Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Modela Junior - stavebnice
PříspěvekNapsal: úte 16.05.2017 22:08 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2005
Příspěvky: 404
Bydliště: Hradec Králové
ahoj,
pamatujete někdo ještě tuto historickou stavebnici? Chtěl bych ji koupit - je k mání na Aukru - ale nevím jak na tom bude letový projev, popřípadě jiné záludnosti.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Modela Junior - stavebnice
PříspěvekNapsal: stř 17.05.2017 4:21 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Laco píše:
ahoj,
pamatujete někdo ještě tuto historickou stavebnici? ...

No jéje :-)
http://www.jyrry.cbcnet.cz/grafika/Junior_1980.jpg
Měl jsem ho na jednokanál Mars II a MVVS 1,5D - docela raketa, jen trochu cihlička. Ale poslušné to bylo, záludnosti asi nebyly když tomu stačil jednokanál. Křídla jem potáhnul silnějším papírem, přilakovaným Herkulesem - dost se to zpevnilo na tuhost, co tak vzpomínám.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Modela Junior - stavebnice
PříspěvekNapsal: stř 17.05.2017 5:53 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6021
Bydliště: Praha ČR
Má to létat jako opravdové retro s jednokanálem anebo se bude přidávat řízení výškovky?
Jinak my jsme to doma taky měli a potah byl také papírem, pro pevnost dobré a v podstatě to jinak nejde. Při pouhém barvení to je háklivé na dloubání, možná by dnes šla jako alternativa samolepící fólie (Orastick), ale asi by to na podobném "retrostroji" vypadalo trochu divně.
Na tloušťku papíru ale stačí i tlustý Modelspan víc je zbytečné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Modela Junior - stavebnice
PříspěvekNapsal: stř 17.05.2017 9:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
Taky jsem ho kdysi proháněl. Řízen by amatérským neproporcionálním jednokanálem (WS 11). Ruský detoňák 0,8 ccm (Kolibri) na něj stačil - pohodové poletování.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Modela Junior - stavebnice
PříspěvekNapsal: stř 17.05.2017 10:45 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2005
Příspěvky: 404
Bydliště: Hradec Králové
zas takové retro to nebude
řízení SOP i VOP a motor brushless na 2s Li-Pol
jinak potah papírem zachovám


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Modela Junior - stavebnice
PříspěvekNapsal: stř 17.05.2017 19:31 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.9.2013
Příspěvky: 704
Obrázky: 2
Měl jsem celkem 3 kusy, před 38 roky. Dva na jednokanál a jeden na proporcional s plovoucí výškovkou. Motor byl na pylonu, s vyosením 2 st. nahoru - MVVS 1,5ccm. Stímto modelem jsem se naučil ovládat rc model, bylo to pohodové éro.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Modela Junior - stavebnice
PříspěvekNapsal: stř 17.05.2017 19:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.1.2009
Příspěvky: 803
Bydliště: okr. Blansko
Obrázky: 0
Ta cena už je nesmyslně vysoká - pokud se týká létání se starou stavebnicí, ve srovnání s jinými nabídkami na aukru a nebo modelbazaru.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Modela Junior - stavebnice
PříspěvekNapsal: čtv 18.05.2017 5:53 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6021
Bydliště: Praha ČR
Pravdou je, že se to křídlo dá říznout naprosto triviálně z polystyrénu - hustší podlahový dost přesně odpovídá původnímu pěněnému do formy. Vzhledem k rovné spodní straně profilu je vlastně každý díl jen jeden řez, pak zářez na nosník, což je také snadné.
A co si pamatuji, tak balsa na trup byla v naší stavebnici kvalitou dost mizerná a těžká, kdyby si to člověk stavěl podle plánu z dnešní, tak ušetří minimálně několik desítek gramů na váze, celkově možná i 100g, což není malé procento.
Originální stavebnice má smysl jako sběratelský kousek pro stavbu co nejpodobnější původní, či dokonce vyloženě pro založení do sbírky bez stavby, ale pokud jde primárně o létání v retro stylu, tak se na stavbě bez stavebnice "z nuly" prakticky s jistotou naopak na kvalitě získá...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Modela Junior - stavebnice
PříspěvekNapsal: čtv 18.05.2017 6:37 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Souhlas, balza ve stavebnici byla bedničkoidní a chlupatá.

Jinak jsem na něm věčně opravoval výškovku. Pokud to při přistání o něco zakoplo a model šel na záda, tak směrovka výškovku přesekla. A uchycení výškovky taky nebylo moc dobře vymyšlené byl to boj s gumou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Modela Junior - stavebnice
PříspěvekNapsal: čtv 18.05.2017 8:06 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Taky jsem ho měl v roce 1979. Dostal stavebnici z klubu kterou nikdo nechtěl. Já jsem už měl předtím hodně nalétáno (odsoutěženo) s mnohem výkonnějšími modely RC-V1, ale zrovna jsem si dokončil stavbu amatérské proporcionální RC-soupravy a potřeboval něco levného/jednoduchého/pomalého k tomu, abych se naučil létat se směrovkou a výškovkou. Takže od začátku jsem ho upravil tak, že místo pevné měl plovoucí výškovku a taky trochu zvětšil směrové kormidlo. Pak se s tím i naučil létat, měl taky motorizaci na pylonu motor OTM-1,5 Stryž. A dokonce měl i tu drzost se s ním přihlásit na soutěž F3B :lol: , kde se mu ale úloha C (rychlost) stala osudnou. V otočce polystyrénová křídla prostě nevydržela přetížení, které jsem snahou o rychlý obrat vyvolal. :cry:
Ale dnes bych takový model nechtěl ani zadarmo. :mrgreen: Škoda času se s tím párat. Leda pro sběratele/příznivce retro.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Modela Junior - stavebnice
PříspěvekNapsal: čtv 18.05.2017 9:43 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6021
Bydliště: Praha ČR
Já bych se Juniora trochu zastal - on nelétal špatně, byl stabilní, konstrukce docela promyšlená, tohle nebylo zlé.
Průser byla kvalita materiálu a další věci, pokud si dobře pamatuji, tak udaná hmotnost byla 620g, ale běžně vycházely na 750g atd.
Jsem se ochoten vsadit, že kdybych vytáhl plán, který někde mám a postavil ho od nuly z pořádné balsy a s některými drobnými tuningy, tak se bez problémů dostanu ve variantě větroň někam k 500g i s úpravou pro ovládání výškovky a letové vlastnosti budou proti stavu před 30ti lety dost jinde, přitom to ale bude retro se vším všudy - polystyrénové křídlo by zůstalo, tvar trupu také beze změny atd. Nepřekvapilo by mne, kdyby výkony takto postaveného Juniora překonaly nemálo z dnešních "moderních" cvičných modelů, přitom by vzhledově na letišti pořádně vybočoval...

Naproti tomu snažit se o stavbu z původní stavebnice mi smysl dává menší, tím se zachovají všechny nedostatky...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Modela Junior - stavebnice
PříspěvekNapsal: čtv 18.05.2017 10:35 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Já se asi špatně vyjádřil, nehanil jsem model ale stavebnici. Na model mám dobré vzpomínky, však taky splnil svůj účel - naučil jsem se díky němu ovládat 2-kanál (výškovka-směrovka).

Takže opravuji :mrgreen: - nechtěl bych tu stavebnici ani zadarmo. :!:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Modela Junior - stavebnice
PříspěvekNapsal: čtv 18.05.2017 12:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
S (ne)kvalitou materiálu ve původní​ stavebnici se dá jen souhlasit. Také mám tenhle model. Laco, pokud chceš, měl bych mít sken v PDF a můžu ti ho poslat do mailu. Pokud si vybereš slušný materiál, určitě se dostaneš k 500 g, místo avizovaných 650 a reálných 750g. To už je na tuto velikost docela dost.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Modela Junior - stavebnice
PříspěvekNapsal: čtv 18.05.2017 12:18 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Myslím si, že větší vliv, než výběr balzy, měl na jeho hmotnost výběr polystyrénu a zejména způsob jeho potažení a povrchové úpravy. Já to kdysi potáhl tlustým japanem, který jsem lepil bílou lepící pastou a lakoval Tmelem-LA zředěným lihem. Hmotnost vyšla vcelku OK ale pevnost křídel nic moc. Na původně zamýšlenou kategorii RC-V1 (ovládaná pouze směrovka) to asi stačí, ale pro razantnější létání s ovládanou výškovkou je asi vhodné tu konstrukci doplnit o další nosník ze spodní strany, nebo tam zakomponovat nějaký jiný tahový člen (možná by postačila třeba i jen lepící páska s podélnými skleněnými vlákny).
Každopádně, pokud to bude mít elektropohon a dvě nebo i více serv, tak si myslím, že bude problém ho dostat pod 800g a ne na 500g - v to bych vůbec nedoufal.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Modela Junior - stavebnice
PříspěvekNapsal: čtv 18.05.2017 12:22 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Laco píše:
zas takové retro to nebude
řízení SOP i VOP a motor brushless na 2s Li-Pol
jinak potah papírem zachovám

No a co retro Lion S? Je tu o nem vlakno... A byl by retro i letavy...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz