Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 53 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Snaha o zalétání - Vždy pád
PříspěvekNapsal: úte 20.09.2016 20:34 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 20.9.2016
Příspěvky: 11
Bydliště: Ohrobec
Zdravím všechny kolegy modeláře.

Mám problém se zalétáváním již druhého mnou stavěného modelu letadla. Původní byl spitfire podle plánku od Flitetstu z depronu. Podle podrobného videonávodu jsem vše udělal tak jak mělo být vyvážil, seřídil serva tak aby vše bylo pro oko v rovině na zalétání. Vybral jsem si bezvětrné odpoledne a šel model vyzkoušet. Model neměl podvozek proto jsem ho pouštěl z ruky. Plyn jsem dal asi na 50% výkonu a model ladně pustil letadlo se neslo asi 5m a furt na bok, přidal jsem plyn a to byl konec letadlo se jakoby vzpřímilo a přes levé křídlo se otočilo vzhůru nohama a následoval pád. Všechno se to seběhlo tak rychle, že jsem zůstal stát s otevřenou pusou a nevěděl co dělat. Model měl náštěstí pouze vytržený motor z uložení. Předělal jsem to o5 jsem to zkoušel vyvážit podle toho co píšou v plánku vše sedělo. Pokus č.2 proběhl podobně a na třetí pokus se ulomil kus křídla a ocas to odnesl úplně... s modelem jsem se rozloučil a řekl jsem si, že to nebylo asi všechno přesně vyřezané z toho depronu tak jsem koupil od Šadu z50ls a dnes jsem to konečně dodělal a šel vyzkoušet. Stejný problém jako s prvním modelem ovšem start byl ze země. Rozjel jsem se vzlétl model šel vzhůru a zase se mi přetočil a šel k zemi. Náštěstí to odnesla jen vrtule a podvozek se utrhl ( nic závažného trucha purexu to zpraví ). Jsem si jist že křidélka v obou případech neměly žádnou výchylku a ani směrovka nebyla mimo osu. Mám doma super cub od hobbyzonu a na něm mám nalítáno nejméně 20h bez problémů takže si myslím, že úplný začátečník nejsem zvládám i vrtulníky atd. větroně jsem stavěl všechny lítaly parádně. Proto vás tu žádám jestli nemá někdo podobný problém jako já nebo měl dřív nechci rozbít další pěkný model.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Snaha o zalétání - Vždy pád
PříspěvekNapsal: úte 20.09.2016 20:43 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 28.10.2012
Příspěvky: 101
....takto se to nedá. Musíš najít někoho, kdo modelaří déle a je např. schopen zkontrolovat, zda-li to nemáš pokroucené...
Odkud jsi ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Snaha o zalétání - Vždy pád
PříspěvekNapsal: úte 20.09.2016 20:58 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
pokusím se :D

motor s vrtulí vyvolává moment, který otáčí modelem.
pokud přidáš plyn, zhorší se to.
danou věc eliminuje - vyosení motoru, menší vrtule s větším stoupáním, rychlost modelu, která síly překoná (za pomoci křidélek)

Takže
1 startuj na plný plyn .
2 sniž akceleraci plynu na reglu .
3 zkontroluj správné vyosení motoru

to vše za předpokladu, že nemáš křídla "do vrtule" .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Snaha o zalétání - Vždy pád
PříspěvekNapsal: úte 20.09.2016 21:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 1578
Bydliště: Meziměstí ČR
Tak mě napadlo, nemáš náhodou obráceně výchylky křidélek?
To bývá většinou rychlá smrt modelu při startu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Snaha o zalétání - Vždy pád
PříspěvekNapsal: úte 20.09.2016 21:09 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 5.9.2010
Příspěvky: 473
Bydliště: Trutnov
Obrázky: 13
Není příliš těžký na zadek? Anebo je motor na model příliš výkonný, stoupá kolmým letem, tím se snižuje rychlost a následuje pád po křídle. Pokud se k řešení problému nespojíš s nějakým kolegou modelářem pokusil bych se překontrolovat těžiště. A nebál bych se jej posunout o trochu dopředu. Vzlet opakovat a být při prudkém stoupání připraven potlačit VOP tak aby model získal rychlost.
Ale ze všeho nejlíp jak píše kolega přede mnou spojit se s modelářem.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Snaha o zalétání - Vždy pád
PříspěvekNapsal: úte 20.09.2016 21:25 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 20.9.2016
Příspěvky: 11
Bydliště: Ohrobec
Bydlím kousek od prahy směr Jílové u prahy. Motor by to mohl být je to CF28022 od Emaxu ten má předepsanou váhu modelu 200g-600g a model váží +- 500g takže to by mělo být ok ne ? Pamatuju se ale na to jak jsem ho zkoušel a přišlo mě, že má výkonu až až na to jakej je to prcek na plnej plyn mě to až točilo se zápěstím když jsem držel letadlo za trup. Křidélka jsou ok choděj tak jak maj knipl vleho leví nahoru praví dolu a obráceně tak by to mělo být ne ? :D. Těžký na zadek to není asi to bude celé tím motorem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Snaha o zalétání - Vždy pád
PříspěvekNapsal: úte 20.09.2016 22:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Osobně bych začínal modelem typu Piper (hornoplošník s relativně malou rychlostí) Spit a podobné stroje, i ta padesátka, jsou relativně rychlé a živé, prostě stíhačka. Navíc dolnoplošník má trochu jiné vlastnosti, než hornoploch. Ale tím neříkám, že za "doprovodu" zkušenějšího se to nedá zvládnout, případně zkoušel jsi i nějaký simulátor? Tam se nenaučíš sice úplně létat, ale aspoň základy, nebudeš si tolik plést prstíčky a trochu reakce, při "pádu" zvolíš libovolný ukazovák, zmáčkneš příslušné tlačítko a model je "opraven" a létá se dál. Na živo ale posbíráš třísky, doma je slepíš a jdeš s tím praštit nejdřív za týden.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Snaha o zalétání - Vždy pád
PříspěvekNapsal: úte 20.09.2016 23:09 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 20.9.2016
Příspěvky: 11
Bydliště: Ohrobec
Právě že já úplně nezačínam mám doma Supercub od hobbyzonu na nom jsem nalétal nejméně 20h bez jediného problému ( klasická cesna ) ale pouze 3kanál bez křidélek a strašně dlouho jsem chtěl stíhačku z 2. světové a spit nevyšel tak jsem si řikal, že ta 50tka z EPP bude bitelnější když s ní někde omilem prásknu. Na PC nemůžu rozjet RCčko tak jsem to hrával na ps3 ovladači při stejném rozložení jako mám na Rcčku. Jinak mám doma i pár vrtulníku od ´pokojovejch až po ty náročnější na ovládání a nikdy jsem neměl problém s propojením hlava a ovladač ruce dělaj to co maj ale bohužel tyhle dva modely prostě nechtěj poslouchat. Mimochodem oba dva měly stejnou elektroniku 4 klasický serva od emaxe motor emax CF2822 regulátor emax simon 25A 3článek lipolka 1600mah a vysílačka Cadet4 protocol v3 (vím je nic moc když jsem to pořizoval nebyly prašule ).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Snaha o zalétání - Vždy pád
PříspěvekNapsal: úte 20.09.2016 23:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2015
Příspěvky: 966
Bydliště: Brno - Venkov (severo-západ)
Jestli mas spravne kridylka, tak asi to vyoseni motoru. Ale stejne se mi nezda, ze by to melo az takovy vliv. Vrtuli mas asi tak spravne jinam by to netahlo. NAstav si polovicni vychylky ovladanych ploch, zkontroluj teziste a bez to zkusit znovu. Pripadne lehce dotrimuj kridylka proti tendeci letadla.

_________________
ASW-17, Sea Beaver, Piper PA-18 Super Cub
JETI DS-16


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Snaha o zalétání - Vždy pád
PříspěvekNapsal: úte 20.09.2016 23:54 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10795
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Osobně bych to tipoval na ztrátu rychlosti a začátečnickou "vytuhlost" (běžný jev). Je potřeba, aby to někdo zalétal. Bez toho to dle mě nepůjde.
Nejen, že to poletí rovně, ale i uvidíš, jak to létá správně. Něco prostě z videa vykoukat nejde.

A samozřejmě, že to jsou nevhodné začátečnické modely.


Jestli chceš, tak udělej video, jak máš navýchylkováno (video pohybů vysílače i kormidel), ale dle mě je osobní účast nějakého modeláře nenahraditelná.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Snaha o zalétání - Vždy pád
PříspěvekNapsal: stř 21.09.2016 0:30 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 20.9.2016
Příspěvky: 11
Bydliště: Ohrobec
Video ted nedam. Lepim to po tom padu zitre to sem nahodim az prijdu z prace pro zatim prikladam foto jak jsem to slozil kdyz slo na zaletani. Pro info baterie je za krytem motoru s regulatorem a prijimac je v trupu za koncem kridla.


Přílohy:
20160919_000714.jpg
20160919_000714.jpg
[ 72.02 KiB | Zobrazeno 3846 krát ]

20160919_000658.jpg
20160919_000658.jpg
[ 67.5 KiB | Zobrazeno 3846 krát ]

20160919_000827.jpg
20160919_000827.jpg
[ 74.63 KiB | Zobrazeno 3846 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Snaha o zalétání - Vždy pád
PříspěvekNapsal: stř 21.09.2016 6:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2010
Příspěvky: 861
Bydliště: Praha 4
Nemá ta Z50 těžiště moc vzadu? Měl jsem ji s větším motorem a těžiště vyšlo jen taktak. Jinak - startovat se musí na plný plyn. Má to symetrický profil, má nižší maximální součinitel vztlaku - musí letět rychleji, než nějaký větroň.

Podle popisu to vypadá na start na nízké rychlosti a pád do vývrtky podpořený kroutícím momentem od vrtule.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Snaha o zalétání - Vždy pád
PříspěvekNapsal: stř 21.09.2016 7:11 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 14.4.2014
Příspěvky: 55
Bydliště: Liberecký kraj
Joker96 píše:
Video ted nedam. Lepim to po tom padu zitre to sem nahodim az prijdu z prace pro zatim prikladam foto jak jsem to slozil kdyz slo na zaletani. Pro info baterie je za krytem motoru s regulatorem a prijimac je v trupu za koncem kridla.

Zdá se mi to, nebo je na prvním obrázku vidět že výškovka není souběžně s křídlem (je zkroucená)?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Snaha o zalétání - Vždy pád
PříspěvekNapsal: stř 21.09.2016 7:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7132
Bydliště: Vsetín
Z-50 od ŠADu máme na letišti v 6-ti kusech a všechny létají dobře. Nejhodnější, ale paradoxně i nejobratnější je ta s težištěm nejvíc v předu, cca 35mm od náběžky. Je tam letitý motor s 1050kV a APC 10x5" měřený příkon je 170W a létá to naprosto v klidu...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Snaha o zalétání - Vždy pád
PříspěvekNapsal: stř 21.09.2016 7:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
vorelll píše:
Zdá se mi to, nebo je na prvním obrázku vidět že výškovka není souběžně s křídlem (je zkroucená)?


To se ti nezdá, je to jasně vidět :roll: .

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 53 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz