Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 110 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: sob 18.01.2020 22:41 
Mazák
Mazák

Ahoj všem, vrátím se k původnímu dotazu, z křidélek klapky.
Po delší době jsem se vrátil k modelařině, postavil si QB.10 od Flyingwood a začal létat.
Model je až překvapivě rychlý, kamarád mi doporučil přibrzdit model křidélky jako klapky a výškovkou (na přistání). Napípal jsem to do aurory a dnes byl létat. Qb-čko vzlétlo a já zapomněl cvaknout časomíru, a vtu jsem si spletl vypínač a zapnul onu konfiguraci ,,brzd,, . Na rychlosti to znát nebylo, jenže jsem šel po chvíli na přistání, po nezdařeném přiblížení jsem přidal plyn a začal zatáčet - Osudná chyba ! V moment pravá strana křídla ztratila vztlak a QB.10 šla po křídle k zemi.
Největší blbost byla to vůbec do aurory napípat, včera jsem projížděl diskuze a přesně toto někdo popisoval, špatná manévrovatelnost při nízké rychlosti až pád (říkal jsem si že radši budu přistávat na rychlosti a kašlu na ,,mixování křidélek,,)

Zase ta pitomá souhra chyb !

Petr

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: ned 19.01.2020 0:12 
Mazák
Mazák

Obrázky: 9
ExperimentatorPetr píše:
...
Na rychlosti to znát nebylo, jenže jsem šel po chvíli na přistání, po nezdařeném přiblížení jsem přidal plyn a začal zatáčet - Osudná chyba ! V moment pravá strana křídla ztratila vztlak a QB.10 šla po křídle k zemi.
...

Grugh píše:
Určitě nenastavovat křidélka jako klapky, pokud jsou umístěna pouze na konci křídla!!!
Při ztrátě rychlosti tam dojde k utržení proudnic. A protože v blízkosti trupu vztlak zůstane, letadlo se rychle sklopí na jednu stranu. A to je přesně to poslední, co by člověk při přistání (tj. v nízké rychlosti i výšce) chtěl.
Naopak účinější v tomto případě budou spoilerony, tj. křidélka nahoru a brzdit prostě celým křídlem tím že se nos přizvedne při přistání mírně nahoru. Pokud dojde k utržení proudnic, tak na koncích křídle nějaký vztlak zůstane a letadlo se pouze prosedne.

Nejsi první ani poslední, kdo udělal podobnou chybu. Flaperony mají význam pouze u letadel s kormidly po celé délce odtokové hrany. U běžných křidélek na konci křídla jsou lepší spoilerony.

Profil Soukromé album  

PříspěvekNapsal: ned 19.01.2020 21:55 
Mazák
Mazák

Grugh píše:
Nejsi první ani poslední, kdo udělal podobnou chybu. Flaperony mají význam pouze u letadel s kormidly po celé délce odtokové hrany. U běžných křidélek na konci křídla jsou lepší spoilerony.

No a to ještě kdoví jestli (EDIT: ...jsou flaperony vůbec k něčemu i tak). Na Sky Surferovi mám spoilerony, funguje to, umožňuje to přiblížení na menší rychlosti, resp. rychleji vytrácet výšku když to potřebuju. Na Kaze mám ovládané plochy po téměř celém rozpětí - používám to ve spojení s brutální výškovkou (90° výchylky v obou směrech) jako snap-flaps - výškovka přitaženo: celá odtokovka křídla mírně dolů a naopak. To funguje dost dobře, přemety téměř na místě kolem těžiště. Ale pak mám na potenciometru ještě samostatné řízení celé odtokovky - to se dá do jisté míry použít na svahu k různým zajímavým efektům (pronikavost versus vztlak). Ale při přistání je to v režimu flaperonů (odtokovka dolů) znatelně míň kontrolovatelné než s odtokovkou rovně. A to i přesto, že vnějších cca 7 cm křídla je hlubší než zbytek, má negativ, a ovládaná plocha tam nezasahuje. Takže přistávám normálně s odtokovkou rovně.

PříspěvekNapsal: pon 20.01.2020 7:46 
Mazák
Mazák

ExperimentatorPetr: Pokud chceš k přistání experimentovat s křidélky, tak jedině výchylku NAHORU.

PříspěvekNapsal: úte 21.01.2020 1:14 
Mazák
Mazák

JardaRůžička píše:
ExperimentatorPetr: Pokud chceš k přistání experimentovat s křidélky, tak jedině výchylku NAHORU.

Já už s křidélky experimentovat určitě nebudu !
:lol: :lol: :lol: :lol:

Profil {RCalbum.cz}  

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 110 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8