Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 202 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Jakou stavebnici na kraceni veceru
PříspěvekNapsal: úte 29.04.2014 21:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
hates píše:
... Zatim vyhrava ten piper 1/6 od SIGu. Jakej by jste tam doporucili motor. Premyslel jsem o 4T tak neco k horni hranici doporuceneho ?
Ovladani kridelek bych pouzil na kazde kridlo.
Ve vlakne k teto stavebnici se psalo ze se muselo pri stavbe pocitat s prepazkou jinak se tam motor nevlezl a byl potom moc dlouhy cumak. Tak ze rovnou se stavebnici by asi byl porizovan i motor.

Samostatné ovládání křidélek určitě, podle plánu bys musel dát centrální servo a k tomu táhla s pákovými převody. Vůle se pak sčítají a co to udělá na konci, si nemusíme vysvětlovat.
ale Pokud jde o motor, tak výrobce počítá se spalovákem 2T od .19 do .36, což je od nějakých 3,0ccm do 5,8ccm. V Úvahu přichází ASP .21 (prodává Pelikán) nebo dokonce ASP .25 (dá se sehnat, běžně se nedováží), případně jiný motor obdobného objemu. Na tyto motory je přiloženo motorové lože a zřejmě nebude potřeba nějaká úprava čumáku. Já tam dal ASP .32 (5,23ccm). Ten je už relativně velký (jen o něco málo menší než .40 - 6,5ccm), proto jsem musel upravovat motorový prostor, resp. posouvat motorovou přepážku. Při použití elektriky by takový problém být nemusel, el. motory bývají trochu menší, než čmouďáky.
Pokud bys chtěl použít 4T, tak od ASP přichází v úvahu 5,0ccm, zřejmě by mohl jít zabudovat bez větších úprav, osobně jsem to nezkoušel a netuším, jak to létalo, předpoklad, že určitě, ale nebude to viset na vrtuli. Výkonově by mohl přicházet v úvahu motor OS .40 (6,5ccm), případně ASP .52 (8,5ccm). Vzhledem k velikosti obou (ASPéčko mám) budeš muset čumák upravit.
Ještě se zde vedla debata ohledně lepení laserem řezaných dílů, domnívám se, že když se řezaná plocha lehce přebrousí a strhne se opal po laseru, že by to mělo jít lepit naprosto bez problémů. Držím palce, ale výběr je jen a pouze na tobě 8) .

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Jakou stavebnici na kraceni veceru
PříspěvekNapsal: úte 29.04.2014 21:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.10.2007
Příspěvky: 1222
Bydliště: Zápy - Brandýs nad Labem
Jeden cmoudak asp .52 mam v yaku 54 a vim jak je velky. Vali se mi tu i .46, ale do tohoto bych prave chtel 4T kvuli zvuku. Ono by to stejne dopadlo tak, ze bych si to na prodejne prilozil k planu. Jen me zajima jaky objem by byl vhodny. A na vrtuli to fakt viset nemusi, ale aby to bylo alespon malinko zivejsi a melo to nejakou rezervu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jakou stavebnici na kraceni veceru
PříspěvekNapsal: pon 05.05.2014 12:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.10.2007
Příspěvky: 1222
Bydliště: Zápy - Brandýs nad Labem
tak nakonec je objednany ten sig 1/6. Bude to moje prvni stavba ze spejli. Stavebnice, ktere jsou temer hotove me jiz nebavi. Hlavne kvuli cene je to tato velikost. Ale mam jeden dotaz kdo to stavel zda jde udelat nejak delene kridlo. Moc se mi nelibi ze bych v aute tahal kridlo v celku. Jiz jsem mel jeden model Pipera, ktery to takto mel a hrozne me to stvalo.

Pokud jste nekdo delal delene kridlo a mate fotky byl bych moc rad.

Moje predstava je takova ze bych stredni cast udelal zvlast a vlozil tam uhlikove trubky. a z vnitrni casti by se to pritahovalo sroubem. Predpoklad je ale takovy, ze by se nektere zebra musela nejspise predelat na preklizkove. Nejspise ty krajni jak na stredove casti tak i na kridle. Bylo by to takto dosti tuhe ?

Vzepeti kridla by pote asi nebylo, ale to nebude nejspise ani v originale, jelikoz se to cele stavi na rovne desce.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 15.05.2014 7:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.10.2007
Příspěvky: 1222
Bydliště: Zápy - Brandýs nad Labem
tak jsem zacal stavet.
Oblouky kridel jsem mel vyrezane laserem tak ze v pohode. atim jsem narazil na docela zasadni problem a tou jsou listy hlavniho a pomocneho nosniku. Lista pro hlavni nosnik je jak luk a pro pomocny taky neni zrovna nejrovnejsi. Dneska koupim listu tl. 5mm a riznu je nove.

Cesky navod je takovy vselijaky. Desetkrat precist a potom to mozna clovek pochopi. Jinak pokud ma jiz nekdo zkusenosti ze stavby tak jej radeji opravdu zahodit. Protoze je toto moje prvni stavebnice tak do nej koukam a radeji desetkrat ctu a koukam do planu nez neco nalepit blbe.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 16.05.2014 18:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Ne sice u tohoto modelu, ale potřeboval jsem nosníky křídla podobné jako u Pipera od SIGu. Je lepší si nakrájet lišty o dané šířce s tím, že tloušťka takto vyříznutých lišt je podílem výšky nosníku. Pak jsem to slepil dohromady, obrousil a vzniknul mi pěkný, rovný nosník.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Piper SIG 1/6 oblouk křídla
PříspěvekNapsal: pon 19.05.2014 13:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.10.2007
Příspěvky: 1222
Bydliště: Zápy - Brandýs nad Labem
Mam hotove temer jedno kridlo. Jen mi neni jasne jak udelat koncovy oblouk. a napojeni posledniho zebra.
Je to videt na techto strankach
http://rcmodely.unicov-net.com/index.php?page=piper-sig

podledni zebro je nad potahem a netusim zda potah mel kopirovat to zebro a teprve pote se sesikmit k oblouku nebo to mam takto spravne a to zebro zabrousim do ztracena. vcetne oblouku kridla a nabezne hrany. Posledni zebro se prave nema paskovat.

Druha varianta co me napadla je odriznout kousek toho potahu s pomocnou listou od predesleho zebra jelikoz mam listu i potah jiz prilepen k oblouku a zarovnat horni hranu potahu s horni hranou zebra a pote teprve sesikmit k oblouku a zabrousit.

Co je tedy spravne. Z manualu ani z planu to neni jasne.


Naposledy upravil hates dne stř 21.05.2014 13:05, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Piper SIG 1/6 oblouk křídla
PříspěvekNapsal: pon 19.05.2014 14:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 7.12.2006
Příspěvky: 926
Bydliště: Praha 10 ČR
Mám tedy Pipera od SIGu 1/5, ale tam je to takhle:
http://luboshort.cz/pages/piper/piper/IMG/IMG_5627.jpg
http://luboshort.cz/pages/piper/piper/IMG/IMG_5634.jpg

_________________
Luboš
www.3dprintedtanks.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Piper SIG 1/6 oblouk křídla
PříspěvekNapsal: pon 19.05.2014 14:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.10.2007
Příspěvky: 1222
Bydliště: Zápy - Brandýs nad Labem
jj tam jsou balsove bloky, ktere se vybrousi. U toho mensiho ty bloky nejsou, ale premyslim o tom zda si je neudelam a ten potah od pomocneho zebra uriznu a dolepim to tim blokem, ktery dobrousim.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Piper SIG 1/6 oblouk křídla
PříspěvekNapsal: pon 19.05.2014 18:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Žádný takový "schod" jsem na křídle neměl. Při stavbě jsem navlékl žebra na nosník, zalepil, pak přidal náběžku a oblouk. Ten jsem po obvodě v místě styku zbrousil, jednak, aby na to vznikla ploška pro přilepení tuhého potahu, jednak, aby to nebylo tak tlusté. Pak jsem přilepil tuhý potah. Mimochodem nechal jsem tam přesah přes oblouk, který jsem odstraňoval až v rámci zabroušení celku (tzv. technologický přídavek). Nakonec se žebra páskovala. Ale faktem je, že moje stavebnice má už takových 5 - 6 let. Od té doby možná výrobce v krabici něco změnil.
P.S. Bohužel jsem stavbu moc nefotil, to co mám v RC Albu není až do takových detailů.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Piper SIG 1/6 oblouk křídla
PříspěvekNapsal: úte 20.05.2014 7:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.10.2007
Příspěvky: 1222
Bydliště: Zápy - Brandýs nad Labem
tak nakonec jsem od oblouku odrizl potah a listu a natahl na hranu toho zebra a nasledne konec ohnul do oblouku a prilepil zpet k oblouku. Udelalo to i lepsi prechod na brouseni. Tak jak jsem to mel by vznikl strasne ostry uhel v nabezce oblouku a nebylo by to hezke.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 13.06.2014 13:17 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 22.9.2008
Příspěvky: 296
Bydliště: Moravany u Holic
Ahoj, tohoto Pipera jsem stavěl taky jako svou první stavebnici. Křídlo mám teda v celku mám ClippedWing verzi.

Fotky ZDE jsou tam vyfocené i některé omyly a chyby :-) . Neměl jsem absolutně žádné zkušenosti.

Ale nějak to vyšlo a lítá. :D

_________________
SIG Piper Clipped Wing - RIP Z-37A ve výstavběMeridian 10ccE-Flite TimberPrcek F3KOrca F3K


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 13.06.2014 21:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.10.2007
Příspěvky: 1222
Bydliště: Zápy - Brandýs nad Labem
tak jiz stavim. Mam hotove kridla ocasni plochy, vyskovku a prave lepim bocnie trupu.
Zebra k nossnikum jsem nalepil prstolepem a vetsi casti jako jsou potahy lepim herkulesem nebo purexem. Da se rict ze ocas je slepen purexem cely protoze je to skladane z 1/4 balzovych nosniku. No a na bocnice nic jineho nez purex. Snad nedelam nekde chybu a nerozpadne se mi to v letu.

Prave jsem domeroval prepazku zda tam dam motor ASP .46, ale nechce se mi posouvat a i ten motor jiz v podobnem piperu byl a byl hodne zivy az nemaketovy.

Tak ze do uvahu pripada ASP S32A pripadne ASP FS 30AR, ale ten bude nejspise hodne slaby a byl by problem to uz dostat do vzduchu.

Nemate nejaky tip na motor, ktery bude mit od unasece k zadni casti vika cca 75mm v nejlepsim pripade 4T.

Ono dat tam mohu temer cokoliv, ale potom to nebude mit maketovy cumak :-( a bude hodne dlouhy. Nejvice by se mi libil motor SAITO TWIN 60 ale ta cena je neskutecna http://www.horizonhobby.com/products/60 ... AIE060T#t2 :-(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Výběr motoru pro piper SIG 1/6
PříspěvekNapsal: sob 14.06.2014 21:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.10.2007
Příspěvky: 1222
Bydliště: Zápy - Brandýs nad Labem
Řeším teď pro tuto stavebnici motor. Prozatím mám slepené bočnice bez úpravy čumáku a vlezl by se mi tam tento motor ASP FS 30AR 5.0ccm
Myslite ze by to bylo pro kroužení po obloze, pokud bych jej osadil vrtulí 11/6 případně 12/5 což by pro tento motor bylo již na hraně s velikostí.

Přemýšlel jsem i o ASP S32A ale ten čtyřtakt by se mi líbil vic. Pro tyto dva motory bych nemusel přední část trupu s přepážkou posouvat.

Pokud bych tam dal jakákoliv silnější tak bych již musel posouvat přepážku coz by se ještě dalo. ale jak to slepím tak by to šlo dost těžko.

Jaký na to máte názor. Bude s tímto 4T motorem a vrtulí lítat nebo budu potřebovat na vzlet ranvej jak pro dopravní letadlo a výkon pokud by byl potřeba v letu bude chybět. Žádné akro a vis na vrtuli se konat nebude (max loping nebo výkrut).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výběr motoru pro piper SIG 1/6
PříspěvekNapsal: sob 14.06.2014 23:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
ASP S32A má výkonu víc než dost. Letoun vzlétá na polovinu plynu (zhruba) a poletuje tak na čtvrtinu/třetinu. T 4T pětka by mu mohla zřejmě stačit (odhadem) na rozumné maketové poletování, na nějaké akro zjevně stačit nebude, ale Piper jako takový není a nikdy nebyl konstruován na 3D chaos. Ani velká éra po různých úpravách toho schopná nebyla, i když na you tube jsem viděl videa s pěknými kousky.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Výběr motoru pro piper SIG 1/6
PříspěvekNapsal: ned 15.06.2014 7:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 4.10.2007
Příspěvky: 1222
Bydliště: Zápy - Brandýs nad Labem
nejmaketoveji by tam vypadal saito twin žé. ale šéé dolaru do nej vrazet nehodlam. je teda jiz vetsi ale maketove jak prdell na hrnec.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 202 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 14  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz