Switch to full style
Sem můžete psát své zkušenosti se stavebnicemi konkrétních modelů.
Odeslat odpověď

3PD akro - dotazy ke stavbě

ned 26.02.2017 18:16

Ahoj,

jsem začátečník a 3PD akro je moje první stavba. Aktuálně jsem ve fázi kdy mám hotová a potažená křídla, směrovku, výškovku. Zkompletovaný trup.

Právě se chystám na uchycení podvozku a proto bych se rád zeptal, zda naznačené řešení na fotografii bude vhodné. Jedná se o bukový špalík, který bude epoxidem zalepen do přepážky. Do špalíku bude přišroubován podvozek. Pro roznesení případného nárazu při přistání bych přidal ještě stojiny.
IMG_20170226_164413.jpg

Podvozek je umístěn před náběžnou hranou křídla, dozadu přijde ostruha s kolečkem.

Celkový pohled.
IMG_20170211_233442.jpg


Předem velmi děkuji za případnou radu,
A.

Re: 3PD akro - dotazy ke stavbě

ned 26.02.2017 19:19

na jakem letisti letas ? Pokud nemas drahu nebo hodne kvalitne udrzovane travnate letiste tak bych se zamyslel nad moznosti provozu bez podvozku a pouziti sklopky.

Re: 3PD akro - dotazy ke stavbě

ned 26.02.2017 19:24

no, právěže nelétám na letišti. Plánuju létat na louce, proto mám i koupené velké kolečka, spíš kolesa - 75mm v průměru.
Sklopka by tomu hrozivě neslušela mám pocit.

Jasně, jsem si vědom toho, že to můžu vylomit a orat vrtulí, pravděpodobně se to i stane. Třeba do té doby než to dostavím vyzkoumám příznivější plochu na lítání.

Re: 3PD akro - dotazy ke stavbě

ned 26.02.2017 19:34

dubový špalík není ideál .
Snadno se štípe, je těžký.
stojina pevnostně moc nepomůže - jenom trochu.
Použil bych 3mm překližku vylehčenou otvory a o větší ploše než je ten špalík .
Protože už to máš hotové, asi bych to teď už neřešil a pokud se to časem vylomí , předělal bych to tou překližkou .
Až to budeš šroubovat, předvrtej díry, ať se to neštípne hned .

Re: 3PD akro - dotazy ke stavbě

ned 26.02.2017 19:37

Díky za rady. Bukový špalík je tip z jiné modelářské diskuze, zkusím to první s ním. Takže stojiny úplně vynechat? Není to tam přilepené, pouze nasazené, je to natěstno, takže to drží samo. Předvrtání je samozřejmé.

Re: 3PD akro - dotazy ke stavbě

ned 26.02.2017 19:50

ty dřevěný lišty po obvodě modelu se po nárazu nezlomí .Nejspíš povolí lepidlo , případně se odštípne ta lišta povrchem.
Normální přistání to přežije a tvrdý je lepší , když se to vylomí, než aby to poškodilo trup .
A vteřiňákem to na letišti zalepíš snadno a rychle .
Já bych je tam nedával .
Uvidíš při provozu.

Re: 3PD akro - dotazy ke stavbě

ned 26.02.2017 19:52

Tak děkuju za rady, zkusím to jen na špalík vlepený do přepážky.

Re: 3PD akro - dotazy ke stavbě

stř 01.03.2017 19:35

Základem je postavit se na vlastní nohy!
IMG_20170301_181705.jpg


Tímto děkuji za všechny rady, zalepil jsem špalík, podvozek přišrouboval na tři vruty. Uvidíme jaká bude životnost. Provedl jsem nějaké simulované testy a zdá se, že to drží.

Rád bych ale požádal o další radu.
Jako ostruhu jsem zakoupil toto -
pel_2ra1078_0.jpg

Teď řeším dilema, zda udělat ostruhu řiditelnou nebo neřiditelnou.
Přikláním se k ostruze řiditelné, nemám k tomu žádný praktický důvod, ale líbí se mi to, přijde mi to jako machrovinka a trochu výzva, alespoň pro někoho s mýma zkušenostma:)

Mám to namyšleno tak, že bych ten plastový bílý držák zalepil do trupu ze spodní strany jak patří a příslušným ohnutím v pravém úhlu na ocelovém drátě bych vytvořil páku, která by se zalepila do směrovky ve vodorovné pozici, prostě do její spodní hrany. Co se týká rázů na směrovku od kola, tomu by měl zabránit ten kovový kroužek za ohybem drátu.

Čeho se ale bojím je přenášení síly a rázů přes směrovku a táhlo do serva.

Další můj dotaz souvisí s tím, že začínám přemýšlet nad rozmístěním elektroniky. Motor, baterie, serva jsou daná, ale co mi vrtá hlavou je regulátor. Logika věci velí, aby byl přímo za motorovou přepážkou, tak aby k motoru nevedly dlouhé dráty. Můj problém je ten, že si nejsem úplně jist, jestli ho tam narvu a vzhledem ke konstrukci, kdy se v této části přepážky nachází tyčky pro uchycení křídla přes náběžku a také je v této části uchycen podvozek, trochu se o regulátor bojím.
Líbilo by se mi jej umístit do kabiny, ale to znamená prodloužit kabely přibližně 10-15 cm. Při použití odpovídajícího vodiče je možné to takto řešit? Ideálně si vytvořit propojky s bullet konektory na obou koncích a jednotlivé kabely tak "nadstavit"?

Omlouvám se za své dotazy, které zkušeným nejspíše přijdou úsměvné až hloupé, ale pro mne to jsou všechno nové věci a když už jsem u té stavby vytavil tolik hodin, rád bych to měl správně a něco se i naučil pro příští stavby.

Mimochodem, obdivuji pracovní nasazení některých zdejších matadorů, já už se s tímhle patlám několik měsíců :)

Re: 3PD akro - dotazy ke stavbě

stř 01.03.2017 20:29

Ahoj, ostruhu do pohyblive casti smerovky zalepit nemuzes, drat potrebuje v teto ose "klouzat". Vice napovi foto, jak to mam ja na Piperu. Je tam ocelove ocko zalepene do smerovky, drat v nem klouze.
IMG_20170301_192616.jpg

Re: 3PD akro - dotazy ke stavbě

stř 01.03.2017 21:15

Díky, to vypadá jako dobrý nápad. Budu muset vyrobit menší zkosení na které až poté nalepím podvozek, aby mi vznikla podobná mezera jako máš ty, protože bych jinak musel upravovat tvar a délku směrovky. Nemám tam takový odskok jako ty na Piperu.
IMG_20170301_200827.jpg


Ustřihla se hlava prvního šroubu, jsem za a) zvědavý jak vyšroubuju zbytek ven a za b) čím je z domácích zásob nahradím :lol:

Re: 3PD akro - dotazy ke stavbě

čtv 02.03.2017 12:03

než dělat něco složitějšího, vlepil bych to do směrovky . Jenom možná bych dal tenčí (pružnější drát) nejsem takhle z fota schopen posoudit.Možná že to potřeba nebude
Nicméně mám toto řešení na 40 cm i 100 cm (rozpětí) letadlech a naprosto bez problému.
ono to letadlo se na zemi dlouho nezdrží , tlak na ocase minimální a na tý páce rázy do serva ho neohrožují.

Re: 3PD akro - dotazy ke stavbě

čtv 02.03.2017 21:37

Díky za rady, já si to zas nechám chvíli procházet hlavou a pak to nějak zpytlíkuju.

Re: 3PD akro - dotazy ke stavbě

čtv 02.03.2017 22:56

Zalepit do smerovky jde samo take, ale osa otaceni ostruhy musi byt primo v ose otaceni smerovky. Jinak se drat vuci smerovce pohybuje a vytrhne se.

Re: 3PD akro - dotazy ke stavbě

úte 07.03.2017 22:28

Tak jsem se odhodlal, ohnul drat,slo to docela dobre. Po zkusenosti s ohybanim 2 mm oceloveho dratu jsem se toho bal.
Udelal jsem dirku do kormidla a zaavedl ohnutou cast draatu. Kormidlo se volne pohybuje a s nim i ostruha, hureeeeey!

Neni to zalepeno na misto, musim si rozmyslet postup praci kvuli potahovani trupu a tak, nicmene uz se da naraficit na vlastni nozky:-)

Aktualne jsem na vaze 570 g, chybi potah, dve serva, regl,motor, kryt kabiny a motorovy kryt. Tak kilo dvacet snad nebude uplne problem.

IMG_20170307_201952.jpg

Re: 3PD akro - dotazy ke stavbě

úte 20.06.2017 20:04

Ahoj a dobrý den,

3PD akro jsem trochu odložil k ledu, protože mám strach ze záletu a tak se mi asi podvědomě nechce moc do stavby. Ale už bych přeci jen rád letadlo dokončil a uvolnil pracovní stůl pro další projekty (Orca, Fieseler Storch:))

V podstatě jsem se zasekl na řešení problému uložení baterie. Podle návodu má být baterie v čumáku, viz označená část na obrázku:
3PDakro.jpg

Dovnitř jsem nalepil suchý zip a na baterkách mám sucháč taky. Problém je, že otvor pro nasunutí baterie je poměrně malý. Baterie se tam tedy vejde, nicméně jak dojde ke kontaktu se suchým zipem, již se nedá zasunout, protože se to k sobě přilepí.

Myslel jsem si, že problém vyřeším tím, že prvně dovnitř vsunu kus plastu, po kterém baterii nasunu dovnitř, plast vytáhnu a baterie bude držet na místě. Opačná demontáž tak, že bych suchý zip postupně odpárával opětovným vsunutím plastu. Toto řešení se ukázalo jako funkční, ale není to úplně ideální, přijde mi, že baterie špatně na místě drží a vzhledem k tomu, že má jít o akrobata, nerad bych riskoval změnu těžiště posunutím baterie.

Proto mě napadlo řešení tu přední označenou část uříznout a udělat ji odklápěcí nebo na nějaké zajišťovací háčky. Po odklopení by baterie šla pohodlně přichytit páskem suchého zipu, který mě zatím nikdy nezklamal.
Pouze bych potřeboval vymyslet, jak vyřešit přichycení té odříznuté části. Jestli to bude stačit na neodymové magnety (tomu se mi moc nechce důvěřovat) nebo mi doporučíte nějaký malý háček, mechinusmus na zachycení? (ideálně co koupit?)
Nebo něco úplně jiného?

Díky za rady!
Odeslat odpověď