Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 49 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Dotazy začátečníka
PříspěvekNapsal: čtv 07.09.2023 14:30 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 25.5.2021
Příspěvky: 7
Bydliště: Brno
Zdravím všechny. Jsem tu na fóru nový, i když jsem už pročetl spoustu a spoustu stran zdejších diskusí. Protože ne vše se mi podařilo dohledat, rád bych položil pár dotazů týkajících se začátků létání s letadly.
Na úvod - jsem v tomto oboru nováček, první pokusy létat jsou z tohoto léta, můj 6-letý syn dostal na Vánoce Mini AeroScout (chtěl zkusit RC letadélko, tak ho dostal na zkoušku) a tak jsme se začali učit spolu, nakonec jsem víc létal já. Zatím jsem schopen základního létání a poměrně úspěšné přistání do vyšší trávy. Takže k těm dotazům:

- Původně pořízený Mini AeroScout je mi s odstupem času nejeví jako ideální letadlo pro začátek, nejen že nemá křidélka, ale kvůli velikosti je i poměrně náchylné na byť i minimální vítr a i možnosti nastavení čehokoli jsou velmi omezené. Přemýšlím proto o "větším bráškovi", tj. AeroScout v plné velikosti, který navíc má SAFE (vím, jak kontroverzní téma to zde je), což by pro první opravdové pokusy 7-letého syna mohly být lepší a přepnout do plně volného režimu jde vždy. Je zde někdo s tímto letadlem, jaký na něj máte názor?

- Pro trénink jsem začal používat MULTIFlight simulátor, s využitím Taranis T7 (ten jsem kdysi koupil kvůli ovládání 3D-tištěného modelu tanku), není rozhodně špatný, ale základní free verze je dost omezená. Jaký jiný simulátor pracující s Taranisem byste doporučili? Docela mě zaujal PhoenixRC, zdá se ale, že s daným vysílačem by pracoval jen přes speciální kabel, který se snad ani již neprodává.

- Napadla mě též možnost, že místo velkého AeroScoutu bych mohl pořídit jiný bublinkový model a jako vysílač použít Taranis co už mám. Samotné stavby/sestavení modelu bych se až tak nebál, nějaký modelářský základ mám, spíš si nejsem jistý, jak by bylo těžké zapojit ovládání, zejména pokud bych chtěl model se SAFE či něčím obdobným. Pokud by měl někdo tip na model, rád to zvážím. Co se týká letadla, určitě bych preferoval co nejstabilnější, nejpomalejší a nejhodnější.

- Jaký je správný způsob provedení zatáčky RC letadla? U normálního letadla jde v ideálním případě o koordinovanou zatáčku s použitím křidélky+výškovky a se zapojením směrovky. Je to u RC modelů vybavených křidélky i směrovkou podobné? Nebo se používají jen křidélka s výškovkou?

- Občas jsem někde četl o mixech kanálů (zmiňovaný "velky" AeroScout je myslím má také), jak jsem to pochopil, jde typicky o mix křidélek a směrovky. Chápu smysl této věci, řekl bych ale, že pro učení létání je lepší pracovat s "čistými" kanály než jít touto cestou, je to tak?

Ještě bych rád dodal, že jakožto teprve začínající RC pilot, ale již poměrně zkušený 3D-tiskař bych v budoucnu rád směřoval do oblasti 3D tištěných letadel, to ale až si létání osvojím na bublinkách, nerad bych tiskl nové díly jak na běžícím pásu..


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotazy začátečníka
PříspěvekNapsal: čtv 07.09.2023 18:07 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2006
Příspěvky: 139
Bydliště: Nymbursko
Ahoj,
Napíšu svůj názor a zkušenost.
Netvrdím, že je to jediná správná a možná cesta a někdo poradí určitě něco jiného.
S letadlem AeroScout zkušenost nemám, ale jako první letadlo bych doporučil zde X- krát zmiňovaný STEP ONE.
Myslím, že na něj žádná stabilizace není potřeba.
Prostě v krizové situaci pustíš kniply a on se stabilizuje sám.
A pokud už máš vysílač, ne úplně špatnej, tak bych další setový nepořizoval.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotazy začátečníka
PříspěvekNapsal: čtv 07.09.2023 19:56 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
JerryK píše:
Ahoj,
Napíšu svůj názor a zkušenost.
Netvrdím, že je to jediná správná a možná cesta a někdo poradí určitě něco jiného.
S letadlem AeroScout zkušenost nemám, ale jako první letadlo bych doporučil zde X- krát zmiňovaný STEP ONE.
l.


On se řídí křidélky :D ?
To už maj za sebou, jak píší.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotazy začátečníka
PříspěvekNapsal: čtv 07.09.2023 20:03 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Pokračoval bych nějakým EPP akrobatem.
Buď RC faktory, nebo Hacker.
Jsou to téměř nezničitelné modely snadno opravitelné, okamžitě reagující.
https://emotors.cz/cs/92-akrobaticke-modely?page=2

https://www.bighobby.cz/modely-z-epp/

A jinak ano, zatáčka se řeší křidélky a výškovkou.


Naposledy upravil dudaj dne čtv 07.09.2023 20:05, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotazy začátečníka
PříspěvekNapsal: čtv 07.09.2023 20:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1259
Bydliště: Teplice v Čechách
JerryK píše:
... STEP ONE.
Myslím, že na něj žádná stabilizace není potřeba.

http://www.kolmanl.info/?show=SHOW_TXT&alias=QK1_20221019082646


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotazy začátečníka
PříspěvekNapsal: čtv 07.09.2023 20:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1259
Bydliště: Teplice v Čechách
dudaj píše:
Pokračoval bych nějakým EPP akrobatem.
To je dost velký skok, akrobat je neutrální letadlo, letí kam se pošle, nemá vlastnosti školního modelu. Jde s ním samozřejmě letět katolicky a s malými výchylkami, ale na koho doléhá zpočátku zátěž psychiky a rychle se unaví, tak to letadlo nic neopraví. Ten Step One proti tomu vypadá jako ořezávátko, ale umožní to počáteční otrkání.
http://www.kolmanl.info/index.php?show=show_txt&alias=EDGE1RCF_2021073116


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotazy začátečníka
PříspěvekNapsal: čtv 07.09.2023 20:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1259
Bydliště: Teplice v Čechách
Ondrowicz píše:
který navíc má SAFE (vím, jak kontroverzní téma to zde je)
Když si člověk pořídí přiměřené letadlo a bude postupovat při létání "přiměřeně", obejde se bez safe udělátek. Platí to pro dospělého i pro sedmiletého kluka. Přirovnal bych to k technologiím v automobilech. S autem se naučí jezdit kde kdo a nemusí mít pořád zapnutého asistenta, který auto udrží v pruhu. Naučí se jezdit i s autem, které nemá asistenta. Stejně tak se lze naučit létat s letadlem, i když nemá "čudlík záchrany", čudlík "rušení větru" a podobně.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotazy začátečníka
PříspěvekNapsal: čtv 07.09.2023 20:37 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 25.5.2021
Příspěvky: 7
Bydliště: Brno
Díky za odpovědi. Původně jsem si říkal, že StepOne bych vynechal, protože velikostí a typem řízení (směrovka) je dost podobný Mini AeroScoutovi. Možná by to ale přece jen nebyla špatná volba pro syna pro učení, protože jestli se nemýlím, není snad pomalejšího a hodnějšího letadla a při použití Taranise by pořízení bylo poměrně levnou záležitostí. Pro sebe jsem ale přemýšlel o něčem větším, hlavně tedy i kvůli tomu, aby s tím šlo rozumně létat i za mírného větru.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotazy začátečníka
PříspěvekNapsal: čtv 07.09.2023 20:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1259
Bydliště: Teplice v Čechách
Ondrowicz píše:
Co se týká letadla, určitě bych preferoval co nejstabilnější, nejpomalejší a nejhodnější.
To je ten Step One, se kterým se člověk nemusí bát spadnout a velký i malý sedmiletý kluk s ním může "kravit". To, že to nemá křidélka, nebrání tomu, aby s tím člověk nemohl zkoušet oblétávat balíky slámy, prolétávat mezi stromky a zkoušet i jiné vylomeniny. Ono k tomu učení létání patří i učení se model provozovat, hodnotit počasí, místo k létání. To všechno se Step One dá dělat. https://www.kolmanl.info/index.php?show=show_txt&alias=SO_20210704082144


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotazy začátečníka
PříspěvekNapsal: čtv 07.09.2023 20:53 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2006
Příspěvky: 139
Bydliště: Nymbursko
Pro syna bych vůbec nepřemýšlel .
Tam je Step jasná volba.
Vím o čem mluvím.
Můj mladej začínal s Easy Starem a i když je to super začátečnické letadlo tak tu pravou jistotu získal právě se Stepem.
Prostě je na vše dost času a odpouští chyby.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotazy začátečníka
PříspěvekNapsal: čtv 07.09.2023 20:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1259
Bydliště: Teplice v Čechách
Ondrowicz píše:
Jaký je správný způsob provedení zatáčky RC letadla? U normálního letadla jde v ideálním případě o koordinovanou zatáčku s použitím křidélky+výškovky a se zapojením směrovky. Je to u RC modelů vybavených křidélky i směrovkou podobné? Nebo se používají jen křidélka s výškovkou?

Je to stejné. Jen u modelu to ne vždy lze realizovat. Když letím s třímetrovým modelem sto metrů daleko pár desítek metrů nad zemí, mohu ho dobře "číst" a provádět koordinovanou zatáčku. Když je ten model velký a těžký, jde to dobře, když je pidi a lehoučký a je hříčkou ovzduší, už se to dělá hůře. Když je to třeba větroň a je stovky metrů daleko, je to ještě horší. Proto se pak použije berlička v podobě mixování směrovky ke křidýlkům - třeba. Když budu s větroněm ve třech metrech lovit nad polem čertíka, budu s těmi kormidly zase pracovat jinak. Takže neexistuje jednoduchá odpověď.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotazy začátečníka
PříspěvekNapsal: čtv 07.09.2023 21:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1259
Bydliště: Teplice v Čechách
Ondrowicz píše:
Pro sebe jsem ale přemýšlel o něčem větším, hlavně tedy i kvůli tomu, aby s tím šlo rozumně létat i za mírného větru.
Tak to je pak EPP metrovka akrobat od RC factory. Začít s malými výchylkami a katolicky.

S tím větrem je to taky o zkušenosti. Létáme se Step Ony i za poměrně silného větru. Oboje ty letadla se příjemněji provozují ráno nebo večer, když fouká málo. Jedna věc je to uřídit a udržet ve vymezeném prostoru i za silnějšího větru, druhá věc je příjemně si polétat. Větší a těžší model je samozřejmě lepší. Já už bych nešel do akrobata 0.8 m a menšího.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotazy začátečníka
PříspěvekNapsal: pát 08.09.2023 12:06 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
PhoenixRC se dá provozovat bez orig. kabelu. Buď s dokoupeným "čudlíkem" nebo přes SW simulátor tohoto čudlíku/orig kabelu (viz "Dongle is mandatory! (Almost)"). Na stejné adrese se dá PhoenixRC stáhnout. Ale lítání venku je lítání venku. :)

SAFE udělátko se dá realizovat třeba přijímačem FrSky S6R. Na malé modely se hodí, umí aspoň trochu eliminovat turbulence a "poskakování" modelu podle větru. U větších modelů nevím, tam mi to připadá zbytečné.

Mixování v Taranisu viz např.: https://www.opentx.cz/index.php/Prvn%C3 ... y_s_OpenTx

Tištěné modely, co vím nejsou úplně pomalé. Ale nevím, žádný nemám.

Ideální je se stavit někde kde se lítá. Medlánky? Nebo něco blíž?

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotazy začátečníka
PříspěvekNapsal: pát 08.09.2023 13:06 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Takže budu reagovat na to co je dobré pro děti.
Kupovat one step jsou vyhozené peníze, pokud člověk má simulátor.
Děti se nebojí a nemají zábrany. 4leté dítě se naučí s akrobatem za 4 starty. Mám tu zkušenost s mladším kámoše.
Vzal své děcko se zkušenostmi ze simu a už druhý let to udržel ve vzduchu. Třetí start už letěl kam chtěl.
Bavíme se o EPP plackách!


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Dotazy začátečníka
PříspěvekNapsal: pát 08.09.2023 15:17 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 25.5.2021
Příspěvky: 7
Bydliště: Brno
prikrylm píše:
PhoenixRC se dá provozovat bez orig. kabelu.....

Díky moc za odkazy, už jsem to zprovoznil s Taranisem. Vypadá to fakt dobře a myslím, že kombinace MultiFlight a PhoenixRC bude víc než dostatečná.

prikrylm píše:
Ideální je se stavit někde kde se lítá. Medlánky? Nebo něco blíž?

Do Medlánek to mám celkem blízko, bydlím u Lužánek. Je to tam nějak organizované, nebo spíš místo, kde se schází modeláři na létání?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 49 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz