Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Polikarpov PO-2 od M.Hubeného
PříspěvekNapsal: pát 17.11.2023 14:36 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
Prošel jsem vlákno deset let zpět a nevidím žádné poznatky, proto zakládám nové téma :wink: Nelíbí se mi, když k jednomu modelu je mnoho "stejných" vláken. Třeba jen na Katanu od MH vidím tři...
Na Kukuruznika mám chuť už léta, viděl jsem, že MH ho dávno připravoval a tak jsem nakonec "do toho šel".
Délka 1600mm, rozpětí 2200mm, u mě na elektromotor.
Kupovat něco co si můžu a chci udělat sám nebývá u mě časté, ale nechtěl jsem, aby mi "spadl řemen" hned zezačátku. Škoda, že na stránkách výrobce téměř nic není a člověk vlastně neví co kupuje. Vznikl pocit, že to je "pár" dílů. Nicméně, ve výsledku je to slušná hromádka hotových (předpracovaných) dílů. Jen pomalé roztřídění mi trvalo dvě hodiny :wink:
Až po objednání jsem zjistil, že asi půjde o "výpalky" - na stránkách není uvedeno a dřívější stavebnici jsem dostal frézovanou.
To mě nepotěšilo, no co už...
Výpalky nemám rád, musí se hodně obrousit (hodně práce navíc), hlavně kvůli lepení, ale i estetika hraje svou roli. Frézované "chlupy" by se lehce přebrušovaly lépe a pod potahem by nebyly vidět tmavohnědé hrany dílů.

Takže první dojmy:

+ rychlé dodání, avizováno cca dva týdny, došlo v termínu - ne každý to stíhá a přesto mlčí - tady OK
+ přijatelná cena, zejména s ohledem na ceny materiálů, množství dílů i stupeň předpracovanosti
+ vyřešené věci, nemusím zas tak moc věcí vymýšlet
+ pro mě plus, že i tak bude dost práce pro vlastní tvůrčí práci
+ docela příjemný pocit, když přišla plochá krabice "plná dílů"
+ vypálené díly jsou dobré v tom, že lze realizovat i úzké díly, např. konce žeber bez "rozpadu" jako při frézování; i když i tady jsou drobné
vady, ulomené špičky a pod. - avšak u frézovaných dílů dřívější jiné stavebnice byly rozpadlé daleko více
+ také "ostrost" výřezů i jejich čistota je lepší než by byly u frézovaných dílků (kulaté kouty). I když rozdíl není velký.
+ pocit, že jsem ušetřil týdny "pižlání", pokud bych chtěl mít tyto díly stejně odlehčené (jistě, některé by pak mohly být z balzy a bez vylehčení).
A to mám motorovou lupínkovku. Tady je vše z překližky.

- nenadchlo mě ale "(ne)zabalení" dílů. Vše volně ložené, sesypané do jedné hromady. Pár dílů bylo zlomených - týká se tenkých a dlouhých
částí některých výpalků. Snad by šlo vypálit (alespoň některé) díly s "můstky", vznikl by plát (jako u frézovaných).
Tyto pláty by byly lépe kontrolovatelné (úplnost), zřejmě i rychlejší pro balení, a take bych viděl bonus v tom, že by nedošlo k
poškození tenkých dílů, ať už při kompletaci či způsobem dopravy.
- na stránkách se neuvádí, že již díly nejsou frézovány, ale vypáleny
- vypálené díly je nutno očistit, aby drželo lepidlo a také aby hnědé (spálené) hrany nebyly pod potahem tak strašně vidět
- jak i kolega zjistil u jiného modelu, zřejmě vinou jiné technologie jsou mezi některými díly zbytečně velké vůle
- bylo by přínosem při pálení některé specifické díly označit vypálením čísla
- v tom množství dílů je těžké se orientovat, není seznam položek, netuším, jestli něco chybí či ne, případně jestli je to odpad nebo díl.
- co mi vadí hodně je to, že výkres je hodně "prázdný", na CD, ve stavebnici není papírový (připlatil bych si) a opravdu bych ocenil
nějaký alespoň rámcový popis, z čeho nosníky, jejich průřezy, způsob řešení styků dílů (centroplán, podvozek...)
Škoda, že chybí jakákoliv "Technická zpráva", návod, doporučené seřízení, výchylky...to hodnotu zbytečně snižuje. Jistě, sada je
pro zkušené modeláře, ale bez popisu na plánku ani v chybějícím návodu není snadné dohledat, co bude třeba dokoupit - ty nosníky...
Rozhodně by pomohlo mít někde (klidně na odkaz na netu) fotogalerii - neříkejte mi, že nevznikl ani prototyp :wink:
- na výkrese jsou uvedeny kovové díly, to je plus, nicméně by nebylo marné je dodávat jako příslušenství - u jiné stavebnice
jiného výrobce jsem je moc rád koupil k výřezům.

Příloha:
20231116_164054.jpg
20231116_164054.jpg
[ 94.89 KiB | Zobrazeno 2726 krát ]




První shrnutí: Škoda zbytečných nedostatků, které snižují "rating" sady, nicméně přesto hodnotím své rozhodnutí jako dobré, sadu za hezky předpřipravenou, za přijatelnou cenu.
I proto mám v plánu (zatím) další model, který nabízí - který, to psát nebudu (a už vím, co na něm není a tedy co dopracuju).
Stavba nebude probíhat hned, snad nezjistím až třeba za rok, co chybí (některé kusy jsou v lichém počtu, ač mám dojem, že jsou párové).

Potěší mě, pokud se ozve někdo, kdo tento model už stavěl se svými poznatky, zjištěními, zkušenostmi a doporučením. Nebude mi vadit, když to bude v tomto vlákně o "mém" modelu. Alespoň to bude vše pohromadě...
proto ten dlouhý úvod :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Polikarpov PO-2 od M.Hubeného
PříspěvekNapsal: čtv 14.12.2023 20:02 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2018
Příspěvky: 159
Bydliště: ČR, v blízkosti Olomouce
Opravdu se nenajde nikdo kdo by mohl přidat něco málo ze svých poznatků? :D Těšil jsem se že se příspěvek alespoň trochu rozroste, modely z 2.WW jsou často velmi působivé. :wink:

_________________
danielskop.xf.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polikarpov PO-2 od M.Hubeného
PříspěvekNapsal: čtv 21.12.2023 13:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9141
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
XDan píše:
Opravdu se nenajde nikdo kdo by mohl přidat něco málo ze svých poznatků? :D Těšil jsem se že se příspěvek alespoň trochu rozroste, modely z 2.WW jsou často velmi působivé. :wink:

Jsou, to souhlasím, hlavně ty méně známé a okoukané, třeba tenhle - https://en.wikipedia.org/wiki/FFVS_J_22. Trochu problém s podvozkem, protože se zatahuje dozadu do trupu a úhel je cca 110 st. Zatím jsem ho na trhu ve vhodné velikosti nenašel (možná jsem jen špatně hledal). Počítám s rozpětím cca 1600, letovka kolem 5 kg a motor 15 - 25 ccm. Ale zatím to je ve stádiu přípravy projektu.
Ratu, či Moscu (oba názvy jsou běžně používané) nemám a ani stavět nehodlám, byť se mi také líbí, měla to být údajně letově celkem mrcha (vyčteno).

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Polikarpov PO-2 od M.Hubeného
PříspěvekNapsal: čtv 21.12.2023 16:30 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.4.2017
Příspěvky: 1030
Bydliště: Napajedla
No....že jsou předlohy z WWII zajímavé je známo :wink:
A není špatné vědět, co se komu líbí a chce stavět. Ale takové obecné a časem nepřehledné vlákno by mělo stovky stran (kdyby každý napsal co se mu líbí a co by chtěl, a nebo naopak i nechtěl stavět a proč...).
Ale tady v tomto vlákně mě primárně jde o přímo tuto stavebnici (či spíš soubor vypálených dílů), případně podobnou, ale od stejného dodavatele.
A zdá se že buď to nikdo (ještě) nestavěl nebo nemá chuť napsat.
A myslím, že zkušenost s touto sadou, případně jinými od stejného dodavatele by mohla zajímat i další modeláře.
A měla by zajímat i toho dodavatele :wink:


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz