Switch to full style
Sem můžete psát své zkušenosti se stavebnicemi konkrétních modelů.
Odeslat odpověď

SIG Riser - kvalita stavebnice

stř 08.06.2016 21:27

Ahoj,

začínám stavět, mám doma nějaký A3, A1, A2 a chtěl jsem RC větroně. Zakoupil jsem stavebnici SIG Riser (2m verze) a čekalo mě překvapení...

Po otevření krabice jsem pohlédl na všechny díly naházené do krabice dost ledabyle (nesvázané nosníky, prkénka atd.), balsa někde flekatá, jakoby bylo dřevo nahnilé (2 kusy), lišty odrbané. Odděleně je jen jeden pytlík s drobotinou.

U ostatních stavebnic, které jsem zatím měl, jsem se setkal s hezkou balsou a materiál v krabici vždy uspořádaný.

Tak jsem se chtěl zeptat, zda je to normální. Pokud takhle vypadají stavebnice normálně, připadá mi lepší si koupit materiál sám...
Přílohy
DSC03639_sm.jpg
ukázka lišty

Re: SIG Riser - kvalita stavebnice

stř 08.06.2016 22:20

Stavěl jsem tohohle Risera asi před pěti lety, kvalita balsy nebyla nic moc (chlupatá, půlka žeber na extrémně tvrdé balze, druhá na střední), výseky taky poměrně pionýrské: ale žádný binec, všechno šlo použít - tedy určitě bych to reklamoval.
Jinak jako první větroň to je dobrá volba - se snadnou možností doplnění o elektromotor (elektročumák lze dokoupit jako příslušenství).

j.

Re: SIG Riser - kvalita stavebnice

stř 08.06.2016 22:21

muzu srovnat pouze dve stavebnice a to SIG Piper 1800mm a druhou Top Flite P-47 Thunderbolt v rozpeti 1600mm

Puvodne jsem si myslel ze SIG je z tech lepsich stavebnic. Listy byly pokroucene ale nebylo to az tak hrozne. Na druhou stranu je Top Flite s kvalitou o nekolik radu jinde. Vse oproti SIGu krasne svazane a poskladane.

Bohuzel se stavbou mam zkusenosti pouze s tim SIG, P-47 ceka na skrini a nejak se mi do ni nechce. Radeji jsem si koupil akrobata v rozsypu od kluku, kteri to u nas rezou na CNC masinach. U techto stavebnic je kvalita jeste o nekolik radu vyssi, ale zase nemas tolik prkotin jako ve stavebnici. Pokud mas u SIGu nejake sroubky a matky tak je s klidem vyhod a nahrad to nasimi. Maji jiny zavit a pokud ztratis potom maticku tak jsi v riti.

Vcera jsem hrabal v krabici od toho pipera a hledal jsem nejake veci a nestacil jsem se divit kolik veci mi z te stavebnice zustalo, protoze byly nahrazeny lepsim pripadne rovnejsim.

Za me je zaver takovy ze SIG jiz nikdy. Radeji se domluvit s klukama u nas a nebo uz koupit neco od Top Flite.

Re: SIG Riser - kvalita stavebnice

stř 08.06.2016 22:29

ptcek píše:Ahoj,..........sem se chtěl zeptat, zda je to normální. Pokud takhle vypadají stavebnice normálně, připadá mi lepší si koupit materiál sám...


Zda je to normalni nevim. Cizi stavebnice nekupuji a v tech co vyrabim ja, za kazdou listu ci balsovy dil odpovidam. Proto jiz cca 15let chodim material osobne vybirat k dodavateli.

Kazdou listu prohlednu ,zhodnotim kvalitu vlaken i geometrii a beru jenom pouzitelne kusy(totez plati u balsy a preklizky) .... nepotrebuji se docist podobneho sdeleni na moji produkci.

Problem je vsak v mnozstvi vyprodukovanych stavebnic ... u me cca desitka drevaku mesicne u nich pravdepodobne o hodne radu vice. Pak se nemusi vse uhlidat. 8)

veka1

Re: SIG Riser - kvalita stavebnice

čtv 09.06.2016 9:47

ptcek píše:...mám doma nějaký A3, A1, A2...


Pokud jsou tuzemské produkce (Hiesbok, Veka, Hacker, Azero apod.), tak se nedivím, že jsi se namlsal. Kvalita materiálu, balení, příslušenství a podpory je o světelné roky jinde. Mám i chuť říct, že si ani nevážíme, co tu máme za poklad. A divím se, že to za ty peníze prodávají. Srovnejte cenu A3 tuzemského výrobce a třeba Graupnera...

Dvoumetrovku od SIGů jsem neviděl, ale klukům do kroužku jsme v rámci sponzoringu domluvili dva SIG Riser 100 (2 540 mm). Kvalita materiálu je bídná, vyštípané kusy z překližkových částí trupu, lišty rovné, leč ohlodané, jedno žebro jak papír, druhé z dubu...

Na druhou stranu, a proč jsme to vlastně pořídili:
— cena (za málo peněz málo muziky a kluci mají stavět, ne sestavovat)
— je to dobře navržený letadlo, který lítá samo snad i ocasem dopředu
— je to bytelné, vydrží mnohé a je snadno opravitelné (křídlo je americká škola bez d-boxu)
— je to ze dřeva, takže žádný uhlíkový prach při broušení a řezání
— lze ho postavit težké jako prase a stejně poletí
— na netu jsou mraky fotek ze stavby i lítání, vlákna na RCGroups, prostě podpora osvědčené konstrukce
— je velké a kluci potřebují frajeřit

K tomu poslednímu bodu. Věřte, že i rodiče se pak na takový koníček dívají jinak. Přeci jen je rozdíl, když tatík uvidí, že jeho syn vlastníma rukama postavil 2,5m letadlo, než když přinese 40cm házedlo. To je pak hrd a pyš a umí pustit korunu, protože se o klukovu budoucnost bojí míň.

Že je mnohem těžší postavit kvalitní malý volný model než stovkového Risera si samozřejmě necháme pro sebe...

A jestli bych šel v kroužku znova do Risera? Ano.
Jediná alternativa (pokud mě omezuje cena) je dnes totiž nakreslit si něco sám, plány velkoplošně vytisknout, nakoupit materiál, nechat si to u Jyrryho vyfrézovat...
Ten čas to nezaplatí. A kluci se schází jednou dvakrát týdně. "Trápit" je ještě rašplováním žeber a broušením přepážek, to už bych dnes chtěl hodně. A bylo by to pro modelařinu kontraproduktivní.

Re: SIG Riser - kvalita stavebnice

čtv 09.06.2016 15:53

Sig (a to samé je třeba u volňásků Guillows) má dvě dost odlišné řady. Novější jsou řezané laserem či frézované a kvalita je vesměs slušná. Pak ale dobíhají i "staré klasiky", které byly ještě sekané raznicí a tam už se to s kvalitou dost horší. Ty sekací formy mohou být reálně staré klidně 30-40 let - to není nadsázka a na kvalite je opotřebení dost vidět! Osobně si myslím, že Riser už bych dnes asi nekupoval, je to trochu přežité a najdou se alternativy, už jen česká produkce není malá. Zde ve fóru přítomný jyrry dělá Liona a Admirála, tuším že už jsem viděl i frézované Amigo, pak je dostupný větší Bird of Time a dá se pokračovat dále- podle mne je toho celkem dost.

Re: SIG Riser - kvalita stavebnice

čtv 09.06.2016 15:55

Tak normální to určitě nebude, jak popisuješ stav.... Mohu porovnat, jelikož právě před pár dny mi dorazil domů SIG Spacewalker 2600mm a byl jsem velmi mile překvapen kvalitou stavebnice. Dřevo rovné, léta většinou správně, již na pohled kvalitní lehká a pevná balsa, nezkroucené překližkové díly, lehká haubna, bižu..., vše v krabici pěkně srovnané, zajištěné proti pohybu a uspořádané. Je to můj první SIG, jinak stavím podle plánu a párkrát z rozsypu (M. Hubený, p. Žák. Orionmodel), takže nemám úplně porovnání s jinými výrobci stavebnic. Uvidíme, jak bude vše pasovat, ale první dojem výborný. To co jsi našel v krabici s Riserem je skoro na reklamaci :roll:

Re: SIG Riser - kvalita stavebnice

čtv 09.06.2016 18:55

tomashr píše:...Novější jsou řezané laserem či frézované a kvalita je vesměs slušná. Pak ale dobíhají i "staré klasiky", které byly ještě sekané raznicí...


Tak my měli kombinaci. Žebra laser, překližka výsek. Ale jak říkám, nestěžuju si. Tak velké letadlo, komplet připravený materiál, plán. Jde to.


tomashr píše:...a najdou se alternativy, už jen česká produkce není malá. Zde ve fóru přítomný jyrry dělá Liona a Admirála, tuším že už jsem viděl i frézované Amigo, pak je dostupný větší Bird of Time a dá se pokračovat dále- podle mne je toho celkem dost.


Lion je pro děcka super short kit, ale asi o metr menší než ten Riser, a musí se dávat bacha na hmotnost ocasu...
Admirál i BoT jsou stavebně težší, ale obě pěkný éra.
Amigo 2 je krásná klasika a staví se skoro samo.

Z těch jmenovaných výřezů mám doma až na BoT všechny, ale jsou to short kity. Pro mě, jako jednotlivce, super řešení a neváhal bych (proto jsem si je i pořídil). Pro dva tři kluky v kroužku bych šel do komplet stavebnice.

Re: SIG Riser - kvalita stavebnice

pát 10.06.2016 10:31

Vlasta Svoboda píše:Tak my měli kombinaci. Žebra laser, překližka výsek. Ale jak říkám, nestěžuju si. Tak velké letadlo, komplet připravený materiál, plán. Jde to.


Koukám že to mění postupně, já viděl Risera ještě komplet sekaného, naopak třeba hydroplán AquaStar od Sig je už v novém provedení zcela kompletně docela dlouho.

Re: SIG Riser - kvalita stavebnice

pát 10.06.2016 12:27

Vlasta Svoboda píše:... Pro dva tři kluky v kroužku bych šel do komplet stavebnice.

Když ona stavebnice silně natahuje délku balení... Třeba bych do ní i šel ale ty krabice... a dnešní poštovný... :roll:

Re: SIG Riser - kvalita stavebnice

pát 10.06.2016 13:11

jyrry píše:Když ona stavebnice silně natahuje délku balení... Třeba bych do ní i šel ale ty krabice... a dnešní poštovný...


Jednotky až nízké desítky kusů ročně pro nadšence = short kit
Desítky až stovky pro velkoodběratele = celá stavebnice včetně krabice
Pro kroužky = 1 x plán, 1 x návod, 10 x pytlík s díly v jedné krabici

Strýc Hiesbok mi to tak dva roky zpět dělal pro prvňáky. Necelých třicet kusů házedel v jedné krabici, na křídlech laserem gravírovaný nápis podle zadání.

A nebo jak to dělají Angláni od Vintage Model Company. Zvolíš model a vybereš, zda chceš full kit nebo short kit. Super řešení: Grebe

Ale už jsme asi mimo téma.

Re: SIG Riser - kvalita stavebnice

pát 10.06.2016 20:37

Díky všem za Vaše zkušenosti. Vypadá to, že prostě kvalita SIG dřeva nebude kdoví jaká a já asi nedostal ten nejlepší kousek. Ale je tam plánek a návod :)

Dodělám A1, dokoupím nějaký materiál a vrhnu se na něj, hlavně ať to potom létá :)
Odeslat odpověď