Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Databáze vyzkoušených fréz
PříspěvekNapsal: úte 27.03.2018 19:39 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.11.2008
Příspěvky: 442
Bydliště: Znojmo
Zdravím vespolek.
Postavil jsem si frézku a učím se s ní zacházet. Na webu se dají sehnat informace ke každému detailu stavby CNC, ale se samotným frézováním je to celkem bída.
Vzhledem k tomu, že je tu spousta machrů přes CNC, napadlo mě, že bychom společnými silami mohli udělat jakousi "databázi" fréz, které máte osobně ozkoušeny, a to ideálně včetně doprovodných informací:

slovní popis + průměr stopky + průměr frézy + hlouba řezu
materiály, na kterých se osvědčila + feedrate a otáčky
link do eshopu.

Protože jsem v tomhle začátečník, můžu zatím zmínit jedinou:

dvoubřitá 1,5mm fréza - 3,175 x 1,5 x 6mm
obyč buková překližka 5mm na jeden záběr při 2200mm/min a 18k rpm
banggood


Mám s ní (s jediným kusem) odhadem 40m řezu a pořád jede. Dělá ošklivé otřepy, ale vyfrézovano udesku stačí naplocho vzít houbičkou a všechno jedním tahem odpadá. Samotný řez je pěkně čistý.

Alespoň pro mě osobně by to byl skvělý zdroj informací. Prozatím hlavně lámu a tápu, jakou frézu na jaký materiál použít a metoda pokus omyl v tomhle případě není úplně vhodná:)

Ondra


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Databáze vyzkoušených fréz
PříspěvekNapsal: stř 28.03.2018 0:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
To máš těžký, nikde nemáš záruku že když se po půl roce obrátíš na stejnýho rejžáka, že ti znova pošle stejně kvalitní frézičku jako poprvé. Osobní zkušenost. Dokonce i v sadě několika průměrů nebyly frézičky stejný kvality. Třetina byla tupá jak prd..l. :roll:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Databáze vyzkoušených fréz
PříspěvekNapsal: stř 28.03.2018 5:02 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
ondra1402 píše:
.... Dělá ošklivé otřepy...
Vyzkoušej tuhle, zpočátku když je ještě ostrá, dělá otřepy minimální.
Jinak stabilita dodávek a opakované dostupnosti dříve koupených fréziček viz. Celeron...

Ten posuv 2200mm/min v 5mm buku na jeden záběr při 18k ot./min - fakt? To se mi docela nezdá... Ani břízu 3mm bych takhle nejel.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Databáze vyzkoušených fréz
PříspěvekNapsal: stř 28.03.2018 7:11 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
to je tezky - ono totiz zalezi aj na stroji co mas. To ze treba ja jedu buk 1.2-1.5 zubatou na 300mm posun /15K a 2mm zaberu je pro tebe informace k nicemu protoze :

- mam asi mekci/slabsi stroj a tudiz nemuzu ject tak rychle
- mam pomalejsi vreteno a asi vyrazne slabsi (250W) vreteno
- jedu konzervativne - vim ze bych mohl ject rychlejsi ale je me to tak nejak jedno, casu mam dost

Proste pokud bych se ridil tim co napises ty tak bych asi docela koukal :-D Muzeme diskutovat kvalitu nastroju ale to je asi tak vsechno.


Co se tyka kvality - musim rict ze zubata Ti freza v prumerech 1-1.5mm me jeste z BG blba neprisla.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Databáze vyzkoušených fréz
PříspěvekNapsal: stř 28.03.2018 7:57 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Mi to prijde docela hodne na tu 1.5mm frezicku... At jedu treba 6mm brizu, nad 100W se nedostanu a pri 560mm/min se mi 1.4mm po chvilce zlomi :?

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Databáze vyzkoušených fréz
PříspěvekNapsal: stř 28.03.2018 8:26 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
zkusil jsem hodit data do kalkulacky a pro 1.2mm , 2 britou frezu je do MDF doporucena rychlost 450mm/m pro 18K otacek a osobne me prijde MDF jako mensi problem nez bukova preklizka.


Mozna by stala za to fotka tech otrepu - vubec by me neprekvapilo kdyby to byla signalizace problemu. Me osobne se na bukove preklizce zadne otrepy pri frezovani nedelaj.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Databáze vyzkoušených fréz
PříspěvekNapsal: stř 28.03.2018 8:41 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.11.2008
Příspěvky: 442
Bydliště: Znojmo
jde o obyčejnou 3vrstvou truhlářskou bukovou překližku a frézuju 5,2mm do hloubky s posuvem 2200mm/min. Otáčky odhaduju, protože nemám seštelovaný vřeteno (má mít 22k při 400Hz, jedu na 330Hz). Video nemám a nějakou dobu mít nebudu, na půdě je zima a leze na mě chřipka.

Občas jsem zapomněl snížit v Estlcam feedrate a mám proto omylem vyzkoušeno, že to bez lámání frézuje i 2700mm/min.

Netvrdím ale, že je to správně, jak říkám - dělá to škaredý otřepy, fotky přikládám. Na druhou stranu je samotnej řez pěkně čistej, což jsem s těma "kukuřicema" neměl, byly tam po celé délce drážky.


Přílohy:
Poznámka: ošklivý otřepy
WP_20180306_17_57_08_Rich.jpg
WP_20180306_17_57_08_Rich.jpg
[ 74.89 KiB | Zobrazeno 3327 krát ]

Poznámka: po obroušení houbičkou
WP_20180306_17_56_55_Rich.jpg
WP_20180306_17_56_55_Rich.jpg
[ 60.71 KiB | Zobrazeno 3327 krát ]

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Databáze vyzkoušených fréz
PříspěvekNapsal: stř 28.03.2018 10:14 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
ad drazky od kukurice - jo, ty tam jsou ale na 1.2 prumeru prakticky neznatelne takze to nejak neresim

ad rychlost - mozna se projevuje vyssi tuhost stroje. Mene vibraci = mene se lamou nastroje

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Databáze vyzkoušených fréz
PříspěvekNapsal: stř 28.03.2018 17:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
Souhlasím se zakladatelem, databáze fréz by byla opravdu pěkná, témata se většinou točí kolem stavby a ladění frézek. A třeba mě dost pomohlo, když Jyrri a ostatní v vláknu o CNC uvedli konkrátní rychlosti.
Protože jsem v experimentální fázi a vřeteno je docela silné, hledal jsem nastavení pro silnější frézky - např. 6 mm a smrk nebo buk a nic rozumného jsem nenašel.
Stejně tak pro frézování a gravírování plexi nebo frézování plechu (bočnice PC) jsem nenašel nic od čeho bych se mohl odrazit.

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Databáze vyzkoušených fréz
PříspěvekNapsal: čtv 29.03.2018 7:13 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Jindra_S píše:
Protože jsem v experimentální fázi a vřeteno je docela silné, hledal jsem nastavení pro silnější frézky - např. 6 mm a smrk nebo buk a nic rozumného jsem nenašel.
Stejně tak pro frézování a gravírování plexi nebo frézování plechu (bočnice PC) jsem nenašel nic od čeho bych se mohl odrazit.


Protoze toto je modelarske forum :-) Takze 99% veci co tu lidi frezuji je drevo a penove materialy bo plech ci plexi se na modelu zase tak moc casto nepouzije . Pokud chces frezovat plech atd... tak se zeptej na specializovanem cnc foru - https://forum.strojirenstvi.cz/ (presunulo se tam C-N-C forum) nebo jsou podobne skupiny i na knize ksichtu.

Ja tam teda uz par let nebyl protoze kdybych jim poslal fotku moji MPCNC z trubek, 3D tisku, nahonem remenem a vretenem z kusu hlinikovy trubky tak je asi slehne :-D

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Databáze vyzkoušených fréz
PříspěvekNapsal: čtv 29.03.2018 7:17 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
I kdyz ted koukam ze maj vlakno na masiny pod 10K. Ze bych je trochu oprudil ?


Pokud se nekdo bude chtit pobavit tim jak me budou vysvetlovat ze to co pouzivam dva roky je vlastne uplne spatne :-D https://forum.strojirenstvi.cz/viewtopic.php?f=15&t=20174&p=280863#p280863

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Databáze vyzkoušených fréz
PříspěvekNapsal: čtv 29.03.2018 8:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Radši tam nelez, jak nemá mašina aspoň tunu, tak budeš těžce sepsut. :)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Databáze vyzkoušených fréz
PříspěvekNapsal: čtv 29.03.2018 15:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.11.2008
Příspěvky: 2374
Bydliště: Někde na okraji Mléčné dráhy, kousíček za Alfa Centauri. A tam někde je Lounsko
Obrázky: 0
Ti různí výrobci fréziček nikde neudávají doporučenou řeznou rychlost a posuv na zub dle použitého matroše? To je snad základ frézování bez laborování.
Také dost záleží na geometri nástroje jako je třeba úhel šroubovice apod. a pro který matroš je vhodná. Pak se vyhnete věčnému dohadování co nastavit za parametry.
Zde by se dalo najít pár řezných podmínek na plech i plasty, jak se tu někdo zmínil
http://www.tumlikovo.cz/rubriky/rezne-podminky-nastroju/

_________________
Co neubrzdíš neukecáš.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Databáze vyzkoušených fréz
PříspěvekNapsal: čtv 29.03.2018 16:05 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
rampa_mckvak píše:
Ti různí výrobci fréziček nikde neudávají doporučenou řeznou rychlost a posuv na zub dle použitého matroše? To je snad základ frézování bez laborování.
Také dost záleží na geometri nástroje jako je třeba úhel šroubovice apod. a pro který matroš je vhodná. Pak se vyhnete věčnému dohadování co nastavit za parametry.


Tak urcite to udavaj znackovy vyrobci. Ale pred nejakou dobou jsem je hledal a neda se rict ze by jich byly vsude tuny. Takze to pojistila cina

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Databáze vyzkoušených fréz
PříspěvekNapsal: čtv 29.03.2018 16:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.11.2008
Příspěvky: 2374
Bydliště: Někde na okraji Mléčné dráhy, kousíček za Alfa Centauri. A tam někde je Lounsko
Obrázky: 0
Tady by se dali nějaká data vycucat a vyjít z nich. Stačí stáhnout 120MB seoubor zip
https://www.hhw.cz/cz/Ke%20sta%C5%BEen%C3%AD/%C5%98ezn%C3%A1%20data

_________________
Co neubrzdíš neukecáš.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz