Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1958 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122 ... 131  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: sob 10.11.2018 10:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.10.2015
Příspěvky: 538
Bydliště: Spišská Nová Ves
Obrázky: 0
[quote="martin z"]Poradili byste mi jaká šňůra (asi někde v rybářských potřebách nebo na netu) je podobná té hezké oranžové kulaté cca 1mm silné co používají Hacker i Opale na řidičky? Od včera koukám na nabídku různých šňůr na sumce, ale ty vypadají dost jinak. Vím, že nosnost těch pletených je dostatečná i v mnohem slabších průměrech, ale rád bych něco takhle silného abych si o tu tenkou mimoděk neuříznul prst. :) Nechci špulku stovek metrů, užil bych tak 10-20 metrů, použil bych to nejen na přivázání oček speedu se servem, ale i různě jinde.

Díky.
Ja použvam tuto Haker ju dava aj na free kridla.

https://www.tatramodel.sk/zakladna-ponu ... ma-110-kg/


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: sob 10.11.2018 18:32 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 2.8.2008
Příspěvky: 1566
Bydliště: Pelhřimov, ČR
Obrázky: 1
To taky nevypadá špatně. Teď si uvědomuju, že jsem na netu hledal všude možně, jen v modelářských krámech ne. Nakonec jsem si objednal oba dostupné průměry tohoto: https://eshop.lanex.cz/padakova-snura-p ... 1=1,1%20mm

p.s. Pozor! Nevím jak kde jinde v republice, ale zítra po obědě bude podle předpovědi vzácná možnost si zalétat s paraglidingem za relativně hezkého slunečného počasí a mírného větru! 8)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: sob 10.11.2018 23:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2010
Příspěvky: 875
Bydliště: Hluk ČR
Obrázky: 88
A není to i dost tlusté? Je fakt že máš vetší vrchlík, ale i tak. Já mám hlavní šňůry i řidičky z 0,6 a galerie jsou z 0,4.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: ned 11.11.2018 13:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2010
Příspěvky: 875
Bydliště: Hluk ČR
Obrázky: 88
S tím počasím to nevypadá nic moc, je sice krásně slunečno, ale hodně silný vítr. K večeru to má slábnout tak možná až potom potmě.
Poslední dobou je to počasí nic moc. Mám na krosně nainstalován GPS senzor od Jeti, ale ještě jsem ho nestihl vyzkoušet za letu.
6666
Instalace je zatím provizorní, až to bude otestované počítám z něho udělat přístrojový pultík a tím ho zamaskovat.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: ned 11.11.2018 21:36 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 2.8.2008
Příspěvky: 1566
Bydliště: Pelhřimov, ČR
Obrázky: 1
Já si to dnes hezky užil, předpověď z yrno.cz se vyplnila. Dopoledne bylo zataženo, okolo oběda se ukázalo slunce a vydrželo až do cca 15. hodiny, vítr mírný. Pak už slunce zalezlo za opar a byl jsem ve stínu.

Hm, fakt mám oranžový řidičky tlustý cca 1mm, bylo to tak i na menším Flair 2.4. Já ty šňůry ale využiju na všechno možný, nejen na toto.


Přílohy:
neděle 11.11.18d.jpg
neděle 11.11.18d.jpg
[ 58.05 KiB | Zobrazeno 2486 krát ]

neděle 11.11.18f.jpg
neděle 11.11.18f.jpg
[ 52.71 KiB | Zobrazeno 2486 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: ned 11.11.2018 22:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2010
Příspěvky: 875
Bydliště: Hluk ČR
Obrázky: 88
Tak jsem šel navečer zalétat, bylo skoro úplné bezvětří, ale dost se ochladilo. Když jsem odcházel z domu tak bylo 12°C a když jsem přišel domů tak bylo jenom 5°C. Takže jsem udělal jeden 30min. let, ale na to abych se mrkl na data s GPS to stačilo.
A teď trochu parametrů výška startu 277,3m n.m. maximální výška 577m n.m. tedy 299,7m (výškoměr Spektrum ukazoval maximální výšku 305m). Maximální rychlost vůči zemi 13,5m/s, maximální vertikální rychlost 8,9m/s, maximální absolutní rychlost 16,1m/s. Překvapilo mě to, že max. vertikální rychlost je menší než max. dopředná rychlost a to jsem dělal spirálu ve které padák klesal 190m. Další věc která mě zprvu zarážela, že křivky všech tří rychlostí jsou úplně kostrbaté, jelikož takové data stahuji ze skutečných malých letadel a tam je vše krásně plynulé a ustálené. U modelu opravdu není schopen člověk dodržet plynulé stoupání a klesání takže to pak v grafu vypadá opravdu hrozně. Co se týká zobrazení polohy v mapě tak start sedí úplně přesně, ale přistání kecá o víc jak 30m. Let těžko posoudit ,ale min satelitů bylo 6 a maximum 10.
6668


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: ned 11.11.2018 22:48 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.1.2016
Příspěvky: 44
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Obrázky: 0
Přispěju mojí troškou do mlýna. Konkrétně k problematice kolem padákových šňůr.

https://www.ebay.de/sch/i.html?_nkw=dyn ... noapp=true
Příloha:
padákové šňůry Dynema.jpg
padákové šňůry Dynema.jpg
[ 78.74 KiB | Zobrazeno 2466 krát ]



Příloha:
přepočet průměrů.jpg
přepočet průměrů.jpg
[ 92.24 KiB | Zobrazeno 2466 krát ]





Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz
vázání očka

https://www.youtube.com/watch?v=DMaBss-W_Ys&t=200s
vytváření oček na padákové šňůře šitím

Video mi to nevzalo, takže se budete muset spokojit s odkazem.

Já sám jsem tento problém vyřešil poměrně jednoduše.

Když jsem někdy před sedmi roky zakoupil padákového draka s úmyslem předělat jej na draka, vhodného pro RC paragliding, získal jsem k němu také padákovou šňůru. Průměr šňůry v původním provedení je přibližně jeden milimetr.

Ta šňůra je pletená a uvnitř má takzvanou duši.

Protože jsem potřeboval na mých starších a často provozovaných padácích něčím nahradit řídící šňůry, vzpomněl jsem si na tuto zásobu.
Pak už stačilo jen ustřihnout kus šňůry patřičné délky a vytáhnout z ní šňůrku, která tvoří duši.
Očka jsem vytvořil stejným postupem, který je v Návodu k obsluze, přikládaném k vrchlíkům firmy RC para SKY.
Tato šňůra pro daný účel plně vyhovuje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: pon 12.11.2018 21:19 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 2.8.2008
Příspěvky: 1566
Bydliště: Pelhřimov, ČR
Obrázky: 1
Padákové šňůry průměrů 1,1mm a 1,9mm dorazily, přikládám foto, oranžová nejslabší vlevo je originál z vrchlíku Flair, u toho jsem naměřil 1mm. Ten rozměr 1,1 úplně neodpovídá, naměřil jsem 1,3mm. Uplatnění oba větší průměry u mě rozhodně najdou. Strukturou a vzhledem odpovídají originálu, výrobce Lanex uvádí, že je to "Šňůra s velmi malým průtahem z materiálů polyester /oplet/ a Dyneema /jádro/"


Přílohy:
P1120833.JPG
P1120833.JPG
[ 96.81 KiB | Zobrazeno 2392 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: úte 13.11.2018 12:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2010
Příspěvky: 875
Bydliště: Hluk ČR
Obrázky: 88
Uplatnění se vždy najde, já mém třeba na ovládání toho speedu tu 0,6. Když ale letím se staženým speedem tak to působí poddimenzovaně, že tak tenké šňůry drží skoro celou váhu. Jinak podle obrázku se jedná opravdu o šňůry ze skutečného PK.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: úte 13.11.2018 17:39 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.1.2016
Příspěvky: 44
Bydliště: Žďár nad Sázavou
Obrázky: 0
Příloha:
P1040512.JPG
P1040512.JPG
[ 134.06 KiB | Zobrazeno 2308 krát ]


Příloha:
Rc FREE.JPG
Rc FREE.JPG
[ 168.44 KiB | Zobrazeno 2308 krát ]


Tohle je focené za nepříliš dobrého osvětlení, takže kvalita nic moc. Něco na nich ale vidět přece jen je.
Příloha:
elspeedo-paragliding-snury-uzly-lisci-2-300x300.png
elspeedo-paragliding-snury-uzly-lisci-2-300x300.png
[ 53.34 KiB | Zobrazeno 2308 krát ]


Tady už je to vidět zřetelně.

Tyto šňůry se u velkých klouzavých padáků používají k vyvázání takzvané galerie. To jsou řady šňůr, které jsou přímo navázané na spodní potah vrchlíku.

Problém je v tom, že na těchto šňůrách nejde vytvořit očko metodou, kterou používá například firma RC para SKY. Očka na tomto typu šňůr se dají zhotovit pouze prošitím.

Zhotovení očka šitím je v amatérských podmínkách prakticky nemožné.
Já sám jsem to řešil po svém. Prvním krokem je zatavení konce šňůry. K tomu dobře poslouží obyčejný zapalovač. Přitom je ale dobré ten zahřátý konec natáhnout a vytvořit na něm delší kužel.

Připravím si podložku, opatřenou separační vrstvou. Vyhoví každý materiál, do kterého je možné zatlouci hřebík.
Odměřím potřebnou délku a vytvořím očko.
To očko následně zavěsím na hřebík a tu šňůru natáhnu. Potom mezi ty dvě šňůry kápnu trochu hustšího CA lepidla a chvíli počkám.

Pak už mám jen dvě možnosti.
Buď se obrním trpělivostí a pokusím se obě šňůry spojit ručně prošitím entlovacím stehem, nebo ty šňůry jednoduše omotám tenkou nití a celý spoj prosytím CA lepidlem.
Nevýhodou druhého způsobu je neohebnost šňůry v místě slepení. Výhodou je naopak menší pracnost při zhotovování.
Pevnost takovéhoto spojení pro naše účely vyhovuje dostatečně. Ověřeno přímo v praxi.

Padákové šňůry o průměru jeden milimetr se dají sehnat přímo u výrobce velkých padákových kluzáků.
Při repasi vrchlíků se občas vyměňují nejen hlavní šňůry, ale také šňůry, které jsou upevněné přímo na vrchlíku. Problém je v tom, že výrobce tyto šňůry znehodnocuje tak, aby pro původní účel byly nepoužitelné. Ty šňůry tak většinou končí v odpadu, což je samozřejmě škoda.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: čtv 15.11.2018 17:28 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 2.8.2008
Příspěvky: 1566
Bydliště: Pelhřimov, ČR
Obrázky: 1
Technická věc - jeden modelář už dělá pokusy s ChaseCam (vlečenou kamerou jako používají na skutečných paragliderech), což mě těší, protože se mám kde inspirovat a bezpečnou techniku odhozu jsem za celý rok nevymyslel (no, vykašlal jsem se na to, začalo se letos lítat dost brzo) . A snad bych i zkusil příští sezónu připevnit minikamerku různě na krosnu pro natáčení z různých úhlů. Nic objevného, ale trochu zpestření neuškodí.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: čtv 15.11.2018 17:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.1.2010
Příspěvky: 875
Bydliště: Hluk ČR
Obrázky: 88
To je zajímavé s tou kamerou, ale chtělo by to ještě nějak upravit. Není vidět pořádně vrchlík, záběr je hodně ze spodku a tudiž víc proti obloze což není zrovna ideální. Je ale vidět že to měl uchycené za krosnu, u skutečných vrchlíků jsem to viděl uchycené i za vrchlík a tím pádem záběr byl mnohem lepší. Nevím však jestli by to šlo použít uchycení za vrchlík i u modelu?
Co máš za malou kameru, pokud vím tak jsi zmiňoval že jsi pořídil nějaké GoPro, ale to není zas tak malé a lehké na tahání za sebou. Mě se zase líbí záběry s krosny směrem nahoru na vrchlík, je to takový zajímavý zkreslený obraz a ideální je když se létá nějaké akro aby tam byla vidět i zem.
Já už delší dobu pokukuji po této kameře: https://www.banggood.com/tr/Runcam-3S-WIFI-1080p-60fps-WDR-160-Degree-FPV-Action-Camera-Detachable-Battery-for-RC-Racing-Drone-p-1338456.html?gmcCountry=TR&currency=TRY&createTmp=1&utm_source=google&utm_medium=cpc_elc&utm_campaign=dm-pur-30-all&utm_content=serene&gclid=CjwKCAiAz7TfBRAKEiwAz8fKOL_wRYq5dPsQFiA5QO_3OhCrMXzgzeBrWgHTH2b6rTRJfcmm1EmWLRoCG0wQAvD_BwE&cur_warehouse=CN


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: čtv 15.11.2018 20:50 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 2.8.2008
Příspěvky: 1566
Bydliště: Pelhřimov, ČR
Obrázky: 1
Ne, má to chycený nahoře na vrchlíku jako u velkých. Jen nemá vychytaný úhel nebo délku šňůr nebo je to moc těžký. Ta Runcam kamera bude slušná jak všechny jejich kamery na FPV koptéry atd. Je to velikost kostky podobná jako moje goprohero5session. Já jí ale mám přidělanou na čepici, do vzduchu jí nepošlu. Hledal jsem to teď na BG, ale nenašel, mám odsud takovou nějakou malou lehoučkou co se chlubí rozlišením 1080p a tý mi líto do vzduchu nebude.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: sob 08.12.2018 19:24 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 2.8.2008
Příspěvky: 1566
Bydliště: Pelhřimov, ČR
Obrázky: 1
Ahoj, měl bych dotaz na zkušenější piloty. Jak moc je ovlivňován bezmotorový kluz modelu velkou boční plochou gondoly či krosny při letu kolmo na vítr? Pracuju na gondole a vypadá to, že boční plocha je věc kterou jsem nebral v úvahu. Teď to má tvar jako placatá ryba na výšku. Bude to vítr víc snášet, bude se to jako korouhvička stáčet proti větru či snad dokonce různě zmítat a nevyzpytatelně otáčet kolem osy jako člověk na sedačce velkýho řetízkovýho kolotoče? :roll:

Jestli je to takhle opravdu kritické, tak předělat průřez trupu na kruhový či elipsovitý (optimálně snad něco jako elipsa vodorovně) teoreticky nějak a s kompromisy asi zvládnu. Moje dosavadní krosna s pilotem má boční plochu zanedbatelnou, tak vliv bočního větru moc posoudit neumím.

Na fotkách je kus tištěného prototypu pro tvarovou představu. No a čumák s motorem, zadek s přijímačem a horní držák serva speedu+hrazdy mám zatím jen na papíře a v hlavě (viz připravené díry na šrouby a vsazené distanční sloupky přes celou délku a křížem krážem). Zespoda mám několik děr pro startovací poutko a pro přišroubování dodatečné zátěže. Finální tisk dílů chci udělat z černého ASA a stěny by mohly mít hustotu či strukturu zhruba jako na poslední fotce. Takhle je to skoro naddimenzované.

Původní nápad, tedy použít jako polotovar gondoly laminátovou bačkoru na obří éro, jsem pro nejistý výsledek a manuální lenost odložil. Radši jsem vypnul Sketchup a konečně si zapnul Fusion360, který mám už asi půl roku nainstalovaný, ale byl (opět) líný se v něm začít učit kreslit. Takže nějak aspoň jednoduššími tvary vše nakreslit, vytisknout, sešroubovat. Program to nakreslit umí - o šestihranné díře na distanční sloupek, která přechází do díry pro tělo šroubu M3 a pak do širší díry pro podložku a imbusovou hlavu a to celé vylézá ven ze šikmé zakulacené hrany bočnice - tak o tom se mi ve Sketchupu ani nesnilo. Do jara je přede mnou práce asi 4x víc než za mnou. Ale co ta boční plocha? :roll:


Přílohy:
P1120930.JPG
P1120930.JPG
[ 90.46 KiB | Zobrazeno 1959 krát ]

P1120932.JPG
P1120932.JPG
[ 95.85 KiB | Zobrazeno 1959 krát ]

P1120934.JPG
P1120934.JPG
[ 94.98 KiB | Zobrazeno 1959 krát ]

P1120950.JPG
P1120950.JPG
[ 71.05 KiB | Zobrazeno 1959 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: RC paragliding.
PříspěvekNapsal: sob 08.12.2018 20:01 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Neprožíváš to nějak moc? Žádný let kolmo na vítr se totiž nekoná. Vítr je jen proti zemi a padák unáší s sebou. Ten vlastně pořád letí v bezvětří. Jen ta země dole se nějak divně pohybuje...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1958 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122 ... 131  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz