půjde a budeš stát na velkém plácku, dej motoru tak 40% plynu a hoď. Samozřejmě výchylky kormidel dej na minimum, i vysílač má nastavitelné poloviční a plné. Zkus opatrně zatáčet. Když bude model mírně lehčí na čumák, nebude ti v zatáčkách padat na křídlo. Postupně začni v zatáčkách přitahovat výškovku, přidávej plyn atd. Robin si nechá hodně líbit. Ale pozor na měkší čumák při nárazu na zem.
Myslím, že když poznáš, že tě létání baví, koupíš si větší dospělý éro, pořádný vysílač a nabíječku a hurá do létání. Hlavně ne RTF set, nabíječku a vysílač zahodíš...
Já mám Robina pořád. Je s ním hezké odpočinkové polétání, hezky klouže bez motoru, na vše je spousta času, model je pomalý. Jen bacha, občas ztrácí vrtule, jsou jen nasunuté na hladké hřídeli. Unese i 32g kamerku, používám ho na natáčení třeba na náměstí či mezi paneláky :wink:

Křídlo jsem vyztužil uhlíkovou trubkou a trup po tvrdém přistání na dlažbu taky. Kabinku jsem přilepil k trupu kvůli vyztužení měkké špice a baterii vsouvám do štěrbiny. Lítá to fakt hezky. Na tomto videu mám ještě zapojená křidélka:



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Přílohy:
Poznámka: Výztuha trupu, bočnic
290720129139.jpg
290720129139.jpg
[ 218.89 KiB | Zobrazeno 2279 krát ]

Poznámka: Křídlo a trup s uhlíkem
290720129141.jpg
290720129141.jpg
[ 412.99 KiB | Zobrazeno 2279 krát ]

Poznámka: Vkládání baterie stěrbinou. Trochu kouká ven, já vím, zajišťuji ji gumičkou
290720129142.jpg
290720129142.jpg
[ 123.88 KiB | Zobrazeno 2279 krát ]


_________________
10 bublinkoletů, F450 jako TBS Discovery, DX6, vimeo.com/martinkatera
Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 29.07.2012 20:11 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.6.2007
Příspěvky: 3115
Bydliště: Středočesko, ČR
Obrázky: 0
Mě to teda nepřijde jako: "Pohodové létání" spíš jako boj se větrem.

Pohodové klidné létání vypadá trochu jinak. Chce to větší těžší éro které reaguje pomalu a odpustí chyby začátečníka. To žádné mikro letadýlko neumí.

Takhle si například představuju pohodové létání:


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Nebo takhle to je můj druhý model po 25leté přestávce:


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
Fyziku respektuji, ale nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1139 NE = už nelítám


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 29.07.2012 20:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.4.2012
Příspěvky: 1156
Bydliště: Hradec Králové
Obrázky: 0
Na tom videu strašně fouká, je to slyšet v mikrofonu... Neznám malé éro, kterému dělá vítr dobře. Musím pořídit video z létání za bezvětří. Dneska jsem si s Robinem fakt zarelaxoval.
Je pravda, že větší éro je čitelnější, pomalejší v reakcích. Ale bral jsem v úvahu modelový příklad, kdy si nováček koupí třeba Betu, Spektrum vysílač, chytrý nabíječ a pak pozná, že ho to nebaví. Mně se Robin na rozkoukání osvědčil. Ta tu trošku peněz, bratru 1890kč... Lidí prokouří za měsíc víc :lol:

_________________
10 bublinkoletů, F450 jako TBS Discovery, DX6, vimeo.com/martinkatera


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 29.07.2012 20:24 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.6.2007
Příspěvky: 3115
Bydliště: Středočesko, ČR
Obrázky: 0
Problém je v tom že pokud je mikro model divokej a hned na začátku to rozflákaj tak od toho utečou a nebudou to opravovat pokud už nemají zkušenosti s modely. A náhradní díly na tyhle mikro jsou jak jsi psal hodně drahé.
radši koupit za jednou tolik Betu 1400 které nějaký ten pád ustojí a poletí rozhodně líp než Robin...

_________________
Fyziku respektuji, ale nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1139 NE = už nelítám


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 29.07.2012 20:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.4.2012
Příspěvky: 1156
Bydliště: Hradec Králové
Obrázky: 0
Robin váží 115g, je to moucha, co se nedostane na tvrdou zem při létání na vysoké trávě. Rozhodně to není splašené letadlo, na rozdíl od Funtica. Je opravdu v pohodě. A náhradní díly? Zatím jsem potřeboval jen vrtuli... Elapor jde slepit, vyztužit. Máš ovšem pravdu, že Pelikán je drahej na náhradních dílech, proto jsem koupil za 440kč i s poštovným Robinovi brášku od Robbeho. Vše je stejné, má to i výlisky na uložení elektroniky :wink:

Beta pád na předek odnese destrukcí, stejně jako ránu od stromu do křídla. Víc než půl kila rozpohybované energie je prostě znát...


Přílohy:
Poznámka: Robin bez "nádivky"
260720129096.jpg
260720129096.jpg
[ 119.83 KiB | Zobrazeno 2264 krát ]


_________________
10 bublinkoletů, F450 jako TBS Discovery, DX6, vimeo.com/martinkatera
Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 29.07.2012 20:53 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.6.2007
Příspěvky: 3115
Bydliště: Středočesko, ČR
Obrázky: 0
Hádat se nebudu nemá to cenu. Pilotoval jsem jak tyto malé modely tak velké a mám dost srovnání.
tohle prostě pro začátečníka není:


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


ZA MĚ BYCH NIKDY S ČISTÝM SVĚDOMÍM NEDOPORUČIL NIC MIKRO MINIMUM JE 1M A RADŠI VÍC. HOWGH

_________________
Fyziku respektuji, ale nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1139 NE = už nelítám


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 29.07.2012 21:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.4.2012
Příspěvky: 1156
Bydliště: Hradec Králové
Obrázky: 0
Prosím, Kroxigore, já se tu nehádám. Nejsem žádný pan modelář. Lepil jsem ještě na základce, balsa, mikelanta, občas molespan když byl po ruce. Pohon motůrky na CO2, nebo ruská MK17. Vysílačka MARS II. Pak jsem šel na vojenskou školu leteckou do Prešova, se stavěním byl konec. Následná práce na letišti mě bavila, skutečná letadla, L-29 a L-39. Pracoval jsem osm let v technické opravně v oboru radiotechnické vybavení letadel. Pak letiště zrušili a já začal lepit z absťáku plastikáče. Teprve teď jsem se opět dostal k létání, hlavní motivací je pro mě pětiletý syn. A právě Robinovi vděčím za hodně. Vyslovil jsem tu jen svůj názor, nevedu žádnou při a nejsem zkušený modelář. V prvním příspěvku zakladatele článku je zmínka o P-47čce pod půl metr. To fakt ne. Ale...já osobně v Robinovi záludnosti nenašel. Asi tak...

P.S.: Robin a Merlin je jako Z-26 trenér a P-51 Mustang. Merlin...má asi blíž k mému 800mm Spitu, malý a rychlý divoch. Na nic není čas. Model zmizí během chvíle. Ale u Robina je to jiné. Dnes jsem při klouzání řídil jednou rukou a druhou měl v kapse. Proti Merlinu/Spitu prostě skoro stojí na místě. Jak koukám na Tvé video Merina, je to opravdu jako ten Spit:



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
10 bublinkoletů, F450 jako TBS Discovery, DX6, vimeo.com/martinkatera


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 30.07.2012 9:27 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
miťo píše:
Na tom videu strašně fouká, je to slyšet v mikrofonu... Neznám malé éro, kterému dělá vítr dobře. Musím pořídit video z létání za bezvětří. Dneska jsem si s Robinem fakt zarelaxoval.
Je pravda, že větší éro je čitelnější, pomalejší v reakcích. Ale bral jsem v úvahu modelový příklad, kdy si nováček koupí třeba Betu, Spektrum vysílač, chytrý nabíječ a pak pozná, že ho to nebaví. Mně se Robin na rozkoukání osvědčil. Ta tu trošku peněz, bratru 1890kč... Lidí prokouří za měsíc víc :lol:

No ale přesně o to tu jde. Pro malý model nemusí být ani vítr, stačí termická turbulence, aby se to špatně řídilo.
Já netvrdím, že se touhle cestou nedá projít, jen si myslím, že je mnohem trnitější než s modelem o rozpětí 1,5 až 2m. Cenový rozdíl mezi nimi není zas tak podstatný. Navíc sám ses zmínil, že nejsi úplný začátečník, jen jsi měl dvacetiletou pauzu. Navzdory tom, že za dvacet let člověk dost zapomene, stejně se v mnohém líší od úplných začátečníků. Přinejmenším tím, že ví jak se letadlo chová, ví jak se řídí (teoreticky), nepřekvapí ho změna smyslu reakcí na řídící zásahy do kormidel v různých polohách modelu a taky se do původní formy velice rychle vrátí. Mnozí začátečníci naproti tomu nemají ani páru o tom, že se když se výškovka potlačí tak to jde dolů a natažením nahoru, nevědí, že se točí nejan smerovkou ale hlavně výškovkou.
Jinak tu radu s vyblokováním křídélek bych bral s velkou rezervou. Neplatí to u všech modelů. Pokud nemají uši a dostatečné vzepětí, tak modely některých koncepcí směrovkou vůbec nezatočí. Nechápu ani důvod. Letadlo s křidélky je přece mnohem poslušnější a reaguje takžka okamžitě a pokud létáš se zablokovanou směrovkou (to bych spíše doporučil) tak se řídí velice podobně.
Stejně tak zakluzávaní bez motoru - v mnoha případech je to skoro přímá cesta k zbytečným pádům. Ne každý model dobře klouže. Představ si, že si někdo jako prvotinu koupi 80cm ARF stihačku Spitfire? Taky levné malé letadélko, které ale bez motoru prakticky nelétá. :!: :D
Ja bych v případě úplného začátečníka v první řadě zainvestoval do simulátora (USB ovladač i CéDéčkem s frééwarovým FMS vyjde na pět stovek) a pak koupil model, nechal si ho zalétat zkušeným, podle možnosti dal s ním i pár letů na kabelu a nakonec vzůru do nebe na plný plyn.

Mj. Já jsem měl zrovna jako ty 25letou pauzu a vrátil se k létání před necelým rokem. Postupoval jsem takto a učil se pak rovnou na modele Fox1800, co není žádný hodný EasyStar. A šlo to.
:)

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 30.07.2012 9:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.3.2012
Příspěvky: 652
Bydliště: Pardubice, HK, Plzeň
Obrázky: 37
Čistě podle mých zkušeností, pokud někdo fakt neví, jestli ho modelařina bude bavit, ať zkusí levný A80/Robin (lehký, nezáludný, pomalý) a nechá si poradit od někoho zkušenějšího se záletem a tak. Když někdo nemá zkušenosti, tak mu bez cenných rad nepomůže ani velký model. Ono to prostě samo nepoletí.
Netvrdím, že A80 je bez chyb, elektronika není zrovna spolehlivá a potřebuje bezvětří.
Já si k A80 později pořídil Betu 1400 RTF a začly trable: setový regulátor, setový nabíječ, motor, 2x Cadet - vše reklamace.
Proto si myslím, že když RTF hotovku, tak "hračku", ale na opravdové létání to už bude o mnoho větší investice.


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 30.07.2012 10:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.4.2012
Příspěvky: 1156
Bydliště: Hradec Králové
Obrázky: 0
VTjr píše:
Jinak tu radu s vyblokováním křídélek bych bral s velkou rezervou. Neplatí to u všech modelů. Pokud nemají uši a dostatečné vzepětí, tak modely některých koncepcí směrovkou vůbec nezatočí. Nechápu ani důvod. Letadlo s křidélky je přece mnohem poslušnější a reaguje takžka okamžitě a pokud létáš se zablokovanou směrovkou (to bych spíše doporučil) tak se řídí velice podobně.
Stejně tak zakluzávaní bez motoru - v mnoha případech je to skoro přímá cesta k zbytečným pádům. Ne každý model dobře klouže. Představ si, že si někdo jako prvotinu koupi 80cm ARF stihačku Spitfire? Taky levné malé letadélko, které ale bez motoru prakticky nelétá. :!: :D


Zakladatel treadu měl tento dotaz:

Nine eagles - 4ch, P47 (mikromodel s rozpětí 400mm)
Nine eagles - 3ch, cessna Sky eagle (rozpětí 500 mm)
Rc sytem - 3ch, Mini Bee (rozpětí 500m) - v podstatně totožný se Sky Eagle.

Máte někdo s těmito modely zkušenosti jak moc vydrží, k čemu jsou náchylné, jak dlouho vydrží motor než se nespálí nebo zda se snadno ohne osička atd? Znáte/máte někdo nějaký jiný model s parametry podobnými těm zmíněným, který je kvalitní a mohli byste ho doporučit?


Moje odpověď byla Robin. Elektronika je totožná, letové vlastnosti nesrovnatelné. Za dva litry máš doma něco na létání. Když spočteš třeba Betu 1400, Aku, nabíječ a přinejmenším Spektrum DX5, jsi na trojnásobku ceny. Já osobně šest tisíc nevložím do ničeho, o čem bych nebyl jistý, že mě bude bavit. Ale každý máme jiné finanční možnosti, platy, hypotéky atd.

K Robinovi: Odpojení křidélek. Letoun je fakt nepotřebuje, ony na něm moc nefungují. Mají malé výchylky a při prvotním otloukání, jak jsem psal odskočí křídlo a vytrhneš si zmíněný přívodní kabel. Proto bych je zapojil až později, když nadejde čas na lety na zádech a podobné blbiny. Křídlo má vzepětí a uši, letadlo letí stabilně jako kulička ve žlábku. Je to větroň, takže zaklouzávání do vysoké trávy je v pohodě. Píšeš, že je nesmysl házet stíhačku bez motoru. Psal jsem zde něco takového? Samozřejmě je to nesmysl. A koupit si baby warbirda jako první model, to je jisté odrazení od modelařiny.
Asi to chápeme každý jinak, ale mě by mrzelo otloukat tak krásné a velké letadlo jako Betu o zem. Jak jsem psal, v půlmetrové trávě zůstává Robin videt na stéblech a země se ani nedotkne.
K mým schopnostem po 21 leté pauze. Jediný RC model byl PICCOLO a souprava MARS II. Tudíž jen směrovka. Připadá mi nešťastné cpát nováčka hned do řízení modelu křidélky... Prostě Robin je tak lehký, že trpí malou sebedestrukcí. Mně osobně praskl trup až při tvrdém dosedu na dlažbu s podvěšenou 32g kamerou. Nic, co by nešlo spravit.
Nejlépe je, ať začínáš s kterýmkoliv érem, je vedení někoho zkušenějšího. Bráchovi jsem po seznámení s Robinem zalítal Funtica, Betu a po pár nepříjemnostech jsem si poradil i se svým 800mm Spitem.
Ceny 1890kč vražených do Robina nelituju. Hezky se mi s ním létá i teď. Další výhoda je cestování, vše složíš do origo krabice.
Jako každý model, má i Robin své mouchy. Občas zhasne motor při startu, tak házím do prostoru, kam může sednout. Ne nad vodu, oranici, zahrádky atd. Ona zpočátku i ta největší louka se nebude zdát být dost velká :lol:

_________________
10 bublinkoletů, F450 jako TBS Discovery, DX6, vimeo.com/martinkatera


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 30.07.2012 11:17 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
miťo píše:

Zakladatel treadu měl tento dotaz:

Nine eagles - 4ch, P47 (mikromodel s rozpětí 400mm)
Nine eagles - 3ch, cessna Sky eagle (rozpětí 500 mm)
Rc sytem - 3ch, Mini Bee (rozpětí 500m) - v podstatně totožný se Sky Eagle.

Máte někdo s těmito modely zkušenosti jak moc vydrží, k čemu jsou náchylné, jak dlouho vydrží motor než se nespálí nebo zda se snadno ohne osička atd? Znáte/máte někdo nějaký jiný model s parametry podobnými těm zmíněným, který je kvalitní a mohli byste ho doporučit?


Moje odpověď byla Robin.
...

Ale já nemám nic proti Robinovi ani jinému malému modelu. Otázkou však je, zda se má jen striktně odpovídat na konkrétní dotaz a neřešit souvislosti, anebo poradit tak, aby dotyčný měl cestu méně trnitou a aby u toho nakonec vydržel. Když jeho představa je od počátku trochu naivní a mylná, tak proč mu nezkusit poradit něco zcela jiného.

Asi tak.
:)

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 76 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz