Switch to full style
Pokrok se nedá zastavit. Nástroje řízené pomocí počítače ulehčují výrazně práci. Výroba strojů, příprava podkladů výkresů. I poptávky a nabídky mezi rcmaniaky.
Odeslat odpověď

Stavba CNC frézky s využitím 3D tiskárny...

pát 03.04.2015 17:36

Zkusil bych nadhodit jedno téma, které mi už chvíli vrtá hlavou. Ve fóru to je řada lidí, kteří tak či onak pokládali 3D tiskárnu, zrovna tak tu jsou lidé, kteří již dříve bastlili frézky.
Mě by docela zajímalo, zda se najde někdo, kdo zkusil věci zkombinovat. NIKOLIV ale ve smyslu, jak dát na Rebela místo extruderu frézu, to už se probíralo jako dost problematické, zajímá mě možnost postavit si samostatnou frézku, ale s využitím tištěných dílů, což by pro mě bylo lákavé.

Co jsem pátral, tak se nějaké nesmělé projekty najdou, viz třeba http://www.thingiverse.com/thing:352739 , ale nebývá to plně ověřené, podle mě spíš proto, že zkrátka průnik lidí kolem 3D tisku se zájemci o práci s dřevem není až tak velký, než že by to nešlo.

Takže zkusím nadhodit téma, zda to už někdo zkusil anebo alespoň to více zkoumal?
Nehodlám diskusi v tomto threadu nijak omezovat, třeba se rozběhne nečekanými směry, nicméně napíšu svou vlastní představu. Mě by lákalo spíše menší kompaktní "bytové" řešení cílené primárně na balsu do cca 5mm a topolovku do 3mm, nic silového, pracovní plocha by dávala smysl 400-500x200mm - prostě takové "domácí řešení", asi do jisté míry podobné tomu odkázanému projektu Mule CNC...

Co si o tom myslíte, dávalo by smysl nad něčím podobným rozjímat?

Re: Stavba CNC frézky s využitím 3D tiskárny...

pát 03.04.2015 17:38

Tak tohle mě dost zajímá. Na takové to "malé domácí frézování".

Re: Stavba CNC frézky s využitím 3D tiskárny...

pát 03.04.2015 17:50

No když vidím ty ozubené řemínky s přímým náhonem... na frézování jsou zapotřebí větší síly, dokáže mi to přeprat i konstrukci ze 3mm ocelového plechu kterou tahám šrouby... Rychlosti tam nejsou zapotřebí tak velké, topol 6mm jedu 820mm/min, třeba...
Celková tuhost konstrukce je dost nutná, budu dělat třetí upgrade kostry; i ta 3mm Fe potřebuje výztuhy a zesílení.

edit: Jinak ale ta moje koncepce umožňuje homemade stavbu s volbou rozměrů, ty jsou dané především díly z lamina (18mm), vřeten (metrika) a vodicích tyčí (zatím mi stačily z hlazenky).

Re: Stavba CNC frézky s využitím 3D tiskárny...

pát 03.04.2015 17:54

https://www.inventables.com/projects/shapeoko-2-mechanical-kit-to-full-kit
Tady si koupíš malinké CNC za pár korun.
Ale- přesnost tuhost síla- tak to nemá. Boužel jsou to vlastnosti které CNC potřebuje.
tisk z plastu nevěřím že dlouhodobě přežije vibrace vzniklé při obrábění spolu se zatížením.
Já mám CNC z jeklů a duralového plechu tloušťky cca 20mm :D

Re: Stavba CNC frézky s využitím 3D tiskárny...

pát 03.04.2015 18:15

Myslím, že vytisknout "celou" CNC frézku je asi nesmysl - tuhost a vibrace je to, co minimálně stíží vyrobit použitelné zařízení.

Na druhou stranu bych vůbec nezatracoval technologii 3D tisku při stavbě CNC frézky - různá zakončení energetických řetězů, uchycení odsávání prachu ... takže proč to nevyužít.

CNC frézku mám, nyní si stavím 3D tiskárnu a právě plánuju tu frézku trochu "dozdobit" výrobky z 3D tiskárny.

Re: Stavba CNC frézky s využitím 3D tiskárny...

pát 03.04.2015 19:18

otázkou je co se dá tisknout.
CNC frézka je o přesné strojařině a pokud se klíčové věci koupí (motory, pojezdy, vřeteno, elektronika) za nějaký peníz
tak těch pár drobností tisknout, nebo přidat pár korun a udělat kvalitněji už cenu nevyřeší, ale rozhodne to o tom, co se na tom
potom dá udělat.
Dají se ošidit pojezdy a nějaké uložení, ale to cenu frézy nedělá, ale kvalitu ano.

Re: Stavba CNC frézky s využitím 3D tiskárny...

pát 03.04.2015 20:13

Mě by zajímalo to stejné, jen naopak - na vřeteno CNC frézky upevnit extrudér a 3D tisknout. Nezkoušel někdo? Je jasné, že nepůjde dosáhnout takové rychlosti tisku, protože fréza je mnohem masivnější, než tiskárna, ale na takové to domácí tisknutí by to mohlo stačit.
Podobný projekt je tady: http://www.jonshobbies.com/convert-a-cnc-router-to-a-3d-printer.html

Ještě nemám hotovou ani tu frézu, ale tohle by se mi do budoucna líbilo

Re: Stavba CNC frézky s využitím 3D tiskárny...

pát 03.04.2015 20:36

Slepé cesty. U frézy je nejdůležitější parametr tuhost konstrukce. Když se to kroutí, výsledek stojí za prd, tím hůř čím tvrdší materiál řežeš. U 3D tisku ti CNC frézka nevyhoví rychlostí, sice by to šlo, ale na tisku jedné ptákoviny uplyne mládí.

Re: Stavba CNC frézky s využitím 3D tiskárny...

pát 03.04.2015 20:36

ondra1402 píše:Mě by zajímalo to stejné, jen naopak - na vřeteno CNC frézky upevnit extrudér a 3D tisknout. Nezkoušel někdo? Je jasné, že nepůjde dosáhnout takové rychlosti tisku, protože fréza je mnohem masivnější, než tiskárna, ale na takové to domácí tisknutí by to mohlo stačit.
Podobný projekt je tady: http://www.jonshobbies.com/convert-a-cnc-router-to-a-3d-printer.html

Ještě nemám hotovou ani tu frézu, ale tohle by se mi do budoucna líbilo



Podle mne to bude spis naopak... Ty 3D tiskarny ala rebel, apod. jsou mechanicky naproste sracky. Takze s poradnou CNC frezkou dosahnes lepsich vysledku.

Re: Stavba CNC frézky s využitím 3D tiskárny...

pát 03.04.2015 21:17

petrfm: to je jasný, u konverze tímhle směrem je právě problém v rychlosti tisku, protože 20kg portál nerozpohybuješ tak, jako pár dekovou hlavu těchhle sračkoidních tiskáren. Určitě to v budoucnu zkusím, pokud ta pomalost nepůjde zkousnout, tak k hlavě přistavím menší 3D tiskárnu no..

edit: k tématu tématu: při stavbě CNC frézky nevidím pro 3D tiskárnu moc využití. Daly by se třeba tisknout díly na řetěz na kabely nebo nějaká různá bižuterie - držáky, krytky atd. Základ ale musí být z pořádnýho materiálu a vytisknuté serepetičky rychlost nedělají. Něco jako "Stavba auta s využitím houby na nádobí" - príma, hotový auto se tou houbou dá umýt, ale to je skoro tak všechno :)

Re: Stavba CNC frézky s využitím 3D tiskárny...

sob 04.04.2015 12:13

Ano, chystam se na to. Ala shapeoko ale se sroubama a tycema.

Je to opět o tom zda to chci pro domácí frézování (kde to podle mne staci) a nebo to chci na poloprofi nebo profi praci x hodin za den vysokou rychlostí.

Staci se podívat na youtube cim lidi frezujou - pojezdy z koleji od vlacku atd.... takže Shapeoko je proti tomu hifi.

Já se furt rozhoduju zda potřebuju frezu a nebo spis hotwire a nebo vlastně nic

Re: Stavba CNC frézky s využitím 3D tiskárny...

sob 04.04.2015 18:08

Kdyz se podivam na ty pojezdy u shapeoko, tak mne napada - muze to mit nejakou presnost ? Ma smysl vyhazovat prachy za takovy debilni system, kdyz se da koupit treba o neco draz, ale poradny linear? Myslim, ze to je setreni na nespravnem miste, ale treba se pletu a chodi to dobre a presne. Ta vule se tam steluje nejakymi excentry? Musi v tom byt hrozna vule, nebo ztraty oproti lozisku na tyci.

Re: Stavba CNC frézky s využitím 3D tiskárny...

sob 04.04.2015 18:54

petrfm píše:Kdyz se podivam na ty pojezdy u shapeoko, tak mne napada - muze to mit nejakou presnost ? Ma smysl vyhazovat prachy za takovy debilni system, kdyz se da koupit treba o neco draz, ale poradny linear? Myslim, ze to je setreni na nespravnem miste, ale treba se pletu a chodi to dobre a presne. Ta vule se tam steluje nejakymi excentry? Musi v tom byt hrozna vule, nebo ztraty oproti lozisku na tyci.


Problém bych neviděl v nepřesnosti.
Mám AutoGrav 5 a ten má pojezd řešen plastovými špalky po přesných tyčích a funguje to dobře a poměrně dlouho
a ještě jsem to nemusel seřizovat.
jenom to mažu.
Jenže mě to nečistoty a prach setře, ale kolečko na to najede. A v tom bych viděl spíš problém.
U toho kolečka se asi ty vůle z tohoto důvodu budou rychleji zvětšovat.
Ale zase - mě fréza jede taky týden v kuse . Udělat " pár žeber" a sem tam nějaký 3Dčko frézu asi moc nevytíží.
A stírání se možná dá dodělat.

Re: Stavba CNC frézky s využitím 3D tiskárny...

sob 04.04.2015 23:03

Mě přijde jako schůdná konverze 3D tiskárny na laserovou gravírku. Bohužel jsem zatím nikde nenašel žádnej seriózní pokus.

Re: Stavba CNC frézky s využitím 3D tiskárny...

ned 05.04.2015 4:42

petrfm píše:... Ta vule se tam steluje nejakymi excentry? ...

jo - https://www.inventables.com/technologies/eccentric-nut
Zajímalo by mně za jak dlouho se ty břity z hliníku ojezdí, to nebude mít moc životnost.
Odeslat odpověď