Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1269 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75 ... 85  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: úte 20.03.2018 21:36 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
JirkaA píše:
... lepší zkušenost s hladkou dvoubřitou frézou, nezanese se lepidlem a dá se řezat rychleji. ...

Jaký průměr? Já musel jít na 1,5mm a to už je někdy moc... A horní strana je pak o dost chlupatější než kukuřicí...
Dřív jsem topol 3+3mm krájel zubatou 1,2mm a fičelo to. Pak přišla změna dodavatelů (do Evropy, ne jen sem) a stojí to za starou bačkoru když se s tím musí dělat ty opičárny.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: stř 21.03.2018 12:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
Tak jsem včera našel "překližku", do které byla zabalena fréza a frézku z Dremelu - obají je nouzovka, ale na naučení to postačí než dorazí balík z Číny.

Nicméně jsem včera zjistil, že se mi, (především v ose Y) výrazně ztrácejí kroky. Nezávisle na tom, zda byl nástroj v záběru se ozvalo jako by se něco mechanicky zadřelo. Mechanika je předpokládám v pořádku, dělo se původně na všech osách. Pomohlo menší nastavení rychlosti na 300 mm/min, ale připadá mi to už pomalé.
Jakou rychlost dosahují spolehlivě Vaše frézky?

Dneska budu pokračovat v ladění, nicméně parametrů je dost. Máte tip, kterým začít?
1,ESTL cam - Maximum feedrate - 300 mm/min
2,ESTL cam - Inertia - zrychlování v procentech - 80%
3,ESTL cam - Step pulse length - teď je "automaticky"
4,MD430 driver - Output current - nastaven na maximum 3A
5,MD430 driver - Static current setting - nastaven na 50 %
6,MD430 driver - Segments settings - nastaven na 8
7,MD430 driver - Decay model - prý kvůli zvukům - 0%

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: stř 21.03.2018 13:30 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
pokud se ztraci kroky tak to vetsinou znamena :

- slabej motor
- slabej driver a vypne mu nejaka ochrana/limit
- driver se prehreje protoze ten proud sice dava ale generuje teplo

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: stř 21.03.2018 14:20 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Jindra_S píše:
... Jakou rychlost dosahují spolehlivě Vaše frézky?...

820mm/min topol 3+3mm.
Zkusil bych snizit proud. Mne to prekvapive pomohlo i kdyz se to zda divne.
Jo, kroky mám 1:1, žádné mikrokrokování, přišlo mi to zbytečné (pravda, mám metrické šrouby se stoupáním 1,25 a 1,5).

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: stř 21.03.2018 14:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
Amper píše:
pokud se ztraci kroky tak to vetsinou znamena :
- slabej motor
- slabej driver a vypne mu nejaka ochrana/limit
- driver se prehreje protoze ten proud sice dava ale generuje teplo


To se mi to nezdá, což samozřejmě moc neznamená:
- motory jsou doporučené číňanem. Výpadky se stávají při zápřahu i mimo něj.
- drivery se používají i slabší - navíc není viditelný rozdíl mezi nastavením min. a max. proudu
- Ani motory ani drivery se nějak nehřejí. Pokud snížím rychlost, jedou klidně půl hodiny a opět bez znatelného zahřátí.

V podstatě ověřit teorie by znamenalo koupit jiné drivery nebo motory. Nebo se platu a máme možnosti to nějak ověřit?

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: stř 21.03.2018 14:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
jyrry píše:
820mm/min topol 3+3mm.
Zkusil bych snizit proud. Mne to prekvapive pomohlo i kdyz se to zda divne.


Zkusím, a díky za rychlost - to je opravdu více než dvojnásobek.

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: stř 21.03.2018 14:39 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4776
Bydliště: SK Bratislava
skus znizit ZRYCHLENIE ak sa da

inak bez znalosti parametrov cize rychla kontrola, tie motory aj drivery by mali byt jemne teple, ak je to studene alebo horuce, nieco je blbo a moze to dospiet aj k strate krokov ... dovod je jasny - slaby prud = moment alebo prehriatie a vypnutie (alebo obmedzenie)

btw v com sa prejavuje ta strata krokov?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: stř 21.03.2018 14:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
igorb píše:
btw v com sa prejavuje ta strata krokov?


Ustavím frézu/frézku do bodu 0/0/0 a začnu frézovat. Po velmi krátkém čase (odhadem 1-2 minuty) jí zastavím a zkusím vrátit na původní místo. A je v jiném, nepůvodním bodě vzáleném cm.
Pokud jí nezastavím, pak vyfrézovaný obrázek je velmi vzdálen originálu.

A většinou je pozastavení doprovázeno zvukem jako bych pohyb blokoval.

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: stř 21.03.2018 15:04 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4776
Bydliště: SK Bratislava
pytam sa preto ze to moze byt viditelne okom ako hovoris, moze to byt viditelne pri rekalibracii na koncaky (zostane v registri nenulova hodnota), moze to byt tym ze ti vbehne na dorazy atd ... cize vidis okom ze 0 sa posunie, ok zistil si ktora os to robi? alebo obe? alebo aj Z?

Vies rucne vystavovat aby si mohol zistit ci sa to deje aj tak? (20 cm tam 20 naspet) deje sa to aj tak?

co myslis pozastavenim (ked to vyda ten zvuk)? ked vypnes program? alebo ked ti pocas behu nabehne na kraje? alebo ked sa snazis ist na 0 rucne?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: stř 21.03.2018 17:35 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Jindra_S píše:
A většinou je pozastavení doprovázeno zvukem jako bych pohyb blokoval.


Pises ze to dela i naprazdno - neni nejaky mechanicky problem na stroji ? Nekde neco neni namazane, moc utazenej antibacklash atd...

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: čtv 22.03.2018 5:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
Včera jsem strávil v dílně celý večer s cílem pochopit příčinu ztrácejících se kroků a zajištěním lepšího popisu.
Nicméně nemám pocit, že by se mi to podařilo, omlouvám se za román, ale sám se snažím si situaci utříbit:

Nejdříve jsem zkoušel jsem experimentovat s počtem segmentů/kroků na otáčku. Od 200 po 3200 - podporováno driverem. Pohyboval jsem osou Y o 10 cm tam a zpět, rozptyl měřil úchylkoměrem. Testovaná rychlost byla 250, 500 a 1000 mm/min. A vozík se pokaždé vrátil zpět, rozdíl byl pár setin (což přičítám způsobu uchycení měřidla). Testoval jsem vždy 1 běh tam a zpět pro každou rychlost a nastavení.
Rychlost posuvu jsem měřil stopkama a zhruba odpovídala zadané hodnotě (opět drobná odchylka dána spíše chybou měření a akcelerací)

Poté jsem zkoušel experimentovat s maximální rychlostí posuvu - přibližně kolem 2-3000 mm/min se začalo objevovat "zaseknutí" - vozík se rychle rozjel a najednou se zastavil jako by se zadřel. Objevovalo se nepravidelně, čím větší rychlost, tím se mi to jevilo pravděpodobnějí. Pohyb vozíku mi pak přišel i zbytečně rychlý.

Takže nakonec jsem ubral na max. rychlost 1000 mm/min a dal cvičně frézovat obrázek, cca 10 minut pohybu - samotný nástroj se netočil a byl ve vzduchu. A tady docházelo opět k nevrácení na původní pozici - čím rychlejší byl pohyb a akcelerace, tím větší odchylka vznikla. Při cca 300 mm/min se odchylka velmi minimalizovala, ale rozhodně nebyla nulová - budu měřit dnes.

Moje teorie a nápady na ověřování:
- EDSL není v Arduino Mega dobře odlazen - asi zkusím najít jiné Arduino
- Vřeteno je těžké (1,5 kW, chlazeno vzduchem, průměr 8 cm) a setrvačnost velká - tady moc neudělám kromě koupě slabšího
- Napětí je 24 V, drivery by měly snést 36 V - zkusím přidat samostatný zdroj 12 V do série.
- Drivery jsou poddimenzované - koupě aspoň jednoho ověřeného a otestování na jedné ose.

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: čtv 22.03.2018 6:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.11.2003
Příspěvky: 624
pokud tam maš nastavené mikrokrokovaní zbytečně moc velke a potřebuješ hodně pulsu pro posuv tak ti vypočetní výkon arduina nemusí stihat počitat pro pojezd . S timhle jsem stravil celý den než jsem na to došel .

_________________
zbek

aircombat


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: čtv 22.03.2018 8:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
zbek píše:
pokud tam maš nastavené mikrokrokovaní zbytečně moc velke a potřebuješ hodně pulsu pro posuv tak ti vypočetní výkon arduina nemusí stihat počitat pro pojezd . S timhle jsem stravil celý den než jsem na to došel .


Taky mě to napadlo - jen jsem tiše předpokládál, že pokud bych snížil počet mikrokroků (což jsem udělal) , pak by se výpočetní potřeby měly výrazně snížit a k chybám by už nemělo docházet (což se nepotvrdilo). Navíc používám Arduino Mega, které je rychlejší a běžně se používá standardní pomalé. (které někde mám a které ještě vyzkouším).

Ještě mě napadlo otestovat čisté grbl - které také běhá na standardním Arduinu.

Mimochodem, kolik kroků jsi měl nastaveno?

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: čtv 22.03.2018 9:52 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
a napadlo te sundat vreteno ? Dat tam treba jen tuzku/ukazovatko ? Pokud musi cnccko zrychlit/zpomalit takovedle super tezke vreteno tak to proste musi mit i potrebnou silu.

Co tam mas za motory a jak jsou resene posuvy - jake srouby/remeny, jaky je pojezd ?

Me proste prijde ze mas super power vreteno (ktere je tezke) takze predpokladam ze chces frezovat kovy (protoze na nekovove materialy je 1.5kW totalne overkill) ale zbytek masiny jako kdyby tomu neodpovidal.

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: čtv 22.03.2018 10:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
Amper píše:
a napadlo te sundat vreteno ? Dat tam treba jen tuzku/ukazovatko ? Pokud musi cnccko zrychlit/zpomalit takovedle super tezke vreteno tak to proste musi mit i potrebnou silu.
Co tam mas za motory a jak jsou resene posuvy - jake srouby/remeny, jaky je pojezd ?
Me proste prijde ze mas super power vreteno (ktere je tezke) takze predpokladam ze chces frezovat kovy (protoze na nekovove materialy je 1.5kW totalne overkill) ale zbytek masiny jako kdyby tomu neodpovidal.


Vřeteno sundám a testnu to. To by mělo být to nejlehčí.

Vřeteno - vybráno bylo především pro připravenost frézky na 8 cm průměr - uznávám, že je silnější než by asi bylo třeba.

Motory a drivery - https://www.aliexpress.com/item/3-Axis-CNC-Router-Kit-3pcs-1-axis-TB6560-driver-interface-board-3pcs-Nema23-270-Oz/32682549757.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.YH0rTX
Pokud odkaz nefunguje, tak 23HS8430B stepper motor (dual shaft ,3.0A 270Oz-in) a driver TB6560 MD430 single axis driver 3A + 24 V
A vlastni frezka je https://www.aliexpress.com/item/From-Germany-free-VAT-6040-CNC-Router-Milling-Machine-Mechanical-Kit-Screw-Aluminum-Clamp-80mm/32516326629.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.D3vqzn

Samozřejmě kombinace nemusí být ideální - nicméně snažil jsem se držet doporučených motorů dodavatelem.

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1269 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75 ... 85  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz