Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 105 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Poraďte s jakým modelem začít..
PříspěvekNapsal: pon 04.06.2012 19:33 
Nováček serveru
Nováček serveru

DŮLEŽITÝ JE JEN BOD 3 :wink:

Ahoj, vím jak dokáží být některá fóra nepřátelská vůči úplným (hloupým, líným, naivním) začátečníkům, tak se vás pokusím naštvat co nejmíň :lol: . Jen pro pořádek, procházel jsem většinu Sticky témat i odkazů a četl nějaké informace (ne dost). Jsem úplným začátečníkem v oblasti RC i modelařině, jsem VŠ student a RC mě prostě láká asi tak, jako to lákalo než jste začli každého z vás.

Mým snem a dlouhodobým cílem je si postavit FPV nebo alespoň záznamovou trikoptéru dle rcexplorer.se:
http://www.getfpv.com/tricopter/pro-tricopter-delrin-kit-black.html . Začínám totiž bakalářské studium kybernetiky a rád bych si hrál okolo automaticky řízeného letu, stabilizace, GPS fixace a podobných věcí souvisejících i s mým oborem.

Asi jsem správně odhadnul, že by nebylo nejlepší trikoptérou začínat. Protože jsem finančně omezený (jako asi spoustu dalších lidí), rozhodl jsem se začít postupně nakupovat věci, které budu používat i dál.

1. Asi chyba, koupil jsem bazarové Spektrum dx6i, zatím mi ještě nepřišlo, takže nevím v jakém je stavu, ale už jsem se tu stačil vyděsit, když jsem se dočetl jaká je to hrůza a šmejd. Tak uvidím až přijde, přinejhorším to pošlu dalšímu šťastlivci a zkusím něco od Turnigy v podobné cenové relaci.

2. Rovnou se tedy ptám, jaké další věci nemá cenu kupovat z bazaru. Napadá mě, že třeba akumulátory z druhé ruky je nesmysl kupovat. Nějaká druhá podobná riziková věc?

3. Rozhodl jsem se začít spíše letadlem, jelikož mi helikoptéry přijdou náročnější a dražší (Váš názor?). Rád bych si to letadlo ale postavil sám, myslím, že je v tom půlka zábavy a jsem na ruce šikovný, i když nejsem modelář. (jsem truhlářský synek, mám tedy k dispozici i dílnu a asi víc nářadí než většina z vás). Docela mě zaujala letadla ultralehká vyřezaná z tvrzené pěny s motůrkem, pár servy apod. Je dobrý nápad tímhle začít? Nebo mám koupit "hotovou" stavebnici, třeba nějaká ta letadla podobná Cessně okolo těch 4-5 tisíc Kč?

Mockrát děkuji za jakékoliv rady, náměty a názory ke kterémukoliv bodu. Doufám, že nikoho svým příspěvkem příliš nenamíchnu. :)

Předmět příspěvku: Re: Poraďte s jakým modelem začít..
PříspěvekNapsal: pon 04.06.2012 19:43 
Mazák
Mazák

Obrázky: 6
Ahoj já ti poradím jedno, ta Dx6 není zase tak špatné radio do začátku, chovat se ktomu slušně a nervat za to, vše jde z klidem a citem

Ohledně éra : Určitě by bylo lepší začít z EPP protože tam se to dá za levno opravit, u konstrukčního éra to už tak hladce nejde

Asi by si měl zkusit i něaký simulátor aby si pochopil a naučil se model ovládat, z Dx6 to pud také jen je potřeba dokoupit kábel

Baterky z druhé ruky: Za sebe rozhodně ne !! Kup nové
Nabíječku můžeš koupit bazarovou ale zase dneska ty ceny nejsou tak hrozné cca 900 - 1300Kč za novou

Ale jestli si troufáš tak si éro postav, je to už na tobě.

Vyvažovačku můžeš koupit bazarovou ale zase nová je nová a cena do 500Kč

Ps: já začal z akrobatem z EPP od RCF a mám ho dodnes, rána už sním byla ale z důvodu špatně zapojené baterky (špatně zatlačen konektor) Stačilo trochu sekundáku a lítalo se dál :-)

Naposledy upravil MarthiR dne pon 04.06.2012 19:48, celkově upraveno 1

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pon 04.06.2012 19:47 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Jen pár postřehů - podle mě je nesmysl prodat DX6i s tím, že je to šmejd a koupit Turnigy, to si tak trochu protiřečí:)
Dál mně přijde, že by sis měl ujasnit, jestli chceš a) vyloženě začít modelařit a lítat s letadlama nebo b) poskládat nějaký copter a dál se bavit psaním sw a štelováním.
Je nesmysl vlastnoručně vyrábět model letadla, když by tvým cílem bylo b) - nakoupíš některé věci, které potom nevyužiješ a řízení letadla tě nikam moc neposune, to rovnou začni copterem a nauč se lítat s ním.
Co se použitých věcí týče, osobně s nima problém nemám stačí používat selský rozum. Baterky bych z druhé ruky nekoupil.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pon 04.06.2012 19:51 
Mazák
Mazák

Obrázky: 0
Klasický začátek je Easystar, to neuděláš chybu.
http://www.pelikandaniel.com/?sec=searc ... t=easystar
nebo Beta:
http://www.pelikandaniel.com/?sec=searc ... =&s=%C2%A0
Až zvládneš, tak obratné samokřídlo z EPP:
http://www.telink.eu/cz-detail-99908-to ... pohon.html

Pak už se můžeš pustit do létání s něčím krásnějším, ale zpravidla méně odolným.

A stavebnici na zkoušku zručnosti bych si vzal tady:
http://www.letadel-modely.cz/

DX6i ti může nějaký rok vydržet. Přijímače DSM2 jsou za dobré ceny klony i originál.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pon 04.06.2012 19:54 
Nováček serveru
Nováček serveru

Díky moc všem za názory.

O simulátoru jsem už přemýšlel, zkusím nejprve ppjoy a audiokabel a nějaký free simulátor. Přijde mi hloupé utrácet za simulátor tisíce korun.

Kdybych tedy chtěl začít s helikoptérou, tak to bych si asi měl koupit nějaký ten malý Blade mSR X. Jelikož se nechci učit létat s těmi vrtulníky, co nefungují jako ty reálné.

Ale to už bych se zeptal v jiném vláknu kdyžtak. Uvítam ještě nějaké další podněty. :)

Díky za odkazy HLA, tohle jsem potřeboval.

Toho dx6i se zbavovat samozřejmě budu jen v krajní nouzi, nejste někdo od Plzně? rád bych po převzetí alespoň vyskoušel že funguje, ale nemám vůbec na čem 8)

PříspěvekNapsal: pon 04.06.2012 19:55 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Já bych naskočil rovnou do samokřídla,FPV s ním budeš moci létat také a při nějakém držkopádu skoro nic nerozbiješ dle vlastní zkušenosti je to dobrá volba... Začínal jsem i se stejným vysílačem.
odkaz:
http://www.telink.eu/cz-detail-100207-t ... l-arf.html

PříspěvekNapsal: pon 04.06.2012 20:19 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

K bodu č.3

Nejprve simulátor a poté:

http://www.rc-factory.cz/detail.php?id=529

Lítá to i v 8 m/s a zvládá aerovlek - viz. maniak minulý víkend - videa zde k mání v akcích minulých-

Nevěřil jsem jak to lítá.

Baisy

PříspěvekNapsal: pon 04.06.2012 20:30 
Mazák
Mazák

Když nechceš DX6i, tak zkus Optic 6... na Mhz frekvenci se dá pořídit nový za 2300,- Pak si třeba dokoupíš modul Assan, Frsky apd. A jinak to Turnigy rádio... no ze subjektivního statistického pohledu je celkem v pohodě. 3 kolegové ho mají a všem funguje OK. Další 2 mají DX6i a u jednoho nějak odešlo řízení výškovky a s tím dtuhým má teď kolega taky nějaký nespecifikovatelný problém.

Elektroniku bych z bazaru nekupoval, nevíš čím to prošlo. Třeba takové EPP letadlo klidně... pokud by bylo někde naprasklé, tak jednoduše slepíš purexem nebo vteřiňákem a je v pohodě.

Letadla vyřezávaná z tvrdé pěny (nevím jestli myslíš depron nebo EPS) určitě jdou... ale i EPP lze vyřezávat a vydrží mnohem víc pádů. Takže pokud chceš stavět, kup si deskové EPP a postav třeba samokřídlo (stavebně jednoduché a dost se s ním vyblbneš). Z hotových letadel třeba EasyStar, EasyGlider, Toro 900, Piper Cub...

Pokud seš finančně omezený, tak na to je tu HobbyKing ;-)

Jo a dobrý freeware simulátor je RCDeskPilot.

PříspěvekNapsal: pon 04.06.2012 20:40 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Obrázky: 4
jsem spokojený uživatel dx6i a nemužu si na nic stěžovat

pokud se časem budeš chtít zabývat miniaturníma modelama "bind n fly" do nějaké haly, nebo do klidného větru, na podvečerní létání před dveřma baráku a možná i ve větším pokoji, tak se ti spektrum bude hodit

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: pon 04.06.2012 20:43 
Mazák
Mazák

....3. Rozhodl jsem se začít spíše letadlem, jelikož mi helikoptéry přijdou náročnější a dražší (Váš názor?). Rád bych si to letadlo ale postavil sám, myslím, že je v tom půlka zábavy a jsem na ruce šikovný, i když nejsem modelář. (jsem truhlářský synek, mám tedy k dispozici i dílnu a asi víc nářadí než většina z vás). Docela mě zaujala letadla ultralehká vyřezaná z tvrzené pěny s motůrkem, pár servy apod. Je dobrý nápad tímhle začít? Nebo mám koupit "hotovou" stavebnici, třeba nějaká ta letadla podobná Cessně okolo těch 4-5 tisíc Kč?

Já se přiznám-nejsem příznivce kupovaných modelů...ale doba je taková...
Pokud bych Ti mohl radit - udělej si něco opravdu cvičného, hornokřídlého s rovnou spodní stranou. Klidně i s ovládanými křidélky, směrovku udělej sice řízenou, ale aby Tě to nemátlo, klidně ji nech "zablokovanou"..jinak si budeš "hrabat " nechtěně druhou rukou do řízení a budeš z toho oranžový :-)))
Co je hlavní-zvol něco, co bude mít aspoň 120-130 cm rozpětí. Jinak končíš s létáním daleko a nízko nad zemí ránou...
Uspořádání páček na vysílači-mód - zvol podle sebe, nebo pokud jsi panic-podle kamaráda, který Ti v začátcích pomůže...není nad to, když postaený model zalétá někdo, kdo to umí a nejdříve "to naučí" ten nový model. Dva co to neumí do začátku=rána do zeměkoule...
Vážím si své práce, nerad havaruji...
Pohon elektro - čistý a spolehlivý provoz...motor nechcípne, když nemá...Čím menší spalovací motor-tím větší mrcha nespolehlivá...
Klidně ber čínské komponenty-pokud nechceš hned závodit, soutěžit, být hned nejlepší....
Ber klidně 5 čínských motorů za cenu, za kterou bys koupil jeden AXIk :-)
Začátky nemusí být drahé, jen RC soupravu ber spolehlivou.

Klidně písni SZ...Honza

PříspěvekNapsal: pon 04.06.2012 20:51 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Vyjasni si jednu vec... chces se venovat copteram nebo letadlum... protoze jit k helinam a x-copteram pres letadla je hodne velka oklika...a z letadel si toho k copteram moc nevemes...
pokud opravdu chces resit coptery a jejich vyuziti jako FPV tak mas nekolik moznosti, vsechny maji sve plusy a minusy a kazdy ti bude radit neco jineho... jedno vlakno tady uz bylo ohledne toho a pokud se opravdu chces naucit letat s helinama tak mas dve celkem normalni cesty...

1.) vysilacka + sim a po naletanych hodinach se pustit do T-rexe (8k za combo) nebo MT (cca 5k combo)
2.) vysilacka a rovnou do Trexe nebo MT

Dalsi vec je... ze u coptery potrebujes nejlepe 2,4Ghz vysilacku kvuli EMI z dalsich blizkých el. zarizeni a u 35-46MHz muze dojit k padu heliny na blby signal.

V pripade cesty č.2 a MTcka se muzes teoreticky vlezt do cca 10k - 12k muzes vlezt

Ale prvni co by jsi mel udelat je zajit se podivat na nejake blizke modelárske letiste... navazat kontakty... drtiva vetsina modelaru jsou fajn lidi a poradi nebo reknou kdo ti poradi...

A posledni upozorneni... modelarsky konicek je DRAHY konicek, teda spis kun

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pon 04.06.2012 21:13 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

http://www.brum.cz/index.php?option=com ... 5&Itemid=2
Podívej se na tohle. Jsou to stránky kamaráda, který se tím zabývá.

PříspěvekNapsal: pon 04.06.2012 21:52 
Mazák
Mazák

Pro: oplu

...:-) koníčky jsou obecně drahá záležitost. :-) Jak říká moudré přísloví: Muži se od dětí liší pouze cenou hraček :-)))

Píšeš cenu 10+12 tisíc... když budeš třeba fotit, nekoupíš za tuto cenu ani slušný objektiv :-)

Ale co-prachy budou a my tu nebudem... :-)

PříspěvekNapsal: úte 05.06.2012 7:06 
Mazák
Mazák

To 2952: souhlas. Vlastní stavba tě naučí cítit tvary éra, jak co a kde funguje. Koupená PS stavebnice elektrovětroně je pro lamy, co mají levé ruce... Je ale pravdou, že PS(EPP) vydrží při ráně zpravidla víc, než Balsa(smrk) a stavba je rychlejší. Osobně stavebnice zásadně nekupuju.

PříspěvekNapsal: úte 05.06.2012 7:08 
Mazák
Mazák

Poměrně realistický simulátor je Reflex XTR

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 105 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další