Pravidla fóra


Pro modely do 250g.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 129 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 09.05.2022 13:35 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10795
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Steve píše:
Z jedné !krabičkové" sifonové bombičky byly asi tři "plné" lety a čtvrtý slabší.

V běžně dostupné CO2 bombičce je cca 8g potravinářského CO2. Takže když budeš počítat zhruba 2g, tak neuděláš moc velkou chybu.
Samozřejmě, taky záleží jak započítáš umění bombičku naplnit. Zda použiješ studenou a nebo dokonce "dvojité" napouštění nádrže.

Rozhodně motor Modela CO2 půjde nahradit elektromotorem snadno.

JFV píše:
nevim jak bys podle plánku postavil Tourista a Brigadýra :D
Myslím, že to je narážka na trupy tenkého PS. :D


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 09.05.2022 16:18 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 15.4.2021
Příspěvky: 344
OK, opět všem diky.
To srovnani pohonu guma/CO2/elektro bylo polopate a poucne. Hledany vykon CO moturku uz neni nutne treba, je to jen vrozena zvedavost...
Narazku na trupy jsem pobral, mam planky prolitle a i kdyby ne jasne je to z fotek.
To nezamena ze to nejde postavit treba konstrukcne... :wink:
Ano objemy i hmotnost obsahu sifonovych bombicek jsem dohledal - tech soucasnych. Takze dik za utvrzeni ze tady je vse pri starem.

To vse jenom z toho duvodu, ze mam jeden RC komplet s moturkem vse 2S o vaze mirne nad 30g bohuzel bez baterie, tak jsem doufal ze to do tech CO mrnousku pujde dat.... No zkusit to pujde, ale investuji do dalsiho 1S pohonu i s adekvatnim RC...

Zbyva posledni vec, nemate nekdo ty navody?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 09.05.2022 16:32 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 467
Bydliště: Český Těšín, ČR
Návody sice nemám, ale v klidu stavěj.
http://rcmania.cz/viewtopic.php?f=11&t=89239&hilit=messenger&start=480
V tomhle vlákně, na konci stránky a dále, máš popsané dvě konkrétní elektrovýbavy Messengera. Obě dost těžké, vyčteš tam i jak se to chová při více než dvojnásobné hmotnosti proti původnímu pohonu CO2. Obrázek si udělej sám.

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 10.05.2022 13:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Když projdeš RC Album, určitě tam nějaké přestavby najdeš. Minimálně tam zrovna já mám Messengera, a našlo by se jich víc. Teď jsme s kluky dostavěli model, který má mít jako volňásek cca 75 g. Po "přestavbě" na RC s motorem měl 125 g (a to byla kostra o trochu těžší). Kdybys měl zájem, můžeš si o tom i přečíst. K hmotnosti motorizované a oeréčkovaného gumáka uvažuj, že hmotnost může stoupnout až na dvojnásobek. Tak k tomu hledej příslušný motor, který je určený prodanou hmotnostní kategorii. Zrovna na RC Albu si můžeš vyhledat podobné model a z popisu vyčíst vybavení a z toho pak vycházej.
Jinak návody jsou spíše orientační - slep díl 15 s dílem 27, ale pokud nemáš rozsyp a musíš to vysochat podle plánku z prkna, tak ti návod moc nepomůže. Někam jsi dal video o přenášení tvarů na depron, na balsu (a překližku) je to vlastně stejné. Nebo mám třeba přepážky okopírované, vystřihnu je s přídavkem, nalepím lepidlem na papír na materiál a vyříznu. Opět s přídavkem, abych mohl vybrousit přesný tvar (tak to učím kluky, já už moc velký přídavek mít nemusím). Umíš rašplovou interpolaci? Návod najdeš třeba u nás v kroužkových albech. Tyhle technologie v návodech stavebnic nejsou. Stejně tak tam není třeba popis výroby trojúhelníkových lišt apod.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 10.05.2022 17:58 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
No... teda... já nevim... ale za ty měsíce co se to tu z různých stran přetřepává a prorýpává jsem postavil 4 éra... :|
edit: vlastně pět; jedno nechtělo létat (nesmyslný hokuspokus) tak jsem ho sešrotoval.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 10.05.2022 19:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Můžu počítat modely, se kterými jsem klukům pomohl při stavbě? Jinak já osobně dva, ale asi deset kroužkových. A k tomu ještě další aktivity (modelářské i nemodelářské), které zde ale rozebírat nebudu.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 11.05.2022 4:55 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
To bylo myšleno na benefita; stále se v tom hrabe, ale fotku co už postavil nedá.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 11.05.2022 6:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Jen jsem si přisadil. On pořád hledá nejkvalitnější balsu, nejkvalitnější RC vybavení, plánky na soutěžní makety a další, ale jestli vůbec umí třeba seřídit balsoříz. Ona není sranda postavit I obyčejného školního gumáčka, aby dobře létal.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 11.05.2022 9:17 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Kdyby si prošel třeba minimakety.cz, ptal by se na třetinu věcí. Možná prošel, ale nevypadá to tak.
Některé dotazy jsou zbytečné, na některé se přes odpovědi ptá znovu....
Jsou tam i galerie, popisy stavby a pod. Lze si udělat představu.

Přitom lze postavit model, původně na Modelu (ne GM-63, G-10 a pod.) podle osvědčeného výkresu, třeba Raška, Stráník, Alfery, a osadit "střeva" - ale to už píši potřetí.
Hmotnost se pravděpodobně zvýší, podle šikovnosti, zkušenosti a dost i citu pro dimenzování - kde a kolik.
Pokud je tohle problém, pak pravděpodobně podobný model nepostaví ke své spokojenosti.
Jsou i modely v této velikosti už přímo navržené s RC výbavou.
Nebo začít "čtyřstovkovým" (původně) modelem - ideálně od Zdeňka Rašky, osadit víceméně běžné, ale lehké vybavení, motorem někde kolem 2808, 5-10g servy a doladit případnými upřesňujícími a konkrétními dotazy zde.
Ono totiž dost platí, že čím menší, tím jsou letové vlastnosti složitější.
Modely mohou být krásné, "milé", ale stačí málo a je z toho buď hrst trosek nebo statický model nad krb.
Raději postavit něco většího (už mimo tuto rubriku), třeba i vyšperkovat a polétat si. Se zkušenostmi bude ubývat (zbytečných) otázek.

Dost záleží na požadovaném letovém projevu, typu modelu, jeho zkušenostech se stavbou i létáním.
Tyto podstatné informace tu zásadně chybí, přestože jsem se na ně vlastně ptal.
Takže - uvést co umí a jak, co chce, co od toho chce, dát konkrétní model či výchozí plánek nebo alespoň typ (dvouplošník WWI, Spitfire, Me-110...) a pak už se dá něco rozumně poradit.
Bez toho to nemá smysl, je to jen mluvení do zdi.

Mimochodem - na YT je spousta videí s úpravami gumáčků Guilows na RC. Tím bych asi na jeho místě začal.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 11.05.2022 9:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Zrovna od Guillowa jsem přeškoloval PT-17 Kaydet na elektriku. Je to gumák s rozpětím cca 700 mm, s možností úpravy na upoutance s malým COXíkem. Motor je E Max 2812, regl. 20 A, baterka 3S 1000, serva nějaká 5 g (značku z hlavy už nevím), hmotnost kolem 500 g (také si už nepamatuju, myslím, že o něco méně - asi 440 g?). Létá to a docela dobře, ale v podstatě to musím pořád řídit. Taková maličkost, pro běžné létání není od věci sejmout maketu hvězdicového motoru (válce jsou nalepeny vteřiňákem a když to brnke o trávu, občas se nějaký ulomí). Stavba sice není náročná, ale není zase úplně nejjednodušší. Hlavně tato konkrétní stavebnice je sekaná, tomu odpovídá i kvalita dílů (hran), některé jsem proto dělal znovu (žebra na křídla), a také jsem nahrazoval část dodaného materiálu - balsové lišty (prkénko mělo vlákna šikmo). Pokud doposud nic podobného nestavěl, tak bych se podobným stavebnicím raději vyhnul a svůj um si vyzkoušel na něčem jednodušším (raději něco s krabicovým trupem a s rovnými plochami a obdélníkovým křídlem). A souhlasím s názorem na letové vlastnosti malých a velkých modelů, ty malé je potřeba pořád hlídat a řídit (ve většině případů).
Také bych doporučil něco o trochu většího, ale tím také těžšího, výborné zkušenosti (stavba a letové vlastnosti) mám třeba s modelem Pluto, který je možné sehnat i jako rozsyp (myslím spíše jako short kit). Také tu někde je vlákno na El Marabu, pokud si pamatuju, byly tam pozitivní ohlasy.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 11.05.2022 11:42 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Stavebnice Guilows jsou v podstatě dvojího druhu - sekané a vypalované. Ty první byly s časem horší, nejspíše stále tupějšími břity.
Nešlo mi ani tak o doporučení těchto konkrétních modelů, raději bych doporučil naše, avšak prakticky nejsou.
Tvůj PT-17 je v té velikosti těžký, nevím, zda přímo stavebnicí, dodaným vybavením, povrchovkou nebo čím. Ale není to důležité, létá ti ;-)
Dá se vybrat i bednovitá předloha, hornoplošník a pod.
Mě šlo citací YT spíše o to, že je zdokumentován postup změny pohonu, vybavení a pod. Že to jde a co to obsahuje.
Jestli je stavebnice už v základu mizerná je věc jiná. Nejspíše bych zvážil jejich speciality typu B-17 a pod. a hledal něco jednoduššího (a levnějšího)
Ale Cessna 172 létat bude, menší Bird Dog také, ale hůře (bude plošně těžší a rychlejší.
Zmíněný Tiger Moth od Hackera či Bellancu či Pipera, Sperry Messengera... bych doporučil. U toho DH-82 jen uhlídat vzájemné nastavení obou křídel.
Možná i ten Jodel bude hodný, je ušatý ;-)
Jenže to jsou stavebnice, které jsou tak maximálně na Aukru.
Lze stavět i podle jejich plánků, ale to už je lepší cesta vybrat zmíněné autory plánků "od nuly" - tam nebudou odkazy na hotové výlisky a pod.
A autoři jsou zkušení minimaketáři. Lze sehnat i výrazně starší plánky (Koutný, Kácha, Drnec...), ale to byly prakticky vždy jen gumáky. Z novějších kromě těch dříve zmíněných ještě Dáda Dvořák, M.Rohlena, Michal Křepelka, R.Gregovský, M.Huk (ti dva ale už malé motory, ti Modelu nepoužívají....).


Naposledy upravil Steve dne stř 11.05.2022 11:44, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 11.05.2022 11:42 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 15.4.2021
Příspěvky: 344
Jéžiši a je to tu zas, jako malé děti; už tam budem?; a kdy tam budem?; a už tam jsme?
Fakt jste nedočkaví a netrpěliví o sakra viiíce než ty mrňata... :roll:
Dokonce více než nezkušený autor těchto dotazů. :wink:

Každý máme své tempo a to moje mne vyhovuje. 8)
Nepostřehl jsem že byla vyhlášena nějaká soutěž - kdo více, výše, atp... i kdyby, tak s mojí účastí nepočítejte. :lol:

Nicméně za postřehy a rady musím všem moc poděkovat.

A abych nebyl úplně ten zlej, odkážu na nějaké fotky co jsem už někam sem dal, pro ty co nehledají a nečtou, tak vložim nějaké koláže fotek z doby kdy vznikal můj úplně první a pokusný nažehlovací potah Hopper-a.


Přílohy:
Hopper.jpg
Hopper.jpg
[ 77.13 KiB | Zobrazeno 2661 krát ]

Hopper potah.jpg
Hopper potah.jpg
[ 103.1 KiB | Zobrazeno 2661 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 11.05.2022 13:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Se nediv, zatím toho od tebe moc nebylo, ale dotazů jak maku. A ne všechny byly opravdu k věci. Pořád píšeš o bublinách. Na fotkách něco málo je, tak mohu jen držet palce, aby se to povedlo a létalo to.

V mém PT-17 jsou 4 serva po 5 g, regl asi 20 g, motor kolem 30 g, baterku z hlavy nevím, odhadem 80 - 90 g, pár maketových (tedy aby to vypadalo lépe) doplňků. Takže vybavení kolem 170 g. Kdyby to byl čistý gumák, musel bych dát dost zátěže do čumáku (je krátký). Potah je barvený Vlies a vyměnil jsem původní celoplastová kolečka za mechová (rozdíl hmotnosti neznám, asi ta má budou spíše do plusu). Takže čistý gumák by mohl být o nějakých +/- 100 g lehčí.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 11.05.2022 13:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Myslím, že každý píšeme o něčem jiném ;-)

Napiš, co vlastně chceš - jak létat, co chceš stavět, co umíš nebo co jsi postavil (jen aby člověk věděl a neradil ti složité nebo zbytečně jednoduché předlohy) a podobně.
Pak už se dá konkrétně poradit.
Takto člověk neví "na co máš".
Easy ;-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 11.05.2022 17:24 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Po upřesnění v poště doporučuji sehnat Koutného "Dvacetinky" nebo jeho pozdější "Modely letadel s gumovým pohonem".
Ne že by to bylo úplně "top", navíc je to vyloženě o gumáčcích (elektro je v té druhé sice na půlstránce zmíněno, ale doporučuji nečíst ;-) ....).
Nicméně, je to vlastně jediná česká věc (knížka "Modely..." je vlastně jen lepší a rozsáhlejší verze samizdatu "Dvacetinky").
Když nepočítám zahraniční publikace, pak lze najít informace porůznu jen v časopisech, ale něco ucelenějšího vlastně ne.
Už vůbec ne pro tuto velikost a RC vybavení.
A začal bych podle vydaných plánků, opravdu nejlépe od Z.Rašky na "metrové" modely a postupně zmenšovat.
Ono postavit prcka je nevděčné - létá to jinak, náročněji, vidět to není, pracné to je...
Začít rovnou prckem se může obrátit proti tobě - nemusí ze "zadařit" a budeš zklamaný.
Nicméně, pokud je pro tebe hmotnostní limit prioritou, pak je mi jasné, že se chceš vejít do 250g, což lze splnit při dostupných nejmenších komponentech a upravenými plánky na modely na CO2 celkem s přehledem, ale zejména kvůli letovým vlastnostem bych šel do jiné varianty - vzít onen "sifonový" plánek, zvětšit (vyber si předlohu a pořešíme vhodný rozměr) a pak stavět.
Mám na mysli rozpětí okolo 90 cm. S větším (podle typu) už můžeš překročit hmotnostní limit.
Pokud opravdu nechceš jít nad těch 250g, pak i ty uvedené plánky Z.Rašky budou "moc", ale on dělal i menší modely.
Ideálně sportovní hornoplošníky, ne příliš moderní (mívají složitější průřezy trupu a pod.). Nebo parasoly...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 129 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Luboš ZLÍN a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz