Pravidla fóra


Pro modely do 250g.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Potah subtilního křídla
PříspěvekNapsal: čtv 01.12.2022 1:28 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2011
Příspěvky: 52
Bydliště: Horní Bezděkov
Dobrý večer, kolegové modeláři,
píšu do fóra s prosbou o radu, jak postupovat po potažení subtilního eliptického křídla jen s jednoduchým nosníkem (viz obr.) O rozpětí cca 900 mm. Potah bude obdoba spanu. Jak zajistit, aby se křídlo při lakování nezkroutilo, resp. zachovalo si jen kýžené mírné negativy uší? Bude nutné upevnění v deskové šabloně (v tomto případě kopirující celé dvojí vzepětí, nebo vždy jeho polovinu, pokud budu potahovat a lakovat každou polovinu křídla zvlášť)?
Díky za vaše názory a tipy
David N.


Přílohy:
20221130_233125.jpg
20221130_233125.jpg
[ 69.09 KiB | Zobrazeno 3452 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: potah subtilního křídla
PříspěvekNapsal: čtv 01.12.2022 2:57 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Priznavam ze jsem kuze lina a stavbu kridel s lomenim se snazim si zjednodusit.
Krome jineho u kridel co maji vzepeti ( V, W,U) a jsou v celku mi vadi neskladnost,viz napr. nevyuzitelny prostor za usima kridel A2 v prepravnei bedne..
Tak jsem dospel k myslenke delit kridla ( u modelu kde to nicemu nevadi) i v miste lomeni usi... pak mi na prepravu a skladovani staci mnohem mensi bedna a pri stavbe vystacim s rovnou deskou.

Par ukazkovych fotek jak hodne liny muze modelar byt:

https://veka1.rajce.idnes.cz/Vosa_2010- ... _kridlo_./
https://veka1.rajce.idnes.cz/Vosa_2010- ... i_modelu./

nebo napr zde: viewtopic.php?f=119&t=43711&hilit=sv+23+west+wind&start=45

ad kridla se vzepetim, stavena v kuse, bez sablon, ale lakovana v sablonach :

https://veka1.rajce.idnes.cz/Major_1966/

https://veka1.rajce.idnes.cz/Ero_ll_-sk ... z_r._1954/

https://veka1.rajce.idnes.cz/Vosa_2010- ... _hlavice./

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: potah subtilního křídla
PříspěvekNapsal: čtv 01.12.2022 6:05 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20843
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
veka1 píše:
... jsem dospel k myslenke delit kridla ( u modelu kde to nicemu nevadi) i v miste lomeni usi... pak mi na prepravu a skladovani staci mnohem mensi bedna a pri stavbe vystacim s rovnou deskou...

Máš to hezké, jako vždy; ale jak řešíš spoje, aby spojky, jejich pouzdra a zajištění nezvyšovaly hmotnost křídla? A co se týká jednoduchosti stavby, tak se to projeví spíš zesložitěním.
Když se snažím o co nejnižší hmotnost, obětuji tomu ty potíže s přepravou... proto kolega má to křídlo vcelku, předpokládám. A už ho má hotové, takže tvoje rada je tak trochu opožděná ;-)

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: potah subtilního křídla
PříspěvekNapsal: čtv 01.12.2022 7:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9140
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Myslím, že to není odpověď na otazku tazatele. Davide, je takový problém křídlo nalakovat, opravdu tenkou vrstvou, a pak ho vhodné fixovat v požadovaném tvaru. A pokud by se přeci jen malinko zkroutilo, tak přetočit, asi o polovinu nežádoucího zkroucení, lehce přelakovat a takto nechat zaschnout.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: potah subtilního křídla
PříspěvekNapsal: čtv 01.12.2022 8:50 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 3.3.2019
Příspěvky: 315
Ahoj udelal bych to asi takto- kridlo tak jak je v kostre bych dvakrat nalakoval hodne zredenym zaponovym lakem ktery nekrouti, naredit do hustoty asi jako voda. Kridlo samozrejme po kazdem nateru a uschnuti jemne prebrousit a az bude hotovo tak prilakovat spodni potah po celem rozpeti samozrejme kazdy dil zvlast. Potom prilakovat horni potah a nabezku prehnout cca 5m\m jako by zabalit, na odtokovce oriznout, A ted bych si pripravil takovou sablonu jak pises z obavy aby se kridlo nepokroutilo- staci odrezky sadrokartonu ktere slepis do tvaru vzepeti kridla , udelat si takovou vanicku. A nebo kazdy dil kridla fixovat zvlast. Nalakovat cele kridlo spodek i vrsek a nechat lak zavadnout a po te kridlo prispendlit pres balsove desticky k sablone uz s nejakym vypodlozenim a nechat dozrat treba dva tri dny, a tohle opakovat cca ctyrikrat. Ale zalezi na hustote laku jak ho naredis aby tolik nekroutil. Kdybych mel kridlo potahovat Ja tak nejakym tenkym modelspanem a ani bych to do sablony nedaval, takovych kridel jsem uz udelal hodne a nic se nepokroutilo. Cim ridsi lak tim lepe, Ahoj Jirka. :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: potah subtilního křídla
PříspěvekNapsal: čtv 01.12.2022 9:02 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 3.3.2019
Příspěvky: 315
Jeste dodam ze si delam z laku takovy mix- od oka smicham jedna ku jedne napinaci a lepici lak , muze bejt i zapon a vypinaci lak a hodne zredim nitrem do hustoty skoro jako voda a tim to potom lakuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: potah subtilního křídla
PříspěvekNapsal: čtv 01.12.2022 9:04 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
DAF píše:
Myslím, že to není odpověď na otazku tazatele.


A proc si to myslis.... prosel si odkazy?? :roll: Pokud ano, napis proc jsou postupy potahovani tam nafocene nevyhovujici a tim padem to neni odpovet pro tazatele.

Delal jsem to pred lety, s cilem ukazat a popsat technologie pouzivane pred pul stoletim a starsi. Nemyslim, ze se od te doby v dane oblasti neco rapidne zmenilo, pokud chci pouzit puvodni technologicke postupy.

Sak odezirani neni az tak narocne,nebo ano? . Kdyz na to prijde ,muze si otevrit a precist psany text co jsem kdysi na dane tema usmolil.

http://www.vekamodel.cz/montazni-navody ... osa-potah/

nebo tady jsou info z renomovaneho zdroje:

http://www.vekamodel.cz/potahovani-mode ... jak-na-to/

Pozn. jste mne vratili do roku 1971 , kdyz jsem doma nekolikrat denne lezl na pudu kontrolovat stav kridel A2 v sablonach , zda nezachutnali mysim. 8)

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: potah subtilního křídla
PříspěvekNapsal: čtv 01.12.2022 9:06 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 3.3.2019
Příspěvky: 315
Ahoj ano VEKA to ma naprosto krok za krokem uplne paradne popsane a nafocene. :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: potah subtilního křídla
PříspěvekNapsal: čtv 01.12.2022 9:43 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
jyrry píše:
Máš to hezké, jako vždy; ale jak řešíš spoje, aby spojky, jejich pouzdra a zajištění nezvyšovaly hmotnost křídla? A co se týká jednoduchosti stavby, tak se to projeví spíš zesložitěním.
Když se snažím o co nejnižší hmotnost, obětuji tomu ty potíže s přepravou... proto kolega má to křídlo vcelku, předpokládám. A už ho má hotové, takže tvoje rada je tak trochu opožděná ;-)


Pravda pravda, .. puvodne jsem zacal psat prispevek vetou : Prichazim s krizkem po funusu , ale ... snad to nebude jeho posledni postaveny stroj ,treba ty informace jeste nekdy v zivote pouzije.

Jeste odpovim na tvuj dotaz... ano zvenci to vypada komplikovane a hrozne tezke. Neprodukuji vsak spickovou soutezni techniku, spise uprednostnuji provozni , opravarske ,prepravni a skladovaci pozadavky obycejneho zahumenkoveho modelare.

Mistri to maji lehce jinak... treba Igor (krome snad jednoho australana ) nema rozebiraci letadla.

Sak proto vzdy vyleze na bednu nejvyssi .Njn,nejak ty skladovaci a prevazeci utrapy vykompenzovat musi, no ne? :D S rozebirakem se mu na vylezt na vrchol zatim nepovedlo . :wink:

Pozn. s vekem jsem si mirne upravil priority, takze lina kuze ted uprednostnuje technologicke a provozni pohodli, pred souteznimi vysledky .
Vyssi hmotnosti mych nezavodnich ptaku tajne ignoruji , hlavne kdyz se vlezou do krabky od dezertu: :)


veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: potah subtilního křídla
PříspěvekNapsal: čtv 01.12.2022 18:51 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2011
Příspěvky: 52
Bydliště: Horní Bezděkov
Kolegové modeláři,
všem upřímně děkuju za reakce, které jsou pro mě souborem potvrzených předpokladů a rad, jež použiji (například tu s odřezky sádroše coby materiálem šablony). Nejsem úplně nepolíbený stavbou modelů, ale stavím s velkými pauzami, pomalu, a hrozně se s tím babrám, takže to nechci zmrvit, a proto jsem tak opatrnický. Obrázkové návody pana Kapuscinského jsem studoval už před časem, rád si je prohlížím už jen kvůli poezii té krásné práce. Voní balsou, smrkem a acetonem.
Ještě jednou díky a pěkný modelářský advent
DN


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: potah subtilního křídla
PříspěvekNapsal: čtv 01.12.2022 20:41 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.6.2010
Příspěvky: 234
Křídlo bych potáhnul po půlkách, ty nechal při lakování vystárnout v šablonách se správným nakroucením, a pak teprve slepil.

A jinak - to napojení odtokovek si říká o problém. Alespoň spoj vyztuž zevnitř páskem překližky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: potah subtilního křídla
PříspěvekNapsal: čtv 01.12.2022 21:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9140
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Petře, samozřejmě, že jsem to našel. Ale začneš tím, že i u tak malých modelů děláš dělené křídlo. V odkazech se to najít dá, ale musíš je všechny, nebo skoro všechny pozotvírat a postupně probrat. Oba máme podobnou metodu, tedy nejen my dva, prakticky všichni, co sem přispěli. Neber to ve zlém, také si rád prohlédnutí tvá alba, je tam inspirace dost a dost.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: potah subtilního křídla
PříspěvekNapsal: pát 02.12.2022 21:40 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
DAF píše:
Petře, samozřejmě, že jsem to našel. Ale začneš tím, že i u tak malých modelů děláš dělené křídlo. V odkazech se to najít dá, ale musíš je všechny, nebo skoro všechny pozotvírat a postupně probrat. Oba máme podobnou metodu, tedy nejen my dva, prakticky všichni, co sem přispěli. Neber to ve zlém, také si rád prohlédnutí tvá alba, je tam inspirace dost a dost.


Toz nevim, ale prvni odkaz co jsem postnul ukazuje, ze asi nejjednodussi u lomenych kridel je postavit je rovne , vcetne povrchove upravy, nechat uzrat na rovne desce ( nepotrebuji tvarovanou sablonu).Pote hotove, nabarvene kridlo v miste lomeni riznout, dobrousit a jednotlive dily slepit. Omlouvam se, ale jednodussi reseni jsem vymyslet nedokazal. 8)

Ad delene kridlo... to byl jenom ukazkovy bonus pro line modelare, mezi ktere dnes jiz patrim. :wink:

Da se to jeste jinak... zebra v miste lomeni jsou navrzeny a vyrobeny z tvrdsi , tlustsi balsy. Hotove dily lze pak samostatne potahnout, nechat uzrat na rovne desce a nedojde k deformaci koncovych zeber. Navic k tlustsimu zebru se jednoduseji lepi potah ( dostatecna stycna plocha).
Pokud zebra zalepim pod pozadovanym uhlem , jen lehce spoj zacistim. Pokud ne , podlozim konec a dobrousim na hrane stolu ukos.. materialu na brouseni je dost.

Pak jiz nic nebrani slepit stredni a koncove casti kridel na tupo k sobe ( bez spojky) . Takto reseny spoj bezproblemove vydrzi provozni zatizeni za letu... mam tak resene dvoumetrove kridla mych starych kluzaku A2 vybavenych krouzivym hackem ... a obcas se to opravdu vyplatilo. Skrtnout uchem o zem v silnejsim vetru nebyl problem. :(

Protoze potahy v miste lomeni nejsou vzajemne propojeny v pripade kolize se zemekouli ulomene ucho netrha potah, ani neposkodi zbytek konstrukce. Spoj rupne ciste,jako kdyz ho riznes pilkou. Pak staci fofr lepidlo a za chvili letas jako s novym. :)

Vetsina lidi pri slepovani jednotlivych dilu do mista lomeni umistuje nejaky typ spojky ( vyztuhy) . Liny modelar tu spojku nezalepi , ale sproste strci do pripravene sachty... a jeto.
Pokud spojku a sachticku dobre pripravi, funguje to jako u maminy. Nasledna dlouhodoba spokojenost nadobro vyvazi mirne vyssi pracnost, pripadne gram vahy navic. :wink:

Kdyz se navrhne akoratni prurez a matros spojky, tak je z ni primo antikolizni prvek... pri prekroceni zatizeni se zlomi bez poskozeni kridla ( vyzkouseno nekolikrat na Vosach) . Staci mit v bedne nahradni , vymenit a litam dal.


veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Potah subtilního křídla
PříspěvekNapsal: sob 03.12.2022 1:50 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2011
Příspěvky: 52
Bydliště: Horní Bezděkov
Dobrý večer,

předmětné křídlo z obrázku je právě natupo poslepované z jednotlivých částí (bez spojek, na žebra z tvrdší a silnější balsy, jako třeba u Čížkovy Majky :), je předlakované zaponem a přebroušené. Jak určitě vidíte z obrázku, nebude zvlášť odolné v krutu, ani proti deformaci, ale na minulém letadélku se osvědčilo (tahal jsem čerta za ocas a uletělo mi v termice... Byl to malý elektrolet s pětigramovým motorem od pana Budinského - BEL).
Akorát jsem křídlo po potažení a laku přece jen zcela neuchránil zborcení - nebylo dramatické, ale jednou ucho bylo, řekněme, v nule, druhé mělo mírný negativ. Rád bych teďy asymetrii předešel. Mám to tedy po zavadnutí laku zafixovat v šabloně všechno v nule, nebo mám nakroutit lehké negativy (2mm?)? Díky DN


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Potah subtilního křídla
PříspěvekNapsal: sob 03.12.2022 2:27 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Pokud to ma byt RC model, za "B" je spravne tj. symetricke negativy usi a stredni casti bez krouceni.

U volnaska by meli byt rozdilne (dle pozadovane zatacky) a konec jednoho stredu v pozitivu

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz