Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 338 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 23  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 06.02.2020 15:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Zajímavý nápad. Kladky i s ložiskama mám z rekonstrukce 3D tiskárny. Akorát teda nějak zajistit, aby uvolněná řidička z té kladky nespadla. A ten pilot tím pádem má ruky fixně nahoře, že?

Ale myslím si, že těch 12 cm by mohlo být snad dost, co tak píšou. Ještě můžu změnit kinematiku páky tím, že servo otočím tisícihranem dolů, což mi umožní dát páku víc nahoru a bliž tomu očku, kterým prochází řidička, a tak dosáhnout lepšího využití délky chodu serva.

Je možné že když s víc uvolněnými řidičkami šel padák nadhazovat daleko snadněji, tak toto je spíš ta správná délka řidiček, než ta se kterou to šlo řídit, ale hůř nadhazovat? Co jsem tak viděl, tak řidičky byly při tom prvním letu úplně prověšené dozadu, třeba tak 10-20 cm směrem dozadu oproti odhadu "napnuté" polohy.

Ještě k větru: podle předpovědi mělo být 3 m/s, ale podle mě snad ani to ne (anemometr jsem ale s sebou neměl).

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.02.2020 15:56 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.5.2003
Příspěvky: 11190
Bydliště: Břeclav, ČR
Při tlapách úplně nahoru by řidičky měly být "tak akorát" aby neplandaly. Malinko přibrzděno je lepší než malinko plandat....

A to je taky základní poloha pracek. Jezdí jen dolů.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.02.2020 18:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
OK, díky. Možná ještě zkusím nějakou mezipolohu. Ten rozdíl v tom, jak snadno se tomu vrchlíku chtělo nahoru, byl fakt značný.

Ano, serva mám v základní poloze nahoře a chodí jen dolů. Někde výš jsem psal, že jsem udělal takové to řízení levým i pravým kniplem od středu ven.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 07.02.2020 8:18 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.5.2003
Příspěvky: 11190
Bydliště: Břeclav, ČR
Mimochodem, jak ho při tom startu držíš?

Pokud jako letadlo, tedy čumákem vpřed, tak ho při správném nastavení do vzduchu nedostaneš. Nevyběhne nahoru a bude to jen brzdicí padák.

Při startu musíš krosnu držet dole a k padáku natočenou horní stranou, tedy vzájemné polohy jako za letu. Pak padák nahoru musí jít. Vrtule Ti při tom fouká na nohy.

Vodorovně škubnout k sobě, padák vyběhne a pak ho obloukem rukou dostat nad halvu a vypustit.

Existuje toho mraky na trubce, zkus pohledat.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 07.02.2020 14:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Držím to vrtulí k zemi, ale včera jsem si uvědomil, že tím košem při hodu vlastně trochu deformuju šňůry. Dneska jsem na to zkusil dávat víc pozor - ono když padák není přímo pod krosnou ale třeba metr za, tak to tak akorát vyjde, aby se při škubnutí k sobě nedotkly šňůry koše. Ale musí se na to dávat pozor, to zas jo.

Vrtule mi nikam nefouká, jsem srab a zapínám motor až po vypuštění do vzduchu.
Příloha:
paraglide1.jpg
paraglide1.jpg
[ 234.18 KiB | Zobrazeno 4856 krát ]


Včera večer jsem vytiskl nové ruce a otočil servo tisícihranem dolů, vyrobil výškoměr a druhé čidlo napětí (když mám Rx baterku a motorovou baterku tak vlastně potřebuju dvě měření). Páky teď nechodí pod úroveň dna krosny, tak snad budou míň na raně při přistávání.

Otočil jsem koš polámanou stranou dolů, ať ta nepolámaná strana chrání šňůry.

Koupil jsem v Tesku za čtyři koruny nějakou půllitrovou petflašku jako zátěž a přilepil izolačkou. Bohužel to nešlo podélně, jak jsem původně zamýšlel - to už bylo těžiště moc vpředu. Tak jsem to dal napříč. Foukalo víc než včera - předpověď byla 4 m/s, a občas to i bylo turbulentní. Přemýšlel jsem, jestli vůbec jít do vzduchu, no ale nakonec jsem to risknul. Nejdřív jsem ladil délku řidiček s novými pákami tak, ať to vůbec jde nadhodit nad sebe. Pak při prvním pokusu padák zatáčel jen doprava, tak jsem rychle přistál. Izolačka praskla, tak jsem to vyměnil za skelná vlákna, a to pomohlo. Nakonec délka řidiček vyšla tak, že značka těch 649 mm je tak 5 mm nad tím horním očkem, na které jsou navázány všechny ostatní šňůry. Takže zřejmě se těch 649 mm myslí odsud jako u ostatních šňůr, ne od toho spodního D-kroužku, kterým řidička taky prochází.
Příloha:
paraglide2.jpg
paraglide2.jpg
[ 201.55 KiB | Zobrazeno 4856 krát ]


No a pak už to fakt letělo. Dal jsem na starou 2200 mAh 3S baterku 11 minut motorového letu. Vodorovný let zhruba na půl plynu. Ke konci už to moc netáhlo - zjistil jsem, že jsem si včera při testování nechal alarm na úrovni 2S, nikoliv 3S. No ale po dolítání cca 11.2 V, uvidíme kolik večer dobiju.

zdzd, díky za tip s tím zaklaplým uchem - použil jsem - přibrzdit jednu stranu a zapumpovat druhou, a ucho se fakt odklaplo.

Pak jsem ještě zkoušel druhou baterku, ale to už foukalo dost, a hlavně to dělalo turbulence - padák se mlel na všechny strany a krosna se rozhoupávala. Tak jsem toho nechal. Ještě se mi zdá, že to mírně táhne doprava, možná nevyvážením krosny tou petflaškou, možná ještě poštelovat řidičky. Ale to až za bezvětří.

Zjistil jsem, že jsem místo "rozpažení" při přistání instinktivně zatáhl za výškovku jako u letadla, což tady nic nedělá. Naštěstí jsem přistával proti větru, téměř kolmo dolů i bez přibrždění.

Párkrát jsem si spletl strany - asi si budu muset na krosnu dát z boku nějaké LEDky. A ty zpožděné reakce, to je fakt mazec. No, mám se ještě co učit. Teď už jen aby přišel ten větší motor.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 08.02.2020 16:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.10.2015
Příspěvky: 538
Bydliště: Spišská Nová Ves
Obrázky: 0
Tu ti popisuje ako nastaviť Brzdu je to 25,5palca to je 65cm ina sa to posklada a
neda sa odštartovať.



https://www.youtube.com/watch?v=Pb5f8EALSGI&t=759s


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 08.02.2020 16:54 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.8.2008
Příspěvky: 1566
Bydliště: Pelhřimov, ČR
Obrázky: 1
Zapínat motor až v poloze krosna nad hlavou nebo až po vypuštění rozhodně není srabárna - minimalizuje to možnost posekání od vrtule, ať prstů nebo šňůr. Dělám to tak u každého startu od samejch začátků. Ještě zmíním jednu věc - pokud vrchlík nahodíš nad hlavu a není to ok, tak takhle s nezapnutým motorem je snadné přerušit start a neodhazovat krosnu. Pokud je vrchlík nad hlavou nakřivo, tak pomůže popoběhnout na tu stranu kam je vrchlík nakloněný. Ale já spíš takový start přeruším a v klidu to položím pomalu do trávy a znovu si to rozprostřu pro opakování. Pro mě je opakování startů dost běžnou součástí lítání, nijak se tím nenechám rozhodit. Mám svoje modely rád, nechci si je rozbít, lítám pro radost a pro pohodu. Některý dny prostě nejsou podmínky na snadný starty.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: sob 08.02.2020 17:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.10.2015
Příspěvky: 538
Bydliště: Spišská Nová Ves
Obrázky: 0
martin z píše:
Zapínat motor až v poloze krosna nad hlavou nebo až po vypuštění rozhodně není srabárna - minimalizuje to možnost posekání od vrtule, ať prstů nebo šňůr. Dělám to tak u každého startu od samejch začátků. Ještě zmíním jednu věc - pokud vrchlík nahodíš nad hlavu a není to ok, tak takhle s nezapnutým motorem je snadné přerušit start a neodhazovat krosnu. Pokud je vrchlík nad hlavou nakřivo, tak pomůže popoběhnout na tu stranu kam je vrchlík nakloněný. Ale já spíš takový start přeruším a v klidu to položím pomalu do trávy a znovu si to rozprostřu pro opakování. Pro mě je opakování startů dost běžnou součástí lítání, nijak se tím nenechám rozhodit. Mám svoje modely rád, nechci si je rozbít, lítám pro radost a pro pohodu. Některý dny prostě nejsou podmínky na snadný starty.


Ja stale zapinam motor ale vždy mam ruku na plyne kdyby se neco nepovedlo.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

alebo aj tu maš pekny navod.

https://www.youtube.com/watch?v=MGFXYs6RJhg&t=51s


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 08.02.2020 20:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
johnf56 píše:
Tu ti popisuje ako nastaviť Brzdu je to 25,5palca to je 65cm ina sa to posklada a
neda sa odštartovať.

https://www.youtube.com/watch?v=Pb5f8EALSGI&t=759s


Nojo, to mi mohl někdo říct, když jsem se tady na to minulý týden ptal :-)

Anyway, jak zdzd psal že radši trochu přebrzdit než úplně volné řidičky, tak jsem se pídil po tom, co je za tím, a tady je pěkně popsaný důvod:



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Já jsem měl při posledním letu řidičky o cca 5-8 mm delší než těch 649 mm - řídit to šlo v pohodě, ale jak trochu fouklo, tak se to začalo rozhoupávat dopředu a dozadu. A zřejmě tohle je ten důvod - trochu přitažená odtokovka u singleskinu vyrovnává pokles tlaku pod křídlem a tím dopředný pohyb křídla, když víc foukne (zjednodušeně řečeno, podívejte se na video). Tak to příště zkusím ještě přitáhnout.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 08.02.2020 20:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Ještě teda: jedna nevýhoda řízení dvěma kniplama (levá a pravá řidička zvlášť) kterou jsem si předtím neuvědomil je, že při startu v módu 2 když člověk přidržuje plynový/levý knipl u dolního okraje, tak s ním občas může nechtěně posunout doleva, což jednak ovlivní směr nadhození vrchlíku, a jednak může člověku přiskřípnout prsty pod pákou levého serva.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 09.02.2020 22:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.10.2015
Příspěvky: 538
Bydliště: Spišská Nová Ves
Obrázky: 0
YenyaKas píše:
Ještě teda: jedna nevýhoda řízení dvěma kniplama (levá a pravá řidička zvlášť) kterou jsem si předtím neuvědomil je, že při startu v módu 2 když člověk přidržuje plynový/levý knipl u dolního okraje, tak s ním občas může nechtěně posunout doleva, což jednak ovlivní směr nadhození vrchlíku, a jednak může člověku přiskřípnout prsty pod pákou levého serva.



A ešťe musim vyskušať aj take štarty tu na videjku mu to ide.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 29.02.2020 21:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Koupil jsem olovo jako zátěž, ale přijde mi líto vozit mrtvou váhu, tak jsem spáchal podvozek:
Příloha:
podvozek.jpg
podvozek.jpg
[ 69.98 KiB | Zobrazeno 4463 krát ]


100mm mechovková kolečka, 10x10x1 alu profil, 4mm ocelová oska (v zadní nápravě průběžná po celém rochodu). Celková hmotnost 380 g. Pokusné sestavení s novou krosnou:
Příloha:
podvozek-krosna.jpg
podvozek-krosna.jpg
[ 68.41 KiB | Zobrazeno 4463 krát ]


Asi tu krosnu osadím. Myslel jsem, že s tím počkám, dokud nedojde nový motor z banggood, ale nějak se to rozbilo - skoro dva měsíce a motor furt nikde. Mezitím aspoň probíhá konkurz na pilota:
Příloha:
podvozek-krosna-samorost.jpg
podvozek-krosna-samorost.jpg
[ 72.11 KiB | Zobrazeno 4463 krát ]


_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 01.03.2020 19:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Pokus o zálet nic moc - měl jsem na dolní stěně krosny čtyři štěrbiny pro dva proužky suchého zipu, proti nim jsem vytiskl stejné i do toho podvozku. přední z těch dvou sucháčů jistil i baterky, zadní jen krosnu k podvozku. Vypadalo to, že to drží docela fest. Dneska teda trochu pofukovalo, tak jsme se synem trénovali starty a tak, ale pak že přecejen půjdu do vzduchu. No, po několikátém nadhození jsem si řekl že teda teď už je to možná ono, pustil jsem podvozek a přidal plyn. Nicméně poryv větru sfoukl gondolu na stranu do země. Při dopadu se na rozhraní gondoly a podvozku ve všech čtyřech dírách ty sucháče přestřihly. Jinak teda žádné poškození, tak možná by to šlo prohlásit za destrukční zónu a za vlastnost. Náhradní jsem neměl, takže jsme přešli na letadla, ale vítr sílil, takže i tak nic moc.

Jen teď přemýšlím, jak udělat pružnější spoj mezi gondolou a podvozkem.

Uvažoval jsem, že bych mezi gondolu a podvozek dal ještě třeba 5 mm LDPE desku, která by přecejen v dopředném směru při nárazu o pár mm zapružila. Co myslíte? Nebo s sebou prostě nosit na letiště roli sucháče?

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 02.03.2020 10:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.10.2015
Příspěvky: 538
Bydliště: Spišská Nová Ves
Obrázky: 0
YenyaKas

Ja to mam na všetkých podvozkoch na pevno a to si prežili aj brutalne pády zatiaľ ani jeden nepovolil.


Přílohy:
P3020082.JPG
P3020082.JPG
[ 44.56 KiB | Zobrazeno 4366 krát ]

89069137_526751948219521_5667994217985605632_n.jpg
89069137_526751948219521_5667994217985605632_n.jpg
[ 26.38 KiB | Zobrazeno 4356 krát ]

89036141_157547551912108_3166245703018086400_n.jpg
89036141_157547551912108_3166245703018086400_n.jpg
[ 23.27 KiB | Zobrazeno 4355 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 02.03.2020 12:56 
Mazák
Mazák

Registrován: 11.5.2005
Příspěvky: 895
Bydliště: Žatec
Blog: Zobrazit blog (1)
Zdravím, tak jsem to v HK také objednal, bude sranda. Joker


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 338 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 23  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz