Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 53 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 16.12.2010 10:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9140
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Ajé, tady se schyluje k válce. Samozřejmě, že se nějaký ten model dá postavit i bez pořádného plánu. Někdy úplně, někdy je potřeba si udělat aspoň takový nástřel bez detailů a ty pak řešit "operativně". Já tak postavil už dva modely. Jeden je "závodní speciál" na VDC a druhý je motorový větroň. Na ten jsem sice původně plán měl, včetně detailů, ale realita byla jiná, celý jsem ho v průběhu stavby předělal tak, že prakticky neodpovídá plánu Jen koncepcí). Když se podíváš na loďařské plány, tam je v mnoha případech jen půdorys a bokorys lodi, doplněný pouze řezy trupu a pak "hromádka" nákresů různých nástaveb. Všechno si pak musíš dovymyslet sám, tj. navrhnout si kýl, upravit z řezů žebra, rozhodnout o materiálu obšívky, zabudování pohonů a ovládání a další. Pokud si dobře pamatuju, tak jsou zde i jiní, kteří měli plán pouze v obrysech, třeba jen s pevnostními uzly, a detaily vnitřní konstrukce dělali prakticky za chodu. Myslím, že podobně postupoval Radim Hnilica se svými WW I (musel bys to tu prohledat, psal tady o stavbě dost). A jeho model byl už pořádný macek.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 16.12.2010 10:59 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.1.2008
Příspěvky: 2370
Bydliště: Ban.Bystrica
Je pravda , ze ten koniec bol pisany s ironiu , ale vojnu vyvolavat nemienim , take diskusie nie su k nicomu, ale zaroven musim dodat, ze stavba lietadla bez planu je k nicomu, da sa to sice postavit ,ale je otazne ako to bude lietat. Dokonca aj plany , kde nie je oznacene tazisko su mnohokrat rizikove. A lietadla sa nedaju porovnavat s autom , alebo lodou. Tam ked vypnes motor tak sa nic nedeje , ale mnohe lietadla bez motora padnu ako kus dreva.
Takze este raz , ziadna vojna nebude. namiesto toho vypisavania radsej postavim nejaky model


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 16.12.2010 11:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9140
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Bez plánu se dá postavit něco jednoduššího, jak jsem psal, už jsem to dělal. Např. u toho větráku jsem měl plán a při stavbě se mi to prostě nelíbilo, tak jsem to kompletně předělal jen s hrubým nákresem (už jsem nedělal kompletní nový plán) a samozřejmě počítal jsem těžiště (R=1670mm a hmotnost asi 730g). U nějaké 5-tikilové potvory, a větší, bych si to bez plánku netroufnul. Nakonec i když je stavba podle plánu, mnoho z nás si detaily upravuje podle sebe, svých zvyklostí a zkušeností. Aspoň hrubý nástin, umístění přepážek, jejich tvar, rozložení žeber v křídle, pevnostní uzly, to by ke stavbě být minimálně mělo.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 16.12.2010 12:08 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.6.2008
Příspěvky: 7230
Bydliště: Praha 9 Vinoř
Obrázky: 64
Ale né, v klidu... :)
Né že bych to stavěl bez plánů a řezal matroš od oka :)
ale klasický stavební plán jsem použil naposled před několika lety... Vezmu bokorys, půdorys, nějaké ty průřezy a jedu... :)
Jistě že maketář by spáchal harakiry, letové výkony asi taky nejsou srovnatelné s nějakým vymazlencem podle stokrát ověřených plánů, ale mě to takhle prostě baví a stačí mi že to lítá jak to lítá :) A kromě jednoho Kometa mi lítalo za poslední roky všechno a i tem Komet nakonec lítal.
Jeden člověk po mě chtěl "plány", tak jsem mu poslal podle čeho jsem to stavěl, což byl sken z monografie a na tom nakreslené dvě křivky. No a on mi napsal že jsem měl říct rovnou že mu ty plány nechci dát a nedělat z něho vola :) že jsem přece z toho nemohl udělat takovéhle éro, i když zdaleka nejde o maketu:
http://picasaweb.google.com/lh/photo/3V ... directlink
Ale samozřejmě u těch větších si potřebné věci maluju sám, ale klasické podrobné plány to nejsou nikdy. Takhle třeba vypadá můj "plán" na skoro třímetrový větroň:
http://picasaweb.google.com/lh/photo/kO ... directlink
To samé. Monografie skutečného éra na které si namastím pár těch svých křivek a podle toho pak jedu...
Bez plánu neznamená bez záměru a volně. Jen mě prostě až tak nebaví stavět model podle plánu kde mám nakreslený a vypočítaný každý nosníček. Kde je pak to dobrodružství? :D
Ale je jasné, pokud někdo dělá konstrukční éro na nějaké závody atd., tak to asi jinak než s podrobným plánem nejde. Ale já takové éra nestavím, takže si to můžu šmoulit tou svojí cestou :)

Ale důležitá věc, mám na mysli hlavně stavbu z polystyrenu a podobných materiálů. Ale i u konstrukčních modelů které jsem stavěl dřív, jsem to dělal velice podobně, akorát jsem nepoužíval počítač... :)

A opakuju, letové výkony asi a pohledová kvalita určitě, se u mých modelů nedá srovnávat s vymazlenými stroji se kterými létáte vy :)

_________________
________________________________
Modeláři sobě http://www.ok-rimr.com


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 16.12.2010 13:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9140
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
http://www.rcalbum.com/index.php?action ... e=&id=1139 a http://www.rcalbum.com/index.php?action ... de=&id=430
http://www.rcserver.cz/images/clanky/os ... tni_06.jpg a http://www.rcserver.cz/images/clanky/os ... tni_02.jpg

U Minimaxe II jsem plán dělal vlastně zpětně, protože o něj pár lidí projevilo zájem. U druhého neexistuje ani muška, jediné, co jsem kreslil, je VOP, a to jen obvod. To třetí (žlutomodrý větrák) už jsem popsal, nakreslil jsem plán a pak stavěl jinak 8) . Musím se pochlubit, létá poměrně dobře. Souhlasím s RiMRem, u něčeho je to možné, u něčeho bych to nedělal.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 16.12.2010 13:23 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.1.2008
Příspěvky: 2370
Bydliště: Ban.Bystrica
polystyren.... oblast v modelarcine, ktoru ja vobec nepoznam,/ myslim houbolety/ ale material sa stale meni, pamatam sa , ze v mojich pionierskych casoch, ked balzu malo par ludi, otec mojho kamarata vyrezaval profily na kridla z vlnitej lepenky


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 16.12.2010 15:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9140
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
to jozefbb PS není špatný modelářský materiál. Umožňuje věci, které by se z balsy dělaly hůř. Pomocí dvou šablon dosáhneš nejen aerodynamické, ale i geometrické překroucení. Obě poloviny křídla jsou pak i tvarově identické. Dají se dobře tvarovat různé přechody, tvarovky, dělají se rychlá kopyta na laminát (kapoty, kryty) atd. Zkuste se vzájemně seznámit :lol: .

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 16.12.2010 22:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
sharkcom píše:
Celeron píše:
Nevideli jste prosim nekde plan na Fly babinu 1:4 nebo 1:3?
Ten Cernyho planek z Modelare by se musel pri zvetsovani hoodne prekreslit.
Jirka

Osobně si myslím, že ten plán z RC revue by byl použitelný. Já jsem podle toho postavil 1/5. Akorád jsem udělal dělený křídla. V reálu je to taky takový ,,větší,, dřevěný model.

to Sharkcom:
Ja znam ten starej planek z modelare. Byl bocnice a prepazky, tohle zvetsit na obra je na levacku. Je to potreba prekreslit na "vnitrni krabici" a tvarovy obal, jak se delaji obrici v soucastnosti. Jinak by se nemel benzinovej motor nejspis do ceho "oprit"a cely by se to klepalo a kroutilo.
Jak to mas ty? Nebyla by fotka vnitrku po odmontovani kridla ci krytu motoru?
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 17.12.2010 8:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.5.2008
Příspěvky: 1769
Bydliště: Cheb
No já mám plán z RC revue. Fotky bych musel nafotit, ale není to problém. Jednu fotku kostry mám v RC albumu. kařdopádně v tom mám metyl 4T. Možná to vyjde vibracema dost podobně. V podstatě motorová přepážka a bočnice, na které zespoda navazuje podlaha kržící podvozek, jsou překližka, jinak je to klasická žbrdlinková konstrukce. Pevný je to dost, neb jsem si to nedobrovolně vyzkoušel, když mi za letu zheblo servo výškovky ( HS-422 ) a narazil jsem podvozkem ve slušné rychlosti do oranice. Akorád se zohýbal podvozek ( ocel 3mm 2x ) ale jádro z překližky se ani nehlo...

_________________
Sbach 2200mm, Piper L4H 2500mm, Hawker huriccane 1950mm, F3K SHARK.
Letiště Cheb, www.rc.hys.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 17.12.2010 19:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
sharkcom píše:
No já mám plán z RC revue. Fotky bych musel nafotit, ale není to problém. Jednu fotku kostry mám v RC albumu. kařdopádně v tom mám metyl 4T. Možná to vyjde vibracema dost podobně. V podstatě motorová přepážka a bočnice, na které zespoda navazuje podlaha kržící podvozek, jsou překližka, jinak je to klasická žbrdlinková konstrukce. Pevný je to dost, neb jsem si to nedobrovolně vyzkoušel, když mi za letu zheblo servo výškovky ( HS-422 ) a narazil jsem podvozkem ve slušné rychlosti do oranice. Akorád se zohýbal podvozek ( ocel 3mm 2x ) ale jádro z překližky se ani nehlo...

Z ceho mas tu cunu?
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 18.12.2010 9:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.5.2008
Příspěvky: 1769
Bydliště: Cheb
Celeron píše:
sharkcom píše:
No já mám plán z RC revue. Fotky bych musel nafotit, ale není to problém. Jednu fotku kostry mám v RC albumu. kařdopádně v tom mám metyl 4T. Možná to vyjde vibracema dost podobně. V podstatě motorová přepážka a bočnice, na které zespoda navazuje podlaha kržící podvozek, jsou překližka, jinak je to klasická žbrdlinková konstrukce. Pevný je to dost, neb jsem si to nedobrovolně vyzkoušel, když mi za letu zheblo servo výškovky ( HS-422 ) a narazil jsem podvozkem ve slušné rychlosti do oranice. Akorád se zohýbal podvozek ( ocel 3mm 2x ) ale jádro z překližky se ani nehlo...

Z ceho mas tu cunu?
Jirka

Normoš polyšustr kopyto. Olaminovaný pozitivně. Trochu ( hodně ) tmelu, dále humbrol a pak lak.

_________________
Sbach 2200mm, Piper L4H 2500mm, Hawker huriccane 1950mm, F3K SHARK.
Letiště Cheb, www.rc.hys.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Spacewalker II 1/3 SIG popř.1/4
PříspěvekNapsal: pon 24.06.2013 19:59 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 1.1.2005
Příspěvky: 288
Bydliště: Polička
Pánové, můžete mi prosím Vás sdělit jaké jsou zkušennosti s touto stavebnicí v rozsypu od fa SIG? Jedná se mi hlavně o kvalitu dílů a zda obsah odpovídá i ceně. Předem děkuji za názory.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spacewalker II 1/3 SIG popř.1/4
PříspěvekNapsal: úte 25.06.2013 8:11 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.1.2008
Příspěvky: 2370
Bydliště: Ban.Bystrica
1/3 mam cca 2 tyzdne . Plno dreva, profily kridla laser ostatne vysek, ale je to ozaj na solidnej urovni, motor bude rcgf50 twin. Cene to ozaj odpoveda, nebudes banovat, sam som bol prekvapeny. Nadrz a kolesa nie su sucastou. Je to stavane na motor Titan 38ccm, takze 1,7 kg.

Par fotiek , ako budem stavat, tak aj pridavat
http://picasaweb.google.com/10104016397 ... ewalker26m


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spacewalker od SIG
PříspěvekNapsal: sob 03.08.2013 13:54 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 1.1.2005
Příspěvky: 288
Bydliště: Polička
Měl jsi pravdu, stavebnici 1/3 už mám doma a jsem s obsahem spokojen. Myslíš, že to zajištění spojení křídel šroubky v tom hliníkovým profilu bude dostatečně držet?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Spacewalker od SIG
PříspěvekNapsal: sob 03.08.2013 16:40 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.1.2008
Příspěvky: 2370
Bydliště: Ban.Bystrica
Urcite ano, kolega, co chodi so mnou lietat , tam nic nemenil, akurat som povymienal skrutky za nase metricke s imbusovou hlavou. Pokial to mas na platniach, tak si oznac podla planu jednotlive diely, po vylomeni to uz neda ani boh dohromady, a potom budes spekulovat, co kam patri


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 53 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz