Switch to full style
Pokrok se nedá zastavit. Nástroje řízené pomocí počítače ulehčují výrazně práci. Výroba strojů, příprava podkladů výkresů. I poptávky a nabídky mezi rcmaniaky.
Odeslat odpověď

NC frézka formátu A4

pát 01.01.2016 19:39

Už asi dva měsíce si hraju s výrobou mini hobby nc frézky. Chtěl jsem něco jednoduchýho na placatý díly, na čem bych si moh vyfrézovat žebra z balzy, přepážky z překližky a nějakej ten sklotextit. Nic profi, spíš pro vlastní potřebu a zábavu. Na internetu je dost projektů, ale na každým se mi něco nelíbilo. Tak jsem si ji navrhnul sám; baví mě to.

Základna je z kuchyňský desky, stolek z dřevotřísky 10mm, pojezdy hlazenka pr.12 + kuličkový lineární ložiska, hlavní díly jsou tištěný z abs (všechno co je na animacích hnědý, je tištěný).
Vřeteno koupený i s kleštinou pro pr. 3.175 , drivery 2.5A pololu destičky, ložiska a vercajk jsou z Říše Středu.
Krokáče 0,5Nm z Microconu.
Rozjezdy jsou X205 Y305 Z30.

Teď jsem ve fázi, že to mám mechanicky pohromadě. Osy jezdí sem a tam.
Čekám na druhej balík s elektronikou a se zdrojema.
Řízení by mělo bejt arduino s shieldem pro grbl + grbl, jako cam zkusím dxf2gcode - zdá se, že to generuje použitelnej G-kód.

Na omak je konstrukce tuhá. Jestli to dokáže frézovat podle mých skromných požadavků, to se uvidí.

Všechny fotky jsou tady: http://jakvok.rajce.idnes.cz/frezka_NC_A4
Přílohy
P1010871.JPG
P1014381.JPG
5.jpg
6.jpg

Re: NC frézka formátu A4

pát 01.01.2016 19:43

Videa ze zkouše pojezdů:


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

Re: NC frézka formátu A4

pát 01.01.2016 19:51

jakvok píše: Na omak je konstrukce tuhá. ...

Máš to pěkné, kompaktní a úhledné.
Tuhost jsi zlepšil tím vodorovným umístěním Y tyčí. Přijdeš ale o přímý dohled (omezí se) nad pracovní částí (tam kde nástroj zrovna krájí) a někdy se hodí přidržet rukou materiál v blízkém okolí řezu; frézoval jsem nedávno malinké díly na pidiéro a tam se to hodilo často.
Počítáš někde s odsáváním?

Re: NC frézka formátu A4

pát 01.01.2016 20:04

Je pravda, že je horší přístup k nástroji než když je vřeteno umístěný klasicky, ale takhle je to asi fakt tužší, když jsou tyče naplocho. Navíc tištěný sloupky pak nevycházejí tak vysoký.
Odsávání bude, tištěná hubice -> husí krk -> tištěná redukce na vysavač -> eta.
Vyústění hubice plánuju do strany mezi tyče ke straně motoru X. Je tam místo i když bude vozík úplně vlevo.

Taky jsem nakonec změnil vymezování vůlí na závitovkách. To řešení s pružinou jsem okoukal na internetu, ale v reálu to moc nefungovalo. Vůle se sice automaticky vymezila, ale rukou jsem dokázal celkem snadno pružinu přetlačit, neměl jsem dostatečně silnou. Radši jsem si vytočil ze silonu 20mm dlouhý matice M8 s těsným závitem; teď mi to přijde ok.

Re: NC frézka formátu A4

pát 01.01.2016 20:48

Neuvěřitelný co někdo dokáže udělat doma na koleně . SMEKAM 8O

Re: NC frézka formátu A4

pát 01.01.2016 20:55

jakvok píše:... tištěný sloupky ... tištěná hubice ... tištěná redukce ...

Chlapi, chlapi, dáváte mi s tím tiskem... :P
Ale odolávám, chci odolat, to bych se do toho zase na rok zahrabal :mrgreen:

Re: NC frézka formátu A4

pát 01.01.2016 21:10

@hipa: no má to rezervy, ještě není konec, laděního bude...

@jyrry: tak náročný to nebude :D , sestavit a nějak nastavit tiskárnu ze stavebnice je dneska otázka tejdne.
To následný experimentování s prvníma tiskama než to tiskne co chceš jak chceš už je horší. Ale vo tom to je ne? :) Zábava. A navíc to někdy může možná bejt i užitečný :mrgreen: .

Re: NC frézka formátu A4

pát 01.01.2016 22:20

Jsi dost šikovný a udělal jsi to pěkně, ale z mého praktického pohledu používání frézky, je tato koncepce dost omezující při vlastním obrábění.
Tuhost je sice důležitá, ale pokud budeš obrábět pouze balzu a překližku drobnějšími nástroji není až tak klíčová.
Co je pro mě hodně důležité - dostat se k obráběcímu nástroji i při obrábění, mít možnost naprosto přesně nastavit výchozí bod obrábění ve všech osách.
Mít možnost odkontrolovat přesné umístění obrobku na materiálu.
To tvoje koncepce dost komplikuje.
Navíc je příjemné mít co nejjednodušší vlastní očištění frézky od prachu a pilin.
moje frézka při svých rozměrech moc tuhá není, přesto na ní bez problému obrábím 1 cm silný dural.
Je to o rychlosti posuvu , nástrojích a otáčkách.

Re: NC frézka formátu A4

pát 01.01.2016 22:30

Moc hezký udělátko...
Taky se jednoho krásného večera chci pustit do stavby něčeho podobného.
Jen chci s možností výměny hlavy za plasmový řezák a velikost alespoň plochy 50x50. Takže celé to bude ze železa.

Nelibí se mi ale ten pohon normální závitovou tyčí a všechno ostatní je drahé. Takže jak jinak?

Re: NC frézka formátu A4

pát 01.01.2016 23:13

dudaj píše:z mého praktického pohledu používání frézky, je tato koncepce dost omezující při vlastním obrábění.

Co se týče těchto hobby frézek tak já zatim zádný praktický pohled nemám :) . Možná si budu časem nadávat. Máš určitě pravdu, že čim lepší přístup k nástroji, tim líp.
Ale zas tak hrozný to snad nebude, na nástroj vidět je a rukou se tam taky dá šáhnout.

@J.Košecký: trapézy bych na tuhle mojí srandafrézku nekupoval :D
Přílohy
xxx.jpg

Re: NC frézka formátu A4

pát 01.01.2016 23:29

Někdy musím nastavit "počátek" výškově na 0,1 mm a v obou směrěch x-y do 0,2 mm.
Budeš si pak muset hot nějak poradit - třeba se zrcátkem :D

Re: NC frézka formátu A4

pát 01.01.2016 23:54

Ještě jednu štouravou :mrgreen:
Kudy budeš měnit nástroje? Nevykoukal jsem přístup ke kleštině...

Re: NC frézka formátu A4

sob 02.01.2016 0:52

Postup při výměně nástroje mám zatim vymyšlenej takhle:

Z0 budu programovat na vrchní plochu stolu.

Sjedu se vřetenem v ose Z na koncák (úplně dolů) a tim osu Z zhoumuju, grbl bude vědět, že je na Z0, fyzicky bude v tomhle okamžiku mezi stolem a kleštinou taková vzdálenost, jak budu chtít mít vystrčenej nástroj. Řezný části nástrojů, kužel a šťopku mám cca všechny podobně dlouhý+-.

Pak zadám aby vřeteno vyjelo na Z20 nebo nějakou podobnou míru, abych měl dost místa na zastrčení nástroje, zastrčím nástroj tak, aby mezi špičkou a stolem bylo dost místa na měrku viz. níže a lehce rukou dotáhnu.

Dám na stůl pod nástroj podložku o tl. 20mm (johansonka to zrovna bejt nemusí :) ), trochu povolím kleštinu, aby nástroj sjel dolů a opřel o měrku (vřeteno je furt na Z20) a rukou lehce utáhnu.

Vyndám měrku, sjedu v Z do "utahovací polohy", kde se straňákama dostanu jak k matici kleštiny (pod vozejkem X), tak k ploškám na hřídeli vřetene (nad vozejkem X) a dotáhnu.

Zní to komplikovaně, ale komplikovaný to zas tak neni a je rovnou seřízený Z.

Re: NC frézka formátu A4

sob 02.01.2016 7:04

Používám ty plastový dorazový kroužky na nástrojích; pak vím že mám čelo nástroje vždy 20 od čela kleštiny (± desetinka) a občas zkalibruju Z tak že sjedu na mechanický doraz a vynuluju Z. Pro krájení, kdy nástroj stejně čumí skrz materiál to bohatě vyhovuje a je to rychlé a pohodlné.
Ještě chci stvořit nějaké narážedlo (se šroubem) těch kroužků, aby to šlo snadno a přesně, bez měření.

Re: NC frézka formátu A4

sob 02.01.2016 10:30

Aha, ty plastový kroužky byly nalisovaný na vrtácích, který jsem koupil. Nevěděl jsem, že jsou sundavací a zastamdací bez poškození.
Dobrá rada.

Vzhledem k mýmu kostrbatýmu popisu výše, dávám níže fotku jak se kleština utahuje.

Taky by šlo jednoduše prodloužit pojezd Z tak o 40mm, aby se dalo s nástrojem manipulovat nad X-vozejkem.
Přílohy
yyy.jpg
Odeslat odpověď