Switch to full style
Pokud se dá copter koupit v obchodě, tak všechno patří sem.
Odeslat odpověď

Re: Mikro FPV koptérky

stř 08.08.2018 8:08

Doplnění k předchozímu - nějak se to sešlo, že jsem minulý týden o dovolené hodně létal se SplitPearl v režimu "zahrada", postřehy docela sedí na některé dotazy, které měl MarekKm a další.

První věc - je třeba říct, že SplitPearl s motory s kV6000 a tříčlánkem je pro tento režim letu hodně přmotorovaná. Pohon je OK při blbnutí na otevřeném prostoru, pak se občas hodí, ale pro rekreaci na malé ploše je výkonu prostě zbytečně moc.
Z toho plyne můj jednoznačný názor na osazení Babyhawka - má-li motory s podobným kV ve spojení s dvoučlánkem a navíc je o něco lehčí, tak to prostě pro zahradní blbinky nejen stačí, ale dokonce to bude blízko optimu.
Druhý postřeh opět ve prospěch Babyhawka - hodily by se chrániče vrtulí. Zase je to o použití - na otevřené ploše je to zbytečná hmotnost navíc, ale pro kličkování mezi stromy atd. to není marné. Nejde jen o úsporu vrtulí, ale taky o to, že se při menšim ťuknutí copter odrazí a letí dál a nemusíte vstávat a jít sbírat.

Celkem vzato musím říct, že jsem si výborně zablbnul a musím říct, že copter 85-90mm s 2 inch vrtulemi a vzletovkou 80-110g je na větší zahradu ideální. Pokud by ale to létání na zahradě byla priorita, tak opravdu radím styl Babyhawk, tedy chrániče vrtulí a trochu umírněnější pohon.

Jinak přímo u SplitPearl (viz https://www.rotorama.cz/sety/rotorama-split-pearl-arf , ale osazení mám vlastní trochu odlišné), je originální ta podpora kvalitního FullHD záznamu (občas docela zábavné sledovat), pokud to ale není požadavkem, tak to je model zbytečně složitý a těžký. Závěr je, že si musím co nejdříve oživit ELF 88 - https://www.banggood.com/X2-ELF-88mm-Mi ... mds=search , velikost stejná, ale řešení jednodušší a vzletová hmotnost o minimálně 20g menší. S ELF88 mám už reálné zkušenosti a létá dobře, musím ale trochu optimalizovat rozložení výbavy atd, k čemuž jsem se zatím nedostal, takže je model momentálně "vykuchaný".

Re: Mikro FPV koptérky

stř 08.08.2018 17:27

SplitPearl mne ani moc neláká. Je to sice paráda mít možnost skvělého videa z poměrně malé koptérky, ale nejsem natáčeč. Jako možná výjimečně bych mohl něco natočit, ale ta cena je pro mě nepřijatelná (na to, aby mi to pak leželo ve skříni), přestože je opodstatněná.
To mikro 2S brushless je pořád otevřené téma. Škoda toho Babyhawka, že nemá OSD, skoro bych to dal jako podmínku při výběru. Měl jsem náběh vzít Auroru 90 z BG z BG, zatím je v akci. Nakonec jsem to nevzal. Na HK se mi líbí Moskito 70, brutálně lehké (jen 45g), ale nemá OSD, a nevím, jestli jede s Taranisem s EU LBT (mají uvedený international firmware). A raketa s OSD na 2 jednočlánky sériově Delrin 2S taky není z nejlevnějších.
Takže pořád vybírám a vybírám a doma občas proženu E010C, které se jen plouží. A to moc nebaví...

Re: Mikro FPV koptérky

čtv 09.08.2018 8:10

Tak si postav ELF - neres sady a poskladej z dilu...
Jinak ja si osobne myslim, ze OSD je u tohoto typu uplne zbytecne, ale prirozene nazory se mohou lisit.

Re: Mikro FPV koptérky

čtv 09.08.2018 9:46

Mám custom tinywhoop a OSD tam taky neni. I když bych ho ocenil, tak se dá docela pohodlně žít pouze s funkcí odpočítávání stopek podle plynu co umí frsky.

Re: Mikro FPV koptérky

pát 10.08.2018 10:13

Ještě k SplitPearl - pokud se někomu líbí koncept, ale nechce utrácet za HD Splitcam, tak se dá na BG sehnat prakticky stejně řešený rám Cobra - https://www.banggood.com/16g-Cobra-88-8 ... roducts__1

Cvičně jsem to nasázel do košíku a komplet s velmi nadstandardním FC, ESC a pravým Runcam Swift micro CCD jako FPV kamerou vychází na něco přes 3500 (bez přijímače a LiPOL, což je individuální), to mi na opravdu slušné osazení nepřipadá tak moc. S levnějším FC/ESC a dalšími úsporami (Foxeer místo Runcam...) by to zcela jistě šlo dostat i pod 3000...

Třeba proti té odkazované Auroře 90 je to pojetím osazení opravdu o dost výše i v té hypotetické "eko verzi" pod 3000 a neřekl bych, že je rozdíl ceny až tak velký ani proti té současné akční ceně (proti standardní "plné" ceně pak vůbec není o o čem mluvit).

Re: Mikro FPV koptérky

pát 10.08.2018 14:21

Dík za tip. Jak jsem psal, kdybych točil nějaké akčnější záběry a chtěl něco malinkého, tak SplitPearl je jasná volba. Jenže já chci něco na doma. Popravdě postrádám smysl něčeho takového, pokud to nemá ve svých útrobách henten onen Runcam Split. Proč? Protože na doma to není a na venek je podle mého lepší kterákoliv 210, která se s větrem líp popere, ke všemu když imrvére fouká. Navíc to žere beztak spíš 3S, než 2S, kdoví, jestli tomu jdou nasadit nějaké ochrany vrtulí a tak. Prostě mi připadá ten rám moc vysoký a tak. Já vím, že jsi psal, že kompromis mezi domácím a venkovním strojem je na prd. Já bych rád 2S whoopa, který by mohl (ne jako primárně) posloužit i venku. A vybírám mezi sety, protože yebat se s něčím prťavým (myslím něco skládat) se mi 2x zrovna nechce no. Jsem vybíravý, vím. Ale třeba změním názor a udělám si radost SplitPearlem, kdoví. Kdyby na něj šly nasadit nějaké chrániče vrtulí, aby se s tím dalo proletět i doma, tak...

Re: Mikro FPV koptérky

pát 10.08.2018 16:26

tomashr píše:Ještě k SplitPearl - pokud se někomu líbí koncept, ale nechce utrácet za HD Splitcam, tak se dá na BG sehnat prakticky stejně řešený rám Cobra - https://www.banggood.com/16g-Cobra-88-8 ... roducts__1

Pozeral som na ten ram, a "silno" nad nim uvazoval, ale ked som pozrel obrazky a spomenul si na Pytagorovu vetu zo zakladky, tak som zistil, ze roztec tych stlpikov v tom rame je cca.28mm a na RunCam Split 2 treba 30mm... RunCam Split2 bola v mojom pripade podmienka, pretoze mam a pouzivam RunCam Split mini a ta kamerka nema chybu... a to nehovorim o perfektnej podpore vyrobcu/predajcu...
Druha moznost je pouzit RunCam Split mini (ma roztec 20x20mm) a postavit ju na FC, ale dost sa zvysi vyska kopterky (dva PS namiesto jedneho).

Re: Mikro FPV koptérky

sob 11.08.2018 21:04

Ahoj, poprosil bych o radu,jestli to vubec takto na dalku pujde. Mam kingkonga 6, uz s nim mam neco nalitano po byte. Dnes jsem s nim poprve blbnul na zahrade a parada. Pak ovsem prisel pad, jeden z mnoha samozrejme a to jeste do mekkeho. Nicmene po te se mi jiz po pridani plynu neroztocily motory. Video signal furt ok, ale zadna reakce na plyn. Po odpojeni a pripojeni baterky jiz reakce na plyn byla ale do cca pulky plynoveho pedalu, pokud jsem pridal vic nebo chvili nechal tocit na pul plynu tak se motory zastavi a ani na opetovne pridani plynu nereaguji. Toto se opakovalo chvili, laboroval jsem s tim. Mam prijimac frsky xm a zjistil jsem ze po zapnuti signalu sviti dioda zelene coz signalizuje signal z vysilacky ok a po pridani plynu problikne cervene, motory se vypnou a pak zas zezelena ale uz nereaguje.

Tady jsem asi udelal hloupost, zkousel jsem konga pripojit k pc a podivat se jestli neco nevymyslim v betaflightu. Povedlo se mi jej pripojit a zkusmo jsem zkalibroval gyro. Pote jsem model uvedl do tovarniho nastaveni a pote jsem zjistil ze na zalozce prijimace nejsou videt inputy kdyz hybu s kniplama. Neco jsem tam poklikal a nyni uz se mi nedari ani pripojit k pc, proste se to pripojuje a po deseti sekundach vypise chybu. Mam usuzovat na mrtvy controller? Cim levne nahradit? Ev. neni mozne ze bych jej zkusil preflashovat? Nejaky jiny napad? Predem moc dekuju a omlouvam se za dlouhou stat, snazil jsem se svuj problem popsat co nejsrozumitelneji na zaklade svych chabych zkusenosti...

Re: Mikro FPV koptérky

ned 12.08.2018 13:23

CrocodilusCZ píše: Nicmene po te se mi jiz po pridani plynu neroztocily motory. Video signal furt ok, ale zadna reakce na plyn. Po odpojeni a pripojeni baterky jiz reakce na plyn byla ale do cca pulky plynoveho pedalu, pokud jsem pridal vic nebo chvili nechal tocit na pul plynu tak se motory zastavi a ani na opetovne pridani plynu nereaguji. Toto se opakovalo chvili, laboroval jsem s tim. Mam prijimac frsky xm a zjistil jsem ze po zapnuti signalu sviti dioda zelene coz signalizuje signal z vysilacky ok a po pridani plynu problikne cervene, motory se vypnou a pak zas zezelena ale uz nereaguje.
..

Ahoj, aspon takto na dialku: odporucam skontrolovat letovane (cinovane) spoje (ak tam nejake mas) podobny problem mal kamarat a mal - nasiel studeny spoj. Po pade (aj do makkeho) sa to stava... Ak mas XM+ pripojeny konektormi s FC (predpokladam, ze aj motorceky mas cez konektory) tak odporucam skontrolovat konektory.... Aj tie najmensie konektory (JST 1.0mm) sa daju rozobrat a s ihlou jemne prihnut...

Re: Mikro FPV koptérky

ned 12.08.2018 18:09

Marek_Km píše:Protože na doma to není a na venek je podle mého lepší kterákoliv 210, která se s větrem líp popere, ke všemu když imrvére fouká. Navíc to žere beztak spíš 3S, než 2S, kdoví, jestli tomu jdou nasadit nějaké ochrany vrtulí a tak. Prostě mi připadá ten rám moc vysoký a tak. Já vím, že jsi psal, že kompromis mezi domácím a venkovním strojem je na prd. Já bych rád 2S whoopa, který by mohl (ne jako primárně) posloužit i venku.


Nemáš tak docela pravdu - i při venkovním létání se najde dost situací, kdy už by klasická 210 s 5inch vrtulemi nebyla reálná, zatímco nějaké mrně s 2-3inch vrtulemi není marné. Typicky mnou zmíněná zahrada, nějaké parky atd. Ono upřímně v místě, kde se může přimotat nějaký divák už to je i o bezpečnosti, velkým racecopterem se dá někdo bez legrace i zabít, zatímco u velikosti SplitPearl by i na úraz musela být značná smůla.
Ad výška - ta kupodivu je z hlediska létání spíš kladem, ono vyjde lépe těžiště ve smyslu vertikálním - baterka je pod trupem, ta vyšší "nástavba" to dorovná.
Jinak netvrdím, že to je nějaký zázračný koncept, nicméně vlastnosti opravdu nejsou bez zajímavosti :-)

Re: Mikro FPV koptérky

ned 12.08.2018 18:30

romko1 píše:Pozeral som na ten ram, a "silno" nad nim uvazoval, ale ked som pozrel obrazky a spomenul si na Pytagorovu vetu zo zakladky, tak som zistil, ze roztec tych stlpikov v tom rame je cca.28mm a na RunCam Split 2 treba 30mm... RunCam Split2 bola v mojom pripade podmienka, pretoze mam a pouzivam RunCam Split mini a ta kamerka nema chybu... a to nehovorim o perfektnej podpore vyrobcu/predajcu...
Druha moznost je pouzit RunCam Split mini (ma roztec 20x20mm) a postavit ju na FC, ale dost sa zvysi vyska kopterky (dva PS namiesto jedneho).


Já právě nemám klasický SplitPearl, ale mám vlastní osazení se Split Mini místo Split 2 (měl jsem doma a nechtělo se mi kupovat jiný). Ta úprava nebyla zas tak složitá - nepatrné protažení sloupků, rozložení desek trochu jiné atd.
A naokraj - podle mne bych možná ani delší sloupky vždy mít nemusel, u mého kusu mám totiž navíc desku Corner, která má gyro v izolované krabici (viz třeba https://www.aliexpress.com/item/Origina ... 45258.html ), což zase zvedá výšku, s placatým FC bych se asi do původní výšky vešel i při použití SplitCam mini.

Re: Mikro FPV koptérky

pon 13.08.2018 4:18

Když už tu tak pěkně diskutujete,
chtěl bych si postavit nástupce tinywhoop na stříďáky. Ale mám podmíku, že už bych to chtěl s ODS (vylétané mAH) a s ochranou vrtulí a FullHD záznamem. Vysílačku mám Frsky.
Co by jste doporučili za setup a jakou velikost? Přimárně to bude určené na zahradu. V tomto segmentu se vůbec nevyznám.

Re: Mikro FPV koptérky

pon 13.08.2018 7:11

Ve stylu TinyWhoop neřešitelný požadavek...
Už to OSD je lehce problém, nevybavuju ji, že by některá deska pro TinyWhoop bruhshless uměla měřit proud a tedy mAh (napětí problém není).
Navíc ale do vyloženě Whoop stylu (Beta 65/75) nedostaneš ani tu FHD kameru.

Pokud je jako nástupce přijatelné něco malinko většího, tak pak přirozeně Rotorama SplitPearl, případně nějaký klon, viz to, co píšu výše... Rám 85-90mm, vrtule 2 palce, kamera Runcam Split (mini), FC třeba přesně to, co jsem odkazoval před chvílí (má i měření proudu), nějaký 4-in-1 regl minimálně 4x10A, motory 1105 s kV podle požadované baterky (cca 6000 na 3s, cca 8000 na 2s).

Re: Mikro FPV koptérky

pon 13.08.2018 8:56

Já neříkal, že to musí bejt velikosti tinywhoop, jen něco vhodného na zahradu. Takže rám velikosti 90 by měl být v pohodě?
Zkusím pohledat nějaké komponenty a pak to tu ještě edituju. Chtěl bych to co nejlevnější.

Rám Cobra 88mm
https://www.banggood.com/16g-Cobra-88-8 ... roducts__1

FC teda to z odkazu
https://www.aliexpress.com/item/Origina ... 45258.html
akorát nevím k čemu je ta volba ICM nebo MPU.

A nějaké doporučení na vyzkoušení ESC?

A pak ještě budu potřebovat motory, výše uvedenou kameru (za zastane HD kameru i FPV kameru?), a FPV vysílač zvolit obyčejný, nebo taky desku 20x20mm? A nejlepší frsky přijímač do těhle prcků je?
To by pak mělo být vše, že?

Re: Mikro FPV koptérky

pon 13.08.2018 9:59

ICM gyro je proti MPU o něco lepší pro extrémní létání, ale je asi háklivější na vibrace atd., pro méně náročné je asi lepší klasické MPU6000 a možná bych volil desku, která ho má desce, ať je nižší a méně zranitelná (ten můj odkaz byl to, co mám, netvrdím že to je nejvhodnější ve všech ohledech).

Regly co najdeš, podívej se například na setup na Rotorama a pak případně najdi ekvivalent na BG/Ali.
Odeslat odpověď