Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Hotwing 1200
PříspěvekNapsal: pon 12.09.2011 7:59 
Mazák
Mazák

Obrázky: 98
petr64 píše:
Co vy, jaké máte zkušenosti s větším samokřídlem?
Budu rád za náměty či poskytnutí zkušeností ke stavbě.

?

Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pon 12.09.2011 11:08 
Administrátor serveru
Administrátor serveru

Obrázky: 301
Blog: Zobrazit blog (3)
"Rozštěpeníů elenovů na konci jsme dělali pomocí dvou serv a vše namixované ve vysílači. Je to opatrnická práce, neboť chyba v programování pošle serva proti sobě a je po převodech!!

Velké samokřídlo rychle nabírá na váze a je u něj značný problém s dodržením těžiště.

PříspěvekNapsal: ned 09.10.2011 10:57 
Mazák
Mazák

petr64 píše:
OK, tomu rozumím - levný přijímač. Ale mě jde o tu telemetrii. Anebo ty Oranžové z HK mají podobně jako origoš Spektrum přijímače (např. AR6255) datový vstup, aby k nim šel připojit TM1000 (TM1100) s čidly?

A co na zemi (klyž mám DX6i bez možnosti příjmu telemetrických dat)? Co to Spektrum STi ? - k iPhonu. Má to někdo ?

Nebo existuje nějaká jednoúčelová krabička - přijímač telemetrických dat s displejem, který si připevním na DX6i? (QUANUM? ... ale ten neumí výšku, ... EagleTree?, SkyAssistant? - co je lepší na elektrovětroně)

Díky za tipy.

p.s. Prosím jen ne: všechno zahoď a kup si DX8 a výš nebo Auroru.
Aneb jaké jsou možnosti, když bych nechtěl opustit TX DX6i?

Už je to docela dlouho co jsem položil pár dotazů. Zná někdo prosím odpovědi? Poradí mi někdo, když chci telemetrii s DX6i?

- potřebuju vario
- spotřebované mAh pohonného aku

PříspěvekNapsal: ned 09.10.2011 11:18 
Mazák
Mazák

Chodí Ti DX6i so simulátorom? T.j. má PPM výstup?
Pre modely kde potrebuješ telemetriu je asi najlacnejšie použi FrSky sadu kde je VF modul priamo v krabičke s displejom, a na to konektor do učiteľ/žiak.
A samozrejme k tomu FrSky telemetry príjmač a nejaké to vario čo by s tým vedelo fungovať - vraj sa čosi urobilo ale pozor na to čo konkrétne s čím funguje.

Rozštiepené krídelká sa určite dajú namixovať aj ako dve servá a zladiť polohy - mechanicky najjednoduchšie riešenie, ale myslím si že by v tomto prípade bolo príjemnejšie mať to namixované mechanicky, aby samostatné servo ovládalo rozštiepenie a druhé spoločne pohybovalo výsledkom ako normálny elevon.
Hľadal by som možnosť pohybovať celým druhým servom smerom k pántu a od neho, v nejakej vodiacej mechanike (a krídelká zavesené jedno zhora druhé zdola na oboch stranách jeho páky).

PříspěvekNapsal: pon 10.10.2011 12:58 
Mazák
Mazák

coro píše:
Chodí Ti DX6i so simulátorom? T.j. má PPM výstup?

Jo, používám Phoenixe. Na telemetrii FrSky kouknu. Dík za tip.

coro píše:
... , aby samostatné servo ovládalo rozštiepenie a druhé spoločne pohybovalo výsledkom ako normálny.

Až tak? Ja měl pocit, že "odporova smerovka" se pouze otevírá a zavírá. Nenatačí se (pootevrena nahoru nebo dolu).

Asi jsme zamichali dva pojmy. Elevon je elevon - u centroplanu, odporova smerovka je na úplném konci křídla.

V duchu mého oznacni rozstepeni elevonů neplanuji, ale planuji neco jineho, rozdeleni elevonů (jako kdyby preriznuti křidélka na dve části - vzniklou 2 + 2 ovl. Plochy elevonu neboli dvojité elevony - 4 serva ... Nevím jak to napsat, ale myslím, že mi rozumíš). Používá se to pak tak, že:
1) obe půlky elevonu se vychylují spolu - jako kdyby to byl jeden elevon - klasika.
2) spolu chodí vždy jedna čast elevonu z levé části křídla s pravou části elevonu a zbývající 2 plochy jsou taky v páru ale chodi inverzně. je to ještě komplikovanější, že jsou vychylky diferencované (v kazdem páru).
3) brzda - plne vychylky vše části elevonu - na stridacku.

Vraťme se ale k te odporove smerovce - jen otevírat (brzdit) nebo i natáčet ?

K čemu i natáčení? Stejné (rozumněj vychylky) rozevírání eliminují momenty působící na křídlo. Zatáčí se vlastně tak, že se jedna strana křídla pribrzdi. Ma to být fajn při velkých polomerech zatáčky, kdy křídlo zůstává ve vodorovné poloze - nenaklapi se jako kdyz se děla zatáčka elevony.

Nebo jsem vedle jak tak jedle ? A špatné jsem pochopil funkci odporove směrovky ?

PříspěvekNapsal: pon 10.10.2011 13:44 
Mazák
Mazák

Pri normálnom lete samotný elevon čiastočne funguje ako smerovka - vychýlenie dohora zvýši odpor, a keďže sú stále trochu pritiahnuté (uhol nastavenia akoby výškovky) tak strana čo ide dola odpor zo začiatku znižuje.

Ale smerovka, aj keby bola neriadená, sa dá urobiť ako to rozštiepenie na dostatočne šípovitej odtokovke - a používa sa na stabilizáciu, aj keby sa neriadilo, aby to neletelo v sklze, až by sa to mohlo stať listom papiera bez ovládania.

Myslel som že by bolo zaujímavé urobiť viac letových režimov, pristátie a akro by mali rozštiepenie veľké, termika a ekonomický let len minimálne (len toľko aby nepadlo v sklze). Akoby si menil plochu klasickej smerovky.

Riadenie smerovky, pribrzďovaním - zvyšovaním rozštiepenia jednej strany - je ešte vyšší level, neviem či by to nehrozilo pretočením.. ale za pokus a tú srandu by to mohlo stáť.

PříspěvekNapsal: pon 10.10.2011 13:51 
Mazák
Mazák

Hm, zajimavé. K přemýšlení. Chtělo by to mít doma větrný tunel a vyzkoušet to na zmenšenem modelu.

Tak me napadá, neexistuje nejaky sw se simulaci větrného tunelu? Samosebou Zadarmo. Za peníze určitě existuje :)

PříspěvekNapsal: čtv 26.07.2012 1:32 
Mazák
Mazák

Hoj,
co nového HotWingáři, lécáte?

Mě odešlo zjara v motoru EmaX CF..22 ložisko, od té doby křídlo viselo smutně v dílně ladem. Předevčírem jsem nostalgicky zavzpomínal na moje začátky s ním, tak jsem ho sundal a prohlédl: natržené oba elevony, celé ublemcané od purexu a odlepená skelná páska na náběžce (UV ji po roce sežralo). Červíček zahlodal. "To ne, moje první poletovadlo si takový osud nezaslouží".

Strhal jsem pásku, přebrousil zbytky lepidla na náběžce, opravil elevony metodou "panty - pásky tavného lepidla". Super doporučuji. Dál jsem se rozhodoval zda motor rozebírat a vyměňovat ložisko nebo HotWinga rovnou "upgradeovat" na silnější pohonnou jednotku. Samozřejmě zvítězila druhá varianta :)

Koukal jsem po netu, nakonec z toho špekulování vypadl Foxy C3007/28. 1100kv - to je ono, raději dám větší vrtuli ať to má taky pořádný tah a trochu hlubší zvuk a neječí to jak podsvinče. V papírech má 230W (no, uvidíme) na 3S aku, váha 76gr. Je tedy o 25gr těžší než Emax, tak jsem přikupil dvě větší lipolky RAY G3 1600mAh (používal jsem v křídle jen 1000 nebo 1300 mAh).

Vyrobil jsem nové lože (Foxy-k je větší), rovnou jsem upravil podle zalítaného křídla i svislé vyosení motoru. 5 min epoxy a motorová zkouška. nasadil jsem původní vrtuli 8x4 ... 700 gr statický tak, při odběru 14A. Nu, motor by měl umět umět víc než 130W a tak jsem nasadil krásnou novou Aeronautku 10x5 (před tím šup na vyvažovačku - samože nebyla vyvážená, kousek Scotch pásky to spravilo). A šup na váhu a zapojit přes Wattmetr - fíha ... 23A, 1150 g statický tah. No to by mohlo být něco! Křídlo váží půl kila a nějakých 220W na hřídeli (11x23x0,85) to bude mazec, tak jsem ji protočil - v dílně se zvedl stoletý prach, motor i regl studené. Zvuk taky parádní, takový seriózní, hutný - no Aeronautka tam zůstane :)

Na křídlo jsem naskládal Aku, 35A regl a zkoumal jak je na tom težiště - ještě že jsem koupil větší aku :) I tak musela jít lipolka o 1 cm dopředu a regl zezadu přesunout dopředu hned za aku. Teď lepím "futrál" na aku - skříňku z překližky s otevíracím víkem a zámečkem. Přeci jen ten klasický suchý zip není to pravé ořechové (jednou mi z Hotwinga lipolka vyletěla při letu na zádech), navíc pořád někde čouhaly kabely. Chci ideální hladké křídlo, bez výstupků a změti kabelů.

Zítra to půjdu (re)zalítnout. No a pak se asi zkusím pustit do těch rozštěpených druhých elevonů - odporové směrovky, co jsem probíral s Corem skoro před rokem v tomto vlákně. Láká mě to vyzkoušet - zvětším rozpětí cca o 25-30 cm na každé straně. Ještě musím vymyslet to, aby se ty "nádstavce křídel" daly oddělávat. No, bude to konstruktérský oříšek. Ale to mě na té modelařině právě baví.

Proč tak sáhodlouze píšu? ... Nezapomínejme na své staré, hodné modely, s kterými jsme se učili létat. Dnes s novými zkušenostmi se dá i začátečnický model revitalizovat a vylepšit - zaslouží si to :)

PříspěvekNapsal: sob 22.09.2012 21:39 
Mazák
Mazák

Nakonec jsem skončil u carbonové Aeronautky 10x6 ... statický tah 1250gr, vyosení motoru dolů - oproti původnímu loži - pomohlo. Křídlo už se nevzpíná. Na 45% plynu je to takové katolické, fajn létání, ale neplazí se to. Na 75% plynu je to tak na hranici mých schopností s jistotou ovládat křídlo. Zvuk s Aeronautkou je super / dost nahlas, připomíná spalovák.
Pokud dám plnej plyn, tak jde křídlo kolmo nahoru do "nevidím". Motor je studený, regl 25A je trochu teplý (mám ho nahoře mírně šikmo, takže je ofukován). Odřízl jsem z něj smršťovačku, aby proud vzduchu foukal přímo na hliníkový chladič. Na 50-60% plynu létám s 1600 mAh 18-20 minut motorového letu.

A protože už se brzy stmívá, tak jsem pořídil supersvítivé diody. Dvě bílé do náběžky, 2xčervené a 2xzelené na konce křídel (nasměrované dopředu a dozadu). No a aby to bylo jak má být, tak jsem si zbastlil s 555kou zábleskové blikání (puls 22mA - svítí to jak ďas) pro ty barevné ledky. Původně jsem plánoval normální mechanický spínač na světla, ale když mám volný přepínač GEAR, tak jsem nakonec koupil RC spínač a budu světla zapínat ve vzduchu.

Ještě udělám krátké nadstavení křídel 2x20 cm a do nich zabuduju ty poziční světla. Celé křídlo bude mít 160cm a to bude tak akorát. Už jsem zkoušel 2x30cm a bylo to moc velké do auta - ale lítalo to jak na kolejích.

Co vy, provozujete někdo HotWinga? Podělte se o zkušenosti.

p.s. Jo, strhal jsem původní sklopásku z náběžky, přebrousil a polepil páskou Scotch (taková ta mléčná). s překládáním tak, že mám pruh cca 5cm od náběžky. Zdá se mi že mnohem líp proniká vzduchem než s tou hrbatou a tlustou sklopáskou - křídlo krásně klouže.

PříspěvekNapsal: pon 24.09.2012 10:57 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Obrázky: 7
no já asi v půlce prázdnin sundal z Hotwinga kamerku GoPro protože pro tu mám připravenou už stavebnici MaxiSwifta a tak jsem ho trochu odlehčil na blbnutí. Baterky na čumák, dal jsem slabší motor, tušímže to je eMax BL 2210/30. S tím jsem si poletoval na poli pro radost, ale minulý víkend vyvstal požadavek zase něco nafotit/natočit a protože jsem neměl čas ani počasí to přestrojit či zkoušet, tak jsem jen přesunul baterky do těžiště, dal GoPro i s ochanou schránkou (skoro 200g) na čumák a vyzkoušel to až na místě. A dopadlo to dobře! eMax to utáhnul a vyšly docela zdařilé obrázky kamarádova osamělého baráku v půlce kopce Lovoš u Lovosic. Nemám tu teď originály, tak aspoň nižší kvalita stažená z jedné sociální sítě kam jsem to taky dával :-)

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=xzi4TarGbuw

PříspěvekNapsal: ned 30.09.2012 5:55 
Mazák
Mazák

Pěkný. Ten barák je super. Tam musí být klid, houby se sledují jak rostou z okna, ne?. Kde to stojí? Ne přesně, ale zhruba :)

PříspěvekNapsal: ned 30.09.2012 10:35 
Mazák
Mazák

Obrázky: 0
no zkus znova přečíst předchozí příspěvek :)

PříspěvekNapsal: úte 09.10.2012 7:20 
Mazák
Mazák

:) to je tím rumem.

PříspěvekNapsal: ned 10.08.2014 18:14 
Mazák
Mazák

Dnes som sa pokusil o zálet. Prví hod bum do zeme, Druhý po vytrimovaný vyškovky let, pár trimu a ako by som s tím lietal každý deň. Môžem len odporučiť. Používam to na venčenie psa a zároveň sa aj ja zabavím. Ak má niekto otázky pýtajte sa, ale mám za sebou iba pár letov.

Profil {RCalbum.cz}  

PříspěvekNapsal: pon 11.08.2014 12:00 
Mazák
Mazák

Tak pridávam moje osadenie (ktoré sa pre mňa podarilo a ani by som ho nemenil)
Technické údaje:
Motor Turnigy 2627-1200kv
ESC 20A Turnigy (Blue series)
vrtuľa 8x5 (APC-E style)
Aku.: 1300mAh 3S 25C (Turnigy Compact)
2x Servo 9g (u mňa 11g Turnigy XPG-11HMB)
Letová hmotnosť: 402g
Vyvážené letí kolmo hore (ak chceš) Doba letu cca 20min. (pri bláznení)
Príkon cca. 100W (odber cca. max 10A)
Zaujimavá je CENA! Celkovo to vyšlo do 100 eur. (a v tom už je zarátané aj lepidlo)

Profil {RCalbum.cz}  

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 65 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další