Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 314 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 17, 18, 19, 20, 21  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Marabu XL
PříspěvekNapsal: stř 24.03.2021 18:26 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 483
Bydliště: Ostrava-Poruba
Obrázky: 1
epox píše:
Máš to krásné, s Marabu jsem začal před 40 lety svou modelářskou činnost. Když jsem otevřel tu první fotografii, zarazilo mě kolik je tam zachyceno zbytečné hmotnosti. (plastová páka - stačila by zalepená překližková, tím odpadnou šrouby; vidlička, ocelová spojka - stačí ohnout drát táhla do páky) Jsou to všechno miligramy, ale v celku je to hmotnost, která je na modelu zbytečná a čím to bude lehčí, tím to bude lépe lítat. :wink:


Díky za pochvalu. Ano, já rozumím, dlouho jsem to dělával. Ale teď neustoupím.. :) Bižuterii MP Jet na mosazných kloubech dávám všude, spolu se závitovými tyčkami M2. Ten pocit svobody pohybu geometrie ve všech polohách mi dává v klidu spát. Taky všude upravuju umístění serv blíže ke středům klapek/křidélek/flaperonů - tedy dále od trupů. Žiju v pocitu, že se všechno míň trápí, menší tření, nejsou vůle. Ale mám jen strojní průmyslovku, můžu se tak mýlit :roll:

_________________
Když jde všechno proti tobě, pamatuj, že letadlo vzlétne vždy proti větru a ne s větrem. H.Ford.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Marabu XL
PříspěvekNapsal: úte 13.04.2021 16:41 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2011
Příspěvky: 15
Ahoj,

konečně jsem se s letadlem, více než po roce od zahájení stavby, dostal k záletu. Bál jsem se už předem, protože nemám pořádnou plochu kde lítat a i ta louka, kde jsem nakonec byl, není na muj vkus dost hladká.
Přikládám video ze startu - bohužel je to těch několik nejdivočejších sekund, než jsem to trochu dotrimoval doleva a model si osahal. (a ano, v první sekundě jsem měl dost kliku)


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Dotaz: model za sebou tahá ocas...neletí vlastně rovně, ale pořád v náklonu nahoru (viz. první levotočivá zatáčka a ta následující). Na videu je to ještě umocněné vysunutými klapkami, ale i po zasunutí to přetrvávalo.
Můj tip je těžiště příliš vzadu nebo příliš velký úhel náběhu křídel.

Můžete mi to potvrdit/vyvrátit nebo dát tip co s tím?

Motor mám vyosený trošku dolů a doprava, už si přesně nepamatuji.
Těžiště jsem kontroloval (nevím, kde jsem to našel, ale udělal jsem si před půl rokem tečku na úrovni prvního nosníku na křídle...cca 1/3 křídla?).
Hodnotu úhlu náběhu jsem nikde nenašel - můžete to někdo změřit? Křídlo mi na trupu přesně nesedělo a musel jsem ubrousit část toho výčnělku. I tak mám mezi trupem a křídlem ještě 1mm mezeru (zhruba v půlce mezi "mým těžištěm" a náběžnou hranou), tzn. stále prostor pro zmenšení úhlu.

Nakonec musím pochválit podvozek. Při přistání jsem asi v metru ztratil rychlost a plácl s tím do trávy, podvozek se trochu ohnul, ale pohltil náraz a letadlo se k mýmu zděšení překlopilo přes čumák. Naštěstí bez jakékoliv újmy. Bohužel to kluk nenatočil a já si nevzpomenu co tomu přesně předcházelo...tedy kromě nervů, že to při přistání jistojistě rozlámu.

Díky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Marabu XL
PříspěvekNapsal: úte 13.04.2021 22:44 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Mám v kostře. Až se vrátí ze zapůjčení, tak ti to změřím.


Přílohy:
DSC_3049.JPG
DSC_3049.JPG
[ 107.57 KiB | Zobrazeno 5440 krát ]

DSC_3051.JPG
DSC_3051.JPG
[ 107.71 KiB | Zobrazeno 5440 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Marabu XL
PříspěvekNapsal: stř 14.04.2021 6:17 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2715
Bydliště: Ústí nad Labem
Loader píše:
Dotaz: model za sebou tahá ocas...
Nezapomínáš na směrovku? Připadá mi, že řídíš jenom křidélkama.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Marabu XL
PříspěvekNapsal: stř 14.04.2021 17:32 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2011
Příspěvky: 15
Určitě - v těch zatáčkách na videu jsem na směrovku ani nesáhnul, což by polovinu problému vysvětlovalo.
Ono se to ale děje i při vodorovném letu - ještě mě napadlo (to jsem v původním příspěvku nezmínil), že jsem průběžně zkoušel různé pozice klapek...jestli to nemůže být tím.

Ještě k tomu propadnutí při startu na pravé křídlo - nemohlo to být příliš malou rychlostí při startu?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Marabu XL
PříspěvekNapsal: stř 14.04.2021 21:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.5.2003
Příspěvky: 2327
Bydliště: Košice, SK
S klapkami sa začni hrať, až keď naučíš model lietať bez nich. A seba tiež. Inak sa k uspokojivým letovým vlastnostiam nedopracuješ.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Marabu XL
PříspěvekNapsal: stř 14.04.2021 22:13 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.9.2014
Příspěvky: 459
Bydliště: Český Těšín, ČR
Určitě zkoušet bez klapek, jak píše macil. Start byl asi urvaný z malé rychlosti, jinak toho z videa moc poznat nepůjde, pokud tam byly klapky. Podobně se může chovat i model s málo potlačeným motorem, to by ale při přidání "plynu" měl snahu stoupat, nebo jít až do přemetu.
Určitě tedy zkusit let bez klapek, dive test (bez motoru) - vyřešit těžiště, pak doladit vyosení, potlačení motoru, a když už to poletí po vytrimování relativně rovně, poznáš na vytrimované výškovce, jestli to nechce dolatit úhel nastavení křídla, jak sám píšeš. A pak celé znovu. :wink: Po každém zkušebním letu upravovat pouze jednu věc, ať zpětně poznáš jaký měla úprava vliv na letové vlastnosti.
Takto nějak bych se v tom plácal já. :D
Ono obecně podle letového videa se nebude dobře radit, když nikdo neví co se v danou chvíli dělo s páčkami na vysílačce.

_________________
Rozdíl mezi chlapcem a mužem je pouze v ceně jeho hraček.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Marabu XL
PříspěvekNapsal: čtv 15.04.2021 5:59 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2715
Bydliště: Ústí nad Labem
Ještě ke klapkám - s těmi skutečně počkej. Jednak éro téhle postavy je prakticky nepotřebuje, ale ony také obvykle způsobí nějaký klopný moment, ať nahoru nebo dolů. Ale ten posoudíš až na éru, které bez nich už letí rovně. Pak se to dá vykompenzovat mixem klapek do výškovky, ale to opravdu až na závěr.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Marabu XL
PříspěvekNapsal: čtv 15.04.2021 11:36 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2011
Příspěvky: 15
Ok, díky za tipy - postupně to vyzkouším, hned jak se trochu srovná počasí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Marabu XL
PříspěvekNapsal: čtv 15.04.2021 19:30 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2015
Příspěvky: 320
Bydliště: Česká Třebová
Obrázky: 0
Ten start byl fičák :-) Úplně to semnou cuklo jako bych to řídil sám :-) První start to je adrenalin. Perfektně jsi to zvládl :)
Taky mám jeden kousek rozdělaný, jaký tam máš motor?

_________________
Mustang P-51D (EPP), DHC-2 Beawer (EPP),Easy max ( 3D tisk) Spektrum dx8 g2


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Marabu XL
PříspěvekNapsal: pát 16.04.2021 18:39 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2011
Příspěvky: 15
Motor jsem použil RAY C3536-1000 co se mi válel ve skříni (původně létaný na elektrovětroni Filip 600T sport),
vrtule 12x6e, bat. 3s 2100. Jestli je ten setup v pohodě netuším...všechno jsem to měl načtený a připravený už od léta.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Marabu XL
PříspěvekNapsal: pát 16.04.2021 19:41 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2015
Příspěvky: 320
Bydliště: Česká Třebová
Obrázky: 0
A kolik máš letovou hmotnost v této sestavě?

_________________
Mustang P-51D (EPP), DHC-2 Beawer (EPP),Easy max ( 3D tisk) Spektrum dx8 g2


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Marabu XL
PříspěvekNapsal: ned 18.04.2021 17:54 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2011
Příspěvky: 15
Už jsem to konečně zvážil, celkem je to 1165g
(křídlo 330g, komplet trup pouze bez baterky 660g, baterka 175g)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Marabu XL
PříspěvekNapsal: ned 18.04.2021 19:36 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2015
Příspěvky: 320
Bydliště: Česká Třebová
Obrázky: 0
Tak to máš výkonu až, až. Jsem zvědav kam se dostanu s váhou až to dám do kupy. Mívám s tím problém :D

_________________
Mustang P-51D (EPP), DHC-2 Beawer (EPP),Easy max ( 3D tisk) Spektrum dx8 g2


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Marabu XL
PříspěvekNapsal: ned 18.04.2021 22:28 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
patamatix píše:
Tak to máš výkonu až, až. Jsem zvědav kam se dostanu s váhou až to dám do kupy. Mívám s tím problém :D

Vnímám to stejně. Pořád je to dobré, ale najednou když je to hotové, tak nadváha. Asi obestavěný vzduch.. :wink:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 314 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 17, 18, 19, 20, 21  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz