Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Upnutí materiálu
PříspěvekNapsal: čtv 13.12.2018 14:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.12.2006
Příspěvky: 806
Bydliště: Českolipsko, ČR
A proč by to nemělo jít ve svěráku? Je to jen obdélník z 2mm materiálu, to přece není žádný problém upnout do svěráku, jen se to musí upínat s rozumným citem, aby se to nezbortilo, ale jinak běžá věc. Teda pokud to nemá rozměry třeba 200x150mm, to už problém je, ale tak malý, jak popisuješ není žádný problém.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Upnutí materiálu
PříspěvekNapsal: čtv 13.12.2018 15:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Proč do toho motáš kvadatutu kruhu. :lol: Prostě vše chce nějaký postup. Pokud si chceš sám něco vyrábět na CNC, tak to většinou ani jinak nejde (pokud nechceš do stroje ručně zadávat souřadnice z bodu do bodu). Prostě si musíš vyrobit model, ze kterého pak budeš vypočítávat i ten NC-kód.
1) Pokud nemůžeš použít nějaká hotová data, musíš si to vymodelovat. Pro takové jednoduché víčko by stačilo i ve 2D, ale pro lepší představu je 3D názornější a snáz při něm odhadneš možné problémy s obráběním, nebo upínáním.
2) Už při tom modelování musíš přemýšlet o tom, jestli je to vyrobitelné a jaký bude vhodný postup obrábění a jak to budeš upínat.
V případu toho tvého víčka bych ve svěráku ofrézoval vnější půdorys víčka, a po otočení "vyhlodal" to vnitřní vylehčení, včetně nějakých otvorů pro konektory a podobně. Poton upnout jen za ty necelé 2mm a dodělat osazení podle vnitřku profilu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Upnutí materiálu
PříspěvekNapsal: čtv 13.12.2018 16:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10487
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Larku, znám jednoho Tvýho vrstevníka, nástrojaře a ten nic nemodeluje, čumí do výkresu a rovnou mastí G-code pro pětiosák. A řeknu Ti, že i dost složitý věci. Asi má vynikající prostorovou představivost.
Možná je na tom podobně jako jeden můj známej ze Slavkova. Je nějakej prapodivnej dislektik a disgrafik ale paradoxně, když navrhuje plošáky, tak mu to jde tak, že přímo zírám. Koukne na schema, třeba eurodesky s 15-30 šváby a hned ví, jak plošák rozvrhnout aby byla minimalizace spojů a via otvorů. Ptal jsem se ho jak to dělá a on mě tvrdil, že ten plošák má v hlavě a jen ho "obkreslí" do Eagle. Prostě má nadělíno někde jinde.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Upnutí materiálu
PříspěvekNapsal: čtv 13.12.2018 18:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Jó kluci od mašin taky drobné věci mastili ručně (hlavně fušky), ale té radosti, když se náhodou upsal a stačilo jen zapomenout desetinnou tečku. :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Upnutí materiálu
PříspěvekNapsal: čtv 13.12.2018 18:56 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
no normálně dělám tak, že vezmu desku a vyfrézuji do ní díry a pak frézuji obvod čílek. Udělá se jich takhle hromada za pár minut.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Upnutí materiálu
PříspěvekNapsal: čtv 13.12.2018 19:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Všechny programy co jsem dělal pro 3 i 5 osou frézu, jsem psal ručně... Jde to dobře. Teda alespoň mě.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Upnutí materiálu
PříspěvekNapsal: čtv 13.12.2018 23:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Lark píše:
1) Pokud nemůžeš použít nějaká hotová data, musíš si to vymodelovat. Pro takové jednoduché víčko by stačilo i ve 2D, ale pro lepší představu je 3D názornější a snáz při něm odhadneš možné problémy s obráběním, nebo upínáním.
2) Už při tom modelování musíš přemýšlet o tom, jestli je to vyrobitelné a jaký bude vhodný postup obrábění a jak to budeš upínat.


S bodem 1 nemám problém - standardní postup mám ten, že ve 2D CADu (SolidEdge, volná verze) si namaluju, co potřebuju ve 2D, naimportuju do EstlCAMu a tam dodělám tu třetí osu. Funkční, ověřené, žádný zádrhel.

Bod 2 je ten problém - pokud neznám možnosti, jak to upnout (teď už opravdu neřeším tenhle konkrétní případ, ten je řešitelnej tím svěrákem), tak to považuju za nevyrobitelné a třeba si tím jen komplikuju život. A ty neznám, protože se krouhání materiálu věnuju jen okrajově a k dospělé mašině a lidem, co to umí, jsem se nepřiblížil nikdy ani na dohled. Proto se ptám, jaké jsou vlastně ty možnosti, jak se to dělá ve "velkém" provozu.

Ten mikrosvěrák, co k té Proxxonce mám, má maximální rozjezd tuším 30 mm, takže větší součást tam nenacpu, byť má ta frézičička po nějakých úpravách obrobitelnou plochu cca 200x100 mm - takže pak nastupujou upínky - a nebo něco jiného, co by tam použil člověk, co to umí. A co já neznám. Nejsme ve při, v podstatě se chci jen dovzdělat a zjistit, jaké ty možnosti jsou - můj rozsah představivosti je v tomhle značně omezený.

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Upnutí materiálu
PříspěvekNapsal: pát 14.12.2018 0:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Proč by to v tom svěráku nemělo jít? Vždyť píšeš že polotovar máš 20 x 25 x 80. Upni to do svěráčku za šíři 25 a nad čelisti si nech koukat přesah, aby ti vyšla s rezervou výška toho límečku, co přijde dovnitř profilu (nebo celý tvar). Mimochodem nechápu, proč tu vnitřní část chceš dělat vysokou 18mm (20 -2), ale to je tvoje věc. Ofrézuj kompletní tvar včetně vyvrtání a vyfrézování otvorů pro konektory a šrouby, prostě celý tvar co přijde dovnitř profilu. Pokud by si tu část co přijde dovnitř dělal nižší a náš dost dlouhou frézu, Můžeš to udělat kompletně i s obvodem vnějšího 2mm čílka na jedno upnutí. Pak už stačí kus jen upnout obráceně a odfrézovat čelní plochu na ty 2mm, případně dodělat vnější obvod. Pro to obrácené upnutí by bylo vhodné vložit do toho límešku kostku, aby se to nebortilo. Obrázky ti snad napoví víc.


Přílohy:
Upnuti.png
Upnuti.png
[ 156.33 KiB | Zobrazeno 2084 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Upnutí materiálu
PříspěvekNapsal: pát 14.12.2018 8:51 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
bitovod píše:

Bod 2 je ten problém - pokud neznám možnosti, jak to upnout (teď už opravdu neřeším tenhle konkrétní případ, ten je řešitelnej tím svěrákem), tak to považuju za nevyrobitelné a třeba si tím jen komplikuju život. A ty neznám, protože se krouhání materiálu věnuju jen okrajově
.


Nechápu co stále řešíš. Prostě buď se to dá do svěráku, přichytí uponkami , nebo přilepí. Já mám například našroubovanou na mašině univerzálu, protože je přesnější než svěrák. Vše ostatní je o tvé vynalézavosti. Každej nestandartní výrobek se řeší pochopitelně kreativně už při návrhu. Pokud zvolíš špatnej postup, nebo něco přeskočíš , už to nevyrobíš. Neexistuje univerzální rada. Jen se u toho musí přemýšlet. Toť vše.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Upnutí materiálu
PříspěvekNapsal: pát 14.12.2018 10:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Univerzálka ve stroji je dobrá věc. Používám 2. Ale svěrák to nenahradí.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Upnutí materiálu
PříspěvekNapsal: pát 14.12.2018 10:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.3.2010
Příspěvky: 1457
Bydliště: Praha 9, Horní Počernice
Koukám, že je fakt nad moje síly napsat to tak, aby někdo přečetl víc než první řádek.

Díky za pomoc, už to nechte to bejt, to nemá smysl.

_________________
Startuji čím dál častěji, ale počet přistání, po kterých se letadlo nedá odnést v jedné igelitce, se i nadále limitně blíží nule...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Upnutí materiálu
PříspěvekNapsal: pát 14.12.2018 11:08 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4506
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
bitovod píše:
Koukám, že je fakt nad moje síly napsat to tak, aby někdo přečetl víc než první řádek.



ale jo, myslím že všichni tvé dotazy pročetli důkladně.
nevím , jestli jsi ty pochopil správně odpovědi.
Prostě není univerzální manuál.
Koukni na strojařská videa na Yutube. Je tam spousta zajímavých věcí, jak si lidi poradili při obrábění dílů teoreticky nevyrobitelných.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Upnutí materiálu
PříspěvekNapsal: pát 14.12.2018 11:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Nevím proč si myslíš, že nečteme tvé příspěvky celé? Snažím se odpovídat na všechny tvé rekce, jen nějak zase nechápu tvojí větu:
Bod 2 je ten problém - pokud neznám možnosti, jak to upnout (teď už opravdu neřeším tenhle konkrétní případ, ten je řešitelnej tím svěrákem), tak to považuju za nevyrobitelné ...

Popsal jsem ti celý postup jak to v tom svěráčku vyrobitelné je, tak nevím co by mělo být špatně. Jestli ta vnitřní část co přijde do profilu má vypadat nějak jinak, tak se to dá upravit, ale s obrobitelností to nijak nesouvisí. Pořád ale nevíme jak to má přesně vypadat. A pokud jde o ten svěráček Proxxon, tak tipuju že se jedná o tenhle: https://www.naradi-vesely.cz/sverak-strojni-ms4.html?listfilter=bnVsbA== Mám ho taky, jen by bylo dobré ho trošku upravit. Přefrézovat horní stranu čelisté na stejnou výšku. Čelisti má široké 50mm a uváděné rozevření 34 (naměřil jsem jen 33,5), takže nevím proč by to v něm nešlo udělat. Jen to není na nějaké "hrubé rafání", protože se utahuje ručně jen tím kolečkem a materiál svěráku je nějaká zinková slitina a snadno se v ní strhne závit (už jsem to opravoval). Na frézování plastu by ale měl vyhovět. A jak tě naviguje dudaj asi by ti pomohlo shlédnutí videí z YT.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Upnutí materiálu
PříspěvekNapsal: pát 14.12.2018 11:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
dudaj píše:

ale jo, myslím že všichni tvé dotazy pročetli důkladně.
nevím , jestli jsi ty pochopil správně odpovědi.
Prostě není univerzální manuál.
Koukni na strojařská videa na Yutube. Je tam spousta zajímavých věcí, jak si lidi poradili při obrábění dílů teoreticky nevyrobitelných.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Jenom pro zajímavost, tuto kostku jsem si před lety udělal ve verzi 2 kostičky v sobě a 3 kostičky v sobě na klasickém soustruhu SV-18. Za použití jediného nože. Ale to už není o upínání ve frézce...

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Upnutí materiálu
PříspěvekNapsal: pát 14.12.2018 12:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Takovou "specialitkou" bych mu neblbnul hlavu, když pořád tápe v absolutních základech. Nějaké základy najdeš třeba tady, nebo tady.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz