Switch to full style
Sem můžete psát své zkušenosti se stavebnicemi konkrétních modelů.
Odeslat odpověď

GeeBee R3 na zlobení - 1400mm EPO (HK)

úte 07.05.2013 20:46

Po odstrojení dalšího staršího stroje pro nadměrnou olétanost a ošklivost jsem pátral, co by ho v dohledné době nahradilo, přičemž čas nedovolil vlastní tvorbu. Vzhledem k dobrým zkušenostem s D.H.88 Comet Durafly ( viewtopic.php?f=15&t=57453 ) jsem zalovil na HobbyKingu (citlivější nátury mohou dále přestat číst :-) ) a z toho mála jednomotorových potvor které jsem si byl ochoten připustit k tělu jsem vybral jednu (snad) atraktivní. Objednáno v úterý, v pátek během odpolední směny volal syn, že mi pošta doručila ledničku (kolem této nic neříkající krabice byla ještě jedna kartonová):
GB_R3_05.jpg
délka krabičky je 1180mm

Pak ovšem nastala dlouhatánská pauza, neboť jsme balili na krátkou dovolenou v Krkonoších... :-(

Dnes po úklidu převážného kvanta podovolenkového bordelu jsem se do kysny konečně podíval:
GB_R3_10.jpg
první zdvihnutí víka

Poté, co jsem vyjmul trup z igelitového pytle (takto jsou pečlivě zabaleny všechny díly modelu, vše uloženo v členitém výlisku z polystyrenu), žena jen utrousila otázku, kamže to budu ukládat... Opatrně jsem začal s písmenem "o..." ... ale vzápětí jsem byl ubezpečen, že i když obývák již hostí 1120mm Cometa, toto poněkud rozměrnější telátko budu muset ustájit kdesi jinde... :-)
GB_R3_15.jpg
trupík a směrovka, obojí baculaté


za chvíli pokračování... ;-)

Re: GeeBee R3 na zlobení - 1400mm EPO (HK)

úte 07.05.2013 21:17

Zdarec
mám ho doma, lítá pěkně akorát musím změnit to kravský vyosení doprava (cca 6st.).
Pajax 007

Re: GeeBee R3 na zlobení - 1400mm EPO (HK)

úte 07.05.2013 21:48

pajax007 píše:........

jak to napajis? 4s nebo 5s? Puvodni regl nebo jiny? Co jsem cetl, ty regly nefungovaly a pry se 4s to moc neleti, planuju Mystery 60A, aku 5s 3000mAh.

Re: GeeBee R3 na zlobení - 1400mm EPO (HK)

úte 07.05.2013 21:53

vyradeny uputany pohon to neuvezie? (700g) ... furt neviem co mam robit s vyradenymi baterkami a motorami :- ))) ... chcelo by to nejake taketo zihadlo :-P

Re: GeeBee R3 na zlobení - 1400mm EPO (HK)

úte 07.05.2013 21:56

Začal jsem to sestavovat nasucho pro ukojení zvědavosti. Návod je sice na křídových A4, ale samotný postup montáže je odbytý pidiobrázky na dvou stranách, jiné dvě strany nabádají, co s tím NEdělat, další také něco k ničemu a tak dál...

Křídlo ze dvou polovin má předlisovaný kanálek (zhruba v ose profilu) pro robustní překližkovou spojku:
GB_R3_20.jpg
spojka křídel

Při osazování podvozku jsem pochopil, co mysleli na diskuzích a v recenzích tím, že onen díl je nutné nahradit plechovým - šroubovací příložky jsou už napohled subtilní a nemohou vydržet první přistání; už si je kreslím a budou frézované ze 2mm sklotextitu:
GB_R3_25.jpg
upevnění podvozku

Po rychlém sesazení jsem musel dát ženě za pravdu - obývák to (bez odporu) nepolkne a auto vcelku také ne, naštěstí je to rozebírací:
GB_R3_30.jpg
první náhled

Re: GeeBee R3 na zlobení - 1400mm EPO (HK)

úte 07.05.2013 21:58

igorb píše:vyradeny uputany pohon to neuvezie? (700g) ... furt neviem co mam robit s vyradenymi baterkami a motorami :- ))) ... chcelo by to nejake taketo zihadlo :-P

prý to pořádně létá od 800W nahoru... tak asi by to šlo, chci to dotáhnout na 1000W aby to mělo šťávu :-)

Re: GeeBee R3 na zlobení - 1400mm EPO (HK)

stř 08.05.2013 6:47

Součástí stavebnice je jisté množství pytlíčků s drobnými díly; téměř všechny jsou opatřeny nálepkou s názvem, rozměrem a počtem dílů (nejsou zde všechny, některé jsem již použil při "suchém" sestavení). Podklad pro focení je ona zmíněná dvoustrana návodu s pidiobrázky:
GB_R3_35.jpg
drobné díly

Začal jsem podle návodu a to kompletací směrovky. Přilepil jsem ostruhový podvozeček (UHU por) a po zralé úvaze o namáhání závěsů od ostruhy jsem doplnil ještě jeden hmoždinkový pant. Při instalaci páky směrovky jsem narazil na problémek - předlisované vybrání pro páku ji umožní dát jen do místa, kde otvory pro táhlo jsou daleko mimo osu otáčení a tudíž vznikne značná nechtěná diferenciace výchylek kormidla. To není dnes problém, pořeší to nastavení výchylek v rádiu, ale nelíbí se mi to a proto vyrobím pomocné výztužné příložky, které umožní páku instalovat tak, aby diferenciace byla co nejmenší:
GB_R3_40.jpg
osazení směrovky

Stejný problém při osazení páky se vyskytnul i u výškovky; pořešil jsem to zase přesazením páky blíže ose otáčení kormidla. Přiložené hmoždinkové závěsy lepím opět UHU-porem a teď čekám, až to zaschne a jak moc jsem je lepidlem zapatlal a jak potom půjdou ztuha:
GB_R3_45.jpg
páka výškovky

Re: GeeBee R3 na zlobení - 1400mm EPO (HK)

stř 08.05.2013 19:37

Zdravím....Kolega od nás ho má a měl křivě přilepenou směrovku....v místě, kde se spojují trupy. A to tak, že konec je 1,5 cm mimo osu..holt tam rákosák dal do spoje asi moc lepidla. bacha na geometrii. Pavel....apropo, doufám, že 8.6. přijedeš:-)

Re: GeeBee R3 na zlobení - 1400mm EPO (HK)

stř 08.05.2013 19:58

jyrry píše:jak to napajis? 4s nebo 5s? Puvodni regl nebo jiny? Co jsem cetl, ty regly nefungovaly a pry se 4s to moc neleti, planuju Mystery 60A, aku 5s 3000mAh.

Zdarec
Mám 4S 2700mAh. Regl jsem tam nechal původní, měnil jsem pouze serva a to rovnou všechny. Na tu 4S lipolku to lítá celkem dobře, bez změny reglu jsem tam 5S raději nezkoušel.
Pajax 007

Re: GeeBee R3 na zlobení - 1400mm EPO (HK)

čtv 09.05.2013 4:21

pavelnisser píše:.....

ahoj, geometrie se zda v poradku, tedy zatim naoko...
prijedu, prijedu, jeste dozbrojim a uz se tesim ;-) :-D

Re: GeeBee R3 na zlobení - 1400mm EPO (HK)

čtv 09.05.2013 4:56

Vzhledem k jiným aktivitám (některé z nich mi pomohla vymyslet třeba i manželka :-D ) pokračuji velmi pomalu...
Kormidla mne lákala svým "zavešením" na ztenčeném EPO materiálu (tak je to na D.H.88), ale přece jen toto je větší éro, proto jsem použil přiložené hmoždinkové panty, lepeno 5-min. epoxidem (o použitých lepidlech ve všech případech návod taktně mlčí, lze se jen dohadovat, na fotkách jsou jakési lahvičky). Ostruha je dost vytrčená; už chápu některé stesky, že se ráda odlomí:
GB_R3_50.jpg
VOP a kormidla

Vzhledem k některým ohlasům na diskuzích a v recenzích jsem čekal problémy s přiloženým regulátorem; funguje, ale moc důvěry ve mně nebudil a protože chci použít aku 5s, nahradil jsem jej osvědčeným "záložním" Mystery 60A. Motor prý snese krátkodobě až 800W příkonu, tak uvidíme, případný jiný mám v záloze. Motor má lože až příliš vyosené doprava (od oka přes 5°), upravil jsem to podložkami a při záletu se uvidí:
GB_R3_55.jpg
pohonná jednotka

Re: GeeBee R3 na zlobení - 1400mm EPO (HK)

čtv 09.05.2013 15:59

Zdarec
Kolik jsi dal vyosení doprava? Já lítal s tím cca 6 st. vyosením a je to moc. Letadlo letí bokem, dám tam klasický dva stupně a uvidím.
Pajax 007

Re: GeeBee R3 na zlobení - 1400mm EPO (HK)

čtv 09.05.2013 17:34

ja ti ani nevim, dal jsem tam 2 podlozky a viditelne tam vyoseni jeste je, ale o dost mensi.

Re: GeeBee R3 na zlobení - 1400mm EPO (HK)

čtv 09.05.2013 18:26

Martinovi to prave taky letělo furt bokem, pak jsme našli tu křivou směrovku...ještě ho upozorním, ať zkontroluje to vyosení... :-)

Re: GeeBee R3 na zlobení - 1400mm EPO (HK)

čtv 09.05.2013 18:56

pavelnisser píše:Martinovi to prave taky letělo furt bokem, pak jsme našli tu křivou směrovku...ještě ho upozorním, ať zkontroluje to vyosení... :-)

Zdarec
To vyosení bije do očí. Konzultoval jsem to s kolegama a všichni se shodli že to bude moc. Dám tam 2 st. a uvidíme.
Pajax 007
Odeslat odpověď