Switch to full style
Sem můžete psát své zkušenosti se stavebnicemi konkrétních modelů.
Odeslat odpověď

D.H.88 Comet Durafly

pon 15.04.2013 23:14

Po zimě jsem začal oprašovat modely a chystat na léto. Zrušil jsem při tom letitou Black Widow (EPP) a zruším i kdysi darovaného Lightninga (klasika). Vyvstala otázka, co pořídit na takové to polétání někde, kde není moc prostoru (a/nebo nejdou s sebou vzít "pořádnější" éra), jako třeba akce na hřištích, příležitostné létání někde na poli, na dovolené; prostě éro za zadní okno auta.
Vzhledem k mým sklonům bylo jasné, že to bude nejspíš dvoumotorák a pokud možno rychlejší, vzhledem k časové tísni a zvažovanému účelu éra klidně ARF. Při hledání na netu se mi zalíbil model firmy Durafly D.H.88 Comet, dodávaný známým obchodem Hobbyking. Abych "to" mohl osadit podle sebe, objednal jsem si vybavení zvlášť a zbývalo počkat, až na stavu v holandském skladu naskočí větší číslo než nula u kitu, tedy u verze bez vybavení. Jednoho rána tam bylo +3 a hned jsem tedy objednal. Třetí den zazvonil řidič od DHL a já vyfasoval dlouhou krabici, kterou jsem ovšem hned odložil a odjuchal na wellness víkend, k mé nemalé "radosti"... Dnes jsem se k vybalování dostal až po 22:00 a začínám se slíbeným (v jiném vláknu) pokusem o minirecenzi tohoto modelu.

Po otevření bytelné lepenkové krabice vykoukla lesklá barevná krabice, skoro jako od Graupnera :-)
DH88_05.jpg

Díly uvnitř jsou v igelitových sáčcích a ty jsou na lepenkové mezipatro připevněné lepící páskou.
DH88_10.jpg

Pod mezipatrem je obdobně uložené křídlo, krabičky s drobotí a barevný návod na křídovém papíru.
DH88_15.jpg

Po pročtení diskuze na RCG jsem čekal, v jakém stavu model přijde; nic není deformované, vypadá to že nic nechybí, výlisky jsou poměrně slušné, překvapivě tuhé, materiál je houževnatý a podobný EPP. Barva nastříkaná dobře, otěruvzdornost se teprve ukáže. "Panty" kormidel jsou celkem lehce pohyblivé; plánoval jsem jejich náhradu něčím jiným, ale nechám to zatím tak, jak to je a časem se uvidí.
Podle tohoto zběžného pohledu mohu zatím říci, že na modelu i na jeho uložení a balení dost zapracovali a je vidět, že se "tam" některé firmy dost rychle učí a mají slušný růstový potenciál, ač to popíráme nebo ne :-)

Re: D.H.88 Comet Durafly

pon 15.04.2013 23:23

Ovšemže mi to nedalo a díly jsem si "na sucho" posládal.
DH88_20.jpg

Přiznám se, že mně překvapila subtilnost modelu; v návodu výrobce uvádí 1100g při 14.85dm2 plochy, to je 74g/dm2 - tedy hodnota u kuličkoletu myslím tak trochu vysoká; při tom na RCG píší o hmotnosti přes 1200g při dotunění pohonů; na podobné dotunění mám lehce našlápnuto také ;-)

Ještě jsem zběžně prolétnul návod; mohl by být na A4 (místo A5), obrázky jsou titěrné. Je poměrně přehledně zpracovaný, ale nenašel jsem informaci o doporučeném lepidle. Díly trupu a gondol jsou totiž neslepené, jen sesazené a "heftnuté" nejakým lepidlem bodově. Kyanoakrylát na to nechci použít ani náhodou, tak dalším mým krokem bude shánění informací čím to "EPO" jde kvalitně lepit...
edit: heh, panuje v tom jistá nejistota :-) UHU-POR prý funguje, 5-15 min. epoxy také, obojí po zdrsnění ... snad i nějaké polyuretany, mám tu nehnědý, pastovitý, taky zkusím...

Re: D.H.88 Comet Durafly

úte 16.04.2013 10:30

Krasavec,fakt se mi líbí 8) 8)

Re: D.H.88 Comet Durafly

úte 16.04.2013 18:52

No to je otázka...čím lepit...nedávno jsem se ptal na totéž..Sice mi bylo naznačeno, že jsem pitomec, ale nakonec jsem to slepil UHU porem... Tam, kde to lze lepit systémem "napatlej, uschni a přitlač"...to je OK. Tam kde se "něco vsunuje do něčeho"...jsem udělal totéž, ale přes zásunem jsem jeden díl potřel ještě živým UHU, aby to tam klouzlo a hned se nechytilo :-)...A drží to bezvadně.
Originální lepidlo bylo vyschlé mělo konzistenci "medvědího hovna" :-)

Re: D.H.88 Comet Durafly

čtv 18.04.2013 0:07

Pořád se něco děje a tak jsem se k pokračování v osazování :-) dostal až dnes, jen na chvilku; zítra snad bude lépe...

Serva jsem použil TGY-9018MG, zdají se mi o 2 fousy lepší než oblíbené HXT-900. Výřezy pro serva křidélek jsou pro ně jako dělané, jen jsem je do otvoru zamáčknul a "na prasáka" zajistil tavným lepidlem. Vidličky ze stavebnice jsou ve srovnání s křídlem značně robustní, asi vyhrabu menší. Kabely serv jsem vyměnil za delší, nemám rád prodlužováky v takhle malých modelech. Při utahování pák (proti jsou příložky) na gumovitém křídle se musí opatrně, to EPO se hned promáčkne.
DH88_025.jpg

Ještě nahonem jsem odzkoušel, zda se do gondol vejdou mnou vytipované motory - sedí tam jak ta příslovečná pr.el na hrnci, jak délkově, tak průměrem, jen jsem musel převrtat otvory v loži, původní jsou určené pro menší přírubový motor, já využil zadní montáž. Předpokládám použití vrtulí APC apod. 7/5", podle recenzí u motoru bude maximální příkon cca 200W na motor.
DH88_030.jpg

Re: D.H.88 Comet Durafly

čtv 18.04.2013 6:05

..čekám, jak dopadnou letové zkoušky...docela bych si taky dal říct :-) A to stavebnice "zapřísáhle nekupuji ":-)))
Ten motor je bezvadný-taky jej rád používám. A dva současně...to Ti vytrhne ruku z ramene!...nezapomeň to odhodit! :-)))
Čekám pokračování !:-)

Re: D.H.88 Comet Durafly

čtv 18.04.2013 6:59

2952 píše:.... dva současně...to Ti vytrhne ruku z ramene!.......

v čempak to mas? :-)
jinak odhazuju P-38 s 2x400W a rameno stale drzi ;-)

Re: D.H.88 Comet Durafly

čtv 18.04.2013 7:08

Tak zase jedna rychlovka...
Osadil jsem gondolu, na rozdíl od návodu, který říká že bych ji nejdříve měl namontovat na křídlo - pak by byly zbytečné komplikace při manipulaci s celým křídlem...
Regl Turnigy "blue series" 30A jsem podle svého zvyku přiletoval rovnou na motor, také dostal dlouhé přívodní vodiče, prodlužováky na silových kabelech "miluju" ještě víc než na servokonektorech. Musel jsem ale prohloubit odlehčení v gondole, původní řešení počítá s reglem více vzadu (kabely motor-konektory-regl). Mám na to smyčku (do 100W trafopáječky) z ocelového drátu průměr 1,5mm - topí "tak akorát" na rozdíl od mědi, dá se vypalovat citlivě.
Zatahovací podvozek který jsem měl "v šuplíku" do připraveného plastového lože pasuje zcela luxusně; já tam ty kola snad i dám, i když hmotnost roste nebezpečně rychle, na tu plochu křídel...
DH88_035.jpg

Motorová zkouška proběhla ± dle očekávání - tříčlánek, vrtule 7/5 ("medový" klon z HK), příkon lehce nad 200W. Zatím to nepoženu moc do rychlosti, spíše sázím na dostatečný tah pro odhod z ruky; přiložené vrtule jsou pěkné, ale o palec menší; asi je zkusím také, ale tu 7/5 mám ověřenou z Black Widow.

Re: D.H.88 Comet Durafly

čtv 18.04.2013 7:37

jyrry píše:....já tam ty kola snad i dám, i když...

dej je tam,budes si je vytahovat pri pruletu..:-D a pak sedat na bricho..
Naposledy upravil jyrry dne pát 19.04.2013 9:34, celkově upraveno 1
Důvod: uspora mista

Re: D.H.88 Comet Durafly

čtv 18.04.2013 19:31

Pro jyrry:
v čempak to mas? :-)

Dělal jsem pro kamaráda začátečníka Brixler 2.... ale chodí to cca 60 stupňů nahoru s přiloženou vrtulí...
Podle wattmetru to má cca 155 W... Ale chtělo by to trochu míň...dnes jsme létali a ten výtah nahoru mu dělá problém...
Prosím-ve stavebnici je nebo není "zatahovací podvozek" ? Tys tam dával něco "domácího" ?... Co ?...nějaký odkaz...?

Díky, H.

Re: D.H.88 Comet Durafly

sob 20.04.2013 0:31

tak popojedem :-)

Gondoly jsem nakonec slepil tak, jak byly dodány v krabici - oboustranou samolepkou. On totiž po slepení gondol není prakticky žádný přístup k motoru nebo reglu, kdyby se potřebovalo; jen okolo upevňovacích míst jsem použil UHU-POR, vypadá to že to drží :-) Vepředu to navíc zpevňují vakuvýlisky motorových krytů. Gondoly jsou ke křídlu přišroubované - v křídle i v gondolách jsou šikovné plastové výztuže, drží to slušně a ani to nevypadá zle. Z křídla již čouhá nezbytná mnohé drátovina - o to jsou stavitelé jednoplošníků ochuzeni :-) Připravil jsem i kabely k podvozkům, co kdyby...
DH88_040.jpg

Po rozloupnutí trupu přišlo překvapení v podobě válečku železa na dovážení - má to celých 62g a šlo to hned ven, přeci to nebudu vozit vzduchem !!!
DH88_045.jpg

Mám tady 4 sady 3s 2650mAh, vzhledem k závaží jsem usoudil, že s těžištěm budou problémy, proto jsem aku zakutal co nejvíc dopředu, ani to nedalo moc práce. Serva opět TGY-9018MG, opět pasují do rámečku bez úprav.
DH88_050.jpg

Re: D.H.88 Comet Durafly

sob 20.04.2013 0:40

trup má dovnitř dostatečný přístup, proto jsem jej slepil "naostro" UHU-PORem metodou kontaktního lepení, mohl jsem hned pokračovat v práci. Poloviny trupu k sobe dobře lícují, mají jednoznačné zámky a tak práce jde od ruky. Stejně tak osazení a zalepení ocasních ploch proběhlo celkem rychle, vše lícuje, žádný problém nenastal. Ostruha je samozřejmě řízená, ovládaná směrovkou přes šikovné plastové udělátko.
DH88_055.jpg

Jediný nedostatek na který jsem přišel bylo chybějící táhlo ke směrovce. Protože si stejně konce táhel dělám podle sebe, zhotovil jsem obě táhla nová z nerezového svářecího drátu 1,2mm. Původní táhla, pokud by byla obě, by samozřejmě vyhověla také, ani v tomto směru nic nenamítám.
Tady již je elektrická chobotnice učesaná, serva bzučí, motory pobrukují, telemetrie teleměří, prostě pohodička :-)
DH88_065.jpg

Re: D.H.88 Comet Durafly

sob 20.04.2013 0:48

První vážení - vidím to velmi, ale opravdu velmi optimisticky (kdo zná - je to citace z knížky W. Jeschke - Poslední den stvoření, dobré počtení)
DH88_070.jpg

Druhé vážení - jdou tam! Tedy nevím, kde nabrali těch 1100g, co píší v návodu, nebo dokonce 1200g co zmiňují na RCG... a to mám baterku těžší než doporučovaný pack 3s 2200mAh.
DH88_075.jpg


Jinak překryt kokpitu je překvapivě přesně padnoucí vakuvýlisek, jen jsem lehce opravil ostříhání obvodu a na horní kryt trupu jsem jej přilepil opět UHU-PORem, zdá se že drží.

Re: D.H.88 Comet Durafly

sob 20.04.2013 1:00

No, a je to tak nějak pohromadě, ještě nějaké drobnosti mně čekají, například sehnat vhodné kužely (ty z krabice na tyto vrtule nejdou použít), mám připravenou bílou LEDku jako čelní reflektor.
DH88_080.jpg

Zatím jen zběžně zhodnotím -vydařená hračka, promyšlená a dobře vyrobená, vše k sobě lícuje, nikde nejsou vyložené boty nebo nedodělky - na houbovitou hmotu to podle mně není špatné. Návod je dost zjednodušený, ale píší že to není éro pro začátečníky a navíc - nejspíš ten návod je psaný pro "full version" kde je vše vmontované a já šetřílek jsem pořídil kit, kde nic z vybavení nebylo a trochu jsem improvizoval.
Teď ještě počkat na počasí; doufám že letové vlastnosti budou stejně dobré jako konstrukce tohoto modelu.

Re: D.H.88 Comet Durafly

sob 20.04.2013 15:34

2952 píše:....ve stavebnici je nebo není "zatahovací podvozek ?....

v provedeni "kit" neni, jen maketove nohy s kolecky
v plne palbe jsou ve stavebnici jak podvozky, tak serva, regly, motory...
Ja mel doma z drivejska tyhle http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... duct=17538
Odeslat odpověď