Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 16.05.2016 9:52 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 3.9.2011
Příspěvky: 158
Bydliště: Kbely - Praha
Obrázky: 0
Ahoj,
před časem se mi "povedlo" vylomil podvozek u tohoto letadla :-(((

Teď jsem se rozhodl, že ho neodepíšu, zkusím opravit - i když se bojím nárůstu váhy. Moc prosím zkušené modeláře - stavitele, o nějaké rady, fotky, návody. Já jsem prozatím stavěl jen ze stavebnice a s kamarádem aircombatová laminátová éra. Tedy balza žádná. Dodám i fotky - je mi ho moc líto.

Začal jsem tím, že jsem odstranil potah a prozkoumal poškození. Podvozek je zde uchycen na jedné silnější destičce, kterou drží dvě žebra v trupu. První žebro a destička jsou vpořádku - to druhé je bohužel rozlámané a také balza okolo. Dále drobná poškození uvnitř trupu - ty opravit nebude tak obtížné. Jaké na takovou opravu použít lepidlo? Aby to bylo lehce pružné a zároveň pevné. Přemýšlel jsem nad dvousložkovým 30 min BSI.

PS: Pokud by se našel nějaký šikovný modelář, který by mi s opravou pomohl, nebo ji sám zrealizoval - určitě se na ceně domluvíme.

_________________
LASER EXP, SU29-1m,08m,IL2 a SE5a na ACES,halolety


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 16.05.2016 12:04 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.3.2014
Příspěvky: 1248
Bydliště: Třebíč
Obrázky: 0
Ahoj,
opravil jsem mnoho modelů bez nárůstu hmotnosti (+-100gramů podle velikosti). Musíš to celé poslepovat epoxidem a až to budeš mít vkupě, tak to vyztužit. Nafoť to, aby poradili i jiní a možná ti to někdo spraví. Já bych ti to spravil, ale Pardubice jsou cca 100km od mne.

Michal


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 16.05.2016 12:19 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 3.9.2011
Příspěvky: 158
Bydliště: Kbely - Praha
Obrázky: 0
misamltr píše:
Ahoj,
opravil jsem mnoho modelů bez nárůstu hmotnosti (+-100gramů podle velikosti). Musíš to celé poslepovat epoxidem a až to budeš mít vkupě, tak to vyztužit. Nafoť to, aby poradili i jiní a možná ti to někdo spraví. Já bych ti to spravil, ale Pardubice jsou cca 100km od mne.

Michal


Moc děkuji - já už bohužel u Pardubek nejsem - kvůli práci jsem se přesunul do Vestce za Prahou. Hned jsem to upravil i v profilu. Letadlo bych ti i dovezl - to by nebyl problém. Jde mi hlavně o pokud možno zachování letových vlastností éra - je to přecijen na přesnou, tak aby to nelétalo do zatáčky :-DDD

Večer nafotím a vložím sem.

_________________
LASER EXP, SU29-1m,08m,IL2 a SE5a na ACES,halolety


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 16.05.2016 12:35 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.3.2014
Příspěvky: 1248
Bydliště: Třebíč
Obrázky: 0
Určitě to nafoť a uvidíme. Možná se ozve někdo poblíž tebe, který by to také zvládl.


Michal


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 16.05.2016 13:41 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Spar píše:
Ahoj,
před časem se mi "povedlo" vylomil podvozek u tohoto letadla :-((( ............

Začal jsem tím, že jsem odstranil potah a prozkoumal poškození. Podvozek je zde uchycen na jedné silnější destičce, kterou drží dvě žebra v trupu. První žebro a destička jsou vpořádku - to druhé je bohužel rozlámané a také balza okolo. .............


... opravarska praxe ukazuje , ze jiz pri navrhu letadla bylo pocitano s vylamovanim podvozku. Protoze v opacnem pripade by kotvici uzel vypadal zcela jinak. Mozno je to i dobre,....nedochazi k vetsi devastaci konstrukce trupu v okoli podvozku.

Pri oprave je potom rozumne zvazit jak prenest zatizeni od ohyboveho momentu podvozku do konstrukce trupu.

Nedavno jsem jednu hrachovinu opravoval. Sily z pricne kotvici desticky podvozku jsem prenesl do vetsi plochy bocnic pomoci doplnkovych preklizkovych prilozek, prilepenych na vnitrni steny bocnic( viz prvni fotka v odkazu ).
Dale byli brizovou preklizkou 0.8mm zesileny oblouky vyrezu pro podvozek. Zesileni je nalepeno pres desticku, cimz brani jejimu vytrzeni smerem dolu.

Lepeno kombinaci sekundaku, disperze a 5min epoxidu .... podle aktualniho charakteru spoje.

nejake fotky jsou zde: http://veka1.rajce.idnes.cz/Oprava_uchy ... ku_SU_31./

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 16.05.2016 15:04 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 3.9.2011
Příspěvky: 158
Bydliště: Kbely - Praha
Obrázky: 0
veka1 píše:

... opravarska praxe ukazuje , ze jiz pri navrhu letadla bylo pocitano s vylamovanim podvozku. Protoze v opacnem pripade by kotvici uzel vypadal zcela jinak. Mozno je to i dobre,....nedochazi k vetsi devastaci konstrukce trupu v okoli podvozku.

Pri oprave je potom rozumne zvazit jak prenest zatizeni od ohyboveho momentu podvozku do konstrukce trupu.

veka1


Díky moc - díval jsem se na tvé fotky a vypadá to na opravdu hezkou čistou práci. U Sebarta je je navíc vše přetažené tenkou vrstvou balzi cca 3 mm - ale to asi ničemu nevadí - až proběhne oprava, tak natáhnu balzu novou. Je to opravdu hezky vidět, jak jsi to rozložil dále do trupu. Dělal jsi nové ty přepážky pro uchycení destičky podvozku? Nebo šlo použít původní a slepit to? Já mám z vteřiňáku obavu, že je křehký - proto jsem přemýšlel o použití BSI 5-30min. Právě podle povahy spoje. Také se mi zdá, že dost možná je už předem uvažováno, že se podvozek vylomit může. Poškození je víceméně lokálního rázu. Přední úchytová přepážka je bez poškození, tak by to snad i geometricky mělo být vpořádku.
Spar

_________________
LASER EXP, SU29-1m,08m,IL2 a SE5a na ACES,halolety


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 16.05.2016 15:44 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.3.2014
Příspěvky: 1248
Bydliště: Třebíč
Obrázky: 0
Pošli ty fotky. Jsem zvědavý. Lepit nejlépe celé epoxidem. Je to 5g navíc, ale polovina pevnosti navíc.


Michal


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 16.05.2016 23:06 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 3.9.2011
Příspěvky: 158
Bydliště: Kbely - Praha
Obrázky: 0
tak na to mrkněte - ono se to dost zle fotí - jak je tam ta balza

http://lordspar.rajce.idnes.cz/nastenka#IMG_0415.jpg

_________________
LASER EXP, SU29-1m,08m,IL2 a SE5a na ACES,halolety


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 17.05.2016 9:40 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.3.2014
Příspěvky: 1248
Bydliště: Třebíč
Obrázky: 0
Ahoj,
jestli máš cestu do Třebíče, tak se stav. Běhen tří dnů bych to měl mít hotové. Napiš SZ a domluvíme se.


Michal


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 17.05.2016 17:17 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.9.2013
Příspěvky: 704
Obrázky: 2
Po opravě bych uvažoval podvozek uchytit k trupu plastovými šrouby. Stačí 2 kusy 4 mm, 3 mm by byly nejspíš poddimenzované. Jde o to, že při ostřejším přistání se podvozek oddělí od trupu, aniž by ho zdevastoval. :-)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 17.05.2016 18:35 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.3.2014
Příspěvky: 1248
Bydliště: Třebíč
Obrázky: 0
Ahoj,
to je správná rada. Také dávám plastové šrouby. U tohoto modelu ale plasťáky dát nemůžeš, protože je uložený uvnitř trupu ne volně na povrchu.

Michal


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 27.05.2016 20:22 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 3.9.2011
Příspěvky: 158
Bydliště: Kbely - Praha
Obrázky: 0
Ahoj, přesně tak - bojím se toho, aby to nebylo křehké až moc. Ono se mi to popravdě nestalo při přistání - to myslím zvládám bez problémů. Létal jsem chvilku před tím s 3D akrobatem a s tímto jsem pak zkoušel dělat kraviny nízko nad zemí na nízké rychlosti a on chudák dosedl na podvozek - šikmo i trochu na levé křídlo. Křídlu nic není - je vylámáno pár žbrdlinek uvnitř trupu, ale to už není nic hrozného.

_________________
LASER EXP, SU29-1m,08m,IL2 a SE5a na ACES,halolety


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz