Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Pouzivane motory u domaci CNCcka
PříspěvekNapsal: pát 14.08.2015 11:01 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Muzete napsat jake pouzivate motory u CNC masinkach ?

Cilovej stroj je low cost masina :

- 40x70cm plocha
- jako vreteno frezka na plovoucku ala Makita 3709 pripadne udelane vreteno z modelarskeho motoru (pokud bych vyhodnotil ze Makita je moc tezka a byl by to jediny duvod proc davat vetsi/tezsi konstrukci)
- frezovany material bude balza/topolovka, maximalne nejaka letecka preklizka klidne na vic prujezdu. Je to na stavbu elektroletu do 2-3m rozpeti a bez ambici na seriovou vyrobu :-D
- potreboval bych se vejit do 2.5/2.8A na fazi
- linear bude hlazenka/brousena tyc s cinskyma loziskama
- portalovy design (nejaky mix shapeoko, Ox a Ghetto CNC)

takze resim nasledujici rozhodovani :

- nahon trapez / metrika / remen
* trapez je asi jistota ale rikam si ze mensi stoupani u metriky sice snizi rychlost (coz me zasadne nevadi) ale muzu pouzit motory s mensim momentem (nebo ne ? )
* remen - amici to pouzivaji na nekolika kitovych frezach (shapeoko / Ox ) a evidentne to funguje. Tady se to prakticky nepouziva a nevim proc (dostupnost remenu i remenic je uz v pohode)

- motory
* 2x NEMA 17 5.5kg na Y a po jednom na Z,X
* po jednom NEMA 23 kolem 10kg na kazde ose (motor Y uprostred pod stole)
* kombinace - 2x NEMA 17 na Y, 23jka na X a 17tka na Z
* dat tam 4ks 10kg NEMA 23

Co vy na to ? Nerad bych aby se to zvrhlo do diskuse o tom ze jedine pouzite vreteno je 2kW vodou chlazene protoze jinak to nebude rezat hlinik (coz je me srdecne fuk) tak jak to vypada ze se deje na C-N-C foru.

Cilem je proste stroj ktery bude rezat lepe o neco lepe nez rucni pilka a bude mozno na ni navesit i 1.5W laser pro rezani sablon na strikani

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Pouzivane motory u domaci CNCcka
PříspěvekNapsal: pát 14.08.2015 11:23 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 14.11.2013
Příspěvky: 1386
Bydliště: Chocerady
konkrétně jaký motory ti neporadím. ale počítej s minimální potřebnou rychlostí 1000mm/min jinak budeš ničit některé nástroje.

_________________
www.havelaircraft.cz
info@havelaircraft.cz
Facebook- Havelaircraft


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pouzivane motory u domaci CNCcka
PříspěvekNapsal: pát 14.08.2015 11:49 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Pokud by jsi si chtěl jen tak něco zkusit, tak mohu zapůjčit:
3pcs Nema 23 dual shaft stepper motor 425 oz.in 3A 4 leads CNC 23HS


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pouzivane motory u domaci CNCcka
PříspěvekNapsal: pát 14.08.2015 12:02 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
HavelAircraft píše:
... počítej s minimální potřebnou rychlostí 1000mm/min jinak budeš ničit některé nástroje.

Tohle jsem nepochopil. Frézoval jsem ze začátku 320mm/min, teď max. 820mm/min. a nezdá se mi že bych některé nástroje nadměrně opotřebovával. Něco mi uniká?

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pouzivane motory u domaci CNCcka
PříspěvekNapsal: pát 14.08.2015 12:08 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 14.11.2013
Příspěvky: 1386
Bydliště: Chocerady
Mě se stávalo že se mi nástroje při doporučených otáčkách pálili právě kůli nízké řezné rychlosti,ale dělali mi to jen některé ;-)
Případně při frézování plastu se materiál taví a nalepuje na nástroj. Snížení otáček není úplně to ideální pro řezné podmínky. Právě proto doporučuji tuto řeznou rychlost jako minimální.
Jde dosáhnou s trapézem 16x4 a levnými krokovými motory.

_________________
www.havelaircraft.cz
info@havelaircraft.cz
Facebook- Havelaircraft


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pouzivane motory u domaci CNCcka
PříspěvekNapsal: pát 14.08.2015 12:15 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Amper píše:
... Cilovej stroj je low cost masina ...

Mám very low cost machine :mrgreen:
Motory NEMA23 X, Y a NEMA17 Z (to tam je z lenosti vyměnit ho za NEMA23...). Pojezd portálu (X) mám na jednom motoru v ose, včechny závity metrika - jen je pak nutné zkalibrovat délky (čti stoupání není přesné). Nějaké momenty jsem neřešil, prostě motor co nejdelší s vysokým proudem a za rozumné peníze 8) Pružné spojky mezi motory a závitovkami nutné - dural šroubovicovitě říznutý (hledací fráze "cnc coupling").
Vřeteno kleština ER11 z jebaj.com, hřídel ve dvou 8mm ložiskách, poháněno přes PVC hadičku motorem NTM 3542 1800kV + nějaký regl co kolega vyhodil z éra + samodomo zdroj servoimpluzů, řízení otáček ale zrealizováno proměnným napětím = upravený "průmyslový" zdroj cca 7-18V / 10A opět ebay.com.
Umí to na jeden záběr 5mm leteckou (360mm/min) nebo 6mm břízu (480mm/min) nebo 3+3mm topol (820mm/min) nebo 3mm sklotextit (320mm/min)... Dural to neumí ale sebevědomí (a délku :lol: ) mi to neubírá.
Plasty - třeba pěněné "reklamní" PVC 5mm řežu hladkým ostřím 1,6mm a fofr cca 640-720mm/min. Jediné negativa v tom případě je silné zasněžení celé mašinky (to svinstvo se elektrizuje a lepí všude). Plexi jsem už řezal i 8mm ale na více záběrů (zato bez chlazení, jako vše ostatní), to se fakt lepilo.
Depron 3+3mm třeba zubatým ostřím ale nutně novou (ostrou) frézičkou, točky malé, posuv tak 640-680mm/min.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pouzivane motory u domaci CNCcka
PříspěvekNapsal: pát 14.08.2015 12:40 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Jyrry muzes se mrknout zda nenajdes na tech motorech nejake cislo, zmerit jejich delku nebo treba proud kolik to bere ?

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pouzivane motory u domaci CNCcka
PříspěvekNapsal: pát 14.08.2015 13:05 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 23.10.2010
Příspěvky: 328
Bydliště: Brno
taky bych posun vretena (z) dal na NEMA23 ... ta MAKITA je prece jenom macek 8)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pouzivane motory u domaci CNCcka
PříspěvekNapsal: pát 14.08.2015 13:31 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Amper píše:
Jyrry muzes se mrknout zda nenajdes na tech motorech nejake cislo, zmerit jejich delku nebo treba proud kolik to bere ?

Mám drivery 2,5A a při nastavování jsem se dostal tak na 60-70% maxima - jinak motory při vyšších rychlostech vypadávaly z kroků. Mám zato že to není jen o tom maximálním proudu, ale také o dostatečně vysokém napětí - 12V to rozhodně není, chce to alespoň 24V (mám zdroj 24V vyšponovaný na cca 27V).

Na motorech nic není, délka NEMA23 je 62mm a NEMA17 má 54mm. Předtím jsem měl NEMA17 délka 38mm a to je už fakt slabé, jezdil jsem tak 240mm/min. I když... na takové to domácí žvýkání to taky stačilo...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pouzivane motory u domaci CNCcka
PříspěvekNapsal: pát 14.08.2015 17:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
Já mám na svoji frézce tuto sestavu 57STH76 - krokový 2-fázový motor 1,9Nm, M542 - driver pro 2-fázové krokové motory, 50V, 4.2A. Napájení driverů je 40V, ale co je taky velmi důležité, aby to napětí pro to napájení bylo dost tvrdé, a vyhlazené já tam mám cca 50G kondenzátorů, tj. na 1A odběru by mělo být hodnota toho kondenzátoru cca 4G ( toroid je dělaný na odběr 12A)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pouzivane motory u domaci CNCcka
PříspěvekNapsal: sob 15.08.2015 21:24 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 5.9.2009
Příspěvky: 392
Bydliště: Ostrava-Poruba
Obrázky: 10
Mám toto
Obrázek
Motory tyto
http://cncshop.cz/57sth76-krokovy-2-fazovy-motor-1-9nm
Výsledné parametry, rychlosti posuvu atd. odpoviají parametrům jak píše jyrry


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pouzivane motory u domaci CNCcka
PříspěvekNapsal: ned 16.08.2015 8:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
Amper píše:
Jyrry muzes se mrknout zda nenajdes na tech motorech nejake cislo, zmerit jejich delku nebo treba proud kolik to bere ?

Nešpekuloval bych a prostě pořídil motory NEMA jak zde zmínil jyrry. Pro daný účel solidní motory za rozumnou cenu. :wink:

Parametry včetně rozměrů motorů NEMA najdeš třeba na eBay odkud si je můžeš i rovnou koupit. Třeba tady NEMA 23. Na eBay k tomu najdeš i nejrůznější držáky, redukce, drivery apod. viz tento odkaz.




.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pouzivane motory u domaci CNCcka
PříspěvekNapsal: ned 16.08.2015 9:24 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.8.2005
Příspěvky: 2351
Bydliště: Dvůr Králové n.L.
NEMA ale není výrobce, nýbrž standard pro označování velikosti příruby motoru...

_________________
Raptor E700 (MSH Brain)
MiniProtos (miniVbar 5.2)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pouzivane motory u domaci CNCcka
PříspěvekNapsal: ned 16.08.2015 11:59 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
NEMA 17/23 je rozmer priruby a z toho vychazi i rozsah vykonu motoru ale rozsahy jsou dost velke.

Tak nakonec jsem zvolil low cost verzi s NEMA 17 (ale se dvema na ose, celkove to odpovida vykonu jedne vetsi NEMA 23) ktere jsou kolem 300 bez DPH i z cech.

Konstrukce bude todle : http://www.thingiverse.com/thing:724999

Na videu je videt ze tim borec krajel i hlinik takze si myslim ze na me veci je to dostatecne. Udelam to mensi cimz zvednu tuhost ale i zakladni verze je evidentne dostatecne funkcni.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Pouzivane motory u domaci CNCcka
PříspěvekNapsal: ned 16.08.2015 12:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2010
Příspěvky: 11876
Bydliště: ČR
Obrázky: 1
Mad_Box píše:
NEMA ale není výrobce, nýbrž standard pro označování velikosti příruby motoru...

Jyrry ty motory bral nejspíš z eBay a je otázkou jestli u nich prodejce vůbec měl rozepsané parametry motoru nebo aspoň uvedení modelu, ale na to si už asi Jyrry nevzpomene a jelikož na těch motorech není nic uvedeno tak to budou nejspíš nějaké alá noname China product.

Dva lité tady zmiňovali motory modelové řady 57STH76 a spetrs na něj dával odkaz kde jsou uvedeny i parametry. Můžeš to srovnat s tím odkazovaným z eBay, který vypadá z hlediska definovaného momentu papírově o něco slabší a podle tam zmíněné tabulky by to mělo odpovídat modelové řadě OK57STH256-2804A.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 36 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz