Switch to full style
Sem můžete psát své zkušenosti se stavebnicemi konkrétních modelů.
Odeslat odpověď

Vrtule po domácku

sob 29.07.2006 10:22

Mám nějaké takové letadýlko Obrázek.Váží asi 3 gramy,ale nemám k tomu tu vrtulku. A proto bych se chtěl zeptat jak se taková vrtulka dá vyrobit. :D :idea:

sob 29.07.2006 10:46

Návod je tam, odkud pochází fotka, čili z nejmenovaného pořadu jedné komerční televize, který dávají v neděli ve 13.00 :-)

"Vrtule modelu má dva listy (8) z balsy tloušťky 0,8 ? 1 mm. Balsové prkénko obrousíme smirkovým papírem. Brousíme proti létům dřeva. Z tvrdšího papíru zhotovíme šablonu lopatky vrtule a hrotem čepelky vyřízneme listy. Přiložíme na sebe a vybrousíme po obvodě do shodného tvaru. Tvarování listů: Listy namočte na pár minut do horké vody a položte je na půllitrovou láhev podle obr A. Aby se neomačkaly, přikryjte listy pruhem papíru a připevněte je k lahvi nejlépe zdravotnickým obinadlem. Listy vrtule sušíme buď v mikrovlnné roubě (30 sekund) nebo ve vyhřáté, vypnuté troubě (1 hodina). Střední trubku vrtule (9) zhotovíme následovně: proužek tenkého papíru široký 14 mm přilepte okrajem ok rovnému dříku vrtáku o průměru 1,5 ? 2 mm, proužek lehce natřete acetonovým lepidlem a naviňte asi čtyři vrstvy papíru. Utahováním vrstev papíru mezi prsty při otáčení vrtáku se trubka odlepí a uvolní. Občas trubkou pootočte, aby se nepřilepila, než lepidlo zaschne. Nosník listů vrtule (10) je z tvrdší balsy či z kousku smrkové lišty. Musí být dokonale obroušen, aby se dal zasunout do střední trubky (9) směrem a u konce byl kuželovitě stažen podle plánku. Střed vrtule dokončete zasunutím kousku balsové lišty (11) do trubky (9). Trubku uprostřed opatrně propíchněte hrotem špendlíku, na hřídel vrtule (6) nasuňte malý korálek či podložku z plastu (12) pro odstranění tření vrtule po ložisku. Hřídel pak nasuňte rovným koncem do otvoru ve středu trubky a konec hřídele ohněte před trubkou do pravého úhlu. Přebytečný konec drátu odštípněte a hřídel pak řádně přilepte zpředu na trubku (9). Pro nastavení stoupání listů si zhotovte podle obr.B jednoduchou šablonu S z tvrdšího papíru. Šablonu přiložte zezadu na hřídel čarou vyznačující osu hřídele a pohledem z boku nastavte jeden list do pomyslné roviny výřezem k šabloně. Spoj nosníku vrtule a trubky (9) zakápněte lepidlem a stejným způsobem nastavte i druhý list vrtule."

Druhá možnost je koupit vrtuli hotovou, např. od firmy Microinvent - u nás na webu ing. Gašparína (0,2 g)

sob 29.07.2006 12:56

Zdravím, listy vrtule musí být na lahvi šikmo, aby měly správný úhel náběhu :D

sob 29.07.2006 15:28

Ale kde to na te lahvi má být?? :?:

sob 29.07.2006 16:57

Ešte jednoduchšie je vystrihnút listy z kelímku od jogurtu, list má byť odklonený asi 30 stupňov. Náboj si urob z balzy.

sob 29.07.2006 16:59

Anonymous píše:Zdravím, listy vrtule musí být na lahvi šikmo, aby měly správný úhel náběhu :D

pozdĺžna os.

ned 30.07.2006 15:17

Já říkám sem začátečník. O letadla se zabývám asi dva týdny :lol: a nevím odkud z kelímku to mám vystřihnout, ani jakého tvaru a velikosti. Mohli by ste mi poradit :?:

ned 30.07.2006 15:55

Teď jsem si udělal tu vrtuli z kelímku ale moc mi netáhne, Asi je moc velká bo se točí strašně pomalu. Asi ji ještě zmenším :wink: snad to pomůže.
Odeslat odpověď