Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Záměna laserového modulu
PříspěvekNapsal: sob 29.04.2023 10:59 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.1.2012
Příspěvky: 465
Bydliště: Havířov
Obrázky: 28
Dobrý den , dotaz pro ty , co tomu rozumí.
Mám tuto gravírku : https://www.hwkitchen.cz/laserbot-diy-laserovy-plotter/
Kdybych si zakoupil tento laserovy-modul-450nm
https://www.fruugo.cz/laserovy.../p-103 ... 18262501...
šlo by to zaměnit za ten původní ? ( Když to má větší výkon, bude to mít vyšší spotřebu. Když ten modul připojím , " neodejde " ta elektronická deska ? ) Děkuji za Vaše odpovědi . Mirek

_________________
Hrom do vrtule !!


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Záměna laserového modulu
PříspěvekNapsal: sob 29.04.2023 11:16 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 25.9.2018
Příspěvky: 19
Deska je v pohode.. To se bat nemusis. Jde jen o napajeci adapter, dostatecny vykon. Idealne ti bude stacit 12V a 4A.
Ja mam na 12V 5A modul s 80w prikonu ( 10w opticky vykon).
Ale to co oni prodavaji tak bych rekl, ze sotva bude mit 10w vykon, bude to prikon. Modul s 10w vystup ( dvou diodovy) se pohybuje cca kolem 6-7 tis na Ali. A tam je to bez prirazky jako u tehlech obchodu/prekupniku.

Odesláno z mého LYA-L29 a podpis odstraním


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Záměna laserového modulu
PříspěvekNapsal: úte 09.05.2023 12:38 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6886
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Chci se zeptat, co to s tím 450nm diodovým laserem dovede? :wink:
Tedy zda je výkon dostatečný na gravírování nebo i řezání a pokud ano, tak jakých materiálů? :o

Ja mám totiž bohaté, mnohaleté zkušenosti s gravírkami/řezačkami s Nd:YAG a CO2 lasery. Ale pro rozumné použití se tam pracuje s optickými výkony 20 až 100W (ne příkony, ty jsou mnohem vyšší, ale skutečně výkony toho optického svazku). To jsou ale infračervené lasery a kdybych jejich výkon omezil na nějaké cca 2W, tak s tím neudělám nic.

Jelikož s takovými lasery zkušenost nemám tak by mne zajímalo, co lze s tak malým výkonem, i když jinou vlnovou délkou (patrně modré světlo), docílit? :o
Je taky možné i to, že ten avizovaný výkon 1600mW je udáván jen jako střední výkon, ale ten laser ve skutečnosti pracuje v pulsním režimu, kde špičky těch jeho pulsů mají výkon řádově vyšší. :roll:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Záměna laserového modulu
PříspěvekNapsal: stř 10.05.2023 10:23 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 25.9.2018
Příspěvky: 19
Ono s diodou se da celkem dobre vyhrat..
Ja mam treba Neje A40640 10w opticky)( vyrobce udava 12w pulsne, cca 10,5-11w konstantne).
Muzu gravirovat/znackovat do zeleza bez jakychkoliv pripravku, nerez priboru atd. Ale u slabsich diod uz jedine se sprejema pro to urcene..

Do skla se da krasne gravirovat, ale az od cca 5w vykonu, slabsi si skoro neakrtnou. Ale diky vlnove delce vzdy s nejakym podkladem ( cerny spray, tempera atd)

Dioda ma vyhodu v gravirovani oprazku do dreva, diky vlnove delce vypadaji lepe jak na CO2, ale za cenu mnohem delsich casu..

Preklizky na tom jdou taky rezat, topol 3mm s AirAssistem cca 250mm/min pri cca 85% vykonu na 1 prujezd.
Balsa do 5-8mm taky bez problemu, ale bez AA bych to neriskoval, lehce zahori pri pomalem pojezdu....

Ty diody jsou spis hobby, nez na vydelek, ale pokud je clovek nenarocny, tak s tim bude spokojeny.. :-)

Minuly rok prisel vyrobce Atomstack s 4 diodovym modulem 20w optika ( cca 16tis modul) , a ted prisli i s 6 diody cca 30w...

Odesláno z mého LYA-L29 a podpis odstraním


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Záměna laserového modulu
PříspěvekNapsal: stř 10.05.2023 13:00 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6886
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Tak na sklo používám jedině CO2 laser, jelikož sklo je pro vlnovou délku 10 600nm absolutně černý, tedy netransparentní materiál. Nevýhodou větší vlnové délky je ale to, že se paprsek nedá zaostřit do tak malého ohniska jako třeba Nd:YAGový paprsek o vlnové délce 1060 nm, nemluvě o 450nm modrém paprsku. To jsou prostě fyzikální limity. Nicméně i při tom skle, když použiješ jako objektív čočku o f=50mm, tak je kresba dostatečně jemná, dá se použít i čočka s f=35mm, kresba je o něco jemnější, ale každým zkracování ohniskové vzdálenosti se úměrně zhoršuje hloubka ostrosti. No a zrovna výrobky ze skla nevynikají opakovatelnou přesností jejich tvaru, rozdíly i v řádu jednotek mm jsou u sklenic naprosto běžné. A když sklo gravíruješ mimo ohniskovou rovinu, tak výsledek je katastrofální. Právě sklo vyžaduje velký výkon (aspoň 50W) do ohniska velikosti cca 0,1mm - to je pak dobrý i výsledek i rozumná produktivita. Protože se zmenšujícím se ohniskem, se sice docílí větší jemnost, ale produktivita klesá úměrně čtvercu hustoty bodů, tedy nepřímo úměrně čtvercu velikosti ohniska.
Taky v praxi je neproduktivní to sklo jakkoli podbarvovat, či používat jiné chemie pro zneprůhlednění skla aby se ho paprsek vůbec chytil. Protože ta chemie se musí nanášet, pak zas umývat - to lze při pár kusech ale už při nějaké zakázce v stovkové sérii je to neskutečný opruz.
Jinak CO2 laserem jsem řezal balzu, zkoušel jsem do síly 7mm - naprosto v pohodě a rychle, opal takřka neviditelný. Truhlářská překližka taky v pohodě, ale opal už je dost výrazný. Ale při letecké překližce i třeba jen síly 3mm to jde mnohem pomaleji a opal je taky značný. Prostě ty díly se před lepením musí na lepených plochách od opalu obrousit, jinak by to asi dobře nedrželo, protože ten opal to jsou takové dehtovité složky, které jsou jakoby mastné a lepidla na nich nedrží. Opal lze mýt lihem, ale u dřeva je zas problém, že to pak hluboce do něj vsákne a pak už ani obroušení nepomůže, takže lepší je rovnou brousit.

Kovy gravíruji Nd:YAG laserem s vlnovou délkou 1 060nm. Gravíruje se buď v pulsním režimu, kde ty jeho pulsy mají krátkodobě výkon i v řádu jednotek kW. Pak se dají i v kontinuálu, musí ale být výkon >50-60W a paprsek jede velmi pomalu (např. 200mm/s) to se ten povrch v ohnisku taví a hned zase tuhne a tak vzniká na oceli (nejlépe nerezové) tzv. kalený gravír, který je tmavší, ale zas méně jemný a taky není natolik otěruvzdorný.

Napiš, pokud to víš, jakou ohniskovou vzdálenost má čočka v Tvém modrém diodovém laseru?
To by mne fakt zajímalo.
Nebo taky jak velké je ohnisko resp. tloušťka stopy, dejme tomu na kovu kterou ten Tvůj paprsek zanechává?

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Záměna laserového modulu
PříspěvekNapsal: stř 10.05.2023 13:39 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 25.9.2018
Příspěvky: 19
Ohnisko mam nejakych 22mmna rezani, a pri povysroubovani cocky cca 15mm na gravir ( mereno od hrany modulu, od cocky + cca 20mm). Do zeleza obyc kuchynsky nuz ( rychlost 100mm/m, 100%), sklenici si uz ted nepamatuju, ale bylo to prez cerny spray, na home made rotacce, kterou jsem si spichl, ale ted kompletne predelal, kvuli viditelnym krokum pri rotaci. Paul je do HDF desky, kde jsem mel tusim radkovani 0.025mm, takze to trvalo skoro 2hodiny.. Ale vysledek stal za to.. Neni to vector grafika, ale prez Lightburn gravirovana kresba.

Dioda v zadnem pripade neni na seriovky, to by u toho clovek stravil mladi a sotva videlal na chleba..

Letecka preklizka ma celkove s laserem problem. Ne kvuli drevu, ale lepidlu. Topol atd pouzivaji na vodni bazi lepidlo, letecka epoxidve bazu. A s tim ma paprsek problem.. Tvrde lepidlo co odrazi...

Fotky budu muset nahrat z domova, z mobilu mi to nejde.. Jak prez Tapatalk, tak prez web. Hazi chybu SQL...

Odesláno z mého LYA-L29 a podpis odstraním


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Záměna laserového modulu
PříspěvekNapsal: stř 10.05.2023 15:19 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6886
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Tak jak silná stopa se Ti vykresluje do Železa? To s tím kuchynským nožem jsem jaksi nepochopil. :?:

Vektorový režim obvykle není vhodný pro gravírování. Pojezdy se z každého uzlu rozjíždějí, tedy rychlost pohybu ohniska se mění a tak se ty čáry pálí nerovnoměrně. Kde je pohyb ještě pomalý, tam se to přepaluje, a když už zrychlí, tak je to slabší. Většina gravírek má sice ve svém FW funkci automatického omezování výkonu laseru při rozjezdu, ale ono to nikdy nefunguje absolutně dokonale.

Takže gravírování je nejlépe dělat rastrovou metodou, vektorem pak na závěr menším výkonem lze objet obvod a trochu tím vyhladit hrany, ovšem, když je hustota řádkování rastru dost jemná, tak to vůbec není potřeba.

Co se týče běžně dodávaných rotačních přípravků tak ty mají zásadní nevýhodu v tom, že pracují v takovém tom kývavém režimu. Tedy točí předmětem tam a zpátky, čím vznikají setrvačné síly, otáčení předmětu se musí furt rozbíhat do jednoho i druhého směru otáčení. To pak nese riziko toho, že se to nemusí vždy rozběhnout do rovnoměrné rychlosti a při změnách směru navíc hrozí ztráta přesné polohy. To platí zejména u přípravků, kde např. sklenice leží na takových 2 dvojicích gumových kladek. V tomto jsou přípravky ve kterých je sklenice stlačena mezi dva unašeče spolehlivější.
Dalším problémem gravírování v těch přípravcích je většinou nemožnost dotahování ohniska podle povrchové křivky, např. baňaté sklenice. Většinou se volí poloha ohniska nějak kompromisně tak, aby daná popisovaná výseč plochy byla ještě v rozsahu hloubky ostrosti.
Tak ale my máme toto vyřešeno jednak tím, že rotačný gravírovaný předmět nekmitá sem-tam, ale se roztočí do jednoho směru a pak se po celou dobu gravírování točí neměnnou rychlostí. Tedy není žádný problém se setrvačnými silami které by byly při změnách směru a opakovaných rozjezdech.
Další věc je, že dovedeme nasnímat povrchovou křivku předmětu (i té nejbaňatější sklenice), a pak za jízdy, při gravírování osu rotace postupně k objektivu přisouvat/odsouvat a zabezpečit tím to, aby bylo ohnisko vždy co nejpřesněji na povrchu předmětu (sklenice).
Pro rotaci používáme krokový motor s řídící jednotkou, která umí jemně mikrokrokovat. Její pohyb je pak zesynchronizován s modulací laseru tak že se gravír vždy správně poskládá, není roztřesen a ani nikam do strany neujíždí.
Navíc tato metoda umožňuje gravírováni i spojitých obrazců po celém obvodě předmětu, kde není vůbec poznat to místo styku. Tedy např. i výrobu prstenců s úhlovou stupnicí po celém obvodu.

S leteckou překližkou máš pravdu. Je tam hodně tenkých vrstev dřeva a tedy i mnohem víc lepidla. Asi by to vadilo i kdyby to nebyl epoxid. A nevím zda to není taková ta formaldehydová červená pryskyřice. Kdysi určitě byla ale mám pocit, že dnes už je její použití zakázáno, protože formaldehydové výpary jsou karcinogenní.

Jinak nevím jak modrý paprsek, ale CO2 paprsek lepidlo určitě neodráží, ale propaluje ho pomaleji, prostě pro jeho propálení je potřeba víc energie.
Jinak s laserovým obráběním je to obecně tak, že podmínkou je, aby materiál dané záření v co největší míře absorboval. Takže problémové jsou jednak materiály které záření odrážejí ale taky takové co ho propouštějí.
Například sklo nelze lasery s paprskem ve viditelné oblasti nebo tzv. blízké infračervené (IR) oblasti gravírovat, nebo jen s nějakým chemickým nástřikem, který absorpci záření zvýší. Nebo čisté kovy v pevné fázi zas nelze gravírovat/řezat CO2 laserem, pro velmi vysokou odrazivost (až 99,9%). Ani CO2 lasery o výkonu stovek W s kovy nic nezmůžou, teprve obrovským výkonem (v řádu jednotek kW), kdy ten neodražený zbytek záření 0,1% je už natolik siný, že dovede povrch kovu roztavit, a pak tavenina která má odrazivost mnohem menší dovede doslova "vcucnout" celý výkon, a pak se tím propálí i několikacentimetrová kovová deska.
Dřevo je ale složeno především z celulózových vláken, která jsou pro CO2 záření černá, tak se ním dobře řežou. Naopak celulóza je pro viditelné a blízké IR záření průsvitnou látkou, a tím pádem míň absorbuje a pálí se takovými lasery hůř.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Záměna laserového modulu
PříspěvekNapsal: stř 10.05.2023 15:42 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 25.9.2018
Příspěvky: 19
Zkouska odeslani fotek


Přílohy:
IMG_20220812_162743.jpg
IMG_20220812_162743.jpg
[ 79.92 KiB | Zobrazeno 2850 krát ]

IMG_20220812_162737.jpg
IMG_20220812_162737.jpg
[ 87.34 KiB | Zobrazeno 2850 krát ]

IMG_20220812_124350.jpg
IMG_20220812_124350.jpg
[ 118.62 KiB | Zobrazeno 2850 krát ]

IMG_20230120_130446.jpg
IMG_20230120_130446.jpg
[ 45.66 KiB | Zobrazeno 2850 krát ]

IMG_20210820_000458.jpg
IMG_20210820_000458.jpg
[ 98.25 KiB | Zobrazeno 2850 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Záměna laserového modulu
PříspěvekNapsal: stř 10.05.2023 18:57 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6886
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Fotky vidím, dík. 8)
Mám k tomu pár otázek.

1. Do čepeli nože - to je gravírováno přímo do čistého kovu nebo s nějakým nástřikem/chémií? Protože ten gravír vypadá buď jako kalený, nebo jako výsledek nástřiku (např. sprejem CerMark). Gravír vypadá tak, že vystupuje z povrchu, tedy jako by připečený materiál z toho spreje. Ale z fotek to nelze dobře poznat, chtělo by to makro a boční nasvícení.

2. Co se týče sklenice. Tam je vygravírovaný velký kruhový motív s velkými gravírovanými plochami. Na plochách je ale viditelná vertikální struktura, jakoby žaluzií. Co to je? Je to ten Tebou zmíněný důsledek špatného krokování přípravku nebo je to záměr (v grafice). A taky mne zajímá jak se jeví ten povrch vygravírovaných loch na dotyk. Při nedostatečném výkonu bývá povrch skla jemně rozpraskaný, pokud přejedeš po něm prstem, tak cítíš, že se to má tendenci zapichovat do kůže. Takový gravír já pokládám za zmetek, to nesmí být. Ale zase z té fotky nepoznám zda je to takové nebo ne, musel bych si to osahat.

3. Ten Glum (nebo co to je, možná maketa mimozenšťana z filmu E.T. či Blízkých setkání 3. druhu), to je do jakého materiálu, do dřeva? Vypadá to hezky, ale z fotky nevidím jaké to má rozměry. Jaká je velikost hlavy toho Gluma?

Pokud chceš, tak mi tyto věci prosím upřesni. :wink:

Jen pro Tvoji informaci, já se laserovému gravírování věnuji nepřetržitě a na plný úvazek od roku 1987, na konstrukci některých laserových strojů jsem se přímo podílel, dokonce jsme na začátku 90-tek prodali 2 naše stroje do Japonska. :D Ale dnes se už základnímu vývoji nevěnuji, pouze už žiji z gravírováni, jako služby pro různé zákazníky.
Takže Tvé informace pro mne jsou cenné, já ale taky dovedu dát spoustu zajímavých informací zas pro Tebe. :wink: Jestli něco nechceš tady poskytovat veřejně, tak můžeme přejít na SZ nebo e-mail.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Záměna laserového modulu
PříspěvekNapsal: stř 10.05.2023 20:15 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 25.9.2018
Příspěvky: 19
Ha, tak zahadnym zpusobem se ty fotky sem nahraly prez zpravu..

Klidne muzeme pokecat soukrome, at nedelame zbytecne OT...

Nemam zadny tajemstvi, ani Know How. Mam to jako hobby a rad o tom pokecam.. :-)

Odesláno z mého LYA-L29 a podpis odstraním


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Záměna laserového modulu
PříspěvekNapsal: čtv 11.05.2023 12:38 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10799
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Za mě velmi zajímavé, pokračujte. Díky.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Záměna laserového modulu
PříspěvekNapsal: čtv 11.05.2023 20:56 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 25.9.2018
Příspěvky: 19
TomasC píše:
Za mě velmi zajímavé, pokračujte. Díky.


Kdyz jinak nedas, tak pokracovat muzeme. Ale osobne bych mozna udelal nove vlakno, at to tady Kiwirovi zbytecne neplnime mimo tema.. :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Záměna laserového modulu
PříspěvekNapsal: pon 15.05.2023 15:34 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6886
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Já si myslím (a admin taky), že tyto naše příspěvky Kiwirovi vadit nebudou. :mrgreen:
Pokud nemáš nic proti, tak bych sem zkusil nakopírovat podstatné věci, co jsme řešili už přes Wahatsap i ty fotky. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Záměna laserového modulu
PříspěvekNapsal: čtv 25.05.2023 3:47 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 25.9.2018
Příspěvky: 19
Promin za dlouhou necinost..
Klidne to sem muezs nahazet, ja s tim problem nemam.. Spis vetsinou jedu prez mobil a veskere fotky mam v nem. A nechce to semnou spravne komunikovat..

Odesláno z mého LYA-L29 a podpis odstraním


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Záměna laserového modulu
PříspěvekNapsal: čtv 25.05.2023 21:41 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6886
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Já se taky zaktivizuji až mne v nemocnici dají z JIPky na normální pokoj. :mrgreen:
Teď jsem rád, že mohu aspoň číst a krátce glosovat. :roll:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot] a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz