Switch to full style
Pokrok se nedá zastavit. Nástroje řízené pomocí počítače ulehčují výrazně práci. Výroba strojů, příprava podkladů výkresů. I poptávky a nabídky mezi rcmaniaky.
Odeslat odpověď

Re: Čím modelovat 3D pro tiskárnu a CNC

úte 31.03.2015 15:04

Pokud jde o 3D tisk, tak mu asi ta STLka stačí, protože k Rebelovi jsou programy pro generování G-kódu k dispozici. A pokud jde o 2D CNC frézku, nebo laser, tak asi majitel taky má nějaký systém ke stroji, který si z DXF, G-kód vytvoří. Trochu si nedovedu představit vlastníka CNC, který je odkázaný jen na hotový G-kód. :D 3D kopírování už je trochu jiný level a bez pořádného CAD/CAM SW už se těžko obejde. To už je ale trochu jiná písnička. :mrgreen:

Re: Čím modelovat 3D pro tiskárnu a CNC

úte 31.03.2015 18:04

jyrry píše:Já jenom frézuju a jenom 2D a jak to tu čtu tak u toho zůstanu :-P


Já tedy jako 3D CAM, používám FreeMill, sice žádná sláva, ale na nějaké ty bublinky, kapky atd. je celkem dost dobrý,( stl, sla,3dm,wrl,raw,wmp) kreslím v 3D Alibre Design Standard - zakoupen v akci před několika lety za cca 3000Kč. Jako 2,5D CAM používám SheetCam - cena 3960Kč, kreslím v free ProgeCad 2008 Smart, nebo ProgeCad 2009 Smart :wink:

Re: Čím modelovat 3D pro tiskárnu a CNC

úte 31.03.2015 22:34

Koukám, co těch Cadu je. 8O Je to strašný, čím je jich víc, tím se hůř vybírá....
Jirka

Re: Čím modelovat 3D pro tiskárnu a CNC

úte 31.03.2015 23:01

Jo jsou jich mraky, ale problém je, že v každém jsou postupy modelování úplně jiné, takže to chce zaměřit se jen na jeden, který bude splňovat tvé potřeby a u něj si pak "odsedět" potřebné hodiny (spíš týdny). Jak budeš přeskakovat z jednoho na druhý, budeš v tom mít hokej a nebude se ti líbit žádný. Já v práci vystřídal tři a měl jsem hrozné problémy, než jsem zapoměl na návyky z předešlého. Myslím že když zůstaneš u toho co máš, neuděláš chybu. Jen to chce ze začátku mít po ruce manuál a postahovat si tutoriály pro postupy konstrukce různých dílů. Určitě je k němu k sehnání i učebnice v češtině. No a pak už stačí jen modelovat, modelovat, modelovat...

Re: Čím modelovat 3D pro tiskárnu a CNC

stř 01.04.2015 8:05

ze free 2D nebyl jeste zminen http://www.plm.automation.siemens.com/e ... ge/free2d/

Pouzivam ho na veci co chci frezovat a kolega me to na StepFouru sjel vzdy v pohode takze to DXF co z toho leze je v pohode

Re: Čím modelovat 3D pro tiskárnu a CNC

stř 01.04.2015 12:25

Ještě poznámka. Pro výběr CADu je taky potřeba zvážit, jestli si budeš hrát jen na vlastním písečku, nebo chceš používat, případně poskytovat data druhým. Pak je dobré, pokud CAD podporuje import/export i do jiných formátů. Problém je, že ty freeCADy používají svůj interní formát, který ale většinou žádný jiný CAD nepodporuje, takže výměna dat je pak problém. A pokud neobsahuje zároveň i CAM pro vytvoření NC programu (podle místní zvyklosti G-kódu), který může být pro různé stroje odlišný, tak se bez těch konverzí do jiných formátů taky neobejdeš. Vygenerovaný NC program se dá při zkušenostech a znalosti G a M kódů konkrétního stroje i ručně upravit. Je to ale riziko, že uděláš překlep a díky tomu patřičné důsledky. Pro frézovování obrysů 2D to problém není, tam se většinou vystačí jen s DXF. Na tvary už je to ale o něčem jiném.

P.S. Proč všichni používáte pro NC-program výraz G-kód? NC-program je textový soubor obsahující souřednice pro pohyb stroje + G a M kódy různých funkcí pro řídicí systém. Kdežto G-kódy a M-kódy je tabulka ruzných funkcí řídicího systému stroje.

Re: Čím modelovat 3D pro tiskárnu a CNC

stř 01.04.2015 12:40

Mozno preto ze ho zaviedol ujo Jozef Gerber ... tak podla neho.

Re: Čím modelovat 3D pro tiskárnu a CNC

stř 01.04.2015 13:43

Možná, že některé free CAD, mají třeba to DXF ne zcela korektní. Ale to se většinou pozná, až to DXF, které mě přinese kamoš na vyfrézování, spustím v CAM. Já tedy jak už jsem psal, používám free verzi ProgeCad 2008 Smart ( je to verze pro nekomerční použití, je to trochu oříznutá profi verze ProgeCad Professional), jinak je to tak na 90 a více procent známy AUTOCAD a je s ním plně kompatibilní, i ikonky jsou velmi podobné - znám tedy jenom starší verzi AUTOCAD 2002, dále už nevím kam ten AUTOCAD postoupil ve vývoji. Takže z toho ProgeCad je DXF zcela korektní pro mnou používaný SheetCam, problém někdy bývá s DXF z Rhina, nebo i při exportu DXF z programu PROFILI, nebo u DXF z neznámých zdrojů. U některých exportovaných DXF, se v CAM, kružnice, oblouky,atd. promění v něco jiného, než je CAM schopen zpracovat, a nastoupí oprava toho DXF v CAD, a kolikrát je tam toho různého smetí a chyb, že ty opravy a úpravy toho výkresu v DXF jsou i několikanásobně delší, než to vlastní frézování.

Re: Čím modelovat 3D pro tiskárnu a CNC

stř 01.04.2015 13:46

to igorb: To já ale nikomu nevyvracím. G a M kódy jsou ale příkazy v NC programu které volají podprogramy FUNKCE pro řídicí systém stroje vložené do konkrétního NC programu. Programoval jsem 25 let a ani systémáci od různých firem z německa, rakouska, francie ani itálie, nikdy pro program nepoužili výraz "G-kód". Proto je mi to proti srsti. :D

Re: Čím modelovat 3D pro tiskárnu a CNC

stř 01.04.2015 13:49

a o tom to je, preto hovorim ze pokial je jasne na com budem robit, potrebujem komponenty ktore budu dobre spolupracovat, inak si prirobim viac roboty ako uzitku

Re: Čím modelovat 3D pro tiskárnu a CNC

stř 01.04.2015 13:53

Jo, s tím naprosto souhlasím. Někdy to může dosáhnout i takového stavu, že je pak snazší ten díl vymodelovat znova v CADu, s kterým si ten CAM rozumí. Proto jsem psal, že důležité předem dobře zvážit vzájemnou kompatibilitu celého systému.

Re: Čím modelovat 3D pro tiskárnu a CNC

stř 01.04.2015 16:15

Lark píše:Jo, s tím naprosto souhlasím. Někdy to může dosáhnout i takového stavu, že je pak snazší ten díl vymodelovat znova v CADu, s kterým si ten CAM rozumí. Proto jsem psal, že důležité předem dobře zvážit vzájemnou kompatibilitu celého systému.



Taky jsem to parkrát dělal, skutečně v některých případech, bylo rychlejší ten díl znovu nakreslit, než se trápit odstraňováním chyb, posledně to bylo pro kamoše, který koupil v DXF výkresy výřezů pro stavbu modelu ( Fokker DVII ). Takže někdy může nastat i taková situace, že výkres v CAD je kompatibilní s CAM, ale je tam tolik chyb a smetí, že někdy je lepší ho nakreslit znovu, nebo ať se s tím jeho autor potrápí sám.

Re: Čím modelovat 3D pro tiskárnu a CNC

stř 01.04.2015 17:16

Tak jsem dnes zjistil že profesionální CAD taky není žádná výhra. :roll: Jak jsem před pár dny na pár řádcích naprogramoval v OpenScadu držák hodinek na Rebel2, tak dnes jsem byl u kámoše na nalejvárně jak to dělat v grafice, konkrétně na Solidworks 2013. No a výsledek je, že z Scadu má STL pouze 24KB a ze Solidworks 0,5MB 8O . Asi tuším, čím to je, na závěr celej díl objel zaoblením všech hran 0,2 mm a to bude asi ta hromada trojůhelníků navíc, hlavně u děr... Kdyby tam dal to samý zkosení, nebo vůbec nic, tak STL bude podstatně menší. Nechal jsem to doma přežvejkat Slicrem a po půlhodině jsem vypnul. Takže zaoblení určitě nepoužívat a šikminy, rádiusy a díry co nejmíň.
Jirka

Re: Čím modelovat 3D pro tiskárnu a CNC

stř 01.04.2015 17:34

Zaoblení je nejlepší věc, kterou v Blenderu používám. Sice je soubor větší, ale tiskárna tiskne plynuleji (nezastavuje) a v rozích nedochází k přetékání materiálu. Oboje se projevuje při vyšších rychlostech tisku (používám 60-100 mm/s podle modelu).

Běžně slicuji soubory o velikosti několika MB, a vždy dojde k úspěšnému generování G-kódu.
G-kód tomu říkám proto, že je tak označen v programech (Save G-code, atd...)
Je to i na webu Sicru hned v hlavičce http://slic3r.org/

Re: Čím modelovat 3D pro tiskárnu a CNC

stř 01.04.2015 18:03

Lubosh píše:Blender je podle mne pro výrobu modelů pro 3D tisk geniální program.
Obsahuje plugin pro 3D tisk (uzavření objektů, kontrola úhlů, a další vychytávky).
Plugin nutno zapnout v předvolbách.
Sketchup jsem používal několik let, ale Blender je o několik tříd výš. Už bych si nedokázal představit návrat.

Pro frézu používám Adobe Illustrator a Cut2D, na 3D frézování MeshCam a opět Blender.


mohl bych poprosit jak se ten plugin do toho Blenderu jmenuje chtěl bych ho vyzkoušet.
Odeslat odpověď