Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Ultimate X3 1000 od VA
PříspěvekNapsal: úte 13.06.2017 21:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Ahoj,

Po letech jsem se rozhodnul hledat náhradu za Yak 54 od RCF. Yak pořád fungoval výborně, ale už byl okoukaný a prostě to chtělo něco nového. Začal jsem lovit u RCf ale ceny mi vyrazily dech, no nebudu moc OT, ale za EPP placku to prostě nedám. Začal jsem tedy koukat jinde a zaujal mě dvojpoch od VA. Starou generaci měl kdysi Abu a létala moc hezky, hlavně ty výkruty na minimálce a tak. Objednal jsem tedy aktuální model X3 za 2133Kč a začal stavět. Stavba probíhala klasicky a všechno na sebe sedělo. Jen návod byl na nějakou starší verzi této generace a chvílemi jsem musel lehce improvizovat. Hlavně k překližkovým dílům bych uvítal lepší popis, ale nebylo to nic, co by zkušenějšího modeláře zaskočilo. Vše je koncipováno brutálně předimenzované, hlavně lože motoru, to je masakr :) Protože jsem použil výbavu ze 480g těžkého Yaka, hodně jsem šetřil, výztuhy dával uhlíkové pásnice, zkracoval podvozek a použil jen část stojek křídla. Taky střední držák křídla jsem použil jiný, vytisknul jsem si vlastní a rovnou s držákem na Runcam 2. Na ocas jsem místo kolečka vytisknul ostruhu.

Vybavení je co dům dal, serva 9-13g, motor Velký červený, regl Jeti 18A, baterka Nanotech 1000mAh, Vrtule 10x4,7. Váha i když jsem šetřil kde šlo mě lehce zklamala 738g, ale holt je to kus letadla.

Těžiště vyšlo milimetr za zadní hranu doporučeného a tak jsem to dnes poslal do vzduchu. Chytře jsem to hodil do Harieru na půl plynu ale i když v ruce to viselo, tak letět to nechtělo a první vteřinky byly boj. Zmíněné těžiště bylo moc vzadu a dohromady s turbulentním větrem byl první dojem dost šílený. Po přistání jsem zkusmo dovážil o cca 5mm dopředu a hned to bylo jiné. Závaží 20g jsem schoval pod kapotu a lehce dotrimoval křidélka, měl jsem je moc nahoru (u souměrného profilu se mi to těžko odhaduje).

Další let už byla naprostá pohoda, létá to super a umí hodně pomalu, v porovnání s Yakem je minimálka nižší, harrier i vis se drží snáz. Výkruty jsou podobné a přemet sice s lehce větším průměrem, ale lépe to vede. Záda a nůž jsem nezkoušel, létal jsem před barákem na prázdné parcele. Váha je znát na plynu, Yak visel pod 1/2 a tohle chce asi 2/3. Vyřeším to zatím expem na plynu. Pořídím větší baterii, abych nemusel dovažovat, ale jen co bude potřeba. Motor případně unese větší vrtuli.

Celkové shrnutí napíšu po více letech, zatím to Yakovi zdatně konkuruje, nechci tvrdit, že je to lepší, na to si ještě počkám. Pokud bych něco zkritizoval, jsou to věci dané konstrukcí dvojplošníku, tj na 1/2 i na plný to letí prakticky stejně rychle. Prostě to neumí rychlý let, to je ale fajn v sestupných obratech. No a zatáčet je potřeba se směrovvkou, jako u každého akrobata bez vzepětí. Přestože to má šíp, je nutnost směrovky znát víc než u Yaka, jinak jsou zatáčky vážně šílené, no alespoň potrénuji.

Vzhled za mě je super. Povrch u RCf je o trochu lepší a barvy jasnější, to se musí uznat, ale díky prostorovému trupu vypadá Ultimate jako letadlo a hodně mě dostal. I ve vzduchu se chová asi díky váze tak nějak letadlověji. Nemám ruce na agresivní 3D, tam asi bude na placky ztrácet, ale za mě příjemné naplnění mých očekávání. Mám letadlo, se kterým se nebojím létat před barákem na malém prostoru a se kterým se vyblbnu.

Navíc už se těším až ho proletím s kamerou. S kvadrokoptérou jsem měl pár ošklivých agresivních reakcí lidí okolo, i když jsme nikdy nelétal blízko kolem domů atd... Létám už s ní nerad a s brýlemi je člověk bezbraný. Tohle s kamerou pod horním křídlem mi umožní natočit co budu chtít a kameru nikdo nevidí. Dvojploch je navíc dost mohutný a je daleko vidět. Do větru to nebude, ale případný únik ze stoupáku problém nebude :)

No a tady fotky (překvapilo mě jak málo jich a videí na webu je):

Obrázek

Obrázek

zkouška polohy po slepení křídel :)
Obrázek

Obrázek

vytištěné vzpěry s držákem kamery
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Ultimate X3 1000 od VA
PříspěvekNapsal: stř 14.06.2017 8:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Až když jsem si to po sobě četl, došlo mi, že jsem pořádně nekontroloval diferenciaci křidélek (stmívalo se a já to chtěl zaletět) a výchylka dolů je větší než nahoru. Tj to dnes doladím a dost pravděpodobně se chování v zatáčce bez směrovky změní a nebude to to dovnitř tolik padat. Dnes to doladím a dám vědět.

Jo a přes serva SOP a VOP je ve stavebnici kryt s nakreslenou sedačkou a kokpitem, jen jsem ho tam ještě nedal :) Nebude pak na serva přidělaná tavným lepidlem vidět. Pokud by někoho zajímalo, proč jsem to lepil, tak moje serva neměla přesný rozměr a šroubky vycházely hlavně u jednoho z nich moc blízko díře. S tavným mám super zkušenost a jde pomocí lihu rychle demontovat.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ultimate X3 1000 od VA
PříspěvekNapsal: stř 14.06.2017 8:23 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.2.2012
Příspěvky: 1248
Díky za hezké fotky i odborné hodnocení,kamarád ho má a je s ním taky spokojen.Je to éro na pohodové lítání,velkou rychlost u něj čekat nelze.S tím stoupákem to asi moc nepůjde... :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ultimate X3 1000 od VA
PříspěvekNapsal: stř 14.06.2017 8:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Termické ambice nemám, ale je to lehké, pomalé a nahoře se občas dějou věci. Jsem zvědavý, jak bude vypadat záběr, překáží tam vrtule a čumák. Zase to ale bude jako z kabiny "-)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ultimate X3 1000 od VA
PříspěvekNapsal: stř 14.06.2017 18:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2003
Příspěvky: 910
Bydliště: stud. zbys.
fajn članek a ero taky celkem hezké :D
ten zapichovací plastový baldachýn to je vynález teda :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ultimate X3 1000 od VA
PříspěvekNapsal: stř 14.06.2017 20:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.5.2003
Příspěvky: 2327
Bydliště: Košice, SK
Tá váha, 738g, to je aj s baterkou, alebo bez?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ultimate X3 1000 od VA
PříspěvekNapsal: stř 14.06.2017 21:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Originál místo baldachýnu byly hliníkové dráty tj žádný velký rozdíl.
Váha je letová s baterkou.

Dnes jsem to proletěl s kamerou. Pohled dopředu je nanic, děsně pruhuje vrtule. Dozadu to ale je moc pěkné. Asi to bude chtít větší vrtuli na 3D ale jinak to umí neskutečně pomalu a je to opravdu hodné. Nastavení křidélek pomohlo zatáčkám, nocméně dá se létat i jen výškovka směrovka, křidélka jen občas lehce drknout.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ultimate X3 1000 od VA
PříspěvekNapsal: čtv 15.06.2017 7:50 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.2.2012
Příspěvky: 1248
Je vidět,že jsi poctivý modelář-puntičkář ,ale chybí mi tam vrtulový kužel,který tomuto modelu dává "šmrnc" a kde je průhledná kabinka by neměl chybět nějaký pilotek! :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ultimate X3 1000 od VA
PříspěvekNapsal: pát 16.06.2017 8:00 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 25.12.2013
Příspěvky: 195
Hezký report :D i fotky. Už nějakou dobu pokukuju po dvouplochu co by uměl trochu 3D tak už vím co si budu přát :)

_________________
...každý jednou začínal... :-)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ultimate X3 1000 od VA
PříspěvekNapsal: pát 16.06.2017 9:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Lítal jsem včera ve větru, celkem to snese i poryvy díky velké ovladatelnosti, ale do větru to samozřejmě není. Pronikavost je žalostná, dá se ale bez problémů stát na místě. Jakmile se večer vítr uklidní, pluje vzduchem výborně. Všechny obraty dělá na malé rychlosti, což pro méně zkušeného je fajn. Yak byl ostřejší, a snáze se rozjel na velkou rychlost. To byla výhoda i nevýhoda. Pro zkušeného 3D pilota asi spíš výhoda.

No jinak zkoušel jsem na to dolů pověsit i starou těžkou GOPRO1 a letí pořád klidně a pomalu jakoby nic. Znát je to jen na výkonu při kolmém stoupání. No a opravdu rychle to letět neumí na žádný plyn. Při létání na pohodu tj občas přemet a výkrut + ploužení se vzduchem, dobíjím po 7 minutách 752mAh do 1000 baterky. Samozřejmě při akrobatění to je tak na 5 minut.

Na minimálce nikam nepadá. Začne trochu naznačovat příčným houpáním ale křidélky se dá udržet v plochém pádu. Na malém prostoru kde občas létám byla znát menší váha Yaka. Vejdu se i s Ultimate, ale musí člověk trochu počítat se setrvačností. V prudkých zatáčkách s křídlem kolmo k zemi to chce nějakou tu rychlost.

Pokud by někdo kupoval vybavení, tak Velký červený nebo srovnatelný je ok, baterku bych vzal větší(tahle ležela doma), stejně mám dováženo 20g ale úplně v čumáku pod vrtulí, tj klidně +40g baterka by byla ok. Regl minimálně 18A, jsem s nabitou baterkou staticky na zemi na 18A a sneslo by to na kolmé stoupání víc. Tj osobně bych bral 25A.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ultimate X3 1000 od VA
PříspěvekNapsal: pát 16.06.2017 11:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.5.2003
Příspěvky: 2327
Bydliště: Košice, SK
Vigo píše:
Pokud by někdo kupoval vybavení, tak Velký červený nebo srovnatelný je ok, ...

To mi veľa nehovorí, aj google mi vyhadzuje len Škodu Yeti. Aké má parametre?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ultimate X3 1000 od VA
PříspěvekNapsal: pát 16.06.2017 12:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Koukám už se nevyrábí, ale parametry jsou tady:
https://www.topmodel.fr/en/product-deta ... ac-287-30d


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ultimate X3 1000 od VA
PříspěvekNapsal: pát 16.06.2017 13:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.5.2003
Příspěvky: 2327
Bydliště: Košice, SK
Vďaka. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ultimate X3 1000 od VA
PříspěvekNapsal: stř 02.08.2017 19:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Tak shrnutí po asi 30 letech. Model hlavně nosil 65g kameru Runcam 3. I s ní létá v pohodě a dá se blbnout, samozřejmě na videa jsou lepší letadla, ale jde to. Baterie 1000mAh se nafoukla a odešla, ale byla asi 7 let stará tj v pohodě. Nahradil jsem jí 1500, protže ta se ještě vejde nastojáka hned za přepážku. Díky tomu, šlo ven závaží pod krytem a váží to celé cca stejně. Dnes jsem ocenil to jak je konstrukce masivní, blbnul jsem u baráku a nějak jsem přehlédnul lampu. Z asi 4m to spadlo na čumák a krom vytrženého horního křídla se nestalo vůbec nic.

No a asi po 15 letech jsem sundal kameru a proletěl se bez těch 65g.V dnešním bezvětří mě to absolutně nadchlo, mám obě ruce levé, ale v noži to drží skoro samo, ve visu i v harrieru taky a dokonce se mi daří ploché vývrtky na pár otáček, to je věc, která mi nikdy moc nešla. Opravdu super stroj, doporučuji.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ultimate X3 1000 od VA
PříspěvekNapsal: ned 10.12.2017 9:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Pohodové létání s Runcam 2. Žádné velké blbnutí, ale mám rád tenhle záběr.

https://www.youtube.com/watch?v=6AI2Hn7 ... e=youtu.be


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz