Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 548 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Hledám kolegu modeláře
PříspěvekNapsal: sob 13.02.2021 8:34 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 26.12.2020
Příspěvky: 212
Bydliště: Lány, N. Strašecí, Ruda u Rak., Praha
serva jsem vyzkoušel servoteterem ( už mám :-D ) z těch starých nefungovalo ani jedno, napětí v přímači jsem lehce odjadnul ( okrajově dělám do modelové železnice, ale VELMI okrajově, a mám trafo 12V, vyzkoušel jsem to napájet z přímače, a jelo to, jako bych tam postil asi 5V), jestli jsem je odpálil? o tom nevím, ale musí se vzít v úvahu, že mám hlavu jako cedník :-)


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Hledám kolegu modeláře
PříspěvekNapsal: sob 13.02.2021 9:45 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 28.9.2019
Příspěvky: 493
Bydliště: malý město nebo že by větší víska ?
hrábě píše:
serva jsem vyzkoušel servoteterem ( už mám :-D ) z těch starých nefungovalo ani jedno, napětí v přímači jsem lehce odjadnul ( okrajově dělám do modelové železnice, ale VELMI okrajově, a mám trafo 12V, vyzkoušel jsem to napájet z přímače, a jelo to, jako bych tam postil asi 5V), jestli jsem je odpálil? o tom nevím, ale musí se vzít v úvahu, že mám hlavu jako cedník :-)


v RC modelařině se bez multimetru neobejdeš a napájet něco trafem na TT nebo Piko či co, je nesmysl. Co si matně pamatuju, když jsem před "100 lety" v minulým tisíciletí TT měl, tak trafo mělo dva výstupy (usměrněnej a střídavej). Usměrněnej dával na prázdno 16V, střído si nepamatuju. Takže, když takovej zdroj připojíš na přijímač se servama, tak si můžeš gratulovat, že měníš jen serva. Dyť je to učivo ze základky....byl jsi na hodinách fyziky?...nebo jsi měl takovou úču jako já na chemii?
U starejch přijímačů s tranzistorama by připojení 2x většího napětí minimálně poškodilo "betu" (zesílení)...to se mi taky kdysi povedlo, když jsem zapomněl na předchozí nastavení regulovatelnýho zdroje. A staříci jistě potvrdí, jaká to byla obrovská ztráta, přijít o jednokanál Mars :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hledám kolegu modeláře
PříspěvekNapsal: sob 13.02.2021 9:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
"Má pravdu předsedo!" Pokud s tím chceš laborovat, tak s něčím, co ti dává regulovatelné a stabilizované napájení. Pokud takový zdroj nemáš, tak si kup nějaký 4 článkový pack a testuj s jeho pomocí. Trafo FZ 1 doma ještě mám, myslím, že mi odešel střídavý výstup. Ale napájet tím Rx se servama, navíc bez jakéhokoliv ověření co do toho tlačím, to bych nikdy neudělal. Ale co, chybama se člověk učí. Doporučuju ovšem se raději učit na chybách druhých, než vlastních :lol: , byť chápu, že to ne vždy jde.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hledám kolegu modeláře
PříspěvekNapsal: sob 13.02.2021 10:07 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 26.12.2020
Příspěvky: 212
Bydliště: Lány, N. Strašecí, Ruda u Rak., Praha
to jste špatně pochopili, trafem jsem nic nenapájel, trafo mám na železnici, jen jsem zkoušel napájet vlaky přes BEC, ale do rc jsem trafo "nepral"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hledám kolegu modeláře
PříspěvekNapsal: sob 13.02.2021 10:30 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 28.9.2019
Příspěvky: 493
Bydliště: malý město nebo že by větší víska ?
hrábě píše:
to jste špatně pochopili, trafem jsem nic nenapájel, trafo mám na železnici, jen jsem zkoušel napájet vlaky přes BEC, ale do rc jsem trafo "nepral"


Tak, my už asi pořádně nevíme, co jsi udělal nebo neudělal. Hlavně nedělej takovýhle a podobný nesmyslný "pokusy", jako BECem honit TéTéčko. Následně pak zatěžuješ skoro polovinu populace naší drahé vlasti řešením triviální závady, kterou vlastníma tlapkama "laboratorně" vyrobíš. Základní vybavení multimetrem je nutné (případně stabilizovaným zdrojem, to je hodně žádoucí)....a fakt to procvičení alespoň učiva z fyziky z 9. roč. Bez toho ti ani multimetr nepomůže.
Multimetr ti stačí i nějakej levnej, ....třeba tenhle :
https://www.levnytyden.cz/spd/DT9205A/V ... -multimetr
...ale musíš dávat majzla na přepíchávání fousů na vstupu, to je asi jeho nevýhoda


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hledám kolegu modeláře
PříspěvekNapsal: sob 13.02.2021 10:36 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 26.12.2020
Příspěvky: 212
Bydliště: Lány, N. Strašecí, Ruda u Rak., Praha
ok, občas je těžké mě pochopit, fyzika mi sice jde, ale v devítce jsem eště nebyl...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hledám kolegu modeláře
PříspěvekNapsal: sob 13.02.2021 10:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Po osvětlení jsem to pochopil tak, že vláčky honil přes regl, ne přes BEC, ale to je v podstatě jedno. Podstatné je, že to zařízeno pracovalo za podmínek, na které nebylo konstruováno a to vždy hrozí možným poškozením. Do serv se zřejmě muselo dostat také něco, co je poškodilo (vyšší, než konstrukční napětí?, někde se vzavší proudová špička?, přepólování?) Nevím, co to je za serva. Opravovat je zřejmě nemá smysl. Jedině že jde o nějaká dostupná serva a nechá si ta zničená na náhradní díly (převody, páky, krabičky).

hrábě píše:
ok, občas je těžké mě pochopit, fyzika mi sice jde, ale v devítce jsem eště nebyl...

Tak zkus po sobě příspěvek přečíst a zjistíš, zda je jeho obsah pochopitelný a zda vystihuje vše, co jsi chtěl sdělit. Nejhorší jsou takové ty výkřiky do tmy, kdy se pak musíme autora ptát na mnoho dalších informací. Jestli tě to uklidní, nejsi sám. Když si přečteš některé dotazy jiných, také nebudeš chápat.
Můžu ti doporučit, aby ses podíval po okolí (přes rcmapy.cz, už jsem to myslím zmiňoval), jednak jestli tam není nějaké letiště, kde se s někým seznámíš a on ti poradí, případně jestli někde v okolí není kroužek, kde bys mohl chodit občas aspoň na konzultace.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hledám kolegu modeláře
PříspěvekNapsal: sob 13.02.2021 10:49 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 26.12.2020
Příspěvky: 212
Bydliště: Lány, N. Strašecí, Ruda u Rak., Praha
ok, jdu na to


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hledám kolegu modeláře
PříspěvekNapsal: sob 13.02.2021 10:58 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 28.9.2019
Příspěvky: 493
Bydliště: malý město nebo že by větší víska ?
hrábě píše:
ok, občas je těžké mě pochopit, fyzika mi sice jde, ale v devítce jsem eště nebyl...


Hmm, tak proto....já jsem se divil. Ale takhle se rodí atomoví fyzici, kteří od mládí zkouší dělat nezkoušitelné.....jednou tady budeš školit Ty.
Najdi poblíž někoho s elektro znalostma, nemusí to být nutně modelář, pokud k nim máš daleko, ale ty bych ti doporučil, protože "klasickej silnoproudař" co dělá třeba rozvody v domech, tě sice zaučí v základech, ale už nemusí mít zkušenosti s touhle docela jemnou elektronikou.


Naposledy upravil Bildy dne sob 13.02.2021 20:14, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hledám kolegu modeláře
PříspěvekNapsal: sob 13.02.2021 11:10 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 28.9.2019
Příspěvky: 493
Bydliště: malý město nebo že by větší víska ?
hrábě píše:
ok, jdu na to


Tak mě napadlo....zkus úču, jestli ti něco ohledně základů s předstihem vysvětlí.....nebo ti půjčí učebnici F 9.....nebo rovnou obojí. Chodíš na školu v Lánech nebo v New Bubu ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hledám kolegu modeláře
PříspěvekNapsal: sob 13.02.2021 11:14 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 26.12.2020
Příspěvky: 212
Bydliště: Lány, N. Strašecí, Ruda u Rak., Praha
do školy chodim momentálně domu na pc, ale jinak v Praze


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hledám kolegu modeláře
PříspěvekNapsal: sob 13.02.2021 22:45 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Mě zase napadlo něco jiného. Úplně s klidem se tady ptej na co budeš chtít a nehleď na to když tě bude někdo nepříjemně "kritizovat" jen se prosím raději ptej dříve nežli se do něčeho o čem moc nevíš pustíš sám aby tě to zbytečně nestálo pak moc peněz. Ta kritika byla, je a bude ale najdou se i sebekritičtí lidé kteří si zavzpomínají na svoje začátky a bez mrknutí oka a zbytečných keců kolem dokola ti rádi pomohou


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hledám kolegu modeláře
PříspěvekNapsal: sob 13.02.2021 23:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Petře nemáš úplně pravdu. Neřekl bych, že ho někdo kritizoval. Diky tomu, že se třeba nevyjádřil zcela přesně, vzniknul informační šum. Ať se ptá, to není problém, ale opakovaně jsem se setkal (nebyl jsem sám a netýká se to zcela kolegy hráběho), že dotaz byl nekompletní a musel se doplňovat (na naše žádosti), kdy autor se zjevně dlouhou dobu ani neobtěžoval podívat na odpovědi, natož aby dotaz upřesnil. U některých dotazů si je člověk musí přečíst opakovaně, aby pochopil smysl. Jen to chce se při psaní dotazu zamyslet nad jeho obsahem, aby obsahoval komplexní v danou chvíli dostupné informace.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hledám kolegu modeláře
PříspěvekNapsal: ned 14.02.2021 8:42 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 8.8.2017
Příspěvky: 996
Bydliště: JABLONECKO
Souhlasím s tebou Pavle a nic nenamítám,jen přihlížím k věku a k zájmu tazatele že nemůže i kdyby chtěl všechno dokonale pojmenovat a ta kritika byla myšlena tak všeobecně, :| nic konkrétního protože za tu dobu co jsem se tady začal ptát před pár lety já tak se tady na mánii dle mého názoru mezilidská komunikace rapidně změnila,zmizelo nadřazování, hanění inteligence,zručnosti.......za to hlavně patří poděkování Tomasi C. :D Každému není přáno rozumět všemu a mít kolem domu kamarády co pomohou proto jsem psal že se může dotazovat se vším co bude potřebovat zde.Osobně jsem se několikrát vyjádřil že třeba pro mně je mikroelektronika vzdálená na hony a pokud zde přidám svou radu tak je to jen z oblasti kterou jsem sám prakticky mohl vyzkoušet s nějakým výsledkem i když to nebylo zrovna na profi bázi. Takže já jsem obeznámen s tím že vždy budou nějaké dotazy ve formě částečné hádanky a když budu vědět a hlavně chtít tak mi to nebude dělat problém i s postupným rozšifrováním dotazu :lol: :lol: nic víc tím nebylo myšleno :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hledám kolegu modeláře
PříspěvekNapsal: ned 14.02.2021 10:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Je to kluk ve věku mých kluků z kroužku, což nikdo v první chvíli nevěděl (ale to nic na situaci nemění). Na rozdíl od některých jiných (bez rozdílu věku) je přístupen diskuzi a akceptuje, že (zatím) nemá dostatek vědomostí a ne vše, co doposud udělal, bylo správné. Kdyby nebyl tak daleko a byl (aspoň trochu) normální režim, nabídnul bych mu, aby se klidně stavil u mě na kroužku a pomohl bych mu pořešit některé jeho problémy.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 548 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz