Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: pon 26.08.2019 17:55 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 20.9.2007
Příspěvky: 781
Bydliště: Praha 6 Suchdol
experimentoval jsem s tiskem letadel už asi před šesti lety, po upgradu materiálů a tiskáren jsem to znovu zkusil nedávno. Dospěl jsem k názoru, že je to slepá cesta a ztráta času. Je to dáno stylem napojování jednotlivých vrstev. Pevnost je prostě ubohá, teplotní odolnost zoufalá. Váha nic moc. Technologie fff tisku na to prostě není vhodná. Jako já vím, že to nějak jde, že to nakonec letí, ale je to hrachovina. Dost mi to připomíná ty makety od FSK z tácků na maso. Na pohled hezký, za tři lety volezlý a volítaný. Dělat na to nějaký postprocesing jakože olaminovat a pod. popírá tu jedinou výhodu technologie, že se to jaksi udělá samo na tiskárně.

_________________
therccustomjets.cz
customwings.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 27.08.2019 6:46 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Petře , víš kolikrát jsem s tím už "skončil" a teď tisknu F-16 :lol: .
ASU na 270°C v teplé komoře, díl velikosti přes 20 cm v jednom směru a vnitřními výztuhami z 0,8 mm uhlíkových tyček napříč sváry.
Pevnost je mnohem vyšší proti klasice. Tak uvidíme.
Ona žádná technologie se neobejde bez kombinací materiálů.
Balza se kombinuje s překližkou a potahovým materiálem, EPP se kombinuje s uhlíkovými tyčkami, a tisk je potřeba taky zkombinovat a využít klady a eliminovat zápory.
Ale pořád je tady jedna věc, kdo chce být tvůrčí a nemá dílnu, tak tak ty možnosti se mu dost smrsknou. Řada lidí tiskne i v ložnici :D


Přílohy:
_1000840.JPG
_1000840.JPG
[ 45.84 KiB | Zobrazeno 3916 krát ]

_1000839.JPG
_1000839.JPG
[ 62.38 KiB | Zobrazeno 3916 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 27.08.2019 8:55 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
dudaj píše:
Pokud budeš tisknout z PLA, pevnost sváru není moc dobrá a je to křehký materiál, ale vteřiňákem drží neskutečně dobře. Lepší pevnosti dosáhneš s PET -G, ale musí se pro lepení zdrsnit .


Už jsem to psal v jiném threadu, ale moje zkušenost je, že se PLA dost liší. Měl jsem jednu konkrétní barvu eSun, která se doslova rozsypával od rukama (jiné eSun byly o moc lepší, fakt šlo o jednu barvu), naopak třeba stříbrný Mladeč byl při vyšší teplotě vyloženě houževnatý, až to ani nepůsobilo jako PLA. Jinak ale u PLA jsem nikdy neměl problém s trháním vrstev, šlo spíš o obecné praskání.
Z PETG mám jednoho Spitfira, není to špatné, ale ani zázračné, proti PLA možná houževnatější, ale cenou za to je jistá "žvejkačkovitost", což u některých štíhlejších modelů za letu může vadit. Ale určitě stojí za pokus, tiskne se celkem bez problémů, tak proč ne.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 28.08.2019 8:43 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2005
Příspěvky: 337
Chápu že modelář vždy hledá svoji cestu a návod je pro sraby, ale obecně bych doporučil se držet doporučení autora toho konkrétního létacího aparátu. Tj. požít matroš, teploty a nastavení tak jak to autor zamýšlel a pravděpodobně v několika verzích i otestoval.
Taky čekáme na nové materiály, např. celkem fajn se jeví pokusy s LW PLA, poloviční váha tištěných dílů s netragickou ztrátou pevnosti.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 28.08.2019 10:30 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Patas_ píše:
Taky čekáme na nové materiály, např. celkem fajn se jeví pokusy s LW PLA, poloviční váha tištěných dílů s netragickou ztrátou pevnosti.


U toho materiálu mám jeden problém.

"Nejdůležitější vstupní proměnné pro řízení expanze jsou rychlost, teplota a průtok. To umožňuje uživatelům měnit hustotu materiálu pro různé části modelu."

Pokud to dobře chápu, tak akcelerace a změna rychlosti způsobí jiné napěnění, takže na pěknej , hladkej a rovnoměrnej povrch se dá zapomenout.
Navíc napěnění vždy musí snížit pevnost.
No a o ceně ani nemluvím.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 01.09.2019 8:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.4.2008
Příspěvky: 5095
Bydliště: CA
dudaj píše:

U toho materiálu mám jeden problém.....

Nazdar
Rad by som si siahol na 3D tlač, ale zatiaľ len zbieram info....
Tlačiarne - tam je výber len o cene....
Vcelku chaos mám vo filamentoch....
Mohli by ste porovnať vlastnosti trebárs PLA, HD PLA, PETG, CPE HG, ASA
Zaujíma ma použiteľnosť v stavbe modelov, komplikovanosť tlače, pevnosť, váha....
Neaké ucelené porovnanie som nikde nenašiel. Informácie sú strašne rozdrobené
Vďaka Ľubo

_________________
http://lubo111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 01.09.2019 15:55 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
váhové porovnání i pevnostní najdeš u dodavatelů. Ale v podstatě ABS i ASA jsou podobné materiály s vyšší teplotní odolností, menší křehkostí a vyžadují vyhřívanou komoru. PLA a PET je cca o 20 % těžší. Pet je pružnější než PLA a má cca o 20°C vyšší tepelnou odolnost. Teplotní roztažnost PLA a Pet je nízká a snadno se tisknou na rozdíl od ABS a ASA. Pak se dělají další modifikace těchto materiálů s trochu jinými vlastnostmi. Pochybuji, že tady někdo bude dělat
rozbor všech dostupných materiálů různých výrobců a různě plněných. A hlavně, až se něco o tisku naučíš, vytvoříš si vlastní postupy a budeš mít jiné priority. Je ti k prdu vědět, že ASA je lehká, když z ní model nebudeš umět vytisknout a ani model pro ni vymodelovat.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 01.09.2019 21:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.4.2008
Příspěvky: 5095
Bydliště: CA
dudaj píše:
váhové porovnání i pevnostní najdeš u dodavatelů. Ale v podstatě ABS i ASA jsou podobné materiály s vyšší teplotní odolností, menší křehkostí a vyžadují vyhřívanou komoru. PLA a PET je cca o 20 % těžší. Pet je pružnější než PLA a má cca o 20°C vyšší tepelnou odolnost. Teplotní roztažnost PLA a Pet je nízká a snadno se tisknou na rozdíl od ABS a ASA. Pak se dělají další modifikace těchto materiálů s trochu jinými vlastnostmi. Pochybuji, že tady někdo bude dělat
rozbor všech dostupných materiálů různých výrobců a různě plněných. A hlavně, až se něco o tisku naučíš, vytvoříš si vlastní postupy a budeš mít jiné priority. Je ti k prdu vědět, že ASA je lehká, když z ní model nebudeš umět vytisknout a ani model pro ni vymodelovat.

PET a PLA je vcelku jasné.....
PLA bezproblémová , ale krehka, PET tiež tlač bez problémov, ale moc gumovitá....
u CPE sa píše...
CPE (co-polyester) je špeciálny odolný filament vhodný pre technické komponenty, najmä pre tlač funkčných prototypov a mechanických súčastí. Tento vylepšený PET (PETG) filament Vám prinesie kvalitnú a jednoduchú tlač. Oproti ABS je CPE bez nepríjemného a zdraviu škodlivého zápachu a bez deformácií a vyznačuje sa výbornou priľnavosťou.
Keďže budem tlačiť v byte - ak je ABS zdraviu škodlivý a so zápachom - tak ABS určite nie...
Ale nieje info, ako ten CPE drží bez komory....
HDPLA uvádzajú tiež ako náhradu ABS - ale treba žíhať...
ASA popis podobný....
Ak nebudem vedieť vymodelovať a vytlačiť - potom mi je zbytočná tlačiareň aj filamenty....
Neaký ten výkres som nakreslil....
Takže snáď to pôjde...

_________________
http://lubo111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 01.09.2019 22:45 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Měl jsem výtisk CPE v ruce a rozlámal jsem ho stejně rychle jako Petko. Žádný znatelný rozdíl jsem neposoudil.
Vytisknout lehké a pevné letadlo je docela problém.
A problémy s tiskem začneš postupně chápat až při vlastní výrobě.
Řešit to , dokud ani nemáš tiskárnu fakt nemá smysl.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 04.09.2019 21:07 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Náhodou jsem narazil na tento blog. Možná to napoví.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 05.09.2019 9:08 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
jio píše:
Náhodou jsem narazil na tento blog. Možná to napoví.


Tedy upřímně - je tam spousta vyložených hovadin... Vyložený úlet je, když v jednom odstavci tvrdí, že PETG vyhřívanou podložku nemusí mít úplně nutně, zatímco v druhém že ano. V podstatě stejný nesoulad je u PETG u smršťovaní, nejdřív ne, pak ano...
Netuším, co znamená věta "Oba materiály vykazují během chlazení menší zmražení.", atd.
Dobrá je ta tabulka na konci, ta mi přijde korektní, ale textovou část před ní bych spíš doporučil ignorovat.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 05.09.2019 10:03 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Nezkoumal jsem to, netisknu. Přišlo mi to jen vhodné zveřejnit, protože coby laikovi mi to přišlo přehledné.

Omlouvám se, netušil jsem, že je to tak hodně závadné.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 05.09.2019 13:47 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Ta tabulka je OK, ten text předtím je spíš nějak pomotaný než úplně chybný - někdo psal a pak si to sobě nepřečetl, bohužel klasika :-( Ono je vesměs jasné, jak to autor myslel a vlastně má pravdu, jenže takhle je to mi to jasné jako dlouholetému uživateli 3D tisku, nováčka by to mohlo poplást :-(


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 05.09.2019 18:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 10.4.2008
Příspěvky: 5095
Bydliště: CA
tomashr píše:
Ta tabulka je OK, ten text předtím je spíš nějak pomotaný než úplně chybný - někdo psal a pak si to sobě nepřečetl, bohužel klasika :-( Ono je vesměs jasné, jak to autor myslel a vlastně má pravdu, jenže takhle je to mi to jasné jako dlouholetému uživateli 3D tisku, nováčka by to mohlo poplást :-(

Aspon zakladne info... aj to pomohlo... vďaka
https://www.materialpro3d.cz/blog/zkous ... materialu/
Tu su skusky mech vlastnosti materialov

_________________
http://lubo111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 06.09.2019 5:45 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
lubo1 píše:
https://www.materialpro3d.cz/blog/zkous ... materialu/
Tu su skusky mech vlastnosti materialov


Ta ASA mne dost překvapila v té rázové houževnatosti. Osobně jsem takový rozdíl proti ABS nepozoroval. A proti petku už vůbec ne.
Na modely letadel ASA používám výhradně víc jak rok, takže by mne tabulka mohla potěšit, ale tak jednoznačnou převahu v praxi jsem nezaznamenal.
Nicméně se mi již daří ji tisknout velké objekty na celou podložku a 24 cm výšky. Takže za mne dobrej matroš.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 48 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google Adsense [Bot], pert a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz