Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1269 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60 ... 85  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: stř 13.07.2016 9:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
igorb píše:

vidim tam zanorenie 100, nie 1200 ... inak pri tych tvojich 20 000 otackach co je zhruba dvojnasobok tych jeho je aj rychlost posuvu 2 nasobna ocakavatelnym vysledkom, takze problem frezok by som povazoval za vyrieseny :- ))


Tak se asi špatně díváš, nebo nečteš celé příspěvky - tady to máš tedy znovu je to skopírovaný příspěvek od StanleyP, a jestli ani tady ještě nevidíš napsanou tu jeho rychlost zavrtávání 1200mm/min. tak se nedá nic dělat.

Dnes som pokusne skúšal rezať kolieska tou 1 mm frézkou a pri posuve 300mm/min a zavŕtaní 100mm/min a otáčkach cca 12000 to pekne rezalo a nezlomila sa. ako podklad som mal tento krát dýhu. predtým som mal podklad papier a rýchlosť zavŕtania 1200mm/min. takže zlé parametre a možno aj podklad.
ďalšia vec čo je super je že rezanie nebolo skoro vobec počuť (najhlučnejšie bolo čerpadlo chladenia) a prach ostával tesne okolo miesta rezu, takže spokojnosť.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: stř 13.07.2016 9:52 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.3.2010
Příspěvky: 431
Bydliště: Mýtna LC
to zavŕtanie malo byť 200. a áno tých 20000 a 650mm/min je asi dvojnásobok. skúsim to nastaviť tak aj ja a myslím že budú frézky použiteľné. Ďakujem za rady :)

edit: v prvom momente pri skúškach (topoľ 3,5mm) som pri posuve 300mm/min mal otáčky cca 15000 ale cítil som že drevo už začínalo horieť , takže to už boli vysoké otáčky na danú rýchlosť posuvu.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: stř 13.07.2016 10:06 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4776
Bydliště: SK Bratislava
Rosta2 píše:

Tak se asi špatně díváš, nebo nečteš celé příspěvky - tady to máš tedy znovu je to skopírovaný příspěvek od StanleyP, a jestli ani tady ještě nevidíš napsanou tu jeho rychlost zavrtávání 1200mm/min. tak se nedá nic dělat.

Dnes som pokusne skúšal rezať kolieska tou 1 mm frézkou a pri posuve 300mm/min a zavŕtaní 100mm/min a otáčkach cca 12000 to pekne rezalo a nezlomila sa. ako podklad som mal tento krát dýhu. predtým som mal podklad papier a rýchlosť zavŕtania 1200mm/min. takže zlé parametre a možno aj podklad.
ďalšia vec čo je super je že rezanie nebolo skoro vobec počuť (najhlučnejšie bolo čerpadlo chladenia) a prach ostával tesne okolo miesta rezu, takže spokojnosť.


aha no yo no, to moj filter blbosti co mam namontovany v ociach odfiltroval :- ))

tak sorry :- P


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: stř 13.07.2016 10:14 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4776
Bydliště: SK Bratislava
StanleyP píše:
to zavŕtanie malo byť 200. a áno tých 20000 a 650mm/min je asi dvojnásobok. skúsim to nastaviť tak aj ja a myslím že budú frézky použiteľné. Ďakujem za rady :)


treba si uvedomit 2 veci - 2nasobna rychlost potrebuje 2nasobnu rychlost, tym ale nastanu 2 veci -

1/ zvysi sa sila na nastroj, co bude viest k prehnutiu a strate prestnosti (ona sa neprehyna "dozadu" ale nabok, takze rez bude kus vedla - a viditelne)

2/ zvysi sa tym padom aj prikon do frezy, to znamena ze sa to zacne hriat, co nemusi byt problem v cistom dreve, ale u pregjeky a hlavne nekvalitnej budes bojovat s tavenim lepidla a nalepovanim na frezu (freza prdne, alebo zacne horiet) ... u plastu zase tavenie samotneho materialu, musis proste prisposobit nie len feed rate, ale aj samotnu reznu rychlost danemu materialu

preto maju spindle to stelovatko na otacky :- ))


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: stř 13.07.2016 10:41 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.3.2010
Příspěvky: 431
Bydliště: Mýtna LC
Keď nastavím dvojnásobnú rýchlosť posuvu a dvojnásobné otáčky tak by mala byť rezná rýchlosť zachovaná a keďže bude vyššia rýchlosť ktorou bude frézka prechádzať cez materiál tak by sa nemal ani ten materiál hriať viac. Samozrejme to neplatí pre frézku ktorá sa bude hriať viac a tým pádom vlastne bude ohrievať aj miesto rezu a možno taviť lepidlo v preglejke. Tým vznikne väčší odpor a možno preto sa bude viac ohýbať. Teoreticky za predpokladu že pri nastavení dvojnásobných parametrov ostane teplota mat a frézky neznenená tak rezné podmienky sa zachovajú. No to je len moja začiatočnícka predstava. Realita = skúšať až kým to nebude ono :D


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: stř 13.07.2016 10:47 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4776
Bydliště: SK Bratislava
dvojnasobne otacky = dvojnasobna obvodova rychost = dvojnasobna rezna rychlost (na tom istom priemere)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: stř 13.07.2016 10:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
StanleyP píše:
to zavŕtanie malo byť 200. a áno tých 20000 a 650mm/min je asi dvojnásobok. skúsim to nastaviť tak aj ja a myslím že budú frézky použiteľné. Ďakujem za rady :)

edit: v prvom momente pri skúškach (topoľ 3,5mm) som pri posuve 300mm/min mal otáčky cca 15000 ale cítil som že drevo už začínalo horieť , takže to už boli vysoké otáčky na danú rýchlosť posuvu.


Víš ale ty hodnoty těch 20 000ot./min. a těch 650mm/min. používám pro frézu 1mm z toho cnc shop. U jiné frézy budiž i o stejném průměru, tyto moje hodnoty vůbec nemusí platit. Já tedy z frézami z toho cnc shop mám velmi dobré zkušenosti, i z tou 1mm frézou jsem frézoval uhlík 1,5mm tabule 250x640mm a v ní 54 dílů a fréza vydržela. Možná, že u té překližky při frézování působí na frézu i to, že odsávání odsává prach a třísk, a že fréza je tedy čistá, a nebo mám, dobrou překližku :D V příloze je ta plotna z toho uhlíku 1,5mm, a ta 1mm fréza ty kusy vydržela :D


Přílohy:
dr2.dxf [944.62 KiB]
107 krát
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: stř 13.07.2016 11:04 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.3.2010
Příspěvky: 431
Bydliště: Mýtna LC
no ano trochu som sa doplietol, rezná rýchlosť bude dvojnásobne vyššia pri dvojnásobných otáčkach a dvojnásobnom posuve ale veľkosť triesky by mala ostať taká istá. ale pri tých vysokých otáčkach a nehomogénnnom materiáli je to všetko viac menej ajtak o pokusoch.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: stř 13.07.2016 11:15 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4776
Bydliště: SK Bratislava
StanleyP píše:
no ano trochu som sa doplietol, rezná rýchlosť bude dvojnásobne vyššia pri dvojnásobných otáčkach a dvojnásobnom posuve ale veľkosť triesky by mala ostať taká istá. ale pri tých vysokých otáčkach a nehomogénnnom materiáli je to všetko viac menej ajtak o pokusoch.


spravne, tym padom tu istu triesku rezes 2 nasobnou ryhlostou tym mas sily na ostrie uplne niekde inde a freza sa ti deformuje ... a u hrubky nastroja 1mm a dlzke ostria 6mm je to uz hodna uchylka ... plus pripocitas vykon je zavisly rychlost x sila (aj jedno aj druhe s otackami rastie) a vidis ze sa bude daleko viac hriat

takze musis sa prisposobit tomu co robis, moze to vadit a nemusi


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: pon 26.09.2016 19:32 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Protože mi umřel původní vysavač (mokrosuchá ETA), opatřil jsem nový odsávací strojek; na pohled se mi zalíbilo GÜDE (prosím nekomentovat proč zrovna tohle a ne jiné, prostě ho mám).

Zvenku vypadá tak nějak "dílensky":
Příloha:
20160926_171443.jpg
20160926_171443.jpg
[ 38.56 KiB | Zobrazeno 1219 krát ]

Líbí se mi objem nádoby 50l a velká plocha filtru. Co se mi ale vůbec nelíbí je vstup vzduchu - prostě díra :roll:
Proto jsem do vstupního hrdla vetknul odpadovou trubku 40mm a dovnitř koleno aby vzduch rotoval a vytvořil tak efekt cyklonového odlučování:
Příloha:
20160926_171522.jpg
20160926_171522.jpg
[ 68.03 KiB | Zobrazeno 1219 krát ]


Jako předřazený cyklon pro odloučení větších částic a hrubšího prachu jsem použil cca 150l papírový sud od svářecího drátu. Do víka jsem zalepil vstupní koleno (opět tangenciálně) a odsávací potrubí které končí v ose kde by mělo být nejméně prachových částic (pohled na spodní stranu víka):
Příloha:
20160926_173853.jpg
20160926_173853.jpg
[ 61.82 KiB | Zobrazeno 1219 krát ]

A lícová strana víka:
Příloha:
20160926_173915.jpg
20160926_173915.jpg
[ 62.3 KiB | Zobrazeno 1219 krát ]


Celý cyklon je umístěný v rohu kde byl původně plastový cyklon z kýble od fasádní barvy:
Příloha:
20160926_174756.jpg
20160926_174756.jpg
[ 28.69 KiB | Zobrazeno 1219 krát ]

Na volnou část víka přišel usadit odsavač:
Příloha:
20160926_183743.jpg
20160926_183743.jpg
[ 37.56 KiB | Zobrazeno 1219 krát ]


Motor odsavače jde pěkně řídit původní triakovou regulací; na běh při frézování stačí cca 10-20% výkonu, na čištění stroje i širokého okolí pak přepnu na 100%.
Vzhledem k popisu a určení pro "domácí dílny" doufám že strojek vydrží déle než původní pidivysavač.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: pon 26.09.2016 19:55 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.3.2010
Příspěvky: 431
Bydliště: Mýtna LC
Pekné odsávanie. nie je ten vysávač hlučný? Ja mám niečo podobné. Tiež používam 150L papierový sud. NA vrch som spravil nástavbu z papierového vedierka kde je filtračné vrecko zo starej ety. pôvodne som na samom vrchu mal z tej ety aj turbínu s motorom a reguláciou. Ale bolo to dosť hlučné a hlavne regulácia nefungovala tak ako mala. tak som to zlikvidoval a mám tam napojenú hadicu z normálneho vysávača. Na monimálne otáčky nie je ani tak hlučný a odsáva spoľahlivo piliny od 1 - 1,5mm frézky. na väčšie priemery musím pridať o stupeň viac. Podmienkou pre dobré odsávanie je aby ten papierový sud bol dobre utesnený. Teraz tam je v podstate dvojitá filtrácia čo je dalšie plus, lebo sa von nedostane ani najjemnejší prach.
https://drive.google.com/file/d/0BxjIEdjjK_XoZ25BSEtkQ2ZaR1k/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0BxjIEdjjK_XoX21pbHg2ZzZRQWs/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0BxjIEdjjK_XoQm5rVUNWVG5pSEk/view?usp=sharing


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: pon 26.09.2016 21:34 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Nepřijde mi to moc hlučné, zvlášť při tom malém výkonu 10-20%. Už při tomto výkonu se prohýbá to víko sudu podtlakem, odsává to subjektivně lépe než dřív s vysavačem.
Koukám že máš vstup podstatně níž, to chci taky udělat - vzdálit výstup od vstupu; zítra dokoupím kolena a trubky a zavedu to tak 20cm pod víko.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: pon 26.09.2016 21:41 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4776
Bydliště: SK Bratislava
jyrry píše:
Nepřijde mi to moc hlučné, zvlášť při tom malém výkonu 10-20%. Už při tomto výkonu se prohýbá to víko sudu podtlakem, odsává to subjektivně lépe než dřív s vysavačem.
Koukám že máš vstup podstatně níž, to chci taky udělat - vzdálit výstup od vstupu; zítra dokoupím kolena a trubky a zavedu to tak 20cm pod víko.


to bude robit mrtvy priestor nad vstupom, keby si ho zaplnil prachom, bude ti to virit co tam je nasadane

yo a pokial ide o BALZOVY prach, cyklon nefunguje, uplne rovnako a mozno lepsie to oddeluje ked je tam len deflektor (ako maju priemyslene bezsackove kaerchery - vo velkom prireze klesne rychlost a prach sadne) cyklon funguje na tazsi prach


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: pon 26.09.2016 21:44 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
igorb píše:
... vo velkom prireze klesne rychlost a prach sadne) cyklon funguje na tazsi prach

No jo.... Tak to v tom odsavači nechám jak to je původně, bez toho kolena. Těžší částice zůstanou v sudu a prach v odsavači.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Domácí CNC
PříspěvekNapsal: pon 26.09.2016 21:46 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20813
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Ještě mně napadlo do toho odsavače udělat oklepávání filtru... I u toho původního se výkon snižoval se zanášením filtračního pytlíku na odtahu z nádobky. Ta se málokdy naplnila, spíš se to ucpalo.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 1269 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60 ... 85  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz