Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 1266 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79 ... 85  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: stř 17.02.2021 11:29 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.5.2003
Příspěvky: 11191
Bydliště: Břeclav, ČR
První 3Dlabprint eroplány jsem na Průšovi vytisknul napoprvé a bez problémů přímo z dodaných gcode.

Problém nastal až při potřebě dotisknout jednotlivé díly, protože originál gcode jich vždy tiskne celou sadu vytvořenou tak, aby se využila tisková plocha. Vypárat to dotud nejde.

Tak jsem se sebezapřel a investoval i do Simplify3D. Pak je to bezproblémová operace, stačí otevřít soubor factory, vyházet nepotřebné díly, naslicovat a jedem. Všechny parametry a nastavení tisku už tam jsou.

Cura mne nezaujal, Průša slicer ty letadla neumí. Je v nich spousta triků, změny nastavení s výškou, každý díl po svém, křídla nebývají kompaktní STL soubor ale více objektů v jednom, ty se teoreticky ani nedotýkají, nicméně při tisku se slijí do kupy...

Prostě investovat do Simplify3D se pro tento účele vyplatí, byť je program mnohem dražší než ty eroplány. Ale maximálně se zjednoduší práce, ušetří to spousty času i materiálu zničeného a sežraného experimenty.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: stř 17.02.2021 21:56 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 20.12.2020
Příspěvky: 52
Bydliště: Varnsdorf
dracekvo píše:
Ahoj,

doporučuju nejdřív tisknout nějaké zkušební vzorky na kterých si člověk zkalibruje osy x y z a pak ještě zkalibrovat množství plastu, které vytlačuje extruder.
Naučit se pořádně svojí tiskárnu nastavovat ve sliceru atd..

Řekl bych, že pouštět se ihned do tisku letadel bude zbytečně vyhozený filament a hlavně zklamání.


Ahoj
Samozřejmě že se nehodlám pustit hned do tisku 3D letadla. Nejdříve se musím naučit na tiskárně tisknout. A hlavně jí nejprve musím sestavit a předělat extruder. Koupil jsem si Creality Ender 5 plus a číňan je takové DO DO dodělej doma.

Jinak dík.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: ned 21.02.2021 17:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 11.4.2008
Příspěvky: 5095
Bydliště: CA
zdzd píše:
...

Cura mne nezaujal, Průša slicer ty letadla neumí. Je v nich spousta triků, změny nastavení s výškou, každý díl po svém, křídla nebývají kompaktní STL soubor ale více objektů v jednom, ty se teoreticky ani nedotýkají, nicméně při tisku se slijí do kupy...

....

Ja som tlačil z STL od eclipson cez prúšaslicer a všetko v pohode....

_________________
http://lubo111.rajce.idnes.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: ned 21.02.2021 18:03 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
lubo1 píše:
Ja som tlačil z STL od eclipson cez prúšaslicer a všetko v pohode....


Záleží, jak je to namodelovaný. Slic3r způsob namodelování od 3dlab neumí.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: úte 02.03.2021 18:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Chceme s kámošem zkusit na 3D tiskárně tisknout šprdličkový žebra pro lichoběžníkový křídla na ftáky cca 1,5-2m. V podstatě to samý co kdysi vyráběla Modela. Jde hlavně o to se vyhnout rašplovce při žebrech z balzy, ono když jsou velký mezery mezi žebrama a velký zůžení, tak z rašplovky vypadnou paskvil žebra.
Prostě namalovat 3D křídlo z krajových souřadnic včetně zářezů pro nosníky a rozfikat na jednotlivý žebra cca 1,5 mm tlustý. Už jsem tak tisknul ložiska křidýlek na Z50 a vyšlo to suprově.
Jde mi hlavně o materiál, PLA by mohl být v létě uvnitř tmavšího křídla problém. ABS jde dobře lepit ale při velkých žebrech se možná zkroutí do luku. PET-G by asi bylo dobrý ale vteřiňákem se dá přilepit jen jeden balzový potah. Druhý "zaklápěcí" určitě ne. Disperka a epoxyd na tom nedrží a polyuretan žádná sláva, spíš ne.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: úte 02.03.2021 22:24 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Celeron píše:
Chceme s kámošem zkusit na 3D tiskárně tisknout šprdličkový žebra pro lichoběžníkový křídla na ftáky cca 1,5-2m.


Proč tisknou něco, co mnohem rychleji uděláš na CNC a bez komplikací?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: stř 03.03.2021 19:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Rychleji určitě, to jó ale bez komplikací až zas tak né. Třeba zářezy pro nosníky mají kulatý rohy dle poloměru frézy a musí se to pak ručně probrousit. Estlcam by měl umět Overcut ale mě to z nějakýho neznámýho důvodu nejde. No a na 2,5D routeru se jaksi nedají dělat žebra s hranama pod úhlem dle zůžení profilu.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: stř 03.03.2021 20:32 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Jednak, to ti vadí oblouček o poloměru 0,5 mm ?
Zkosení žebra neuděláš, ale proč taky.
Ty plastový řebra budou vždy těžší a pružnější, než dřevo.
V zásadě letadla už jenom tisknu, ale kombinovat plastový žebra s klasickými metodami nepovažuji za rozumné.
I ty kdysi lisovaná žebra stály za prd při porovnání s balsou.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: čtv 04.03.2021 19:59 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6038
Bydliště: Praha ČR
dudaj píše:
I ty kdysi lisovaná žebra stály za prd při porovnání s balsou.


No zaprd - byly těžší, to ano, ale jinak reálný problém nebyl. A i s tou váhou jak se to vezme - těžké byly třeba ty první od Modela pro volňásky s rovnou spodní hranou, které byly ze souvislého materiálu (modely Tourist či A3 Favorit), ty pozdější klenuté "žbrdlinkové" už zdaleka tak špatně nevycházely, zrovna tak ty velké pro RC větroně.
Do soutěžního ultralehkého speciálu bych je přirozeně nedal, ale pro nějakou rekreační poletuchu úplně klidně. Pokud má člověk CNC, tak jsou balsové lepší, ale dost lidí modelařících v bytě bez dílny si CNC dovolit nemůže, zatímco 3D tiskárna se snese.

Jinak k dotazu - pár plastových žeber jsem z cvičných důvodů zkoušel a podle mne je optimum ABS, nijak se to nekroutí (zkoušel jsem tuším 220mm délku).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: čtv 04.03.2021 23:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
tomashr píše:
Jinak k dotazu - pár plastových žeber jsem z cvičných důvodů zkoušel a podle mne je optimum ABS, nijak se to nekroutí (zkoušel jsem tuším 220mm délku).

Dělals prosím mezi žbrdlením a obrysem žebra jen malý rádiusy a nebo jsi tam tiskl i ty trojůhelníkový výkližky, co se lepí z obou stran na spoje u skutečnejch dřevěnejch žbrdličkovejch žeber? Na tisku by to šlo jen z jedný strany na který by to leželo na Bedu.
U nás ty žebra budou větší než 22 cm, budou dvoudílný, cca 32 cm se spojovým zámkem.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: pát 05.03.2021 7:38 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6038
Bydliště: Praha ČR
Jak píšu, dělal jsem jen zkušební tisky. Ty byly bez příček, vcelku, ale zase bočnice dost tenká (tenčí než mívala Modela, pod milimetr), k tomu jen zvýšený okraj (tuším 2 nebo 2,5 mm). V modelu by to fungovalo zcela jistě (minimálně u páskované konstrukce vůbec nemám pochyb) a zas tak těžké to nebylo.
Pro ještě větší už bych to asi kreslil trochu jinak, ale to už by byla jen teorie.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: pát 05.03.2021 12:38 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.6.2007
Příspěvky: 3115
Bydliště: Středočesko, ČR
Obrázky: 0
Rimr s tím před lety experimetoval -


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

_________________
Fyziku respektuji, ale nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1139 NE = už nelítám


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: úte 16.03.2021 10:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Borec nakonec. Házedlo by asi lítalo líp. :mrgreen:


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: úte 16.03.2021 11:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.6.2011
Příspěvky: 768
Bydliště: Odolena Voda
Obrázky: 4
Blog: Zobrazit blog (9)
borec, nebo blb..c :) Mistr slepých uliček, jsem tomu říkali a ještě je na to hrdej


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: 3D tisk modelů letadel
PříspěvekNapsal: úte 16.03.2021 13:12 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
jirinovo píše:
borec, nebo blb..c :) Mistr slepých uliček, jsem tomu říkali a ještě je na to hrdej


Proč řešit, jestli je borec nebo blb?
Hlavně hračička jako každej modelář :wink: .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Toto téma je zamknuté. Nemůžete posílat nové příspěvky ani odpovídat na starší.  [ Příspěvků: 1266 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79 ... 85  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz