Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1269 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 85  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: čtv 16.10.2014 9:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Omlouvám se, zase jsem blbě čet. :oops:


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: čtv 16.10.2014 9:58 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 29.8.2005
Příspěvky: 2351
Bydliště: Dvůr Králové n.L.
Možností je hodně. Integrovaná řešení jsou např. Rhino+RhinoCAM, SolidWorks+SolidCAM,... Ceny více než přijatelné :)

_________________
Raptor E700 (MSH Brain)
MiniProtos (miniVbar 5.2)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: čtv 16.10.2014 10:01 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 15.3.2008
Příspěvky: 42
Bydliště: Nymburk
HavelAircraft píše:
Dávám dohromady CNC (zatím jen malé koupené z druhé ruky,mám to pro sebe na naučení s tím že si pak seženu něco vhodnějšího pro mé účely)
Zatím řeším ovládání. Stávající technologie je na MACH3 ale mě jde o software pro tvorbu G codu . ideálně něco s intuitivním prostředím a jednoduchým ovládáním pokud by s tím pracovalo více lidí.
Moje představa je taková že nakreslím 3D model třeba žebra. ten vezmu a v nějakém programu ho převedu do G codu kde mu určím parametry obrábění a G code nechám vyřezat Machem.
Řeším jaké programy použít pro modelářství. Já umím s inventorem ale ten moc vhodný pro kreslení modelů není
Pro mě by bylo ideální mít jeden program který by rovnou vytvořil model a z něj G code,a ideálně byl v češtině,ale to je asi úplný nesmysl.
Jaké programy používáte vy??


Na kreslení používám Corel, na tvorbu drah Simplycam http://www.mr-soft.net/. Je za pár korun, funguje dobře a pokud by někdo chtěl mám do něj udělanou češtinu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: čtv 16.10.2014 11:26 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
HavelAircraft píše:
... Jaké programy používáte vy??

kreslím v Corel12 - je česky, cena cca 4000,-
pak export do HPGL - soubory *.plt
frézuji v StepFour V4 LT - anglicky a německy - cena cca 8000,- (pozor - jen DOS = W98)
žádný mezistupeň s G-kódy; natáhnu soubor *.plt, přiřadím hladinám nástroje, hloubky, rychlosti, entitám korekce, směry, začátky, pořadí... a je to. Žere i "rozumné" dxf...
Je to ovšem jen 2,5D (hladinám rozlišeným barvami mohu přiřadit různé Z).
Minimálně 2 známé modelářské firmy v tom jedou taky, jedna navlas stejně, druhá StepFour plný (3D).

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: čtv 16.10.2014 14:05 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2008
Příspěvky: 6902
Bydliště: Moravský kras ČR
Elegantní a levná varianta pro 2D je Devcad CAM, v něm se to dá na frézu připravit včetně můstků a posléze placnout přímo do řezacího softu už bez starostí o kontury, směry řezání atd. Pro drobnosti taky používám corel, řežu v XpertMillu od stepfouru.

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: čtv 16.10.2014 18:37 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 14.11.2013
Příspěvky: 1386
Bydliště: Chocerady
Zkoušel někdo systém od gravosu?
http://www.gravos.cz/software.htm
líbí se mi čeština a přímá podpora v praze

_________________
www.havelaircraft.cz
info@havelaircraft.cz
Facebook- Havelaircraft


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: ned 19.10.2014 12:36 
Mazák
Mazák

Registrován: 18.9.2007
Příspěvky: 513
Bydliště: Třebíč
Pár let používám k plné spokojenosti. S tím chybu neuděláš. Nakreslím to v Gravostaru, proženu CAMem (ten je součástí) a jdu frézovat.
Miloš.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: pon 27.10.2014 22:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.11.2010
Příspěvky: 1250
Bydliště: Anglie, nebo Svitavy
Kdyby se chtel nekdo zapojit, uvitam nazor, toto video



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

frezovani pasovin, vlastne jen zarovnani po rezu, tloustka 6mm freza TK 7mm otacky 5tis, pak navrtavani, vrtani..(12ks soucast zabradli na balkon) frezuje to, i do toho zeleza prijatelne, ale ty otacky jsou proste moc, objednal sem tady toto

http://www.ebay.co.uk/itm/C25-ER25-150L ... 233ac4a329

ulozil bych to do dvou kuzelikovych lozisek, a pohanel tim kressem pres remenovy prevod, zkusil bych asi 1:5 do pomala pak bych mel otacky od 1000 do 5000, coz je jeste asi aji dost, ten prevod by chtelo dopocitat, ale to uz doresim, ale uvitam nazor zda by to tak nejak slo....myslim ze by mohlo klestina je ER25 takze tam dam i 16mm frezu :)

_________________
Nezlob se Béďo, já mám dneska špatnej den


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: úte 28.10.2014 11:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.12.2006
Příspěvky: 806
Bydliště: Českolipsko, ČR
No asi takhle, pro TK frézu ty otáčky vysoké nejsou, vzhledem k tomu, že řezná rychlost pro běžné nelegované oceli je kolem 130m/min, tak pro průměr 7mm je to Vcx1000/¶xD = 5914ot/min. Problém je v tom, že těm otáčkám neodpovídá posuv.
Nevím, kolikabřitou frézu používáš, ale např. pro tříbřitou to vychází fz*z*n = 0,15*3*5000= 2250mm/min. Takže buď Ti mašina zvládne takové posuvy, o čemž pochybuji, nebo budeš muset adekvátně snížit otáčky. Měl by se dostat na adekvátní řezné podmínky přepočítané na tvůj stroj, jinak jen trápíš mašinu a ničíš frézy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: úte 28.10.2014 22:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.11.2010
Příspěvky: 1250
Bydliště: Anglie, nebo Svitavy
No jasne, na lepsim stroji, rekneme o par mega drazzim :D ty otacky takovy budou a posuv taky, ale ja se musim drzet pri zemi, ta tuhost stroje taky neni uplne ideal, sice je to vsechno litina, ale je to malicke, velke stroje jsou vzdy dostatecne tuhe, vibrace atd. 2000 to nemam ani rychloposuv :D frezoval sem frezou 4mm drazky do jeklu, tam uz to bylo lepsi, ale i tak ta freza nafrezovala 8drazek, delku ted nevim tak 150mm a par veci jeste udelala a je na ni znat opotrebeni, je mi jasny ze to je spatne, takze proste musim snizit otacky a prave proto sem chtel to nove vreteno, jak sem psal vyse. Spis me zajimal treba nazor zda na tom jak to chci udelat neuvidite nejakou chybu nebo nejakou nevyhodu kterou sem si treba neuvedomil. Vykon toho krese je 1050W takze taky zadna slava na ocel, ale pres prevod bude lepsi koutici moment, co ta kuzelikova loziska? Otec to ma na soustruhu uz deset let a ani neblo treba doladit vuli...prevod bych dal teda remenem, pomer tak nejak abych dostal minimalni otacky pod 1000/min, maximalni tak 3 az 4tis :)

_________________
Nezlob se Béďo, já mám dneska špatnej den


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: úte 28.10.2014 23:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.12.2006
Příspěvky: 806
Bydliště: Českolipsko, ČR
Nápad jako celek je dobrý, použil bych ozubený řemen. S ložisky nevím, mohlo by to fungovat. Klasická vřetena mají sestavy kuličkových ložisek s kosoúhlým stykem, ta kuželíková by to v tomto případě mohla nahradit. Ten příkon toho Krese není kdoví co, ale na drobné šudlání by to mohlo stačit, ale asi bych moc nespoléhal na použití 16mm frézy :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: stř 29.10.2014 0:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.11.2010
Příspěvky: 1250
Bydliště: Anglie, nebo Svitavy
Mam momentalne uplne stejny nazor, kuzelikova loziska vydrzi celkem dost, jak radilane tak axialne, v profi vretenech je lozisek vice, jedno doma mam s kuzelem ISO 40 je z nejake vyvrtavacky, mam hridel a spodni radialni lozisko, je dvourade, jde na nem seridit vule ale neudrzi nic axialne, musi tam byt pak nahore axialni lozisko, na muj stroj je to ale velke a tezke, vykon 1050W, nevim, no, taky vim ze to neni zadna hitparada ale nic jineho nemam, pokud bych delal jiny pohon tak asi uz nejaky servo, nebo neco s menicem aby to vedelo polohu a daly se i treba rezat zavity, kdyz pujdou otacky dolu pres prevod, sila tam bude, dal bych urcite ozubeny remen, prevody na srouby mam 3M tady bych dal tak 5M :) Pak me jeste napadlo pouzit ozubene kolo z nejakeho velkeho vrtasu a pastorek, trida 700..800, ale zmenil by se smysl otaceni, muselo by tam byt jeste vlozene kolo, to by asi slo vyresit, ale to je vse asi plast nebo nevim, nevim jak by se to tvarilo na razy pri frezovani... :?: remen bude asi lepsi, jendodussi, akorat musi zvolit vhodny pomer a zjistit zda pujde koupit tak velka remenice. 16mm freza je maximum, myslim ze tam uz vykon bude na hrane ne-li za ni, asi nejlepsi bude to vyzkouset, je to domaci stroj, takze nepotrebuju brat zadny centimetry a podobne, ale zelezo delat potrebuju a tak jak to mam to na to proste neni, v pripade potreby vyssich otacek a mensich nastroju, tam dam zpet kresse tak jak je, jde tam dat i obyc vrtacka pro vrtani.....celkem se mi to libi, dobry pomocnik :)

_________________
Nezlob se Béďo, já mám dneska špatnej den


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: stř 29.10.2014 0:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.12.2006
Příspěvky: 806
Bydliště: Českolipsko, ČR
Převod ozubenými koly, zvlášť z vrtulníku, bych okamžitě zavrhl. I kdyby byla kola ocelová, tak to bude hlučné, nevyhneš se mazání a nesmělo by to mít přímé ozubení, kvůli plynulosti záběru. Pohon ozubeným řemenem je vyzkoušený a používá se i u dospělých mašin.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: stř 29.10.2014 1:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Zůstal bych u toho ozubeného řemenu a přidal napínací kladku, kvůli lepšímu opásání malého kola. Převod z ozubených kol bude hodně hlučný a při těch otáčkách může být problém s mazáním.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: stř 29.10.2014 8:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2009
Příspěvky: 1124
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Hlavně by jsi, podle mě, měl vylepšit ten držák vřetena. Ta pásovina je málo tuhá a musí ti to strašně pružit 8O

_________________
EPP samokřídla
fotky: https://mapy.cz/fotografie?fotomapy&x=15&y=49&z=8&aid=861


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1269 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 85  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz