Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 63 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: IGRA Gino
PříspěvekNapsal: stř 15.07.2015 15:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.8.2009
Příspěvky: 1499
Bydliště: Kroměříž
Obrázky: 85
no to máme naopak, já radši vrtulové :) Co si matně vzpomínám tak mám v archivu ve skříni, tuším Robina a Ajaxe od Modely. Jinak jen dvacetinky gumáčky, z edice modelář, něco z ABC.

_________________
http://darthhokro.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: IGRA Gino
PříspěvekNapsal: stř 15.07.2015 15:47 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 29.3.2013
Příspěvky: 353
Bydliště: Kroměříž
Tak to asi neklapne, oba mám doma. Případné další nabídky raději do PM..., ať to tu neplevelíme nesouvislostmi. Každopádně díky moc.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: IGRA Gino
PříspěvekNapsal: stř 15.07.2015 20:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Tak Gino mě v minulosti moc nezaujalo, chtěl jsem tehdy už poletovat nějak řízeně. Vzhledem k možnostem bylo řízení nejdříve lanky, tedy upoutanci a pak pokusy s RC, tedy spíše kroky ve tmě :lol: . A zahlédl jsem zde ještě jedno z dnešního pohledu již legendární jméno modýlku, a to Picolo. Picolo už v RC verzi létá. Dokonce jsem ho motorizoval. A ne jen tak obyčejně! Vyrobil jsem pylon a do něj dal motor dokonce spalovací! Ne, nejde o žádný mikro Cox, ale o Rapier L-3. Chod nic moc dlouhý, ale stačí to na pár vteřin motorového letu a vystoupání do několika metrů. Pak řízeným kluzem dolů. Letové časy byly do půl minuty. Vím nic moc, ale je to sranda. Picolo je zde http://www.rcalbum.cz/model/1874-picolo.html . Foceno tehdy bez gondoly motoru. Jó, a ty kecy, že jsem tam dal fólii místo nějakého Vliesu či dobové Mikelanty si nechte, těch už jsem slyšel, resp. četl už dost 8) .

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: IGRA Gino
PříspěvekNapsal: čtv 16.07.2015 8:36 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 29.3.2013
Příspěvky: 353
Bydliště: Kroměříž
Před půl rokem jsi mi posílal plány právě na Picolo. Od té doby jsem sehnal komplet stavebnici a musím se do toho pustit. Je to v pořadí. Pak dám vědět.

Jinak u tvého Picola škoda té folie... Neboj, já dostal od Laca taky sprda, že jsem si na Liona nechal imatrikulačku vyřezat ze samolepky.

To řízení u Gina je od začátku zamýšleno jen tak, aby mi to neuletělo a při silnějším větru, abych to dostal včas dolů. Ono totiž jak volňáskovi hrábneš do řízení (zvlášť tady to pidi rozpětí), tak to zaplatíš okamžitou ztrátou rychlosti/výšky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: IGRA Gino
PříspěvekNapsal: čtv 16.07.2015 10:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Já jsem na Picolu zmenšil vzepětí na polovinu, protože by to nešlo otočit. Kormidla jsem oddělil jakoby podle výkresu. Až to budeš dělat, doporučuju zvětšit kormidlo SOP, nebo mírně zvětšit celou SOP. Na výchylky to reaguje dost neochotně.VOP je v tomto směru v poho. A výměna fólie za Vlies by retro stylu také prospěla.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: IGRA Gino
PříspěvekNapsal: čtv 16.07.2015 10:51 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 29.3.2013
Příspěvky: 353
Bydliště: Kroměříž
Citace:
...zmenšil vzepětí na polovinu, protože by to nešlo otočit...


Tomu moc nerozumím. Dyť to máš řízené jen směrovkou, ne? Tam naopak to velké vzepětí být musí, jinak se Ti to bude plácat naplocho a zatáčet to nebude. Jíná věc by byla při řízení křidélky, ale to tam asi nemáš.

Každopádně si to postavím 1:1 s plánem. Kdybych něco zvětšoval/zmenšoval, už to nebude Picolo. Ale díky za postřehy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: IGRA Gino
PříspěvekNapsal: čtv 16.07.2015 12:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Čím větší vzepětí, tim je to stabilnější a má to snahu vyrovnávat. Polovina křídla uvnitř zatáčky je vice vodorovně a má vůči zemi větší průmět. Druhá polovina má menší průmět. Na té vice rovné je pa větší vztlak, než na té víc v luftě. Tím to má snahu srovnat se do stabilní polohy (a letět rovně) . Zmenšením se tohle trochu sníží a dá se to lépe ovladat. Žádný skutečný ajrák nemá takové vzepětí, jako volné modely. Ty jsou záměrně přestabilizované.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: IGRA Gino
PříspěvekNapsal: čtv 16.07.2015 17:09 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 29.3.2013
Příspěvky: 353
Bydliště: Kroměříž
Vidíš, a já žil v tom, že model ovládaný výhradně směrovkou musí mít velké vzepětí, aby vůbec dokázal zatočit.

Člověk se pořád učí.

Když nad tím tak přemýšlím, tak když nebudu mít vzepětí žádné, dostanu směrovkou dokonale ovladatelný model?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: IGRA Gino
PříspěvekNapsal: čtv 16.07.2015 18:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Samozřejmě je to trochu složitější, napsal jsem to zjednodušeně. Ale faktem je, že modely s velkým vzepětím, nebo modely ušaté létají spíše ploché zatáčky. Do náklonu se jim moc nechce. Stabilita podobných modelů a možnosti řízení se rozebíraly ve vláknu o Saperu 13. Psal o tom (myslím) veka1. Jinak zkus si nakreslit čelní pohled na "ušatý" model a "nakloň" si ho. Pak si udělej průmět nosné plochy vzhledem v rovině země. Skloněná část bude mít větší "plochu" v průmětu, než ta zvednutá. No a příroda má "ráda" rovnováhu.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: IGRA Gino
PříspěvekNapsal: čtv 16.07.2015 18:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2010
Příspěvky: 861
Bydliště: Praha 4
S tím průmětem je to ptákovina. Ale rozšířená.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: IGRA Gino
PříspěvekNapsal: čtv 16.07.2015 19:22 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 29.3.2013
Příspěvky: 353
Bydliště: Kroměříž
Citace:
S tím průmětem je to ptákovina. Ale rozšířená.


Já vím, já chtěl nějak taktně DAFovi naznačit, že to bude asi malinko jinak. Proto jsem se divil hned jak psal, že zmenšoval vzepětí kvůli řízení.

Jak to vidím já (klasický RES model s velkým vzepětím):
1. Určitě se shodneme na tom, že větší vzepětí přispívá ke stabilitě letu
2. Pokud vychýlím směrovku, model vybočí na příslušnou stranu (žádné klonění, žádné zatáčení)
3. Tím se dostane vnější polovina křídla (vnější z hlediska zamýšlené zatáčky) do většího úhlu náběhu a vnitřní do menšího = větší a menší vztlak
4. Letadlo se nakloní
5. A zatáčí. Jasně, ve srovnání s křidélky neochotně, ale točí.

Proto, má typický termický RES model velké vzepětí. Pochopitelně u volných hledíme především na ten stabilizační efekt.

Zmenšovat vzepětí kvůli směrovce je proto, podle mého názoru, blbost.

Ale možná to DAF myslel tak, že mohutnost SOP je prostě tak malá, že ten stabilizující prvek nepřetlačí.

Více viz:
http://www.slavetind.cz/stavba/Mechanika/Vliv_geom_kr_na_pric_stab.aspx
a
http://www.airspace.cz/akademie_letectvi/2011/07/o-nekterych-momentech-provazejicich-letajici-stroje/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: IGRA Gino
PříspěvekNapsal: čtv 16.07.2015 19:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Také jsem doplnil, že to je zjednodušený popis. Nejsem aerodynamik. Větší vzepětí má určitě vliv na stabilitu letu, pak skutečně není potřeba takové mohutnosti SOP. Když vzepětí zmenším, což jsem udělal na Picolu, má to trošku větší ochotu zatáčet. Přesto se tomu do zatáček moc nechce. Vzepětí při náklonu skutečně pomáhá letadlo vyrovnat do vodorovné polohy (když si udělám vektorový rozklad, je to patrné). Pak se v zatáčce tluče právě snaha o náklon proti snaze o jeho vyrovnání. Zatáčky jsou dost ploché a model je dělá neochotně.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: IGRA Gino
PříspěvekNapsal: čtv 16.07.2015 20:13 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 29.3.2013
Příspěvky: 353
Bydliště: Kroměříž
Citace:
...Když vzepětí zmenším, což jsem udělal na Picolu, má to trošku větší ochotu zatáčet...


Je mi to divné, ale protože to máš testnuté, mohu jen slovy strýca Lněničky dodat: "Cesty Páně..."

Ono stejně, uřídit tady ty trupové A3 je spíš o štěstí (ta boční plocha trupu si tam asi taky cosi kutí). Z toho nikdy akrobat nebude. Ale taky vždyť co po tom chceme, stačí aby to, než se to sesype na zem, utočilo tři čtyři okruhy. A čím míň mu do toho budem hrabat kniplama, tím líp.

Citace:
...Pak se v zatáčce tluče právě snaha o náklon proti snaze o jeho vyrovnání. Zatáčky jsou dost ploché a model je dělá neochotně...


Přesně takto to je.

Když se řídí F1A, F1H a A3, tak to taky není žádná divočina. Jde jen o zvládnutí letadla při vleku, potom už si točí jen na nakroucení křídla.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: IGRA Gino
PříspěvekNapsal: čtv 16.07.2015 21:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Určitě znáš průpovídku o tom, proč čmelák létá. Ale vážně, mám modely jak s křidélky, tak bez nich. Samozřejmě křidélkové se ovládají lépe - náklon a pak směrovka s výškovkou. Mám i modely ovládané jen VOP a SOP. Malý Piper (viz moje RC Album, V+S+K+M) má spodní hranici vzepětí podle plánku. Horní hranice byla Farou doporučována právě pro řízení jen S+V. Je fakt, že občas uteče a musím dorovnat (spíš si myslím, že to bude poryvy), ale jinak v poho. Zatáčky si řídím podle nálady, většinou stačí směrovka s výškovkou. Naklání se dobře a celkem dobře se přetáčí na druhou stranu. Podobně je na tom větrák s S+V, vzepětí má 3st. na každé straně. Do zatáček chodí celkem dobře a i slušně přechází na druhou stranu. Ovšem při razantním vychýlení směrovky udělá téměř školní výkluzovou zatáčku. Tak bych mohl pokračovat. Picolo, ač s polovičním vzepětím proti plánu a bez úpravy SOP, nemá moc velkou snahu o zatáčení, chvíli trvá, než reaguje. Jestli to postavíš s původním vzepětím a bude ti to dobře točit, rád se podívám.
P.S. Nezkoušel jsem křídlo s origoš vzepětím. takže je pravdou, že to nemohu doložit. Vycházel jsem právě ze zkušeností s ostatními modely.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: IGRA Gino
PříspěvekNapsal: pát 17.07.2015 9:25 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Tak na okraj - špičkový kompozitový Pike Perfection F5J nemá vzepětí nijak extrémní a přesto se řídí převážně směrovkou, křidélky se to jen lehce vylepšuje, ale klidně ti předvedu celý let bez nich.

Ono je to tak, že při zvětšování vzepětí model na směrovku rychleji zatočí a po uvolnění směrovky se rychleji ustabilizuje, ale zase je nesrovnatelně těžší ho v té stabilní zatáčce udržet. Je to nutné pro jednokanál řízený JEN směrovkou, ale už u klasické dvouservové konstrukce by se to se vzepětím nemělo přehánět, protože tam už se v zatáčce uplatňuje natažení výškovky, které umožní větší náklon atd.

Osobně si myslím, že zrovna Ginu s poměrně rychlým profilem a ne až tak přehnaně velkou výškovkou by možná menší vzepětí v RC verzi prospělo. Naopak u vyložených historiků s obrovskými VOP navíc se silně nosným profilem to asi nemá cenu, tam se to stejně moc idylicky chovat nebude nikdy, tak bych to radši nechal stabilní.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 63 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: cz.bobes a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz