Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: MiniRes do 250g
PříspěvekNapsal: ned 13.11.2022 11:37 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 1776
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
Muzem rozebrat i tento model. Proc ne.
Nez pan Hlavinka dodela tu svou novinku do 250g.
Co se zmineneho modelu tyka.
Viz video.
Je to dovazene i v elektro verzi. Na kabine je opet prilepene olovo. Dalsi muze byt i dole.


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Plocha kridla je morbidni. A bude mit i velky odpor. Vaha vychazi fakt dost velka ,ale ne konstrukcni ,nybrz letova. Coz mi je vzdy dost podezrele zda se nejedna o nezdareny pokus konstruktera.
Je to celkove hodne rychle a klouzavost se mi jevi uplne nekde jinde nez u Res Darta,v jeho prospech. viz video.


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Ja vim ze jsem takovy ,,ortodoxni nesmysl,, :roll: ale musi se mi proste libit koncepce modelu i jeji letove vlastnosti.
Ale ,to je jen muj pohled na vec,ktery nechci nikomu vnucovat. Jen o nem pisu. :mrgreen:
Lubos nam urcite napise az si to zaleti. Budou to cenne informace. Protoze ma oba dva.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: MiniRes do 250g
PříspěvekNapsal: pon 14.11.2022 19:08 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 27.1.2019
Příspěvky: 47
Bydliště: Liberec
Ahoj všem,

test NFROB byl v FMT 02/2022. Letovka elektro vyšla 894 g (motor 2826 + 3S1300 + 15g olova. Čistého větroně se vůbec nepovedlo vyvážit, bylo prý potřeba 268 g olova, ale už se do trupu nevešly baterky a přijímač (prý vznikl Freiflieger). Hloubka křídla je 365 mm. Jinak prý dobrý a létavý model.

Možná by stálo za zvážení odlehčit elevony a/nebo udělat delší čumák (pokud má být lehčí pohon).
H.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: MiniRes do 250g
PříspěvekNapsal: pon 14.11.2022 20:12 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 24.10.2017
Příspěvky: 131
Bydliště: Považská Bystrica
Obrázky: 99
Poznám ten test, odoberám FMT. Preto som sa snažil všetko za ťažiskom čo najviac odľahčiť a použiť čo najľahšie komponenty. Úpravou kormidiel, alebo v kombinácii s ľahšou balzou by sa dalo ešte ušetriť. Predĺženie trupu by tiež pomohlo. Verím, že elektroverzia by sa takto dala postaviť bez dovažovania. Ale tých 268 gr. je fakt už veľa. Moc si testujúci na tom nedal záležať.. Ako som písal ja som chcel od začiatku len bezmotorovú verziu.

_________________
Luboš - www.aviatika.sk


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: MiniRes do 250g
PříspěvekNapsal: úte 15.11.2022 7:25 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Poznámka na adminy - není to už pomalu na odseknutí konce vlákna a přesunu do něčeho jako "Samokřídla pro RES"? Je to dost zajímavé téma a pár dalších poznámek bych měl, ale trochu se mi příčí to dál rozvíjet ve vlákně "mini 250g" :-(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MiniRes do 250g
PříspěvekNapsal: úte 15.11.2022 9:30 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10764
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Vítej mezi nás :-) pokud by jsi si nevěděl rady, tak se ptej. :-)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RES samokřídlo
PříspěvekNapsal: úte 15.11.2022 16:46 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
alea iacta est

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RES samokřídlo
PříspěvekNapsal: úte 15.11.2022 17:08 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Díky jyrry, než jsem se stačil rozhoupat, abych to zkusil sám (tomasc mi dal práva), tak jsi mne předběhl...

A k tématu, nyní vyloženě o RES (ERES) a samokřídle...

K NFROB - narozdíl od aviatika nemám osobní zkušenost, ale něco jsem taky nastudoval. S tím vyvážením to je u elektro opravdu o něco lepší, má trochu nos, navíc někde na RCG byla fotka, kdy to mírně prodloužil. Ve výsledku se tím "prodlouží páka" a elektro fakt může vyjít lehčí než větroň, minima i mírně pod 700g. U větroně hodně záleží na tom, co tu padlo - chce to směrovku z co nejlehčí balsy a lehké fólie, to samé elevony. Ten test v FMT jsem viděl, ale přijde mi to hodně zvláštní - buď jeho kus stavebnice měl tyto části z nějaké "pařezové" balsy anebo to fakt dost odklákl, podobný extrém jsem neviděl.

A obecně k samokřídlům RES a proč to dost zkoumám... Podle mne to moc nemá smysl na F3L/RES, velká plocha vede k velké váze a ztráta výšky při startu s hmotností je prostě dána principem (vzoreček kolem toho má teď u sebe na webu Honza Kubica). Jenže u F5L/ERES je to najednou trochu jinak. Tam je výška vypnutí pro všechny stejná a obecně to vede k úvaze o tom, že by mohly lépe fungovat modely s větší plochou a při stejném plošném zatížení větší hmotností. Ta hmotnost zvedne dynamiku letu, větší setrvačnost se třeba v rozbitém vzduchu může hodit. A fakt je, že samokřídlo s křídlem tak či onak šípovým (ať už klasicky jako Dart nebo "obloukem" jako NFROB) asi při velké hloubce vyjde s odpory lépe než klasický model. Je otázka, kolik se ztratí autostabilním profilem, ale téma k serióznímu srovnání to je. Bude to ale spíš o porovnání vlastností, právě zda se projeví lepší "sezení" a větší hybnost/dynamika než o měření opadání a klouzavosti - to může být lepší i horší, ale asi ne nějak propastně.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RES samokřídlo
PříspěvekNapsal: úte 15.11.2022 18:37 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 27.1.2019
Příspěvky: 47
Bydliště: Liberec
Ahoj Tomáši,

podle mě je samokřídlo i na ERES hodně obtížný úkol. Někde jsem viděl (nevím kde, rychle jsem projel knihy "On the wing..." - https://b2streamlines.com/books/OTW.html , ale nenašel, takže si to možná pamatuji blbě), že u samokřídla se dá uvažovat s polovičním vztlakem a polovičním odporem oproti srovnatelnému normálnímu modelu. To znamená, že při stejné váze a ploše bude mít samokřídlo větší rychlost, podobnou klouzavost jako klasický model a opadání tak o 40% větší.

Mám už dlouho 1.5m Hai 1 Evo (také dle FMT) a odhad výše se mi zdá +/- odpovídat. Při zkouškách ERES pohonu v Hai a Slite při stejné hmotnosti a ploše lezlo samokřídlo nahoru o asi 10% rychleji, což docela odpovídá nižšímu odporu, ale zdráhám se dělat z jednoho měření dalekosáhlé závěry.

Určitě se samokřídlo umí točit na mnohem menším poloměru, protože má malý moment setrvačnosti okolo svislé osy. Zdá se mi, že se umí "samostředit", snáze ukazuje termiku. A rychlý rovný let je také prima. Ale mezi těmito extrémy nic moc. Další výhodu samokřídla bych viděl (v RES) v křidélkách, žádné sfouknutí před přistávacím bodem.

Před pár lety byl v FMT článek o RESkách (stavebnicích), mám pocit, že tak třetina byla samokřídla, ale asi vyhynula. Souhlasím, že pro elektru to může být jinak než pro gumicuk, ale i tak zůstávám poněkud skeptický ;-).
H.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RES samokřídlo
PříspěvekNapsal: úte 15.11.2022 18:53 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Já si právě myslím, že u RES je naprosto fatální ta tvoje poslední věta... Několik závodů jsem letos na gumě stihnul (byť se pořád učím) a při určitém počasí je výška po startu tak 50% výkonu významem přesahující i pilota (který je normálně hlavní) . Není to vždy, ale celkem časté to je. Tohle je pro mne pro "vyhynutí samokřídel" zcela dostatečný důvod, jenže v F5L to naprosto padá...

Holt to mám v pořadí, leží mi tu jedna stavebnice "klasiky", kterou musím dorazit, ale až se tím prokoušu, tak si možná nějaké samokřídlo "spáchám". Nejspíš klasický Dart elektro, ať se teorie potvrdí či vyvrátí na něčem dost ověřeném a řekněme "prošlapaném", pokud by to vypadalo nadějně, tak mi možná ale hlavou začne vrtat i něco dalšího...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RES samokřídlo
PříspěvekNapsal: úte 15.11.2022 22:04 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Tady je v sestřihu jeden minutový let z nic moc výšky; je tam zbytečně moc olova, ale to se v příštím kousku dá napravit. Vlastně stačí nový trup, je to rozebiratelné.
viewtopic.php?p=1540321#p1540321
Pak jsem ještě ladil polohu háčku a po odhodu to může jít skoro nad hlavu, když to alespoň trochu fouká.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RES samokřídlo
PříspěvekNapsal: čtv 17.11.2022 9:35 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.1.2012
Příspěvky: 730
Kolegovi výborně chodilo toto https://www.rcalbum.cz/model/2886-samok ... raton.html


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: RES samokřídlo
PříspěvekNapsal: čtv 17.11.2022 9:56 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Opravil jsem ti odkaz...

Jinak Straton je v podstatě stejný koncept, jako RES Dart, jen holt větší... Princip ale aerodynamicky asi úplně totožný.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RES samokřídlo
PříspěvekNapsal: pát 18.11.2022 15:18 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 1776
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
Cteni na dlouhe zimni vecery.
Za me skvela konstrukce termickeho samokridla s cistym sipovym kridlem s modifikaci profilu, Drelovym AG35 .Protoze dabel je ,,skryty v detajliku,,. V tom vidim obrovsky rozdil ,protoze ten nelze efektivne uplatnit na kvazi delta kridla.
V odkazu nize je popisovana i varianta bez klapek. Usporilo se neco hmotnosti. Ale vlivem prizemniho efektu neslo pristat na caru ani na bod. :mrgreen: Furt si to poletovalo nad zemi. Pro souteziciho to bylo na maslu.
Jak jsem uz psal,mam ho naplanovany na pristi rok aby mi nepropadl bonus u,, Celera,,. Uz se na nej tesim jak male decko.
Ted je na rade tento krasavec. Pomalu mi to schne. :mrgreen:
Za me nejlepsi stavebnice ,co jsem kdy stavel. https://zeller-modellbau.com/zeller-mod ... m-rs-aero/

Tady popis k Res Dartu.
https://www.rcgroups.com/forums/showthr ... 7-Res-dart


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: RES samokřídlo
PříspěvekNapsal: pát 18.11.2022 21:20 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 24.10.2017
Příspěvky: 131
Bydliště: Považská Bystrica
Obrázky: 99
Dám ešte niekoľko poznámok, pripomienok, rád, skúseností zo stavby DART-u. Pred aj počas stavby som preštudoval, tak ako mám zvykom u každého nového projektu všetky cez web dostupné informácie, niektoré aj opakovane, aby som sa poučil aj zistil ako na to. V tomto prípade to boli hlavne vlákna na RC-network, či RC-groups ako uvádza Honzo. Hneď niekde na začiatku som zachytil, že autor projektu Franz Haindler mal hmotnosť 460 gr. Staval som zo sériovej stavebnice. Materiál je kvalitný, nič som nemenil ani neupravoval. Môj cieľ bol dostať sa pod 500 gr. Snažil som sa šetriť kde to bolo možné, použiť čo najľahšie komponenty. Vo výsledku som sa dostal na 560 gr. letová hmotnosť vrátane 15 gr. olova. Preto neverím, že je možné takto dosiahnuť nižšiu hmotnosť. Ale. Použitá balza nie je ľahká skôr štandart, celá konštrukcia je pevnostne veľmi konzervatívna, poťah mohol byť tenší. Trup je komplet z topoľovej preglejky, vydrží samozrejme veľa, teraz by som zvolil pevnú balzu z vnútra vystuženú kvalitnou preglejkou ca 0,6 mm. Niekde som narazil aj na videá, myslím z Rakúska, kde robili oveľa väčšie zásahy aj do konštrukcie krídla s cieľom zníženia hmotnosti. Voči samotnej konštrukcii nemám žiadne pripomienky, stavba je úplne bez problémov, vďaka prípravkom a šablónam nie je možné niečo zásadne pokaziť. Som si to veľmi užíval. Zadná časť trupu za krídlom síce nie je funkčná, ale doporučujem ju zachovať pre manipuláciu pri štarte, inak nie je ako model uchopiť. Moje krídla vyšli po 200 gr. , nie uveriteľný je rozdiel medzi nimi - 0,1 gr ! A trup zvyšok teda 160 gr. Tak ak zamerajte sa hlavne naň. Na kormidlá som použil servá Blue Bird A10S. Je funkčné aj cena je priaznivá, ale po skúsenostiach s ďalšími od tejto značky by som asi zvolil aj doporučil KST A08, ktoré som použil u NFROB. To je podľa mňa sem ideálne. U bŕzd je pre mňa naopak servo BMS-101HV už štandart. K elektrotrupu snáď len to, že ak použijete tak ako ja Hackera A10-7L predlžte trup eše trocha dopredu, aby vošla veľká vrtuľa 12 x 10 ”. Ja som zistil, že pri sklopení chytá o krídla. Tak som dal menší priemer čim som, ale celý pohon degradoval. Tak to nie naspäť išla veľká a zistil som, že vďaka veľkému šípu to vôbec nevadí a k žiadnej kolízii nedochádza. A tento pohon je výborný. ( mám rád zvuk prevodovky a nielen piskot motora)
Na záver ešte niečo k použitiu modelu ako súťažný. Určite je to možné a v rukách dobrého pilota vie aj vyhrávať. Za vetra aj s vyššou hmotnosťou, alebo pri váhe ca 460 až 500 gr. za každých podmienok. Ono je to tak, že Tí, ktorí chcú vyhrávať sú konzervatívni a používajú overené klasické konštrukcie, no a my čo radi experimentujeme, zase nevedia vyhrávať. (teraz píšem hlavne o sebe)
A ešte jedna téma do diskusie - účinnosť DSA “dýzy” na konci krídiel. Snažil som sa dozvedieť viac, ale to bola skôr teória ako praktické výsledky. Môj dojem z letového prejavu je úžasný a myslím, že nejakú časť podielu je aj v jej použití.

7283

7284

_________________
Luboš - www.aviatika.sk


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RES samokřídlo
PříspěvekNapsal: ned 20.11.2022 20:31 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 3.2.2021
Příspěvky: 12
Potvrdzujem Ľubošov názor, DART lieta skvele. Mám postavenú verziu elektro, hmotnosť je 640 gr. Snažil som sa ho odľahčovať a podľa návodu na:


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

som skrátil trup. Nebol to dobrý nápad, ťažisko bolo príliš vpredu a batériu som už nemohol posunúť dozadu pre krátky trup. Musel som použiť ľahký motor, aj regulátor a prijímač boli čo najviac vzadu. Nakoniec som postavil nový trup s predĺženou zadnou časťou. Diskusia o zaistení kabínky, ktorú som otvoril v časti "Dílna", sa týka práve tohoto modelu.

Chystám sa postaviť aj vetroňársky trup a vyskúšať gumicug.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz