Switch to full style
Pokrok se nedá zastavit. Nástroje řízené pomocí počítače ulehčují výrazně práci. Výroba strojů, příprava podkladů výkresů. I poptávky a nabídky mezi rcmaniaky.
Odeslat odpověď

Simulace pohybu nástroje

ned 12.03.2017 11:52

Potřeboval bych simulovat dráhu nástroje na základě G-kódu. Frézku ovládám přes LinuxCNC, ale data připravuji na win stroji a většinou nesedím u toho linuxu abych si mohl data "pustit". Hodil by se mi jednoduchý soft, kde bych ve 3D viděl dráhu nástroje a současně mohl G-kód editovat. Přeci jen občas se hodí něco v kódu upravit .... přidat, ubrat.

Re: Simulace pohybu nástroje

ned 12.03.2017 12:08

založíš vlákno o frézování polystyrenu a přestaneš tam reagovat. Pak pokračuješ v dané problematice založením nového vlákna zhruba
po týdnu.

Tak nazdar .

ned 12.03.2017 12:47

... a mají ty dvě věci přímou souvislost? Zvažoval jsem, zda pokračovat u toho polyše, ale tam bylo vše zodpovězeno ...

ned 12.03.2017 13:16

Simulace dráhy nástroje bývá součástí CAMu při výpočtu dráhy, nebo pokud chceš sledovat aktuální polohu při obrábění, musí být simulace v řídicím systému stroje. Existují na to i samostatné SW, které ale nebývají levné, a u těch bývá problém se správností simulace různých G a M kódů, protože ty můžou být u různých řídicích systémů trochu odlišné a simulace pak nemusí odpovídat skutečnosti, jak to bude interpretovat stroj. Na ruční editování G-kódu (NC programu) ti stačí obyčejný textový editor, jako je třeba notepad. Je to ale hóódně riskantní, aby si neudělal překlep a hlavně musíš přesně vědět jak funguje řídicí systém a co děláš.

ned 12.03.2017 13:53

Že ta problematika nebude úplně jednoduchá tuším.
Ale našel jsem toto https://nraynaud.github.io/webgcode/ a úplně mi to vyhovuje. Jednoduché, možnost úpravy kódu. Blbý je, že je to jen přes web rozhraní. Zkoušel jsem ještě CAMotics http://camotics.org/ , ale ten jsem vůbec nepobral, neumím ho použít ani s ukázkovými soubory, natož se svými ... a navíc to vypadá, že s formátem linuxcnc není úplně kámoš.

ned 12.03.2017 14:32

Jde taky o to co si od té simulace slibuješ a k jakému účelu jí chceš použít. Ten první mi připadá spíš jako hračka. V tom ukázkovém programu není ani žádná hlavička, ale jsou tam rovnou jen pohyby vřetena. S tou velkou ukázkou už se ani nedá pořádně manipulovat a to má jen necelých 240000 řádků. Ten druhý neznám a instalovat ho nehodlám, ale nevidím důvod, proč by si neměl rozumět s G-kódem z linuxCNC. Ten G-kód je jen prostý text. Jediné co by mohlo vadit, je to, co už jsem ti psal, že jsou v hlavičce programu nějaké specifické příkazy pro konkrétní řídicí systém stroje, které nedokáže interpretovat, a možná i odlišné funkce některých G a M kódů, nebo i syntaxe pro konkrétní stroj, kde můžou být rozdíly třeba jen v desetinné tečce, způsobu zápisu souřadniz s mezerou, nebo oddělovačem a podobně. K čemu přesně chceš ten simulátor používat? Upravovat programy (nájezdy, přejezdy...) je nejlepší dělat přímo v CAMu, kde máš všechno pod kontrolou.

Edit: U toho CAMotics přímo popisuje ve vlastnostech, Supports LinuxCNC (AKA EMC2) O-codes. Ale vzápětí jsou uvedená omezení a zatím nepodporované G-kódy.
Naposledy upravil Lark dne ned 12.03.2017 14:43, celkově upraveno 1

ned 12.03.2017 14:41

není smysluplné zakládat 50 vláken s jednou tematikou - 3d frezování .
A k věci.
v jakém cam programu budeš programovat G- kód pro frézku ?
V linuxu nedělám, ale určitě má svoje systémy včetně cam programů a zdarma .
Musíš přece používat programy , které spolu spolupracují a jsou navzájem kompatibilní.
V cam programu musíš nastavit, pro jakou frézu bude tvořit .

ned 12.03.2017 15:25

Pust si na Win stroji LinuxCNC v virtuálu, třeba https://www.virtualbox.org/

LinuxCNC lze provozovat i v režimu simulátoru a máš po starostech.

ned 12.03.2017 15:31

tak to mne vůbec nenapadlo, že by řešil co na čem pouštět .
Mít na počítači dva operační systémy je asi to nejmenší :)

ned 12.03.2017 15:38

Simulaci nástroje by ti měl udělat Cam ve kterém připravuješ data.
Je otázka jaký máš CAM?

ned 12.03.2017 16:39

Zdrojový soubor je STL (a je celkem jedno kde je vytvořen). Nástroje a dráhy zatím nastavuji a generuji v Aspire od http://www.vectric.com/ . Zde je možnost uložit G-kód přímo se specifikacemi pro LinuxCNC a ten tedy následně otevřít v samotném LinuxCNC a frézovat.
Já jsem ve frézování opravdu lama a zatím jediné co od toho chci jsou ty EPP trupy. Na opracování jiných (tvrdších) materiálů nemám ani znalosti a de facto ani nástroje.

A k té simulaci pohybu nástroje .... nevím, zda v tom Aspire lze generovat opracování třeba jen pro jednotlivé segmenty (plochy, oblasti) - zatím jsem na to nepřišel. Každopádně protože budu muset opracovávat modely dost na hrubo (čas), tak pro některé plochy modelu se hodí jet s nástrojem úplně jiným směrem. Mám to vymyšlené tak, že celý model obrobím např. pohybem nástroje v ose Y (v ose X jen přejezdy mezi Y) a některé oblasti modelu pak ještě dodatečně obrobím s pohybem v ose Y.

Více je vidět na obrázcích - obrobení je v jedné ose a pak v obou. Ale protože v té ose X to chci obrobit jen místy, tak si prohlídnu kód a části, které odpovídají plochám co chci, buď vložím do kódu pro "druhou osu", nebo odmažu to co nechci a ponechám pouze to co chci a pak frézuji nadvakrát.
Přílohy
ukazka_ocas_y_x.jpg
opracování lože křídla v osách y i x
ukazka_ocas_y.jpg
opracování lože křídla v ose y
ukazka_lože_křídla_y_x.jpg
opracování konce trupu v ose y a x
ukazka_lože_křídla_y.jpg
opracování konce trupu v ose y

ned 12.03.2017 17:46

Promiň, ty tebou používané programy neznám, ale ten tvůj postup mi připadá jako škrábat se levou nohou za pravým uchem. Takové věci se řeší právě pomocí oblastí přímo v CAMu kde si můžeš určit i směr kterým se která oblast bude frézovat, a ty oblasti se dělají s přesahem. Ten tvůj tvar bych zrovna hruboval s přídavkem třeba 2mm, větší válcovou frézou ze dvou stran jednosměrně zdola nahoru, velkým řádkem, aby se fréza nedusila a nemusela se zapichovat do plného materiálu, a pak teprve pendlem kulovou po oblastech malým řádkem, tak aby řádkování každé oblasti bylu pokud možno proti strmé ploše. Snažit se kopírovat z jedné vody načisto nebude tak kvalitní (kór u tak pružného materiálu) a to předhrubování může dokonce celkový čas zkrátit, protože potom na čisto jemným řádkem můžeš jet podstatně rychleji. Všechno je to ale o zkušenostech a možnostech CAMu.

ned 12.03.2017 19:34

Dělám v tomhle https://www.deskproto.com/download/trialversion.php
Tvoje problémy nemám - vše nastavím a připravím v programu a pak jen generuju kód a frézuji .
Jak píše Lark .Zadání dat nějakého obrábění dělám 5 -10 minut . Nastavím 3- 10 kroků dle typu obrobku a hodím to na frézu .
v G- kódu se nešťourám. Na povrch pak už nešahám , abych ho nepoškodil :D .
ubírám najednou 4 cm vrstvy a jedu pěny rovnou bez hrubování na čisto - to už jsem psal.

Koukal jsem na ten tvůj program a nenašel jsem možnost omezit v detailu frézované plochy a jiné možnosti obrábění než jezdit v ose x, nebo y . Možná tam někde něco je, ale já to nenašel .

ned 12.03.2017 21:28

to dudaj: Jen tak zběžně jsem prolez manuál na ten DeskProto a vypadá docela schopně a koukal jsem že umí i Roughing (frézování po vrstevnicích). Pro ten trup by se to dalo použít při nízké vrstvě rovnou na čisto. Umí vyhledávat nedobrané oblasti po předchozím nástroji?

ned 12.03.2017 21:34

Takže ten DeskProto by uměl selektivně udělat opracování jednotlivých ploch (částí)? Jinak editace G-kódu není velká kovbojka. Výhoda je, že doplním co potřebuji, odmažu co nechci. Samozřejmě pokud by to uměl už ten cam soft jedině dobře.
Odeslat odpověď