Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 78 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: vrtule easy star
PříspěvekNapsal: ned 23.08.2015 10:44 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 3.1.2006
Příspěvky: 174
Bydliště: Praha
jimi-m píše:
Tak jsem byl znovu vyzkoušet ES v bezvětří a zase to dělá to samé. Takže narovnana SOP, popravdě umyslne trošku zkroucena na druhou stranu, to nevyřešila. Tak budu koumat dál, co s tím... :?
Tam musí být teda něco křivě, odhadnul bych někde kolem pylonu nebo motorového lože. zvlášť jestli to dělá neplechu už třeba na půl plynu, to by ani otáčky ani výkon neměli přesahovat doporučený pohon. Nebo není třeba ohnutá hřídel, jak to před tím házelo? Unašeč a průměr hřídele mají stejný rozměr?
BTW "opravovat" nebo maskovat problém mixem není dobré.
Ještě mě napadá, nedáváš nevědomky při přidávání plynu křidélka? Nebo není přetížený BEC a necuká při plynu servy? To jde se silným asistentem (aby mu éro neuletělo z ruky) vyzkoušet na zemi.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: vrtule easy star
PříspěvekNapsal: ned 23.08.2015 10:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.5.2015
Příspěvky: 533
Bydliště: Ostrava-Poruba
Obrázky: 0
Priznam se, ze ES2 jsem nikdy v ruce nemel, protoze stavebnice za 1800 se stridakem a divnou vrtuli mi pripadala divna, kdyz muzu mit ES1 za 950 a upravit si ji podle sveho. Bohuzel ja knaschval vypadl SQL na mych strankach, takze link na upravy poslu pozdeji.

Kazdopadne kdyz jsem poprve slepil ES1 a pozdeji i Focus, coz byl mozna povedenisi klon, tak vzdy se projevily stejne nesvary
* Smerovka miniaturni, takze pri plachteni skoro nezatacela
* Slaby DC motor + vyoseni dolu - letadlo po obloze poskakovalo ve smrtelne kreci
* rotace pri motorovem letu

Takze reseni je asi takove>
* Vekere plochy SOP, VOP a kridelek jsem si upravil a tim se znacne vylepsila stabilita a riditelnost podle vsech os
* Uz DC motor na Focusu jsem srovnal do osy trupu. Cely koncept vyrobce byl znacne idealisticky - spustenim motoru dojde k lehkemu naklonu cumaku nahoru a tim i kridel a letadlo velmi stabilne poleti. Mno to snad jen v hale za idealnich podminek. V realu to vypadalo, ze cely naklon nahoru by za idelanich podminek sel do loopingu, jenze motor byl velmi slaby, takze pri dosazeni asi 45o proti vodorovne plose se latadlo jakoby zastavilo a slo po cumaku dolu. Tim ziskalo rychlost a vztalk, coz znamenalo opetovny obloucek nahoru, atd, atd... Srovnanim doslo k eliminaci tohoto stavu, takze i s DC motorem letadlo jen zrychlilo v rovine a pritazenim vyskovky slo kontrolovane stoupat. Najit optimalni rychlost vyrobce se mi nepodarilo, protoze u DC byl stav pouze "MALO"= motor se choval jako brzda ES sel k zemi, nebo "MOC" = ES delal rychlejsi nebo pomalejsi hupy. Predpokladam, ze u silnejsiho AC motoru uz to asi neskace, ale jen taha nahoru.
* Rotace - i me se pri motorovem letu ES toci po pravem kridle. Bohuzel jsme nenasel zjevnou pricinu. Vytrimujes na plachteni, toci se pri motorovem letu. Vytrimujes na nejakou rychlost, toci se pri plachteni nebo pridani / ubrani plynu. Vysledkem je proste bud pri letu to neresis a korigujes rizenim a nebo si pohrajes s MIXem a muzes zkusit mix motor (master) -> kridelka (slave), nebo pripadne smerovku. ta ale ma nevyhodu, ze letadlo toci i mirne dolu, takze bys myse mit dalsi mix smerovka -> vyskovka

_________________
Taranis X9D Plus
Foto RC.CERNIK-NET.COM/CS/Gallery.html
Videa RC.CERNIK-NET.COM/CS/VideoGallery.html


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vrtule easy star
PříspěvekNapsal: ned 23.08.2015 10:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.5.2015
Příspěvky: 533
Bydliště: Ostrava-Poruba
Obrázky: 0
Hura SQL najelo, takze se tady mrkni na upravy http://rc.cernik-net.com/CS/GALLERY-12/Photo-1.html

_________________
Taranis X9D Plus
Foto RC.CERNIK-NET.COM/CS/Gallery.html
Videa RC.CERNIK-NET.COM/CS/VideoGallery.html


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vrtule easy star
PříspěvekNapsal: ned 23.08.2015 11:17 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 15.6.2008
Příspěvky: 7230
Bydliště: Praha 9 Vinoř
Obrázky: 64
... to je zvláštní, mě prošlo rukama asi dvacer easystarů a žádný "do rotace" nešel...

_________________
________________________________
Modeláři sobě http://www.ok-rimr.com


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: vrtule easy star
PříspěvekNapsal: ned 23.08.2015 11:19 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.6.2007
Příspěvky: 3115
Bydliště: Středočesko, ČR
Obrázky: 0
Taky jsem neměl problém s vyosením motoru ani u ES ani u ESII/SkyScout.
Směrovku jsem jen lehce zvětšoval u ES kde jsem neměl křidélka.

_________________
Fyziku respektuji, ale nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1139 NE = už nelítám


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: vrtule easy star
PříspěvekNapsal: ned 23.08.2015 11:58 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 17.7.2015
Příspěvky: 271
Bydliště: Brno venkov
JirkaA píše:
Kubo vydrž až nebude tak funět a mrkneme na to, ok?


Ok, Juro :wink:

_________________
FrSky Taranis X9D+
MPX Xeno, Robbe Arcus Sport, Ariane V6, Topmodel Swish, Durafly Tundra


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vrtule easy star
PříspěvekNapsal: ned 23.08.2015 12:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.5.2015
Příspěvky: 533
Bydliště: Ostrava-Poruba
Obrázky: 0
Mozna to bude dilenskym provedenim.

U ES1 jsem mel poprve kridla s dulky od vstriku, kdezto ted poletech byly uz celkem OK. Vzpominam si, ze Focus mel original zdeformovanou smerovku do lehkeho oblouku. Musel jsem ji "nalomit" aby se srovnala a taky vrchni konec byl takova podivna bambule, kterou jsem serezaval a dobrusoval.

Kolegovi nesedely "spunty" na 1/2 trupu, takze jsme je odrezavali a ocasni kriz se take usazoval na nekolikrat.

Muze se stat, ze nektere serie presne nesedi a zacatecnik to pri stavbe nezaregistruje.

_________________
Taranis X9D Plus
Foto RC.CERNIK-NET.COM/CS/Gallery.html
Videa RC.CERNIK-NET.COM/CS/VideoGallery.html


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vrtule easy star
PříspěvekNapsal: pon 24.08.2015 14:15 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
RiMr píše:
... to je zvláštní, mě prošlo rukama asi dvacer easystarů a žádný "do rotace" nešel...

Podobně, jen ES neměl rád podfouknutí na pádovce (třeba při rádoby ostřejším stoupání), to šel do vrtule. Ale na všech 5-6 érech jsme hned při stavbě zvětšovali směrovky. Takže se to dalo vybrat. A křidélka ani nechyběla, bylo to obratný ...
http://www.rcalbum.cz/model/2530-easy-star.html


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: vrtule easy star
PříspěvekNapsal: pon 24.08.2015 14:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.5.2015
Příspěvky: 533
Bydliště: Ostrava-Poruba
Obrázky: 0
ES (a jeho klony) je jeden z nejlepsich vetronu co znam pro uceni a nebo neskutecny dric co se tyce nosnosti a stability pro fotky ve vzduchu.

_________________
Taranis X9D Plus
Foto RC.CERNIK-NET.COM/CS/Gallery.html
Videa RC.CERNIK-NET.COM/CS/VideoGallery.html


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vrtule easy star
PříspěvekNapsal: pon 24.08.2015 15:42 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
master_raa píše:
ES (a jeho klony) je jeden z nejlepsich vetronu co znam pro uceni a nebo neskutecny dric co se tyce nosnosti a stability pro fotky ve vzduchu.

Hodně lidí naučil lítat, než přešli vejš. Se stříďáčkem startoval z mokré trávy či sněhu. Je to sice traktůrek, ale hodnej a netřeba na něm nic předělávat. Snad jen ta velikost směrovky, když to nemá verzi křidýlkovou. Tu jsem v ruce ještě neměl.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: vrtule easy star
PříspěvekNapsal: stř 26.08.2015 12:45 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 17.7.2015
Příspěvky: 271
Bydliště: Brno venkov
Ahoj lidi.
Dnes jsem pověsil ES na špagáty v garáží, abych s tím furt nemusel běhat na kopec a pustil jsem se do vyosování.
První pokus, co to bude na špagátech dělat, byl očekávaný, náklon na pravé křídlo při jakémkoliv procentu plynu. Úplně stejně jako ve vzduchu.

Následovaly pokusy s podložkami, vlevo, vpravo, nahoru, dolů. Efekt? Žádný. Stále kloní na pravé křídlo.

Nakonec jen přilepil na směrovku kus lepenky a tím ji zvětšil asi na trojnásobek. Následoval test... letadlo klopí stále doprava. Už jsem to vzdal, lepenku jsem sundal, motor tam dal zcela bez podložek a znovu otestoval. Klopí doleva. Jak to?

Jediné co jsem ve sledu událostí udělal navíc, bylo to, že když už jsem měl ten motor naposledy venku, tak jsem ho rozebral a vyčistil.

Je možné, že by to mělo takový vliv na směr klopení?

_________________
FrSky Taranis X9D+
MPX Xeno, Robbe Arcus Sport, Ariane V6, Topmodel Swish, Durafly Tundra


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vrtule easy star
PříspěvekNapsal: stř 26.08.2015 13:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Při tom pověšení na špagátech vůbec nic nepoznáš. A vliv vyčištění motoru? To snad nemyslíš vážně. Píšeš ale že jsi vyndal podložky pod motorem, a to je právě ono. Ten motor teď sedí s jiným vybočením a sklonem. Těma podložkama se to právě dá doladit. Akorát při tlačném uspořádání (motor za těžištěm), se ten motor vyosuje obráceně než v čumáku. To znamená při pohledu ve směru letu, doleva a nahoru.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vrtule easy star
PříspěvekNapsal: stř 26.08.2015 13:15 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 15.6.2008
Příspěvky: 7230
Bydliště: Praha 9 Vinoř
Obrázky: 64
...zdánlivě odbočím...
Kdysi jsem na simu zkoušel vrtulník, ale měl jsem problém s vysílačkou (T9x) se kterou ten sim nespolupracoval jak měl a vrťasy se nedaly řídit. Furt to někam ubíhalo, chovalo se to jak splašená koza, ať jsem se snažil sebevíc, tak to prostě nebylo řiditelné, protože byla chyba v tom spojení sim-rádio. O nějakém klidném letu a visu tak jak jsem to viděl u jiných jsem si mohl nechat jenom zdát. Tak mi kamarád co létal s T-Rexem šestikilem půjčil svůj originální Phoenix i s donglem a zkusil jsem to s tím. Ale bohužel, na té tédevítce (na vysílači) bylo něco blbě a vrtulníky v simu se pořád chovaly nevypočitatelně, Řešil jsem to, zkoušel různé FW, různá nastavení - prostě to nešlo. Natrápil jsem se s tím moc abych po několika promarněných večerech prostě rezignoval a smířil se s tím, že mám vysílač nekompatibilní s tímto simem.
O víkendu jsme byli s kamarádem lítat a říkal, že si rovnou vezme ten Phoenix, když to nefunguje. A protože jsem to měl ještě připojené k poči, tak jsem říkal, že mu ukážu jak to nefunguje, aby měl představu o čem mluvím. Tak jsem mu to ukázal, vrťasy se prostě chovaly jak jsem říkal, zjevně tam bylo něco všechno špatně a odezvy z vysílače se špatně překládaly do simu a tak dále...

No a pak si to rádio vzal on, mixéra zvednul do vzduchu, zavisel si, pak se otočil na místě a naprosto vyrovnaným letem si obletěl kolečko, pak nějaké osmičky, aby po pár minutách naprosto přesně přistál "k noze".... A říká "ty woe Rišo, dyť to normálně funguje! Musíš to prostě řídit!"

Tím jsem se chtěl dostat k tomu, že pro tebe bude asi úplně nejlepší, když to vezme do ruky nějaký zkušenější modelář a je docela možné, že ti řekne... prostě něco jako Jarda mě... :)

Třeba ne, ale třeba jo. Mě se jen zdá těch tvých problémů na jednoho nebohého a od přírody trochu tupého EasyStara nějak moc :)

_________________
________________________________
Modeláři sobě http://www.ok-rimr.com


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: vrtule easy star
PříspěvekNapsal: stř 26.08.2015 13:17 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 17.7.2015
Příspěvky: 271
Bydliště: Brno venkov
Larku, Ne, ne, ten motor je teď usazený stejně jako před začátkem testů, to znamená bez podložek. Pylon není žádná měkota, je zpevněný a motor jsem vždy pečlivě připevnil všemi 4 šrouby. Letadlo sice visí na dvou bodech (za čumák a za trup před směrovkou), ale když ho testuju, tak první bod držím rukou, jinak by mi to po garáži létalo :mrgreen:

Samozřejmě že tak nenastavím letové vlastnosti, a mám takto alespoň přehled o tom, jak vrtule ofukuje VOP a SOP a jak ty na proud vzduchu reagují. To je to stejné jako ve vzduchu jen bez dalšího ofukování vzduchem z letu.

Samozřejmě to takto nastavené půjdu otestovat naživo a uvidím...

_________________
FrSky Taranis X9D+
MPX Xeno, Robbe Arcus Sport, Ariane V6, Topmodel Swish, Durafly Tundra


Naposledy upravil jimi-m dne stř 26.08.2015 13:22, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: vrtule easy star
PříspěvekNapsal: stř 26.08.2015 13:21 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 17.7.2015
Příspěvky: 271
Bydliště: Brno venkov
Richarde, je to moje první letadlo, tak to jistě pochopíš. Ono kdyby se tak chovalo od začátku, neřeknu ani ň, ale jelikož před havárií létalo zcela perfektně, musím se v tom stále šťourat. Chci to uvést do původního stavu. Jediné, s čím se hýbalo, byl právě utržený pylon...

_________________
FrSky Taranis X9D+
MPX Xeno, Robbe Arcus Sport, Ariane V6, Topmodel Swish, Durafly Tundra


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 78 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz