Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Křídlo s žebry z 3D tiskárny
PříspěvekNapsal: ned 30.06.2019 17:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Tohle zní logicky, řekl bych že líp než návod přiložený k samotnému Oracoveru, což je to, podle čeho jsem postupoval. Jedna slabina teda je, že na tom výtisku nemám souvislou odtokovou hranu. Ale je to jen test, předpokládám že křidélko by šlo dělat zvlášť třeba i jinou technologií.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Křídlo s žebry z 3D tiskárny
PříspěvekNapsal: ned 30.06.2019 18:18 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Bez odtokovky je to marná snaha, mimo to máš ty žebra daleko od sebe.
To drobné zvlnění odstraníš žehličkou ve futrálu (ponožka), kdy jedeš žehličkou po křídle tak, že je jedna strana (ta náběžná) přizvednuta. Pak už je to jen otázka cviku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Křídlo s žebry z 3D tiskárny
PříspěvekNapsal: ned 30.06.2019 18:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Jo, já jsem ani nepočítal s tím, že tu odtokovku udělám nějak rozumně. No ale - 6 cm mezi hlavními žebry a 3 cm mezi předními půlžebry je moc? S těmi XPS žebry jsem dával 5 cm a nijak zvlášť se to potahové XPS mezi tím neprověšovalo. Ještě hustěji nasázená žebra by znamenala další váhovou nevýhodu téhle technologie.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Křídlo s žebry z 3D tiskárny
PříspěvekNapsal: ned 30.06.2019 18:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7121
Bydliště: Vsetín
Rozestupy jsou OK, ale té chybějící odtokovky jsem si nevšiml...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Křídlo s žebry z 3D tiskárny
PříspěvekNapsal: ned 30.06.2019 19:34 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
No nevím, ale 6 cm na takové hloubce mi přijde opravdu hodně. Zkus se podívat např. na download/file.php?id=92224&mode=view a další konstrukční modely.

ad "S těmi XPS žebry jsem dával 5 cm a nijak zvlášť se to potahové XPS mezi tím neprověšovalo."
Srovnej si pevnost potahu s XPS a s tou folií. Mimo to u folie bude třeba zaaretovat rohy, aby se to nekřížilo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Křídlo s žebry z 3D tiskárny
PříspěvekNapsal: pon 19.08.2019 17:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Furt mám v hlavě 3D-tištěná žebra křídla potaženého XPS, konkrétně na dvoumotorový hydroplán, rozpětí 1000 mm, hloubku křídla zatím uvažuju 270-220 mm, a nějaký tlustší profil: Selig S8055, NACA 2412, HQ2012 nebo něco podobného. Uvažuju, že bych nedělal horní stranu potahu křídla v roli pantu, ale že bych k žebrům přitiskl i nějaký pant na napojení křidélek, něco takovéhoto:

Příloha:
zebro.png
zebro.png [ 10.2 KiB | Zobrazeno 3317 krát ]


Jednotlivé panty propojit buďto průběžnou 1mm karbonovou tyčkou, na kterou by se navěsilo z opačné strany žebro pro křidélko, anebo třeba jen nějakým kolíkem (kde to vzít?) sepnout dohromady vždy jedno žebro křídla s jedním žebrem křidélka. Zkoušeli jste někdo něco takovéhoto? Nebo se na to vykašlat a nechat pant z toho XPS + potahové fólie?

Taky mě napadlo, že 12 % už je na této hloubce docela velká tloušťka (cca 32-26 mm), takže by do takto tlustého křídla šlo schovat i celé servo včetně páky a táhla. Prostě by se udělala dostatečně velká díra v potahu, a servo by se zastrčilo do obdélníkové díry v žebru. Dělali jste někdo úplně schovaná serva? Jaká to má úskalí například z hlediska proveditelnosti výměny serva, atd?

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Křídlo s žebry z 3D tiskárny
PříspěvekNapsal: sob 24.08.2019 20:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Testovací kus křídla. Vytiskl jsem žebra z ABS-T (Plasty Mladeč), 3 mm vysoká, 8% hexagonální výplň, jedna plná vrstva dole, jeden perimetr. 6 žeber jsem dal s rozestupem 55 mm, celkem tedy 5x55 + 3 = 278 mm, hloubka profilu 270 mm. Profil jsem rozdělil v 60 % hloubky na pevnou část a křidélko, obojí jsem zkosil o 22.5°, abych získal výchylku dolů 45°. Žebra jsem lepil UHU-Porem na 3mm Starlon (XPS), pak jsem to potáhl 80mikronovou laminovací fólií. Takovýto segment křídla váží 52.5 g, z čehož žebra jsou okolo 15 g.
Příloha:
kridlo-zebra-1.jpg
kridlo-zebra-1.jpg
[ 70.78 KiB | Zobrazeno 3174 krát ]


Příloha:
kridlo-zebra-2.jpg
kridlo-zebra-2.jpg
[ 67.34 KiB | Zobrazeno 3174 krát ]


Příloha:
kridlo-zebra-3.jpg
kridlo-zebra-3.jpg
[ 52.43 KiB | Zobrazeno 3174 krát ]


Příloha:
kridlo-zebra-4.jpg
kridlo-zebra-4.jpg
[ 53.73 KiB | Zobrazeno 3174 krát ]



Pokusně jsem dvě z žeber vytiskl s dírou na servo, že ještě vyzkouším zabudované servo uvnitř křídla, ale asi to nechám být, a už budu dělat rovnou finální křídlo. Ještě tam mám otvor na nosnout trubku, pomocí které bych mohl dělat vzepětí (posunem díry v žebru nahoru u prostředních žeber a dolů u krajních), případně možná i zkroucení konců křídel (pootočením žebra na trubce před zalepením). Dobré je, že i křidélko vypadá v torzním směru docela pevně.

Teď musím rozmyslet, ke kterému žebru budu co kotvit (gondoly motorů, trup, asi plováčky pod konci křídel), abych příslušným způsobem upravil jednotlivá žebra. Tato technologie vypadá docela použitelně.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Křídlo s žebry z 3D tiskárny
PříspěvekNapsal: ned 25.08.2019 5:18 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Vypadá to myslím dobře a nadějně. Čekám na pokračování a držím palce.

Akorát Greta Thunberg by se z toho nejspíš pos.ala... :-D

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Křídlo s žebry z 3D tiskárny
PříspěvekNapsal: ned 25.08.2019 7:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2011
Příspěvky: 1722
Bydliště: uhlířská lhota 74
jen mě zajímá , proč je to vlnkování stralonu rovnoběžně s žebry? když ho dávám na lodě tak mi lépe oblouk na trupu dělá s vlnkami kolmo na žebra. :?:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Křídlo s žebry z 3D tiskárny
PříspěvekNapsal: ned 25.08.2019 10:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Jo, to je obvyklý dotaz. Ten Starlon je deska asi 100x50, s vlnkováním rovnoběžným s kratší stranou. Takže pokud z toho chci postavit nedělené křídlo širší než těch 50 cm, tak není jiná možnost než mít vlnky ve směru letu. Navíc předznačené rovnoběžky se docela hodí :-). Pevnostně to ničemu nevadí, nepozoruju rozdíl v jednom nebo druhém směru. Jediné co by vadilo je ostrý ohyb podél toho vlnkování s vlnkovanou stranou zvenku. Pak by se to lámalo podél těch vlnek.

Na Mini Scoutovi jsem dokonce ty vlnky na trupu dal zvenku a použil je jako designový prvek :-)

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Křídlo s žebry z 3D tiskárny
PříspěvekNapsal: čtv 12.09.2019 7:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
Koncepční dotaz:

Vyztužit takovéto křídlo karbonovou trubkou "uprostřed", anebo dvěma tenčími podél horní a dolní strany profilu?

Mám zkušenost, že pevnost v tahu a v torzi zajistí ten povrch z laminovací fólie, ale co je problém, je pevnost v kompresním směru. Tak přemýšlím, jestli by nebylo lepší a lehčí vyřešit toto umístěním třeba 3mm karbonové trubičky do horní a dolní strany nejtlustšího místa profilu, možná i jen po části rozpětí, poblíž centroplánu. Samozřejmě není to "opravdový" nosník, chybí tomu výztuhy po celé výšce mezi žebry. Ale tak možná by to stačit mohlo, a asi by to bylo i lehčí než třeba 6-8mm karbonová roura.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Křídlo s žebry z 3D tiskárny
PříspěvekNapsal: čtv 12.09.2019 8:20 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
Musis pametat na jednu dolezitu vec, ak das do konstrukcie nosny prvok ktory ma daleko mensi modul pruznosti ako zbytok konstrukcie, tak potom nanho prenesies vsetky sily. Takze ak tam das uhlik, musis ho dimenzovat na celu zataz kridla. Tie nosniky po stranach budu samozrejme pri rovnakej vahe daleko pevnejsie ako trubka v strede, ale narazis presne na to co pises - budes ich musiet "spojit" lebo budu namahane voci sebe klzne, takze tam bude musiet byt stojina, ale mozno by ju slo vytlacit spolu s rebrami - ona nemusi byt suvisla, jej uloha je preniest smykove sily a udrzat nosniky v prislusnej vzdialenosti. Preto sa robi u balzovej verzie vlaknami na vysku. Ak to tlacis, stacilo vy vytlacit tie stojiny ako Xka medzi rebrami.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Křídlo s žebry z 3D tiskárny
PříspěvekNapsal: čtv 12.09.2019 8:49 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
igorb píše:
udrzat nosniky v prislusnej vzdialenosti ... stacilo vy vytlacit tie stojiny ako Xka medzi rebrami.


Neodporuje si to trošku? Neměla by to spíše být "x-mřížka"?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Křídlo s žebry z 3D tiskárny
PříspěvekNapsal: čtv 12.09.2019 8:55 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
zdzd píše:

Neodporuje si to trošku? Neměla by to spíše být "x-mřížka"?


Nemyslim, ak to vytlaci naplacato (aby boli vlakna spojene a nehrozila delaminacia - presne ako tie rebra) a da tomu pekne kuty, tak to bude uplne OK - samotne X prenesie smykove sily, rebra prenesu "spojenie" a kuty zabezpecia stabilitu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Křídlo s žebry z 3D tiskárny
PříspěvekNapsal: čtv 12.09.2019 9:02 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2005
Příspěvky: 337
A není těch materiálů už nějak moc na jedno křídlo, teda když už se s tím kolega maluje pro 3D tisk :) ABS, uhlík, XPS, polyester folie, ...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 55 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz