Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 78 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 19.01.2016 19:19 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.12.2015
Příspěvky: 18
Ten Xpertmill si přechroustá G a zobrazí to ve svém vieweru....... XpertMill nič neprechrústa, robí iba to čo mu zadáš. Generuj G- kod v programe DeskProto a máš po problémoch. Edititovať G-kód priamo v programe sa tiež dá, len treba rozkliknúť to správne okno.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 19.01.2016 20:25 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6893
Bydliště: Moravský kras
xpertmill-cnc píše:
Ten Xpertmill si přechroustá G a zobrazí to ve svém vieweru....... XpertMill nič neprechrústa, robí iba to čo mu zadáš. Generuj G- kod v programe DeskProto a máš po problémoch. Edititovať G-kód priamo v programe sa tiež dá, len treba rozkliknúť to správne okno.


Deskproto byl jeden z minulých pokusů, dokonce si matně pamatuju zrovna ten, co končil frézou dva centimetry ve stolu. Děkuju nechci utrácet prachy za další poměrně drahej software..

I kdyby byla stokrát chyba v Gkódu, proč Xpertmill pustí nástroj přes nastavené rozměry stroje?
Doplňuju: potvrzeno, definitivně po ručním projití kódu (stalo se to v rychloposuvu mimo materiál a těch řádků s G0 tam zas tolik není) tvrdím, že si ten pohyb Xpertmill (nebo karta Xport) vymyslel. Takže tam hoši stepfourové mají bug a já jsem si jen definitivně potvrdil, že to půjde do světa nebo do popelnice. Při 2D řezání i rozsáhlých a složitých dílů importovaných jako DXF jsem nikdy problém neměl, dělá to jen při importu G při 3D obrábění.

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 19.01.2016 20:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Jestli to při několikerém spuštění stejného NC-programu někdy zprasí, a pak to zase projede v pohodě, tak bude opravdu nějaký problém v tom řídicím systému. Nemůže to stejný program jet pokaždé jinak. Nejspíš tam vzniká při určitých situacích chyba při tom přepočítávání na ty relativní souřadnice, možná i vlivem nějakého zaokrouhlování při počítání kroku. Asi bych radši přešel na nějaký systém, který pojede přímo podle G-kódu. Tam se pak dají případné problémy snáz odhalit.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 19.01.2016 22:11 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6893
Bydliště: Moravský kras
Lark píše:
Jestli to při několikerém spuštění stejného NC-programu někdy zprasí, a pak to zase projede v pohodě, tak bude opravdu nějaký problém v tom řídicím systému. Nemůže to stejný program jet pokaždé jinak. Nejspíš tam vzniká při určitých situacích chyba při tom přepočítávání na ty relativní souřadnice, možná i vlivem nějakého zaokrouhlování při počítání kroku. Asi bych radši přešel na nějaký systém, který pojede přímo podle G-kódu. Tam se pak dají případné problémy snáz odhalit.


Opravuju svoje předchozí tvrzení že z CAMu Fusion360 lezou relativní souřadnice, jsou absolutní (zmátlo mě že jsem tam viděl jiný čísla, nula obrobku v CAMu je jinde než nula stroje ale to se samozřejmě přepočítá při definici nulového bodu v xpertmillu). Jak píšu výše, při analýze toho G kódu jsem v tom posuvu, kde to udělalo chybu, nenašel jediný důvod, proč by to v souřadnici Y mělo odjet mimo stroj.

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 19.01.2016 23:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Tyhle vaše systémy neznám, ale na profi mašinách se najedou "nuly" stroje, a pak se nastaví offsety na "nuly" obrobku. Pak systém při obrábění zobrazuje totožné souřadnice jako v G-kódu. Přez koncáky ale mašina nikdy nesmí přejet. Máš v systému nadefinované mezní hodnoty pojezdů podle skutečných možností stroje?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 19.01.2016 23:23 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.11.2008
Příspěvky: 442
Bydliště: Znojmo
taky si stavím CNC, mám skoro hotovou mechaniku (1300x500x130mm) a než se naučím pořádně (3D) kreslit podklady, chtěl jsem to pokud možno rychle jakžtakž rozpohybovat, ať si můžu hrát, s tím, že pořádná elektronika přijde později, až bude čas to naštudovat. Koupil jsem toto. No nedaří se mi to seštelovat - motory různě drnčí, zasekávají se, ztrácí kroky atd. Možná je to ale jen tím, že po tom chci nesmyslnou rychlost. Mohl by mě někdo nasměrovat, co po tom tak můžu reálně chtít? Momentálně mám v Mach3 640 kroků na otáčku a 1360mm/min. V motor tuning to funguje, když pustím Gkód, začne mi to tancovat po stole.
Jsem v tomhle zelenáč, tak kdyžtak prosím o trpělivost :)

Mohl by mi někdo případě osvětlit, jak funguje tohleto? http://smoothieware.org/smoothieboard
Díky,
Ondra


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 19.01.2016 23:48 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6893
Bydliště: Moravský kras
Lark píše:
Přez koncáky ale mašina nikdy nesmí přejet. Máš v systému nadefinované mezní hodnoty pojezdů podle skutečných možností stroje?

jasně že mám, i s malou rezervou abych nejel na krev na koncáky, ale v tomhle případě to chtělo jet do mínusu, pod nulu na Y.
Přitom nulový bod (ne nulový bod stroje danej koncákama) byl s rezervou dobrejch 20 mm od nuly v ose Y, krouhal jsem to z balzovýho prkna a nechával jsem si rezervu abych měl z čeho uříznout lať na náběžku na křídlo.

Podle mě by to ten řídící systém neměl pustit ani na koncák, měl by to pustit maximálně do nuly stroje (při resetu to najede na koncák a couvne zpět, po sepnutí koncáku - jsou na rozpínací kontakt, udělá ještě cca milimetr aby to z jistotou nedojíždělo v nule na koncák). Na koncáky by to kromě počáteční reference nemělo vůbec najet, jsou tam pro sichr při ztrátě kroku.

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 20.01.2016 6:41 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
ondra1402 píše:
... nedaří se mi to seštelovat - motory různě drnčí, zasekávají se, ztrácí kroky atd. ...

Pouštíš do toho step/dir rovnou z LPT portu, předpokládám. Není LPT port jako LPT port. Novější desky mají tohle dost ošizené, notebooky obzvlášť a třeba mně trvalo nějakou dobu než jsem sehnal PC s jehož LPT portem to chodí. Moje zkušenosti.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 20.01.2016 10:16 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.11.2008
Příspěvky: 442
Bydliště: Znojmo
pouštím to z cca desetiletého počítače s LTP přímo na desce, Core2Duo, SSD disk. Ještě jsem sehnal dva starší, o víkendu je vyzkouším


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 20.01.2016 10:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Pokud by nějak fixloval LPT, tak by snad nesouhlasily kontrolní součty při přenosu a mělo by se to snad projevit i chybovou hláškou. Navíc by to mělo být vidět jako nesmysl v souřadnicích, protože by se tam objevily nesmyslné znaky a systém by měl zastavit a zase vyhodit chybovou hlášku. Pokud to ale není v systému ošetřené, je to nebezpečná prasárna.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 20.01.2016 10:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
Lark píše:
Tyhle vaše systémy neznám, ale na profi mašinách se najedou "nuly" stroje, a pak se nastaví offsety na "nuly" obrobku. Pak systém při obrábění zobrazuje totožné souřadnice jako v G-kódu. Přez koncáky ale mašina nikdy nesmí přejet. Máš v systému nadefinované mezní hodnoty pojezdů podle skutečných možností stroje?


Tak toto mám taky na svoji frézce řídící SW Linuxcnc, samo že jako první, musím dát příkaz HOME atd.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba domácí CNC v obrazech
PříspěvekNapsal: stř 20.01.2016 12:24 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 14.12.2009
Příspěvky: 856
JirkaA píše:
U Martina mám objednáno, ale je na tom tak jako všichni prodejci, trpělivě čeká na dodávku slibovanou někdy na prosinec..


Předpokládám, že čekáš na 5i20.
Je nějaký důvod, proč nevezměš 5i23 ? http://www.duzi.cz/shop_cnc/index.php?m ... ducts_id=6

Dle LinuxCNC by měla být podporovaná a Duzi ji dle webu narozdíl od 5i20 má a cena je stejná.

Je s touto kartou nějaký zádrhel ?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 20.01.2016 12:34 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.12.2015
Příspěvky: 18
Ak som správne z tvojich neúplných údajov pochopil, tak používaš iba softwér od fi. StepFour +
Xport Windows interfejs. Mechanika a zbytok elektroniky je tvoje dielo. Takže nie StepFour a jeho softwér je na vine ale tvoje schopnosti konštruktéra a elektromechanika. Tu je každá rada drahá..................


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 20.01.2016 13:42 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6893
Bydliště: Moravský kras
walter2 píše:

Předpokládám, že čekáš na 5i20.
Je nějaký důvod, proč nevezměš 5i23 ? http://www.duzi.cz/shop_cnc/index.php?m ... ducts_id=6

Dle LinuxCNC by měla být podporovaná a Duzi ji dle webu narozdíl od 5i20 má a cena je stejná.

Je s touto kartou nějaký zádrhel ?
předpokládáš špatně, stačí 5i25 plus 7i76. Cena je podstatně nižší ;-)

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 20.01.2016 13:49 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6893
Bydliště: Moravský kras
xpertmill-cnc píše:
Ak som správne z tvojich neúplných údajov pochopil, tak používaš iba softwér od fi. StepFour +
Xport Windows interfejs. Mechanika a zbytok elektroniky je tvoje dielo. Takže nie StepFour a jeho softwér je na vine ale tvoje schopnosti konštruktéra a elektromechanika. Tu je každá rada drahá..................


Sorry ale teď jsi mě normálně nasral. Nevíš nic o mé mechanice a budeš soudit moje schopnosti?? Nejsem idiot abych nepoznal ztracený krok nebo mechanický problém. Tu frézku provozuju desátým rokem, vzděláním jsem inženýr v oboru radioelektronika, v elektronice mám déle než třicetiletou praxi a živí mě vymýšlení hardware pro docela kritické věci v oboru řízení proudových leteckých motorů. Chybí mi tady smajlík se vztyčeným prostředníkem.

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 78 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz