Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 325 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 18, 19, 20, 21, 22
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: úte 16.03.2021 20:24 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 15.4.2007
Příspěvky: 278
littlebull píše:
Výhody a nevýhody jsou, jako vždy v životě, na obou stranách. Záleží na preferencích jednotlivce.
Uhlíková trubka pro: rychlá a pevná stavba, netřeba vybírat kvalitní balsu. Proti: nepřesný profil nosné plochy v náběžné oblasti, kde je to zejména důležité, obtížná oprava poškození.
Klasická konstrukce s balsovou torzní skříní + : přesný profil, možnost opravy při poškození, vysoká pevnost v krutu... - vyšší pracnost, větší potřeba času pro stavbu a výběr balsy.

No, pred lety kamarad delal kridla na elektru tak, ze zebra nastrcil na uhlik.trubku, na nalepil nahoru a dolu cca 3mm balsu, obrousil a na to dal D-box ze sklen.tkaniny. Ja jsem tak mel RC H a chodilo to paradne, stavba rychla a tuhost super.
M


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: stř 18.08.2021 20:44 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 28.10.2012
Příspěvky: 101
To TH:
Sleduji se zájmem a obdivem tvé "vývojářské úsilí" na poli RES Kiwi (a k tomu aktivity v F5J), ale ... ... "někdo" brzy začne přemýšelt o úpravě pravidel nebo jiné kategorii ... pozn. já určitě ne, pravidla F5J (RCEV) mi připadnou naprosto dokonalá a pro "soutěživce dostatečná"...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: čtv 19.08.2021 9:12 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
8O 8O čtu si to už po páté, ale nevím co tím chtěl básník vlastně říct.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: čtv 19.08.2021 21:07 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 28.10.2012
Příspěvky: 101
... co chce říct ?
No, přiznávám, že jsem chtěl velmi jemně a decentně "dloubnout" ... :) .. RES, pokud mě paměť neklame, bylo myšleno jako "náborovka" pro mládež, resp. snaha o "vyrovnání šancí" eliminací "drahých uhlíkatých" modelů ... a tím i jistá snaha o to, aby borci z F5J raději moc nechodili soutěžit s RES ...
... a když tedy čtu, jak jde "vývoj" v RES "dopředu", včetně účasti hooodně dobrých závodníků, tak mi tím více přichází na mysl skepse v cílech RES, která také zazněla při startu této kategorie.
Já s tím "problém" nemám, jde mi opravdu o diskusi zde .... a jak jsem už napsal, vývoj RES sleduji se zájmem a obdivem k tomu, co z "toho dokážeš vymáčknout"....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: pát 20.08.2021 7:14 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6037
Bydliště: Praha ČR
Lidé pořád nechápou, že "nenáročná kategorie" reálně může být "levná", ale prakticky nikdy to automaticky neznamená zároveň i "snadná" - pokud by byla, tak je to spíš znak neúspěšnosti...
Tohle máme právě i u RES - kategorie to je pořád levná, i docela extrémní sestava tří top modelů pro různé počasí vyjde i s osazením levněji než jediné špičkové F5J, tohle prostě je lidovka a ne že ne. A na ceně se nemá co změnit, vybavení bude levné vždy a i kdyby "vymazlené speciály" trochu zdražily, tak se bavíme o růstu v malých jednotkách tisíc. Tedy aspoň u stavebnic, pokud to někdo bude chtít bez práce "hotové", tak tam už ceny vylezou víc, ale to je tak bych řekl jeho problém, nikdo nucen není...
Tady je prostě vše v pořádku a žádný důvod ke skepsi nevidím.

Jenže jiné téma je následná náročnost na pilotáž a zkušenosti nutná pro vítězství... Tam to samozřejmě roste hodně a nižší cena modelů to paradoxně naopak zhoršuje, protože si RES snadno zkusí skoro každý i jen jako doplněk k jiným modelům. Ale je to vážně problém? A i kdyby to problém byl, tak to prostě řešení nemá, modelařina není a nikdy nebude sport tak velký, aby se dal jako ve fotbale udělat systém "více lig", kdy by nejlepší museli létat 1. ligu a ostatní by měli nižší třídy...
Náborové soutěže pro mládež tu pořád máme, junioři a žáci se mohou hodnotit samostatně či mít oddělené soutěže, dokonce je to svazem vítané, tam problém není. Ale u dospělých to zkrátka tak nikdy nebude.

Jo a na okraj - RES nikdy nebyla míněna jako náborová kategorie ve vlastním létání. Cíle (vytýčené mimochodem mimo ČR) byly zaměřeny na oživení klasické dřevěné stavby (i trochu retra) atd. a to se splnilo výborně a nezdá se, že by se mělo něco zkazit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: pát 20.08.2021 8:11 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 9.6.2013
Příspěvky: 71
Bydliště: Pardubice
Sice to není diskuse ke Kiwimu, ale rád něco napíšu.
RES také lítám. V době, kdy nejsou jiné soutěže. Tahle kategorie se dle mého povedla. Na soutěžích se setkává poměrně hodně lidí a pravidla jsou spravedlivá. Je pravda, že většina jsou soutěžící z jiných kategorií, ale také jsou tu nově příchozí, kteří nic jiného soutěžně nelétají a také starší, kteří třeba v minulosti soutěžně létali a teď se k tomu zase vrátili. Samostatná kapitola je mládež. V žádné jiné kategorii jsem na soutěži neviděl 15 juniorů, jako tady. Na každé soutěži RES nějaké děti jsou. Pro ně je to skvělá zkušenost. Mají možnost vidět, jak létají ti zkušenější, mají možnost něco okouknout a naučit se. Většinou nikdo ze zkušenějších neodmítne poradit a pomoci těm méně zkušeným.
Modely - z mého pohledu vývoj sice nezastavíš, ale to že mám špičkový model, neznamená vůbec nic. Rozhodují kvality pilota. Rozdíly mezi většinou modelů jsou velmi malé.
Nechtěl jsem být nějak konkrétní, ale věřím v budoucnost RES.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: pát 20.08.2021 8:24 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.10.2014
Příspěvky: 605
Bydliště: Litovel - Rozvadovice
JiriB píše:
... co chce říct ?
No, přiznávám, že jsem chtěl velmi jemně a decentně "dloubnout" .

Z jakého důvodu?

JiriB píše:
RES, pokud mě paměť neklame, bylo myšleno jako "náborovka" pro mládež

Klame a bylo by dobré vysvětlení ať podobné bludy nepřejímají i další.
RES vnikla už více jak před 20lety v USA, jako alternativa k F3J a později v Turecku asi jako v první "evropské" zemi. Tam ji prosadili Phillip Kolb a Reinhard Vallant. Ti patřili v té době mezi nejlepší piloty F3J na světě a zázemí a vybavení týmu Turkey obdivoval celý svět. To bohužel po smrti Mustafu vzalo všechno za své a to byl začátek pomalého konce tureckého a následně světového F3J. Teprve později a opět díky Phillipovi (původem Němec pracující v Turecku) se začala lavinově šířit po Německu a dále po Evropě. Němci, jejíchž "národním sportem" vždy F3J bylo k RES napsali ucelená pravidla a ty teprve převzaly další evropské státy. Nezdá se ti to F3J nějak moc často skloňované? Máš pořád pocit, že si to vymysleli začátečníci v kroužku na DDM? F3J vždy byla výkladní skříní termického lítání za účasti těch nejlepších pilotů, takže je logické když to vymysleli, že se budou také účastnit.

To jen u nás byla na začátku RES trochu nešťastně ač oficiálně označena jako kategorie pro mládež. RES nikdy nebyla a ani nebude nějaké podřadná dětská kategorie, to jen u nás měla první rok svého fungování takovou nálepku. Naopak mám pocit, že má našlápnuto po zavedení FAI pravidel stát se nejobsazovanější mezinárodní čistě větroňářskou kategorií! Plně však souhlasím s tím, že RES je pro mládež nebo obecně soutěžní začátečníky z větroňářských kategorií určitě nejvhodnější! To ještě neznamená, že je kategorií pouze začátečnickou a že se F3J/F5J piloti nemají účastnit. Na vedení svazu to rychle pochopili a obrovskou podporou v podobě stavebnic, serv, rádií přítáhli velké množství mládeže a za to jim patří obrovské díky! Ani to však ještě pořád neznamená, že je kategorií čistě dětskou, začátečnickou!


JiriB píše:
a tím i jistá snaha o to, aby borci z F5J raději moc nechodili soutěžit s RES ...


a kdo pak nakonec na soutěž přijede, diskutující zde z RCmanie? Ty jsi byl letos na RES soutěži alespoň z povzdálí kouknout, zaběhnout děckám pro gumu a nebo u nich stát a radit kam letět a co točit? Já tě tam neviděl a to letos na každé soutěži u jednoho juniora stojím.

JiriB píše:
... a když tedy čtu, jak jde "vývoj" v RES "dopředu", včetně účasti hooodně dobrých závodníků, tak mi tím více přichází na mysl skepse v cílech RES, která také zazněla při startu této kategorie.

Cíle jsou jiné, vyložil jsi si je mylně. Kdo bude předávat zkušenosti těm mladším, když né právě ti zkušení piloti konkrétně tím že jim chodí radit a měřit? Cílem je právě "začátečníky" a nemusí jim být nutně 15let integrovat mezi ty zkušené a tim jim ty zkušenosti předat. Zkušeným se nestaneš tím, že budeš lítat sám za barákem jak se někteří diskutéři zde snaží prosadit. Právě naopak, že se ze zkušenýma budeš "kamarádit"!

JiriB píše:
... co chce říct ?
zazněla při startu této kategorie.

Nic takového nezaznělo, jsem u RES ještě před příchodem do ČR a Kiwi začalo vznikat ještě před první oficiální sezónou na Slovensku a u nás to bylo ještě o další rok později

JiriB píše:
Já s tím "problém" nemám, jde mi opravdu o diskusi zde ....

Zde je diskuse zbytečná. Postav letadlo a přijeď za náma, nejlepší diskuse ohledně RES byla kolem půlnoci u ohně na soutěži v Sokolově. Mám pravdu Michale, Jirko a Tome a všichni sokolovští :lol: :lol: :lol: ?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: pát 20.08.2021 10:06 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6037
Bydliště: Praha ČR
Jen poznámka - já bych řekl, že ani u nás nebyla RES vůbec nikdy označena jako kategorie pro mládež... SMČR to pouze pro mládež intenzivně podporoval stavebnicemi, kdy zkrátka dostupné prostředky z příslušné rozpočtové kapitoly pro mládež mířily sem, nikdy ale nepadla ani teoretická úvaha, že by neměly létat všechny věkové kategorie (v minulosti se občas podobné kategorie vyskytovaly, ale momentálně vůbec).

A z jiného konce - TomHl má naprostou pravdu v tom, že účast top pilotů je naopak super v tom, že jedině u nich mají žáci šanci se naučit, jak se opravdu v termice létá. Já tohle dobře znám z vlastní zkušenosti - jsem jeden z pilotů, kterého F3J éra totálně minula a šel jsem vyloženě cestou národních elekter, kdy byl průnik minimální a upřímně pěkných pár let jsme v elektrách létali z dnešního pohledu jak naprostí pitomci - prostě vyletět do výšky a trčet proti větru, v elektrách se to prostě dělalo. Bez nadsázky se dnes říká, že výšce, kde se v RCEJ/RCEK tak zhruba zahajoval rozpočet na přistání se dnes v F5J říká "zkažený let, protože jsem se ustřelil na Gagarina" :mrgreen:
Ale jakmile se do F5J začali sunout první piloti, kteří byli opravdu top i v F3J (mezi prvními průkopníky byl třeba Primož Rižner ze Slovinska), tak najednou nastal zlom, kdy jsme strašně rychle začali měnit způsob létání, schopnost hledat termiku, odcházet po větru a x dalších věcí a dnes už je létání naprosto (ale fakt totálně) jinde. Prostě jsme se dokázali poučit a po pár letech, kdy se F5J stala jedničkou před F3J se už naopak zkušenosti sunuly i opačným směrem, třeba Pavel Hofer otevřeně říkal, že se k medaili na poslední MS (nebo ME, teď nevím) F3J dostal dost i díky tomu, že mu některé věci díky F5J začaly připadat "normální" a nebál se jich...
V tomhle právě vidím veliký klad RES - tím, že to létá kdekdo se spoustou zkušeností zcela odlišného původu, se to hezky prolíná a transfer zkušeností je obrovský (taková multikulturnost :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: pát 20.08.2021 10:11 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 20.9.2005
Příspěvky: 312
Bydliště: Brno, Velká Bíteš
To je žádoucí, že se modely a piloti v každé kategori vyvýjí a jsou lepší a lepší. Jsme zvídaví!!

A je to přirozená lidská vlastnost v něčem soutěžit. Nemusíš jen vyhrávat, ale jde o to to zkusit a zkoušet. Něco jiného je si jen tak zalítat a nebo lítat na soutěži, posune tě to zase dál. Jde jen o to jestli to chceš dělat a jestli jsi ochotný do toho investovat. RES je spíš o tom si na to vyhradit čas než o závratných částkách.

Pořád se něco děje, jinak by nebyly dějiny :lol:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: KIWI - F3RES
PříspěvekNapsal: pon 22.08.2022 9:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.3.2004
Příspěvky: 814
Bydliště: Turnov
Obrázky: 0
tomashr píše:
Jen poznámka - já bych řekl, že ani u nás nebyla RES vůbec nikdy označena jako kategorie pro mládež... SMČR to pouze pro mládež intenzivně podporoval stavebnicemi, kdy zkrátka dostupné prostředky z příslušné rozpočtové kapitoly pro mládež mířily sem, nikdy ale nepadla ani teoretická úvaha, že by neměly létat všechny věkové kategorie (v minulosti se občas podobné kategorie vyskytovaly, ale momentálně vůbec).

A z jiného konce - TomHl má naprostou pravdu v tom, že účast top pilotů je naopak super v tom, že jedině u nich mají žáci šanci se naučit, jak se opravdu v termice létá. Já tohle dobře znám z vlastní zkušenosti - jsem jeden z pilotů, kterého F3J éra totálně minula a šel jsem vyloženě cestou národních elekter, kdy byl průnik minimální a upřímně pěkných pár let jsme v elektrách létali z dnešního pohledu jak naprostí pitomci - prostě vyletět do výšky a trčet proti větru, v elektrách se to prostě dělalo. Bez nadsázky se dnes říká, že výšce, kde se v RCEJ/RCEK tak zhruba zahajoval rozpočet na přistání se dnes v F5J říká "zkažený let, protože jsem se ustřelil na Gagarina" :mrgreen:
Ale jakmile se do F5J začali sunout první piloti, kteří byli opravdu top i v F3J (mezi prvními průkopníky byl třeba Primož Rižner ze Slovinska), tak najednou nastal zlom, kdy jsme strašně rychle začali měnit způsob létání, schopnost hledat termiku, odcházet po větru a x dalších věcí a dnes už je létání naprosto (ale fakt totálně) jinde. Prostě jsme se dokázali poučit a po pár letech, kdy se F5J stala jedničkou před F3J se už naopak zkušenosti sunuly i opačným směrem, třeba Pavel Hofer otevřeně říkal, že se k medaili na poslední MS (nebo ME, teď nevím) F3J dostal dost i díky tomu, že mu některé věci díky F5J začaly připadat "normální" a nebál se jich...
V tomhle právě vidím veliký klad RES - tím, že to létá kdekdo se spoustou zkušeností zcela odlišného původu, se to hezky prolíná a transfer zkušeností je obrovský (taková multikulturnost :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ).


Tomáši naprosto soulasím a na soutěží RES/ERES je to vidět jak to ty mladý kluky posouvá dopředu. Díky moc za příspěvek.

_________________
Vladislav Plichta
www.clouseau.eu
místopředseda
KLeM ČR


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 325 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 18, 19, 20, 21, 22

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: aviatika a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz