Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Loziska na spindle
PříspěvekNapsal: čtv 08.10.2015 17:20 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Amper píše:
...

Motor mám 1820kV (nebo tak nějak okolo). Spojku mám ze vzduchové FESTO hadičky - všechno ostatní bylo špatně.
Nehřeje se náhodou to horní ložisko (u motoru) citelně víc než spodní?

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Loziska na spindle
PříspěvekNapsal: čtv 08.10.2015 17:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Je to hlinikova trubka, 1.5mm stena, protocene to neni, motor taky ne (myslim ze 3D tisk je dostatecne presny a zbytek veme spojka) Upnute to bude za tu trubku.

Uvidim jak se to bude hrat za provozu, v nejhorsim pripade holt budu muset sehnat nekoho kdo me to vytoci z masivnejsiho matrose

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loziska na spindle
PříspěvekNapsal: čtv 08.10.2015 17:44 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
jyrry píše:
Motor mám 1820kV (nebo tak nějak okolo). Spojku mám ze vzduchové FESTO hadičky - všechno ostatní bylo špatně.
Nehřeje se náhodou to horní ložisko (u motoru) citelně víc než spodní?


Tak to ti to jede jeste na vetsi otacky nez me. Ktere lozisko vic uvidim ale rozhodne myslim ze to horni se nehreje nejak hooodne vic protoze by to prohralo i tu spojku a ta byla studenejsi nez trubka. Ale jeste to zkouknu od zacatku a uvidim z ktere strany jde to teplo.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loziska na spindle
PříspěvekNapsal: čtv 08.10.2015 17:55 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Tak nastriknuti silikonovyho oleje na loziska snizilo proud na prazdno tak o 40%

Jo a hreje hlavne predni lozisko tj. to dal od motoru :-D

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loziska na spindle
PříspěvekNapsal: čtv 08.10.2015 20:13 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
chlapi dotaz - nevite o nekom kdo by byl schopen vyrobit ten blok pro loziska + drzak motoru z masivniho hliniku ? Bohuzel nemam zadneho znameho remeslnika co by to zvladl (v dostatecne presnosti). Napadlo me jeste udelat to z nekolik sroubovanych casti vyrezanych vodou u iDilny ale mam obavu ze tam proste nebude dostatecna presnost.

Jako zalozni reseni mam koupi puvodne uvazovane frezky od Makity (kde se me nezamlouva hlavne to ze je to klasicky motor a bude to rvat).


Jeste nez do toho nacpu vetsi prachy tak jsem vzal tri kousky japonskych 608 ZZ z Tobexu. Docela jsem zvedavej zda bude nejaky rozdil v odberu u cinana a japonce (myslim ze bude, navic jsem vzal ZZ misto RS coz by melo byt pro tudle aplikaci asi o neco lepsi volba)

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loziska na spindle
PříspěvekNapsal: čtv 08.10.2015 21:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.12.2006
Příspěvky: 806
Bydliště: Českolipsko, ČR
"Hoď si to na papír" a můžem o tom hodit řeč. Ale dopředu Ti neslíbím pevný termín. Další raději do SZ :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loziska na spindle
PříspěvekNapsal: pát 09.10.2015 7:48 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
dik, uvidim co to bude delat s lepsima loziskama a pak se finalne rozhodnu

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loziska na spindle
PříspěvekNapsal: pát 09.10.2015 19:23 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
frézoval jsem od cca 17:00 do 19:00, tělo vřetena má tak 50°C a to je trvale ofukované malým PC větráčkem... Motor 3536 je vlažný.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loziska na spindle
PříspěvekNapsal: sob 10.10.2015 11:50 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
jyrry píše:
frézoval jsem od cca 17:00 do 19:00, tělo vřetena má tak 50°C a to je trvale ofukované malým PC větráčkem... Motor 3536 je vlažný.


Loziska uz leti z tobexu, zkusim najit nejaky maly PC vetrak a idealne i nejaky mensi chladic ktery bych na to mohl nejak pridelat pro jednoduche zvetseni plochy.

Vzhledem k tomu ze v prvni fazi se to budu ucit asi na deskach styroduru a hobry (abych nezlamal moc frez kdyz to nedam :-D ) tak je to v pohode, v nejhorsim pripade tam upnu frezku z lidlu :-D a nez se to naucim tak poresim lepsi telo vretena

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loziska na spindle
PříspěvekNapsal: sob 10.10.2015 13:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
Ten malý ventilátor použij jako nejmenší možný rozměr 40x40mm, já jsem použil v prvopočátku frézky na chlazení toho vřetene ventilátor 36x36mm, a až se mu přestalo chtít otáčet, tak jsem zjistil, že ve výprodeji tento typ 36x36mm stojí hříšné peníze, tak jsem použil ten ventilátor 40x40mm, který je skoro za pusu, ale musel jsem zhotovit exentrické distanční sloupky abych mohl ten větší ventilátorek použít do stávajících vnitřních závitů M3 v těle toho vřeténka, viz foto. A když jsem byl v těch úpravách, tak jsem použil na ovládání otáček ventilátorků na frézce, ovládání otáček ventilátorů v PC, ale skoro to nemá význam, moc to ty otáčky nereguluje, asi jsou to moc malé ventilátorky na tu regulaci, ale už to tam je zabudované, tak to tam i zůstane :wink: . A je asi dobré použít ty držáčky z texgumoidu na držení napájecích kabelů od regulátoru k motoru, tak nemůže dojít k vylamování těch kabelů z regulátoru při pohybu těch kabelů při pohybu vřetene tj. osy Z. :wink:


Přílohy:
P1010192.JPG
P1010192.JPG
[ 109.01 KiB | Zobrazeno 1385 krát ]

P1010187.JPG
P1010187.JPG
[ 78.23 KiB | Zobrazeno 1385 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loziska na spindle
PříspěvekNapsal: stř 14.10.2015 18:10 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Takze vymena lozisek masivne pomohla. Po nasazeni 608 ZZ Japan od Tobexu je proud na maximalni plyn na 12V pouze 2.8A (pred tim jsem se dostal na 70% plynu a uz zacal omezovat 5A zdroj) a beh je i vyrazne tissi.

Jsem docela zvedav na porovnani pouzitelnosti takovedleho home dome spindlu za par slupek s 500W kartackovou ohranovaci frezkou (koupil jsem Extol Premium za cca 1200 - primarne na drevoobrabeci prace kolem domu ale asi ji zkusim pridelat i frezu a podrazdit tim treba hlinik nebo nejake tezsi drevo)


Jo a i teplo je v pohode, hreje se to mizive (proti predchozi verzi) takze vemu starej procesorovej chladic a pritahnu ho k te trubce kovovou sponou. Jednu cast trubky jsem srazil, plocha pro prenos tepla nebude nic moc ale o to vetsi bude blok chlazeni (a vetrak) takze si rikam ze to snad udrzi rozumnou teplotu. Pri rezani balzy a topolu se to (doufam) tak moc nezapoti.


Akorat nevim zda jsou ty loziska ZZ standardne nejak mazany nebo do nich mam fouknout silikon ve spreji. Tusi nekdo ?

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loziska na spindle
PříspěvekNapsal: stř 14.10.2015 19:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
Samo že ložiska v provedení 2ZZ, nebo 2RS jsou standartně namazaná, mají tkz. trvalou náplň na dobu životnosti toho ložiska. Jinak by to nemělo význam. Ale asi dražší ložiska v tomto provedení ZZ, nebo RS, budou mít kvalitnější mazivo, než ložiska za pár korun, ale to je jen taková moje doměnka :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loziska na spindle
PříspěvekNapsal: stř 14.10.2015 21:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Amper píše:

Akorat nevim zda jsou ty loziska ZZ standardne nejak mazany nebo do nich mam fouknout silikon ve spreji. Tusi nekdo ?

Rozhodně do těch ložisek nic nestříkej, protože to mazivo znehodnotíš.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loziska na spindle
PříspěvekNapsal: stř 14.10.2015 22:24 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2008
Příspěvky: 6902
Bydliště: Moravský kras ČR
Ta pružná spojka je použitelná tak do 10000 otáček za minutu. Výš to bude brutálně vibrovat, jako sestava to bude dynamicky nevyvážené.

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Loziska na spindle
PříspěvekNapsal: čtv 15.10.2015 7:12 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Ta co jsem koupil byla psana do 15k a na prazdno mam podle kV 16 tisic a je to uplne v pohode

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz