Switch to full style
Pokrok se nedá zastavit. Nástroje řízené pomocí počítače ulehčují výrazně práci. Výroba strojů, příprava podkladů výkresů. I poptávky a nabídky mezi rcmaniaky.
Odeslat odpověď

Re: Převod z DXF do G-CODE ve formátu NC

stř 01.11.2017 15:04

pokud mas 3D tiskarnu tak se fakt podivej na MPCNC

Re: Převod z DXF do G-CODE ve formátu NC

pát 05.01.2018 22:06

Pracuju na CNC Fehlmann. Programy mi dodávají hotové. Jednoduché věci jsem schopný si napsat ručně. Ale co mi už delší dobu dělá problémy, je převod do kódu pro Fehlmanna s příponou "H". Jde mi o jednoduché gravírování a "kreslení" gravírkou do oceli v jedné výšce. Zkoušel jsem několik free programů. Ten poslední co mám je Estlcam, ale nejde to uložit pro "můj" stroj. Nevíte mi nějak pomoct?
V čem si vytvořit těch několik drobností pro mašinu? Děkuji.

Re: Převod z DXF do G-CODE ve formátu NC

sob 06.01.2018 1:38

Doufám, že jsem tvůj dotaz pochopil správně? Ten Estlcam ti vyplivne nějaký G-kód, což je prostý textový soubor, který se dá snadno editovat třeba v Notepadu, nebo Wordpadu. Tak si zkus porovnat soubor který ti na Fehlmannu funguje, se souborem z toho Estlcamu. Nejspíš bude rozdíl v tzv. hlavičkách obou souborů (několik řádků na začátku), kde se nastavují základní parametry pro stroj a další řádky už jsou jen souřadnice, případně změny otáček, posuvu, nebo přejezdy, případně základní G a M kódy. Klidně můžeš něco malého dát sem a zkusím se na to podívat. Hlavně to přilož komprimované v ZIPu, aby se to při přenosu nenabořilo a taky kvůli podporovaným příponám i kvůli velikosti (max.1MB).

Re: Převod z DXF do G-CODE ve formátu NC

sob 06.01.2018 12:28

Hlavička programu není problém. Ale samotné frézování je v jiném formátu kódu. Stroj to nepobere. Přikládám jeden z prográmků které fungují a jsou od profíka. Něco podobného si chci dělat sám. Někdy jde i o složitější tvary a program může mít i tisíce řádků. To ručně opravdu napsat nejde.
Přílohy
Siri.zip
(7.82 KiB) 77 krát

Re: Převod z DXF do G-CODE ve formátu NC

sob 06.01.2018 12:43

Co je to za masina? Nie je to Heidenhein?

https://content.heidenhain.de/doku/tnc_ ... 388-22.pdf

Kazdy stoj ma vlastny script, aj ked je to G code, vzdy tam mas nejake ficurie ktorym musis vyhoviet, uz sa to tu spominalo, robi to postprocesor. Takze pokial do chces generovat automaticky, potrebujes prislusny postprocesor do CAMu ktory bezi s tvojim CADom :- )))

Skorej by som hladal nejaku "kompatibilnu" cestu. Zisti ci to nevie bezat s nejkym jednoduchym Gcodom (to by slo extrahovat z 3d cadov/camov) alebo hpgl (to by slo extrahovat z 2d kreslicov)

Re: Převod z DXF do G-CODE ve formátu NC

sob 06.01.2018 12:55

Ano je to Heidenhain.

Re: Převod z DXF do G-CODE ve formátu NC

sob 06.01.2018 13:01

Tak to by malo vediet fungovat s normalnym G codom. Cize ako uz bolo povedane - urobis "nejaky", vymenis hlavicku, ale budes si musiet nastudovat nejake inicializacie, a otestovat presety na krivky.

http://www.helmancnc.com/heidenhain-iso-g-codes/

Re: Převod z DXF do G-CODE ve formátu NC

sob 06.01.2018 16:01

On může být ještě rozdíl v tom zápisu souřadnic (jiný počet desetinných míst, nebo tečka), nebo označení a číslování řádků. Hoď sem ještě ten soubor z Estlcam, ať to můžeme porovnat. Existují taky konverzní programy různých formátů:
G-Code Converter a jsou tam i online verze.

Re: Převod z DXF do G-CODE ve formátu NC

sob 06.01.2018 16:11

Tady je to:
Přílohy
medaile siri pr.20mm.zip
(3.73 KiB) 71 krát

Re: Převod z DXF do G-CODE ve formátu NC

sob 06.01.2018 16:37

Tu syntaxi už si přesně nepamatuju, ale rozdíl vidím v číslování a L na začátku řádku a přepínání řezného a rychlo posuvu. Už si nepamatuju jestli se u Heidenhain nedá to číslování vypnout. Zkus projít nějaké ty konvertory, nebo existují textové editory, které dokáží označování sloupců, takže by se ty čísla a L daly doplnit hromadně. Určitě by se na to dal napsat i jednoduchý script, ale na to už si netroufám.

Re: Převod z DXF do G-CODE ve formátu NC

sob 06.01.2018 16:57

Ještě mě napadlo, nejdou v tom Estlcam nastavit jiné formáty výstupu?

Re: Převod z DXF do G-CODE ve formátu NC

sob 06.01.2018 18:01

jde toho nastavit docela dost ale treba generovani cisla radku ne

Re: Převod z DXF do G-CODE ve formátu NC

sob 06.01.2018 18:15

Jiné formáty ano, ale ani jeden nesedí.

Re: Převod z DXF do G-CODE ve formátu NC

sob 06.01.2018 18:32

No a nesežere ta mašina přímo DXF a do G-kódů si to převede sama? pracuji na siemens840 a tam to tuším jde.

Re: Převod z DXF do G-CODE ve formátu NC

sob 06.01.2018 18:52

To opravdu nejde.
Odeslat odpověď