Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Potahování papírem.Jaký použít
PříspěvekNapsal: ned 24.02.2013 14:03 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 26.6.2010
Příspěvky: 99
Ahoj. Rád bych se zeptal jaky je nejlepší paírový potah. Nedávno jsem si tak z nudy postavil malého gumáka z balsi (Fairchild 24) a potahuji jej modelspamem a moc se mi to nelíbí, na náběžce to dělá takový zvlněný povrch, napínacím lakem už jsem to natřel cca 5x a není to hezké. je něco lepšího než modelspan.našel jsem že se ještě děla "Mikelanta,VLIES a
Ply-Span.co by bylo tak nejlepší. doted jsem potahoval foliemi a to byla krásná práce ale toto s papírem zatím nevím nevím :? . Dík za rady.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: ned 24.02.2013 14:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.9.2010
Příspěvky: 1214
Každý papír má své, důležitý je to dávat přesně, protože jakmile se jednou zvarhanatí, tak už ti to lak nenapne i kdybys to natíral x krát. Modelspan je pórovitý, ply-span je šustivý Japan, který je neprodyšný a asi i pro malé modely vhodnější. Folie pokud vím se zkrásní po napnutí žehličkou i když to bylo nalepeno "ošklivě", kdežto papír je potřeba nalepit co nejpřesněji. Vlies je netkaný polyester a ten není vhodný na malé modely z důvodu jeho velké hmotnosti, Mikelantu neznám, ale většina si na ní jen stěžuje, protože s ní je hrozná práce.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 24.02.2013 14:34 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.9.2012
Příspěvky: 851
Bydliště: Křovice, Dobruška (Královehradecký kraj)
Já jsem potahoval Ply-spanem a je to zvlněný, ale jsem tak nějak přesvědčený že je to tím že to neumím... :/ Oprava: u druhýho křídla mi přišlo že to bylo lepší nenapnutý, tím lakem to zvarhanělo víc, jako kdyby se to spíš roztáhlo, ale to prostě bude o cviku...

_________________
Pioneer,Superzoom XL,Rally XP,F3K Manta,E-Hawk 1500,FPV MaxiSwift,MiniExtra 330,Quad500,FPV Swift2.


Naposledy upravil vojta mansfeld dne ned 24.02.2013 17:07, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 24.02.2013 14:45 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 26.6.2010
Příspěvky: 99
Já se to snažil lepit co nepřesněji a napínal jsem to lehce už při lepení a než jsem to začal napínat lakem tak to vypadalo lépe.ted jsem četl o VLIESu a tam to prej zas nejde pořádně barvit. no prostě mám v tom guláš co použít.No chtěl jsem se to naučit ale prostě asi zustanu u folie a je to i čistší a voňavvější práce.no docela mě to štve že mi to nejde s papírem....


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 24.02.2013 14:50 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2011
Příspěvky: 381
Bydliště: Zlín
Obrázky: 14
Modelspan má různé tloušťky,vím že býval tenký,střední a tlustý. Ten tenký se hodil na málémodely,třeba dvacetinky. Lepilo se to vodou ředěným lepidlem na papír a dal se krásně vypnout rukama na kostře. Po zaschnutí lepidla jsem to lehce poprášil vodou z rozprašovače,třeba na kvítka a krásně se to vypnulo bez vrásek. Lakovalo se to až po dukladném vyschnutí. Každá vrstva laku se dá jemně přebrosit jemným smirkem. J.

_________________
Vzlétnout můžeš,ale přistát musíš.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 24.02.2013 15:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
Na malé modely se potah folií vůbec nehodí, je moc hladký. Potah papírem je nejlevnější, i když taky pořádně podražil. Já pamatuji arch slabého Modelspanu za 1,60 Kčs, tlustého za 2 Kčs. Odolnější je Airspan a jeho klony. Ten se přižehluje na kostru natřenou Balsalocem a žehličkou se vypíná. Je to v podstatě netkaná textilie. Některé druhy se nemusí lakovat. Ale díra se do toho dá taky udělat. Naposledy jsem potahoval RC házedla asi před 15 lety, použil jsem jak Modelspan, tak Airspan. S Japanem zkušenosti nemám, ale bude to asi podobné jako Modelspan. Vlies (taky netkaná textilie) asi bude opravdu moc těžký (tlustý).

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Naposledy upravil kocour dne ned 24.02.2013 15:05, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 24.02.2013 15:03 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Jirka 72 píše:
Lepilo se to vodou ředěným lepidlem na papír a dal se krásně vypnout rukama na kostře.


.. jak se takto přilepený potah opravuje tj. sejme z kostry ,když je potřeba?

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 24.02.2013 15:10 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2011
Příspěvky: 381
Bydliště: Zlín
Obrázky: 14
Veka1.

Dalo se to oloupat a pak obrousit papírem. Šlo to dost blbě a pomalu. J.

_________________
Vzlétnout můžeš,ale přistát musíš.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 24.02.2013 15:11 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 2.1.2010
Příspěvky: 455
Bydliště: kósek od Brna
Jak píše Pajas, každý potahový papír se hodí na něco jiného. Modelspan - to už je asi neodvratně historie, toho bývalo opravdu více druhů,
rozdělené podle tloušťky. Na malé modely - dvacetinky se nejlépe hodil tenký. Mám dobré zkušenosti i s Mikalentou, i když zažitý název mám taky
Mikelanta. Tento papír, údajně ruského původu, byl trošku těžší než Modelspan, ale dělalo se s ním celkem dobře, když jsi věděl jak.
Snad nejlépe se dozvíš, co jak a na co na stránkách "minimakety.cz". Takže ať už to bude soutěžní brus, nebo rekreační model na gumu, tak
odpověď najdeš určitě tam. Na větší model - elektro, se dá v pohodě použít Vlies (od metru rozpětí nahoru), o jeho barvení se taky zeptej strýčka GÚGLA. Dá sa, jen musíš vědět jak na to.

_________________
Futaba včíl 9Z opět 35 Mhz PCM


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 24.02.2013 15:14 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 26.6.2010
Příspěvky: 99
pro představu jsem to nafotil. všude je krásně napnuty ale prostě naběžka nic moc. jinak používám tenky modelspan.

Citace:
Po zaschnutí lepidla jsem to lehce poprášil vodou z rozprašovače,třeba na kvítka a krásně se to vypnulo bez vrásek. Lakovalo se to až po dukladném vyschnutí. Každá vrstva laku se dá jemně přebrosit jemným smirkem. J.


to jsem nevědel že se to muže poprášit vodou. myslíš že by ty vrásky zmizely? ted už sice ne když je to nalakované le pro příště :)


Přílohy:
DSC_0188.jpg
DSC_0188.jpg
[ 39.27 KiB | Zobrazeno 8860 krát ]

DSC_0189.jpg
DSC_0189.jpg
[ 41.03 KiB | Zobrazeno 8860 krát ]

DSC_0190.jpg
DSC_0190.jpg
[ 47.52 KiB | Zobrazeno 8860 krát ]

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 24.02.2013 15:27 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 4.11.2008
Příspěvky: 228
Bydliště: Nepomuk
Tenhle potahovaci papír osobně neznám ale potahuji vliesem a s ním nejsou problémy. To lehké zkrabacení se u vliesu napina fenem. Polepim celé křídlo kolem dokola, potom ho celé přefouknu fénem a až pak vypínacím lakem. Nechají se tak krásně vypnout koncové oblouky třeba na křídle.

_________________
Jirka


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 24.02.2013 15:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2009
Příspěvky: 2651
Bydliště: Praha 4 -Krč, ČR
Existovaly různé metody potahování papírem, což veka1 určitě zná, Dalo se potahovat mokrým (zvlhčeným) papírem na kostru potřenou vodou ředitelným lepidlem (Herkules, ale stačilo i kancelářské bílé lepidlo). Já jsem nejraději potahoval za sucha. Ke kostře se papír lepil třeba prolakováním napínacím lakem (kostru bylo nutné před tím nalakovat),nebo opatrně natírat Herkulesem a na to papír přilepit - šlo ale taky propatlat ten Herkules skrz papír. Tím lepidlem se muselo šetřit. Spravování papírového potahu byl problém, nejvíc ovlivňující životnost modelu. Díry se daly spravovat "sešíváním" Kanagomem na špendlíku, pomalu, od okraje díry ke středu. Nejlepší asi ale bylo celé pole mezi žebry nebo nosníky a přepážkami vyříznout a potáhnout znovu. Lakování papírového potahu byla další věc, která šla snadno zkazit. Nejdřív jsem vypínal vodou (opatrně - buď poprskat fixírkou či rozprašovačem na kytky, nebo potřít opatrně zvlhčenou houbičkou., pak nátěr hodně zředěným vypínacím lakem, potom buď napínacím (když další napínání kostra snesla), nebo vrchním lesklým. Kombinace vypínání vodou a potom ještě napínacím lakem obvykle stačila potah vypnout. Lakovaný potah se vypínal (dovypínal) dlouho, bylo vhodné nechávat křídlo, VOP a SOP schnout v šabloně (nebo aspoň připíchnuté na desku) tak týden, někdo to nechával i měsíc. Prostě to chtělo know - how a napoprvé to obvykle moc nešlo. Hlavní nevýhodou papírového potahu byl dlouhodobý smrad, komplikující manželské a rodinné vztahy.

_________________
Lítám blbě, ale rád http://www.kocour111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 24.02.2013 15:30 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2011
Příspěvky: 381
Bydliště: Zlín
Obrázky: 14
musíš se to snažit napnout co nejvíce už při potahování. Ta voda něco vypne,ale ne všechno. Já už stím nadělal asi 15 let,ale vím,že to fungovalo. J.

_________________
Vzlétnout můžeš,ale přistát musíš.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 24.02.2013 15:31 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
aldacvalda píše:
Ahoj. Rád bych se zeptal jaky je nejlepší paírový potah. Nedávno jsem si tak z nudy postavil malého gumáka z balsi (Fairchild 24) a potahuji jej modelspamem a moc se mi to nelíbí, na náběžce to dělá takový zvlněný povrch, napínacím lakem už jsem to natřel cca 5x a není to hezké. je něco lepšího než modelspan.našel jsem že se ještě děla "Mikelanta,VLIES a
Ply-Span.co by bylo tak nejlepší. doted jsem potahoval foliemi a to byla krásná práce ale toto s papírem zatím nevím nevím :? . Dík za rady.

.. dobové pracovní postupy pro potahování papírem a jinými materiály :
http://www.vekamodel.cz/potahovani-mode ... jak-na-to/

mnou používané postupy na modelech historiků:

http://www.vekamodel.cz/historici/vosa- ... bny-popis/ ... u popisu křídla

Snaha o podrobnejší popis je zde, v úvodu stavebního návodu:

http://www.vekamodel.cz/montazni-navody ... ni-plochy/

... a zde v části, pojednávající přimo o potahování:

http://www.vekamodel.cz/montazni-navody ... osa-potah/

Něco málo o barvení vliesu je napr tu:
http://www.rcportal.sk/farbenie-vliesu-c163

A tu je popis rekonstrukce povrchovky modelu s papírovým potahem, nastříkaným vhodnou barvou:
http://www.vekamodel.cz/rekonstrukce-%2 ... ve-upravy/

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 24.02.2013 15:32 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Jirka 72 píše:
Veka1.

Dalo se to oloupat a pak obrousit papírem. Šlo to dost blbě a pomalu. J.


.. no jo no, když jeden začne přemýšlet až když je pozde,že?

Něco málo o problematice včasného vyhýbaní se problematickým opravám je v posledním odkazu v předchozím příspěvku. :wink:

veka1


Naposledy upravil veka1 dne ned 24.02.2013 15:39, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz