Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 955 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 60, 61, 62, 63, 64
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: 3D tiskárny v modelařině - III
PříspěvekNapsal: úte 28.09.2021 22:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
To jsem dnes dopoledne udělal a naštěstí včas si uvědomil, že tam není prostor pro další větrák. Nabouralo by to do levého boku a do přední strany boxu tiskárny. Je to všechno dost nadoraz v místě pojezdu osy X a Y.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tiskárny v modelařině - III
PříspěvekNapsal: úte 28.09.2021 23:20 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.5.2003
Příspěvky: 11191
Bydliště: Břeclav, ČR
dudaj píše:
Ty teploty jsou dost vysoký a asi to bude ten problém. Pokud nemáš možnost změnit nastavení proudu, případně nějaké reklamace, tak jenom takovej nápad.
Nešlo by nasměrovat část ofuku z extruderu na to ozubené kolečko ?
Možná by stačilo trochu, eventuelně přidat malý větráček, který by směroval do toho prostoru.


Tři tranzistorové chladiče stojí pár kaček a vyřešeno.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tiskárny v modelařině - III
PříspěvekNapsal: stř 29.09.2021 8:44 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
zdzd píše:

Tři tranzistorové chladiče stojí pár kaček a vyřešeno.


nevím, ten motor se hřeje sice v plášti, ale chladiči ho neochladíš na hřídeli, kde ta teplota stejně poroste.
Navíc je účinek proudícího vzduchu mnohem větší než pasivních chladičů a o zbytečném navýšení hmotnosti tiskové hlavy ani nemluvě.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tiskárny v modelařině - III
PříspěvekNapsal: stř 29.09.2021 9:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.1.2009
Příspěvky: 805
Bydliště: okr. Blansko
Obrázky: 0
zkus zaměnit motory, nebo vyměnit


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tiskárny v modelařině - III
PříspěvekNapsal: stř 29.09.2021 9:55 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2008
Příspěvky: 6902
Bydliště: Moravský kras ČR
To je ovšem řešení jako když je ti doma horko a místo ubrání na topení se otevře okno. Ale rozumím tomu, když není přístup ke kohoutu, nic moc jiného nezbývá..
Já bych tedy raději mrknul co za drivery krokáčů je na desce a pohnul bych snímacími odpory fázových proudů, když už nejde pohnout nastavenou úrovní ve firmware (Předpokládám, že tam jsou modernější drivery komunikující po seriové sběrnici, kde je proud nastaven právě konstantou kterou driver dostane při inicializaci od procesoru, zvětšením snímacího shuntu dosáhnu toho, že si driver myslí, že je proud větší, než ve skutečnosti je a nebude tam toho cpát tolik. Mluvíme o změně třeba 10%..).

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tiskárny v modelařině - III
PříspěvekNapsal: stř 29.09.2021 10:14 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Golfista píše:
To jsem dnes dopoledne udělal a naštěstí včas si uvědomil, že tam není prostor pro další větrák. .


No pokud teda nedokážeš snížit proudy motoru, zavést přídavné chlazení, tak jedině zkusit tisknout ASA 275. Je to naprosto univerzální materiál - lze tisknout velké předměty jako z PLA a prostě PLA nepoužívat. Já PLA již dlouho nekupuji, protože nevidím žádný smysl cokoli z něj tisknout.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tiskárny v modelařině - III
PříspěvekNapsal: stř 29.09.2021 14:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
JirkaA píše:
To je ovšem řešení jako když je ti doma horko a místo ubrání na topení se otevře okno. Ale rozumím tomu, když není přístup ke kohoutu, nic moc jiného nezbývá..
Já bych tedy raději mrknul co za drivery krokáčů je na desce a pohnul bych snímacími odpory fázových proudů, když už nejde pohnout nastavenou úrovní ve firmware (Předpokládám, že tam jsou modernější drivery komunikující po seriové sběrnici, kde je proud nastaven právě konstantou kterou driver dostane při inicializaci od procesoru, zvětšením snímacího shuntu dosáhnu toho, že si driver myslí, že je proud větší, než ve skutečnosti je a nebude tam toho cpát tolik. Mluvíme o změně třeba 10%..).


Hezky napsané, ale nevím co to všechno znamená. Je ti jasné že tohle neumím...? Rád bych, ale nevím co a jak s tím mám dělat.
Půl roku to tisklo a nic se nedělo. Klidně i 18 hodin v kuse z PLA. Tak proč to nejde teď? Co se mohlo podělat? Co bych měl opravit, nebo vyměnit?

Motor jsem zkoušel i jiný (stejný) a teplota se zastavila na 67°C.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tiskárny v modelařině - III
PříspěvekNapsal: stř 29.09.2021 17:24 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2008
Příspěvky: 6902
Bydliště: Moravský kras ČR
Golfista píše:
Hezky napsané, ale nevím co to všechno znamená. Je ti jasné že tohle neumím...?

Tak to je mi samozrejme naprosto jasne, vsak taky pisu co bych udelal ja, ne co mas udelat ty.

Golfista píše:
Půl roku to tisklo a nic se nedělo. Klidně i 18 hodin v kuse z PLA. Tak proč to nejde teď? Co se mohlo podělat? Co bych měl opravit, nebo vyměnit?

Motor jsem zkoušel i jiný (stejný) a teplota se zastavila na 67°C.

Hele on to nemusi byt vliv jenom toho motoru, ty prispevky tepla se samozrejme v miste extruderu sectou.. Treba je trochu unavenej ventilator na hotendu (lozisko nebo i magnety, nedelam si iluzi, ze tam cinan cpe nejakou spickovou techniku) a o neco min to chladi heatbreak, treba je o neco tepleji v mistnosti (topna sezona, jine proudeni vzduchu v miste tiskarny?). To meknuti plastu v zavislosti na teplote neni linearni zavislost, tam muze i mala zmena teploty delat hodne. Vezmi v potaz tyhle vlivy a zkousej je vyloucit (premistit tiskarnu jinam treba jako prvni krok..).
Pak me jeste napada cast proudu z driveru vest mimo vinuti motoru (odpor paralelne k fazovemu vinuti), tam jen netusim jaky by to melo vliv na dynamicke parametry. Dalo by se odsimulovat, jen znat parametry motoru - indukcnost a cinny odpor fazoveho vinuti, ale melo by to IMHO fungovat..

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tiskárny v modelařině - III
PříspěvekNapsal: čtv 30.09.2021 16:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Nerozumím tomu sice, ale neexistuje něco, co jde připojit na motor extruderu a snížit tím jeho zahřívání? I za cenu menšího tahu? Teď filament rukou zastavit nejde.
Prostor na chladič tam není. Když zajede hlava dozadu, nebo do stran je to opravdu těsné.

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tiskárny v modelařině - III
PříspěvekNapsal: čtv 30.09.2021 17:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Dva větráky na extruderu a nestačej? Divný. Na Rebelovi je jen jeden axiál 25mm, co funí přímo na žebrování nad topnou kostkou a v pohodě to stačí. Ale s původním větrákem jsem taky měl tyhle zasekávačky. Větrák se nahodile přidíral a zpomaloval. Dal jsem tam stejnej ale MagLev Vapo a je už léta pokoj. A to mám celou tiskárnu v bedně, kde trvale držím 35 st.C. Nad 40 st.C. se už PLA sekalo.
Jo a čistíš zubatici po "frézování"? Pokud je zacpaná, prokluzuje.
Teplota motorů, jednoznačně problém nastavení proudu driverů. Pokud to začaly dělat všechny motory, tak je problém v centrálním nastavení proudu. Mě se jednou A-čkovej driver, co tahá stolkem nějak podivně vyhulil, sice to tisklo ale motor se rozžhavil tak, že ohřál ABS držák, že se napnutím řemínku držák zkroutil.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 955 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 60, 61, 62, 63, 64

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz