Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1269 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72 ... 85  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: pát 08.12.2017 20:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.11.2003
Příspěvky: 624
Amper píše:
pouzivam bezny cinsky 20A zdroj - sdilim ho s 3D tiskarnou protoze nikdy nefrezuju soucasne s tiskem. Nic extra, rizeni otacek pres regler primo z desky a gcode. Mam to udelane tak ze zadavam otacky nastroje jako mikrosekundy pro esc tj. od 1000 do 2000 je od 0 do 100%


nevadi pulzni zdroj reglu a naopak? To řizení otaček je dobrej napad jak řešiš aktivaci regulatoru?

_________________
zbek

aircombat


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: sob 09.12.2017 0:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Protože řízení MPCNC provádí stejná elektronika a pouze trochu upravenej FW Marlin pro 3D tiskárny a tiskárna má 1-2 výstupy na klasický modelářský servo třeba na odklápění senzoru pozice 0 osy Z, tak se to použije na řízení regulátoru otáček vřetene. No a FW tiskárny jede na G a M příkazy jako má klasický CNC, je možno zapínat a řídit otáčky vřetene pomocí příkazu M280 P(x) S(y) (P=číslo portu, kde je připojenej regl, S= délka pulzu mezi 0,8-2,4 mS).
U frézek, kde je řízení GRBL jde většinou vřeteno pouze zapnout nebo vypnout. Tedy u toho, co jsem před časem zkoušel já pro Arduino a CNC shield v3.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: sob 09.12.2017 9:50 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Regler je tam uz 2 roky a nic nerika :-) Zadne extra kondiky atd.... neprovozuju. Regler je starej copterovej (ale leteckej by stacil taky) tj. klasicka velikost a klasicke kondiky. Je pravda ze nejaky moderni racing BLHeli ktery je velky jak tretina toho meho a kapacita je tam minimalni SMDckova bych tam nedal.

jinak jak pise Celeron - proste jsem si v Estlcamu nastavil ze prikaz pro ovladani vretene je M280, ESC bodnul do spravneho mista na RAMPSu a hotovo.

Ale to vis - smejdska elektronika pouzivajici veci pro 3D tiskarny, male steppery za par slupek a CNC frezka z plastu a elektrikarskych chranicek. Tam se holt veci jako to ze je rychlost soucasti gcodu a nemusim na to myslet berou jako standard.

Ti co pouzivaji "tu spravnou" specializovanou elektroniku pro CNC frezky a s driverama za palbu holt musi otocit koleckem nebo to natukat nekde vedle :-D :-D :-D :-D :-D

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: sob 09.12.2017 9:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.11.2003
Příspěvky: 624
Diky vyzkouším . Mam dotaz co řikate na tenhle vysavač ma to i oklep Narex VYS 33-71 L AC ? na vysávaní polystyrenu od frézovaní

_________________
zbek

aircombat


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: pon 11.12.2017 13:52 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.10.2008
Příspěvky: 185
Bydliště: Bechyně
Ahoj kluci. Tak se trošku vrátím k tomu mýmu dotazu ohledně upnutí materiálu a jeho zvedání, psal jsem, že to upínám k základní desce přes extrudovaný polystyren pod podlahy 2mm. takže fréza projíždí polystyrenem v pohodě bez nějakýho nabalování a s tím zvedáním je to taky celkem jednoduchý- stačí tolik nedotahovat upínky a polystyren mít s přesahem přes řezaný materiál. předtím jsem nevěděl, jak silně musím materiál přitahnout, aby držel, tak jsem to utahoval zbytečně moc. teď to utahuju míň, materiál bezpečně drží, ale nedeformuje se. při řezání se mi materiál zvedá na ploše 600x400mmm jen uprostřed asi o 1-2mm což už nějak neřešim. ale zatim jde jen o topolovku 3mm. uvidíme např u laminátu, ale tam si myslim, že to bude ležet v celé ploše.
Klucí, nemáte někdo doma nevyužitou ball end frézu 1mm (plasty, PMMA)?? pacholci v práci jak zjistili co mám v garáži, tak mě hned zaúkolovali výrobou daru k jubileu, 3mm frézu jsem koupil, ale 1mm jsem našel jen ebay a aliexpress a to nestihne dojít :cry: mám na to 14 dní i s pokusama... kdyby někdo měl tak prosím SZ. Dík marek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: čtv 04.01.2018 7:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
Zdravím - v jiném vláknu jsem vybíral komplet 3040 frézku a nakonec volba padla na 6040 základ + doplnění elektronikou.
Zatím jsem objednal:
Základ- https://www.ebay.com/itm/EU-6040-Ball-Screw-Desktop-CNC-Router-Engraving-Milling-Machine-Frame-Kit-80mm-/162830590515
https://www.aliexpress.com/item/-/32682549757.html
[url]https://www.ebay.com/itm/4Pcs-Nema23-57-Plastic-Stepper-Motor-Mount-Clamp-Bracket-DIY-for-CNC-Router-Mill-/162620997744
[/url]
V dalších, obecnějších, dotazech bych pokračoval v tomto vláknu (Pokud jsem přehlédl správnější vlákno, prosím admina o přesunutí)

Vše by tedy mělo dříve nebo později dojít, teď řeším jak to celé připojit k PC.
Pokud jsem to dobře pochopil, blokové zapojení by mělo být PC --LPT--> Interface board --> 3xDrivery --> Motor
Nicméně to vyžaduje PC s LPT portem, nicméně v dílně mám pouze NTB s USB porty.
A tady jsem se zarazil jako asi mnoho přede mnou - postavit samostatný starý stroj s LPT portem nebo koupit stepper drivery s USB nebo Ethernet interface. Pak by zapojení bylo PC --USB --> Smooth stepper (respe stepper motor controller) --> 3xDrivery --> Motor

Podle značně pesimistického CNC fóra to vypadá, že USB je maximálně na fleshku, ale ne na řízení CNC. A několik vláken tam skutečně o zápasech s USB bylo.

Jak máte CNC frézku připojenou vy?
A pokud přes USB - jakou desku požíváte - TinyG, Arduino GRBL, Gecko G540 ... ?

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: čtv 04.01.2018 16:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2009
Příspěvky: 754
Jak už jsem psal v jiném vlákně, používám arduino grbl, právě kvůli tomu, že nechci v dílně PC. Tahle elektronika s nema 23 mi přijde do té čínské hračky trochu předimenzovaná. Ale když už ji máš objednanou, tak asi nějaké šrotové PC s printportem bude nejsnazší řešení. Nebo vzít jen drivery a připojit k arduinu, drivery mají nejspíš normální vstupy step, dir a enable, jen by se to muselo správně prodrátovat.

_________________
https://fokker1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: čtv 04.01.2018 17:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
Ty drivery by na arduino napojit jít měly - předpokládám asi takhle:
Obrázek

A nějaké Arduino se doma najde, takže to teoreticky otestovat můžu bez finančních ztrát.

Pak mi nejde do hlavy, proč lidé kupují dražší USB desky, které podle popisu moc nefungují. Je to Arduino nějak extrémně pomalé nebo má jiné nevýhody?

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: čtv 04.01.2018 17:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2009
Příspěvky: 754
Spíš bych řekl, že je to moc nové a chybí zkušenosti. Všichni jsou zvyklí na MACH optimalizovaný na printport. Domácí cnc není tak běžné jako 3d tiskárna a vývoj je pomalejší.

Jinak myslím, že komunikace by měla být spíš rychlejší, když se do arduina posílají jen g kódy, než když musí pc generovat a posílat pulzy pro drivery krokáčů. Tam bych čekal tu latenci vyšší. Zvlášť u USB.

_________________
https://fokker1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: čtv 04.01.2018 18:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.11.2003
Příspěvky: 624
Ja mam frezku řizenou arduinem mega a Marlin Firmware . Pro mne ideál přes raspberry pi to krmím .

_________________
zbek

aircombat


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: pon 08.01.2018 10:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.11.2003
Příspěvky: 624
Zdravim mam dotaz jak řešite zaslepeni děr po přišroubovaní linearniho vedení ? Tisknete si krytky, nebo použivate original zaslepky, připadně to neřešite a nechavate otevřene diry kde jsou šrouby ?

_________________
zbek

aircombat


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: pon 08.01.2018 18:52 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 13.6.2008
Příspěvky: 208
Bydliště: Trutnov
Jindra_S píše:
Zdravím - v jiném vláknu jsem vybíral komplet 3040 frézku a nakonec volba padla na 6040 základ + doplnění elektronikou.
Zatím jsem objednal:
Základ- https://www.ebay.com/itm/EU-6040-Ball-Screw-Desktop-CNC-Router-Engraving-Milling-Machine-Frame-Kit-80mm-/162830590515
https://www.aliexpress.com/item/-/32682549757.html
[url]https://www.ebay.com/itm/4Pcs-Nema23-57-Plastic-Stepper-Motor-Mount-Clamp-Bracket-DIY-for-CNC-Router-Mill-/162620997744
[/url]
V dalších, obecnějších, dotazech bych pokračoval v tomto vláknu (Pokud jsem přehlédl správnější vlákno, prosím admina o přesunutí)

Vše by tedy mělo dříve nebo později dojít, teď řeším jak to celé připojit k PC.
Pokud jsem to dobře pochopil, blokové zapojení by mělo být PC --LPT--> Interface board --> 3xDrivery --> Motor
Nicméně to vyžaduje PC s LPT portem, nicméně v dílně mám pouze NTB s USB porty.
A tady jsem se zarazil jako asi mnoho přede mnou - postavit samostatný starý stroj s LPT portem nebo koupit stepper drivery s USB nebo Ethernet interface. Pak by zapojení bylo PC --USB --> Smooth stepper (respe stepper motor controller) --> 3xDrivery --> Motor

Podle značně pesimistického CNC fóra to vypadá, že USB je maximálně na fleshku, ale ne na řízení CNC. A několik vláken tam skutečně o zápasech s USB bylo.

Jak máte CNC frézku připojenou vy?
A pokud přes USB - jakou desku požíváte - TinyG, Arduino GRBL, Gecko G540 ... ?



ahoj, já docela úspěšně používám něco podobného, co přikládám na linku

https://www.ebay.com/itm/CNC-USB-MACH3- ... 2863505277

Fréza není žádný turbo tryskáč, ale samotný posuny jezdí cca 80mm/s a jede to přes USB-> takže plná spokojenost.

Jen pro úplnost, já používám tuto desku
https://www.aliexpress.com/item/mach3-4 ... 51517.html

V dodávce jsem měl CD s Machem a veškerými potřebnými informacemi. Fungovalo na první zapojení bez laborování.

Lipánek

_________________
Futaba T10 2,4 gHz; T-REX 600 E FBL BeastX; Protos FBL BeastX
X-quadrocopter APM2.5.2 vlastní rám


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: úte 09.01.2018 5:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
Díky za odkaz - ta cena vypadá rozumně (a tiše předpokládám, že to dojde bez DPH), pokud k tomu dodávají i "demo" MACH3, pak bych nemusel ani moc experimentovat.
Moc pak nerozumím, co mají jiné desky o tolik lepšího, že jejich cena je o tolik vyšší - je to daň za vyšší spolehlivost, značku nebo jiné parametry?
A mimochodem, zkusil jsi to porovnávat s GRBL nebo TinyG na Arduinu - viz předchozí debata.

UPDATE:
Ještě jednou to čtu a poprosil bych Tě o upřesnění - dáváš dva odkazy:
$43 - https://www.aliexpress.com/item/mach3-4 ... 51517.html
$17 - https://www.ebay.com/itm/CNC-USB-MACH3- ... 2863505277

Kterou tedy používáš - levnější / dražší? Ta dražší vypadá, že má možnost připojit dodatečná zařízení, více vstupů a pod. (ale to je možná i u té levnější, jen to nikde není na obrázku uvedeno). Liší se v něčem, co nevidím, ale z popisu nějak vyplývá?

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: úte 09.01.2018 17:38 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 13.6.2008
Příspěvky: 208
Bydliště: Trutnov
Jindra_S píše:
Díky za odkaz - ta cena vypadá rozumně (a tiše předpokládám, že to dojde bez DPH), pokud k tomu dodávají i "demo" MACH3, pak bych nemusel ani moc experimentovat.
Moc pak nerozumím, co mají jiné desky o tolik lepšího, že jejich cena je o tolik vyšší - je to daň za vyšší spolehlivost, značku nebo jiné parametry?
A mimochodem, zkusil jsi to porovnávat s GRBL nebo TinyG na Arduinu - viz předchozí debata.

UPDATE:
Ještě jednou to čtu a poprosil bych Tě o upřesnění - dáváš dva odkazy:
$43 - https://www.aliexpress.com/item/mach3-4 ... 51517.html
$17 - https://www.ebay.com/itm/CNC-USB-MACH3- ... 2863505277

Kterou tedy používáš - levnější / dražší? Ta dražší vypadá, že má možnost připojit dodatečná zařízení, více vstupů a pod. (ale to je možná i u té levnější, jen to nikde není na obrázku uvedeno). Liší se v něčem, co nevidím, ale z popisu nějak vyplývá?


Porovnání s arduinem jsem nedělal.

V době koupě desky (mám už ji asi rok) byla k dispozici pouze ta dražší - používám tu dražší.

Pokud jsem to prohlížel dobře, tak by měli mít stejný počet vstupů/výstupů.
Ta levnější má pro mne, jelikož k ní nemám žádný manuál pro zapojení, nepřehledné zapojení mezi vstupem označeným "IN1" až za roh k "GND".... "DCM, ACM, AVI" ... atd.
Jinak by měly fungovat navenek pro Mach obě desky, které jsem uváděl, stejně. V různých CNC diskuzích se k ní vyjadřují kladně.

U mojí desky to demo Machu je plně funkční, vč. licenčního kódu pro neomezený počet řádků G-kódu.
Dále jsou na CD i plug-in's pro např. nulování osy "Z" nebo nastavení offsetu pro osy X a Y

Lipánek

_________________
Futaba T10 2,4 gHz; T-REX 600 E FBL BeastX; Protos FBL BeastX
X-quadrocopter APM2.5.2 vlastní rám


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: čtv 11.01.2018 18:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.11.2003
Příspěvky: 624
Mam dotaz jakou použivate hadici na odsávaní na frézce? pokud sni jezdite jde mě hlavně o vahu a velikost

_________________
zbek

aircombat


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1269 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72 ... 85  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz